Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
27. kvě 2013

@sarael jak píšou holky, záleží, do jaké školky jde. Jestli do logo, tak tam většinou chtějí i psychologa a hlavně SPC, pokud jde do normální s tím, že jen blbě mluví, tak asi stačí papír od logo. Já bych teda jen na diagnozu od logo nespolíhala, oni nejsou způsobilí takovou diagnozu určit.

krystalka
27. kvě 2013

@sarael - nám třeba diagnostikovali dysfázii na foniatrické klinice v Žitné a stačilo to, ale syn chodí do speciální školky, kde s ním pracovaly logopedka a speciální pedagožka v SPC už před nástupem, takže ve školce už věděli co a jak a ta zpráva z foniatrie jim stačila. Jinak do běžné školky bych si to nechala potvrdit od psychologa. My u psychologa zatím nebyli, chystáme se teď před zápisem do školy...

abbie
27. kvě 2013

@sarael aj klinicky logoped moze dat tuto dg.

abbie
27. kvě 2013

@mvmk tak to je hlavne na trpezlivost by som povedala 😝 je tam toho dost nasekaneho ...

sisstin
autor
27. kvě 2013

@abbie ale klinicky logoped prostě nezhodnoti vývoj,on by měl dat podezření,ale konečný slovo má psycholog

abbie
27. kvě 2013

@sisstin ehm no, ako ktory ... napr. nasa klinicka logopedicka zhodnoti celkovy vyvoj ovela lepsie ako psychologicka Jan. 😉

sisstin
autor
27. kvě 2013

@abbie tak jasně, ale vzhledem k tomu, jaká je úroven psychologů, tak těch klinických logo není o moc lepší. Já bych prostě na diagnozu jen od logopeda nespolíhala.

sarael
27. kvě 2013

Oni jí chtějí dát do montessori školky, protože je taky hyperaktivní a když jí dávali do normální školky, tak tam nemohla zůstat. Jinak ona nemluví jen tak, že jí moc nejde rozumět. Jí nejde rozumět skoro vůbec a taky má prý na svoje 4 roky hodně bídnou slovní zásobu. Její maminka mi to nějak vysvětlovala, že slyší dobře, ale má zhoršenou sluchovou percepci. A do té montessori nevíte, jak to tam chodí? Tam zprávu potřebují nebo ne?
Dávala jsem jí odkaz na vaší diskuzi, ale moc tomu nevěří, dává spíš jen na odborné články. Nemáte nějaké tipy na články, co byh jí mohla poslat??

sisstin
autor
27. kvě 2013

@sarael hele, a ví vůbec, o co v té MNT jde? 😕 Pracují tak doma? JInak odborné články - co by si tam chtěla číst? Mám max., co to VD je a ten článek o terapii, co mám na blogu, jinak je ta reedukace prostě u každého dítěte jiná,záleží, kde má největší problém.

sisstin
autor
27. kvě 2013

@sarael a tipuju, že bude mít teda i narušené porozumění, když má špatnou sluchovou percepci. To nemusí být vůbec hyper, ale právě díky tomu porozumění, respektive neporozumění tak může působit, protože jakmile se bude jednat o mluvenou řeč, tak ji to nebude zajímat. Ale to jako těžko říct bez toho psychologickýho vyšetření, to je fakt základ. Takže bud to maminka řešit chce, nebo ne 😉

sisstin
autor
27. kvě 2013

Jinak naše O.S. už má IC a jsme ofiko už 😉 ted budeme vyrábět letáčky pro pediatry a školky, a jedna organizace by s náma ráda spolupracovala, takže budeme mít místa na různé přednášky, které by jinak byly jen pro odborníky 🙂 a uvažuju o kurzu logopedického preventisty, ale to se uvidí, až nastoupim do školy 🙂

sisstin
autor
27. kvě 2013

@sarael páč jako MNT není odkladiště problémových dětí,spíš naopak, takže za mě určitě budou potřebovat papíry k integraci 😉 a měla by být holčička už zvyklá takto pracovat z domova, tam se vše hodně řeší právě tím mluvením a vysvětlováním atd., těžko říct no, to záleží na té konkrétní školce. A taky záleží, zda má teda to porozumění narušené nebo ne 😉

abbie
27. kvě 2013

@sarael mna uz davnejsie zaujimalo, ze preco hyper. deti posielaju do Montessori skolky, to sa tam akoze skludnia? 😕

sisstin
autor
27. kvě 2013

@abbie no nám ve školce říkali, že ano, což ale neznamená, že tam těch dětí bude pět s hyper 😉

hrusti
27. kvě 2013

@krystalka Ještě k tomu hraní. My tím, že jsme doma a mám obě dvě děti doma, tak se jím snažím střídat věci, které jim připravím já s tou volnou hrou. Až bude chodit do školky celý týden, tak to bude taky něco jiného.
U nás ta volná hra je stejná asi jako u vás... autíčka, vláčky, duplo, ipad. Když je chci zabavit a potřebuji třeba vařit, tak se docela u nás chytili razítka a poslední dobou frčí samolepky. V Bambuli jsem objevila za 19 Kč arch s obrázkem a k tomu jsou samolepky a děti to kupodivu baví a vydrží u toho docela dlouho si to lepit. Jen tedy malá občas chce pomoc s tím odlepování samolepek. Měli tam myslím 4 druhy ... formule a k tomu na archu dráhu, dopravní prostředky a k tomu na archu silnici, moře a rybičky a dinosaury s nějakou krajinkou 😉

krystalka
27. kvě 2013

@hrusti - jj, samolepky jsou u nás taky docela oblíbené...ale málokdy si na ně vzpomene sám, to až když se ho zeptám, jestli si nechce třeba lepit, tak nadšeně souhlasí 😉 .
Jinak jsem to právě myslela s čím si hrají děti samy od sebe, jasně, že mu nabízím všechno možné, ale spíš o víkendech, nebo když je nemocný, jinak ho nechávám vybrat co chce sám, když třeba přijdeme ze školky a tak...

