Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
10. čer 2013

@krystalka tim, ze je Emma moje druhe dite, tak uz to mas jakoby automaticky zakodovane, proste nejak prirozene vis, ze skusenosti jak se to dite ma chovat, ja jsem ze zacatku strasne resila pohyb. Byla jsem na Tom jak desyre, proste jsem mela hruzu z nejake svalove hypertrofie, nebo neceho podobneho, potom nas strasili s DMO a nekdy kolem tech 18- 20 mesicu jsem najednou zjistila " proboha moje dite mi nerozumi ani tuk 😝 😝 " Ona jako za ten rok udelala mega pokrok, ale deficit zustava stale silny, mozna i to porozumeni zaostava proto ze na ni na chudaka meleme kazdy jinou reci 😝

sicinka
10. čer 2013

@mvmk tak u nás by byla i ve dvou letech utopie odpovídat na dotaz cizí paní jen mě napadá jak jsi poznala že je mu rok a půl, oni někteří klamou tělem. Dáda způsoboval několika rodičům trauma svou sebeobsluhou ve školce, tak jsem se zase přiznala že mu jsou zítra 4 a né tři jak si všichni mysleli 🙂

mvmk
10. čer 2013

@sicinka no to jsem se taky polozila, hlidala ho 🙄 🙄 🙄 jeho starsi sestricka, hezky mi povedela, ze se jmenuje Anita jsou ji presne 3 a jeji braska je 1,5, a druhymu jsou 4 tydny, Potom se priritila velmi prisna nemecka mamina s malinkatym mimineckem v klokance, zavelila, a mala vzala chlapecka za ruku a odkraceli pryc ☹ ☹ ☹

sicinka
10. čer 2013

Jinak holky řešíme parádní hysteráky ve školce, a jako nejedná se o to že za mnou zapadnou dveře a je klidněj. Dneska brečel třičtvrtě hodiny v kuse. Ráno normálně prohlásí že dnes se těší do školky, že nechce holky ale kluci jsou kamarádi. No a pak tam přijdeme schová se mi za kalhoty a odmítá se hnout, tak si tam s ním chvíli hraju, on je spokojenenej zopakuji že odcházím musím do práce a začne řev, takže ho ode mě odtrhnou já zdrhnu a pak vydrží řvát neskutečně dlouho. Zkoušeli už skoro všechno jako odvádět pozornost, hrát si s ním, zapojit ho do hry dětí a nic. Bulí a opakuje že chce svojí maminku. _učitelka říká že je to jen období ale vůbec nevím co s tím. Ředitelka se mě ptala jestli se u nás doma něco neděje že je ráno neskutečně smutnej, ale já vlůbec nevím jak mu pomoct a proč se to furt horší...

sicinka
10. čer 2013

@mvmk musíš se potkávat s náma z diskuze, z takové holčičky bych měla depku i ted a to dáda mluví dle mého docela normálně 🙂

sicinka
10. čer 2013

@mvmk jinak já mám ted zakódováno že mé dítě bylo mimon do jeho dvou a půl let. Takže jestli si někdy pořídím nějaké další tak můžu být jen mile překvapená. Jen se tedy děsím toho pozorování 🙂

abbie
10. čer 2013

@sisstin suhlasim, ja to mam rovnako, tiez sa neviem pozerat do oci a obdivujem ludi, ktori sa dokazu divat pocas celej doby rozhovoru do oci ... ja to nedokazem

abbie
10. čer 2013

@mvmk ja uz vobec nemam odvahu citat cokolvek okrem tejto temy, ide o to, ze by som si na maleho urcite nieco nasla a na to ja uz zaludok fakt nemam 😝

mvmk
10. čer 2013

@abbie to by te asi dost znervoznoval muj muz, ten uprene hypnotizuje 😀 a nesnasi kdyz s nekym mluvi a ten dotycny ho nesleduje nebo u toho dela jiny veci. V Tom mame porad jeste tak trochu boj, oni jsou ty nemci v hodne vecech moc akuratni 😀 😀

mvmk
10. čer 2013

@abbie ja vim, ale vy jste zu vsichni prosly Janosikovou ci Krejc, a jiny kapacity, tak muzete bejt klidny a usrkavat sekt 😉 . Jenomze ja jsem zazila je ty lidi typu Mheeee 🙄 V cechach jsem byla u pani psychol. ta honila 15 min vosu placackou, pac ji nechtela zabit a prosila : vosicko, prosim te odlet. O to si nevymejslim grrrrr 😠 No a nemce nekomentuju. Tady asi nejvic vedela pani Kli. Logo. ta nam aut. vyloucila ale do zpravy mi to nenapsala. Tak ze se mi nediv.

