Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

deina
8. kvě 2013

@mvmk, vies co, tomu porovnavaniu sa clovek akosi nevyhne. Mne maly este stale takmer nic nepovie, akoby stagnoval, nove slova prichadzaju velmi zriedkavo a nie su bohvieako ciste... a rovnako stare deti melu ostosest. Nuz a doma sa tomutiez nevyhnem, starsi je sice vfa, ale sikovny, pusa sa mu nezavrie, v Matkovom veku sam od seba zacinal citat, udivoval ucitelky v skolke... niekedy potom cloveka chyti taka depka, ze co ak nikdy nebude hovorit? V poslednom case mam akosi hrozu z toho, ze sa nic nedeje, co sa jeho reci tyka, takmer ziadne pokroky.

cairka
8. kvě 2013

Mňa dnes malá nemilo prekvapila 😒 Majú taký ten gymnastický kruh a sa im zlomil. Ona si s tým spieva Kolo mlynské, takže o to viac ma tá situácia prekvapila. Hovorím jej "Dones mi to kolo" a ukázala som na to a bolo vidno, že nerozumie, tak som jej chcela pomôcť, že "dones mi to rozbité kolo" A to už bola tak v koncoch, že zo zmäteným výrazom v očiach si vysúkala tepláky a začala mi ukazovať koleno (nemá rozbité, ani nemala v blízkej minulosti, ale zjavne si to dala do súvisu). Už dávno sme nemali tak očividnú ukážku neporozumenia 😒

abbie
8. kvě 2013

Uz mame 1000 stran 😎
@mvmk ja stale pocujem, aby sa neporovnavalo , ale fakt sa to neda, uplne chapem tvoje pocity, aj ja takto bez nalady casto idem z ihriska domov ... naposledy, ked sa maly hral v piesku a prislo k nemu 18 mes. dievcatko a spustilo na neho perfektnu zrozumitelnu rec 😝 na prasky toto 😅 a maly len na nu kukal, ako teliatko na nove vrata a bol ticho 😝
mna stale drzia nad vodou tu baby, ktore maju tak 4-5 rocne deti a pisu, ako deti zacali napredovat a dohanat rovesnikov.

Inak dnes ma maly milo prekvapil, boli sme na bio farme pozriet zvieratka a dali sme si tam aj obed, ked prisla casnicka, ze co si zelame, tak milost pan si poprosil zapalit sviecku tak zobrala sviecku a isla dakde prec, dlho neprichadzala, mali plno a maly spustil "teta, tetaaaaa, tetaaa" na celu restiku 😀 no a ked doniesla uz horiacu sviecku, tak bol cely spokojny ... ale za cca 10 min. mu doslo preco tam sedime, sviecka omrzela a spustil zasa "tetaaaa, teta ham, teta ham" nech donese jedlo.

krystalka
8. kvě 2013

@deina - neboj, bude mluvit 🙂 , taky se mi tomu okolo těch 3 let nechtělo moc věřit, ale u nás ten zásadní zlom přišel fakt až okolo těch 4 let, největší rychlost nabral ve 4,5. A teď tu pusu nezavře a mele a mele 😉 . A to taky měl období, kdy stagnoval, třeba od 3 do 3,5 let přidal jen 5 slov - za celého půl roku! Takže fakt se snažit nesrovnávat, ale chápu, že je to těžké, zvlášť když první dítko bylo naopak spíš napřed...

mvmk
8. kvě 2013

@cairka treba to bylo pocasim, mala dnes to same 🙄

mvmk
8. kvě 2013

@deina
@abbie

@krystalka dekuji za podporu holky, ono ted jak je hezky a venku je spoustu deti, tak bohuzel mam tu prilezitost videt moji holcicku mezi vrstevniky, a neni mi u toho lehko 😝 😝
Vim ze se nema zavidet, ale ja jsem nekdy taaaaaaaaaaaak zavistiva 😝 😝 , vecer jsem Jela pro syna, byl na treninku, a bylo tam hodne malych deti, a ja uz jsem uplny uchyl 🤐 🤐 ja hned vyzvidam Kolik je komu let. A byl tam chlapecek 3 roky a ten chtel pucit od jineho first byke a nedostal ho, a strasne se zlobil, ze chce taky takovy, ze ma jenom trikolku, a ta ho nebavi a je blba 😝 😝. Ja bych brala i kdyby mala byla sprosta jako dlazdic hlavne aby se mnou mluvila jako clovek a ne jak kdybych si ji vypucila v zoo 😝 😝
Sorry holky ja jsem fakt otrava, no nic od zitrka ma byt spatne pocasi, zustanu Doma kaficko a pohoda a bude dobre.
dobrou