sarael
27. kvě 2013

@sisstin No oni jsou spíše názoru, že diagnósu nepotřebují, důležité je vědět, co s tím dítětem dělat, aby se zlepšovalo,takže byli teď v Praze u Straussové, ta jim dala pokyny, úkoly, piktogramy, video domů a říkali, že jsou rádi, že ví, co s tím vším.
A k té montessori mi tatínek říkal, že je to tam prý tak, že ty děti netlačí do toho, co jim nejde a u čeho nevydrží(jako v běžné školce), že se tam prý i rozvíjí to, v čem to dítě vyniká.
Jako já o montessori nic nevím, nezjišťovala jsem to, vím jen to, co mi říkali oni.
Ale každopádně se shodujete, že prostě přesnou diagnósu později potřebovat, že?
Já jim nebudu nic vnucovat, ani doktory, nic. Jen, kdyby se mně maminka zase zeptala, tak jim prostě řeknu, co jste mi říkali a dobre. 😉

sisstin
autor
27. kvě 2013

@sarael já si myslim, že diagnoza prostě potřeba je, protože bohužel v CR při nástupu do školek a škol ji všude budou chtít, aby měla potřebnou péči a třeba různé úlevy, individuální plán atd. Bez diagnozy nic takovýho mít nebude, a to může být poměrně průser 😉

sarael
27. kvě 2013

@sisstin No a třeba se do školy tak vypracuje, že tam půjde jen s blbou výslovností, jako vy. 🙂 🙂

sicinka
27. kvě 2013

@sisstin @kajizsek já s tím počítám, v kolik tam kdo budete. Já jestli mám dát Dádu do školky nebo ne? Když by byl ve škole dorazíme až tak v jednu....

sarael
27. kvě 2013

@sisstin Jinak teda ještě k tomu porozumění, mi říkali, že vždycky dobře rozuměla. A já jsem jí tady měla taky párkrát doma na pár hodin a ona fakt rozumí úplně všemu, co jí říkám a to mluvení/nemluvení si kompenzuje znakováním a perfektní neverbální komunikací, takže jako jsem fakt viděla, že mi rozumí úplně všechno.
To mně se u mé holčiny v jejím věku o tomto mohlo jenom nechat zdát.

sisstin
autor
27. kvě 2013

@sicinka já Tygra nedávám, přijedeme tak o půl jedenáctý 😉

sisstin
autor
27. kvě 2013

@sarael no ale i tak Tygr bude mít IVP atd, ono nejde jenom o řeč, ale právě o ty poruchy učení že, které se promítají do každého předmětu ve škole 😉

sisstin
autor
27. kvě 2013

@sarael a stačí "jen" blbá výslovnost a dítě samozřejmě píše, jak mluví 😉

sarael
27. kvě 2013

@sisstin O těch poruchách učení jsem jí taky říkala, páč to vím od tebe 🙂 , ale to je pro nich ještě daleko.. Jako já tady s vámi souhlasím, já jsem třeba taková, že tu diagnósu bych chtěla znát i pro svůj klid, né jen kvůli školy a školky. Ale rodiče mají prostě jiné názory, tak já je přesvědčovat nebudu. Když se budou ptát, tak řeknu. A určitě na to časem taky sami přijdou, že diagnósa je potřeba. Už jen kvůli školy, jak píšeš. Ona má 4 roky, takže s odkladem mají ještě čas.

sisstin
autor
27. kvě 2013

@sarael jo, to jako jasně, fakt nemá cenu přesvědčovat někoho, kdo o to nestojí 😉

sisstin
autor
27. kvě 2013

@sarael jinak my ted měli setkání zase v sobotu a tam právě pí. Laudová říkala, že s nácvikem čtení se má u dětí s VD začít brzy, už kolem třetího roku globální metodou 😉

sisstin
autor
27. kvě 2013

jinak jsem založila stránky na FB na to občanský sdružení 😉 https://www.facebook.com/pages/Občanské-sdružen...

sarael
27. kvě 2013

@sisstin To se dá hezky nacvičovat pomocí piktogramů, že? Moje holčina se takhle vlastně naučila číst. A oni teda začínají taky s piktogramama+ si budou dělat svoje. Jaké jsou ještě další metody nebo způsoby jak to nacvičovat?

sisstin
autor
27. kvě 2013

@sarael jj, právě piktogramy s nápisy, klidně i polepit byt nápisama atd. 😉 U nás byla výhoda, že Tygra to zajímalo už někdy od těch 2,5, takže nějaká ta krátká slova už globální metodou čte (asi jako u tvojí malý, akorát on teda nečte tou klasickou metodou)