kajiszek
8. kvě 2013

Ahoj holky, tak u nás je teďka nějaký období, kdy se Nelince nechce moc plnit žádný úkoly, asi je to i tím, že všechno zná a umí a už ji to nebaví. Já jí třeba teďka u toho Lota nebo Zajíce říkám ke kždýmu obrázku ještě i nějakej popis, že jako hrnec - v tom maminka vaří polívku, židle - na židli se sedí, smetáček a lopatka - tím se uklízí atd atd... Pak jí zkouším dávat právě tyhle otázky, ale nula bodů, většinou stačí se jí jen zeptat a už se šmudlá, dupe a fňuká vzteky. Jako třeba umí pár obrázků typu skluzavka - kde se s Vojtíškem kloužete, vana - kde se koupete, lžička - čím se dělá hami... Ale fakt minimum a nový ji fakt zoufale nebaví zkoušet. Když se zeptám, kde je židle, lopatka atd, tak spolupracuje a podává, ale jak začnem s tím hlubším porozuměním, tak se hnedka vztekne. Jinak nemáte ještě nějakej tip, co s ní třeba ještě dělat? iPad už mi taky bojkotuje, maximálně mi přskupí všecky ikony, ale hrát už nechce nic.

Jinak Nela je fakt televizní maniak odjakživa, ale dřív mi přišlo, že jen "tupě zírala", teďka už je schopná si z toho něco vzít. Třeba říká to "hej Ouško" s nima, nebo když je něco srandovního, tak se tomu směje, občas na něco ukáže a sdílí to se mnou a tak... Dneska mě třeba dostala, že si vzala takovou kostičku ze stavebnice, něco jako Lego, ale tohle jsou takový velký plastový kostky s velkejma čudlíkama, tak si vzala tu, co má dva ty velký vystouplý čudlíky, dala si to na oči a řekla "dako". Já nejdřív nechápala, ale pak mi to došlo, že dalekohled. Což třeba viděla jen v Mikym, nikde jinde, takže je vidět, že už jen tupě nezírá, ale v tý hlavě jí to spíná a vnímá, co tam kdo dělá.

@mvmk chápu, že to je těžký, ale to rozpětí u dětí je fakt velký... Prostě někdo nemluví, někdo mluví jak kniha... Já mívám taky depky, nedávno jsem měla depku i z Vojtíška, jak se málo ptá, neoslovuje děti atd a teďka po snad dvou měsících se ptá pořád proč, kam, konečně si povídá s dětma a oslovuje je a pamatuje si jejich jména... Prostě to dítě k tomu dozraje, chce to nechat tomu čas no. Fakt docela koukám, že třeba na sousedovic kluka volá "hele Tedíku, koukej jak házím vysoko balón" atd, dokonce se už chce těm starším dětem i vyrovnat, možná jsme i na dobrý cestě s tím kolem, že najednou chce taky jezdit jako Tedík a sice mu to nejde, ale má snahu... Prostě ten vývoj probíhá u každýho dítěte jinak rychle. Kdybys viděla toho Sašu od kámošky ještě ve třech letech a pak teďka, tak bys taky koukala. On do tří let fakt uměl jen máma a fafe (kafe), jinak nemluvil, pořád na ní visel, styděl se, s nikým nemluvil, nehrál si s dětma, všeho se bál... A teďka v těch čtyřech je už skoro úplně v pohodě. Sice patlá a je mu hůř rozumět, ale ty otázky a myšlenkový pochody... Náš Vojta takhle nemluví obsahově zdaleka a to začal mluvit v roce... I ty děti už snese a je schopnej si i s nima hrát... Holt prostě každý dítě má svoje tempo 😉

mvmk
8. kvě 2013

@kajiszek dik, ja vim, ja to taky nechci resit, ale potom vzdycky klep klep na rameno zu jsem zase v depce, v Baiersbronn jsem se citila suprove, kazdej hejkal jako moje mala 😀 😀 😀 , ze jsem si prisla skoro normalne.
Nedomlouvali jste tu nejake setkani ted na kveten, ja jsem posledni tyden v kvetnu v cechach. Pokud je neco v planu Rada bych se pripojila 😅 😅 .

kajiszek
8. kvě 2013

@mvmk No jasně, 31.5. je sraz na Černým Mostě v herně Lvíček. Nevím, jestli jsou na tom Slevomatu ještě kupóny... Nebo pokud budeš na Lužinách, můžeme se za vámi stavit i jiný den a zajít na nějaký hřiště, případně můžete dojet i k nám na zahrádku, autem je to 15 minut z Lužin 😉

mvmk
8. kvě 2013

@kajiszek a v Kolik hodin? a nemohla bys mi napsat presnou adresu, dala bych to do navigace 😉

kajiszek
8. kvě 2013

@mvmk Tady je adresa Lvíčka, můžeš juknout na web celkově. Jen bohužel už skončila všude ta sleva, projela jsem to a všude je to ukončený 😒 Tak leda ze plnou cenu... http://www.detskysvet-lvicek.cz/kontakty/

My tam pojedeme tak na jedenáctou...

hrusti
9. kvě 2013

@kajiszek No já jsem taky ujetá a pozoruji pořád cizí děti, jak mluví 😝 Jinak s tím dáváním od cizích lidí má Honzík třeba problém doted. Od úplně cizího člověk si téměř nikdy nevezme, dělá hrozně stydlivého 😝 Leda že by to byl nějaký super bonbon, tak to by se možná přemohl 😝
Když jsme se byli mrknout v logo školce, tak mu tam ředitelka nabízela bonbonek a to byl hrozně tichý a neprojevoval se a ona pořád opakovala jaký je to hodný chlapeček. Tak jsem si v duchu myslela, že uvidíme, co bude říkat v září 😝 😀

Já s tím 31.5. počítám, ale vypadá to, že možná budeme mít druhý den rodinnou oslavu a nevím, jak bych stíhala všechno připravit, kdybysme byli celý den pryč. Tak bysme asi dorazili aspon na chvíli 😉

lenkalenk
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sisstin
autor
9. kvě 2013

@hrusti hele,to ja taky nevim,jak dlouho tam Tygr vydrzi. V sobotu jsme byli ve Slonikove a po dvou hodinach uz chtel jit domu.

sicinka
9. kvě 2013

@hrusti doražte já myslím že tam nebudeme celý den, to by nevydržel nikdo 🙂 A budeš tam mít dost objektů k pozorování.

sicinka
9. kvě 2013

Jinak my měli včera u nás ve vesnici závod na kolech se zvířátky. Jednou na kolech odrážedlech asi dva kilometry a cestou plní různé úkoly. Tak kolo mu moc nešlo - jelo se v terénu byl tam syn kamarádky co je sice jen o půl roku starší ale jezdí na kole dva roky a to byl obrovský rozdíl. Taky jsem měla možnost srovnání a naštěstí z toho tam blbě nevylezl - jen byl problém s tím že dospělí na těch úkolech měli masky a Dáda u části těch postav bál a nechtěl ty úkoly plnit. Taky jak je malej tak mu ukázali obrázky dopravních prostředků jako že má říct co je auto, lod, letadlo a tak. A Dáda se podívá na obrázek auta a nic, tak se ho ptají co to je - Dáda já nevím co to je za auto, moje maminka má ford tady to není napsaný co to je já to nepoznám 🙂 Tak to paní došlo že není tak malý a dala mu poznávat něco těžšího 🙂 Nakonec všichni dostali ceny a medaile tak s ní šel dneska do školky. Takže jsme si volno užili.

krystalka
9. kvě 2013

@sisstin - prosímtě mám na tebe dotaz, umí už Tygr hodiny? A jestli jo, jak jsi ho to učila? Jiřík se teď o ně docela zajímá, tak přemýšlím jakým způsobem mu to co nejlíp vysvětlit, zatím bezpečně pozná 12 hodin, že jsou obě ručičky na 12, čísla samozřejmě pozná všechny, i digitální, tuhle mi ráno ukazoval na budíka a hlásil "je 6 hodin, je čas vstávat!" 😀

sisstin
autor
9. kvě 2013

@krystalka hodiny digatalni umí od tři let,analogový už umí taky,ale jako říká,že je třeba dvě hodiny a dvacet minut,neříká čtvrt,půl a tři čtvrtě

krystalka
9. kvě 2013

@sisstin - tak to je šikula 🙂 ...a prosímtě když v těch 3 uměl ty digitální, to už chápal, že se ta hodina dělí na 60 minut, nebo jen přečetl ten čas? Protože Jiřík mi na digi budíku taky přečte třeba šest dvacet, ale pochybuju, že by měl nějakou jasnější představu, jaký je to čas...asi ho to taky zkusím učit tak jako to umí Tygr....asi to bude jednodušší...

hrusti
9. kvě 2013

@krystalka Honzik uz taky trochu umi hodiny. Ale zatim jen cela, pul a sem tam ctvrt nebo trictvrte. Minuty jsem ho jeste neucila. Nevim, jestli by to pochopil. Koupila jsem mu takove ty papirove hodiny a na tech jsem mu to ukazovala nebo je moc hezka kniha http://knihy.heureka.cz/poznavame-hodiny-a-cas-...

krystalka
9. kvě 2013

@hrusti - ta knížka vypadá moc dobře, díky za tip 🙂

sisstin
autor
9. kvě 2013

@krystalka hele,to nevim.proste jsem mu rekla,ze treba na logo pujdeme ve 13:45,tak si to pohlidal 😉

Dneska u Baslika dobry,delal mu test sluchove percepce-vysledek mi posle mailem,mel obrazky s podobne znejicimi slovy a vzdycky to reklo slovo a on musel ukazat,treba cop-cep,dítě-nitě atd. Pak prirazoval zvuk ke slovum a nakonec mekkou a tvrdou souhlasku,a to teda jako neumel,to jsme nikdy nezkouseli 😝

sisstin
autor
9. kvě 2013

no jinak, jak Tygr neuměl tu tvrdou a měkkou slabiku, tak on mi říkal, že to jsme měli trénovat už tak minimálně rok 😝 že všude ve světě se to musí umět a je to právě prevence SPU , že všude se to řeší, jen tady je prý na vše dost času 😝

krystalka
9. kvě 2013

@sisstin - a to měl poznávat, která slabika je tvrdá a která měkká...nebo jak? My teď s Jiříkem děláme měkčení Ď, Ť, Ň a mám mu třeba říct "sedý" - řekla jsem to správně? A on to má opravit na "sedí" apod....

sisstin
autor
9. kvě 2013

@krystalka to měl to Chytré dítě, tam byl obrázek šutru a polštáře...a pak prostě jedna kulička řekla "de" a druhá "dě" např., a on to měl přiřadit bud na šutr, nebo na polštářek 😉

sisstin
autor
9. kvě 2013

a to je vlastně pravidlo, že při tvrdé slabice se zvedá jazyk nahoru a při měkké dolů, čili když to Tygr neumí správně říct, tak to nepozná že 😉

sisstin
autor
9. kvě 2013

@krystalka teda to s jazykem je jenom u "di-dy, ni-ny"atd. 😉

krystalka
9. kvě 2013

@sisstin - aha, jo tak na to se ho vlastně jednou logopedka ptala, když jsem tam byla s ním, to mu docela šlo...jinak on právě u toho měkčení neuměl dávat jazyk dolů za spodní zuby, tak ho ze začátku učila přidržet si ho tam prstíkem (zkoušela i špátlí, ale on je nesnáší a zvedá se mu z toho žaludek). Teď už mu to měkčení docela jde, ale občas se při běžné řeči zapomene, ale když mu řeknu, aby to řekl pěkně měkkce, tak se opraví 😉

sisstin
autor
9. kvě 2013

@krystalka no on v řeči taky jakž takž, samo záleží na slovu, ale prostě takhle to nepoznal, to jsem viděla, že vůbec neví, která bije 😉

mvmk
9. kvě 2013

ty hodiny jsou docela zajimave, mala vi ze hodiny delaji tik tak, tot vse 😝 😝 😝