Holky nedala by se ta Krejcirova necim zdachmat, jako ze si sednu do jeji ordinace a budu odmitat odejit dokud mne nevyslechne? 😀 😀

abbie
10. čer 2013

@mvmk 😀 😀 😀 ten hmyz ma dostal ... skus napisat Krejcirovej svoj pribeh ... ze si mimo Ciech a kde vsade si bola s malou, ze u vas nikto poriadny nie je a bla, bla ...mozno sa zlutuje a niekde vas vopcha

sisstin
autor
10. čer 2013

@mvmk tak zkus Junkovou,bude po ni prebirat vedeni,je dobra 😉

mvmk
10. čer 2013

@abbie no kdyz ja uz ji psala pribeh, ze urcite musela vytahnout kapesnik a osusit slzy 😅 , ale stejne me s politovanim odmitla, bohuzel 😝

mvmk
10. čer 2013

@sisstin dik, no asi jo, na tu se odvolala 😉

mvmk
10. čer 2013

@sisstin ja te hned zneuziju kdyz jeste ponocujes 😀 . Prosim te jak jsme psaly o Tom sdelovani. Ja dam priklad treba, dnes ji Vincent namaloval kocicku na papir, a ona s tim prilitla jak splasena a ukazovala mi ten papir a ukazuje Mama Mama tam cici, a kouka na me a ceka co ja na to, a ja rikam jo vidim kocicka ze jo, a mala hmmmm Vinci a ukazuje na Vincenta a ja rikam namaloval ji Vincent, a ona hroznej smich a nadseni a rika JO a bezi za tatinkem a dela to same. Tak to je adekvatni sdileni? Pac ja furt nechapu,kdyz maminky aut. deti rikaji ze deti normalne sdily a ukazujou jak to jako vypada 😝

martuulka
10. čer 2013

my na diagnozu teprve čekáme. 😠

mvmk
10. čer 2013

Jo holky ja se tu normalne opijim skvelym cervenym vinem a je mi zase hej 😀 😀

mvmk
10. čer 2013

@martuulka ale tvuj je jeste dost malicky ze?

martuulka
10. čer 2013

@mvmk 29. měs

ivular
11. čer 2013

@mvmk jak psala Terka, zkus tu Junkovou nebo Wawroszovou - co tak čtu, tak by neměly být svými schopnostmi daleko od Krejčířové. A na termín se nečeká až tak dlouho. Pak jsem taky slyšela i o doc. (nebo prof.?) Stárkové z Olomouce, ale to máš asi z ruky.
Holky někdo se ptal na orofaciálku - zkušenosti v Praze mám bohaté 🙄 S čím můžu poradit?

sisstin
autor
11. čer 2013

tak mi přišla zpráva od BAslíka pro Krejčířovou:

Logopedická intervence - důvěrné Vyšetření logopedem pomocí speciálních vyšetřovacích metod, navození kontaktu formou verbálních a neverbálních technik.

Orientační vyšetření zrakové a sluchové percepce, orientace v prostoru, orientační vyšetření jemné a hrubé motoriky. - vyšetření jemné motoriky mluvidel - jazyk volný - lépe zvládá pohyb kaudální - capitálně sledujeme a procvičujeme - vyšetření muzikálnosti - amuzikální - příště difrenciace reálných zvuků hudebních nástrojů.

Potom zvuky technické a obecné - cíl adekvátní reaktivita v makroprostředí. - vyšetření paměťových funkcí - se jeví v normě, Peter vyniká zejména ve složkách matematických. - vyšetření míry soustředění a pozornosti -v nomě pro věk. - vyšetření rozumění slovním pokynům - chlapec rozumí a plní občas s latencí, očekává verifikaci (ze strany matky/dospělého, terapeuta - odbouráváme) - zjištění pasivní a aktivní slovní zásoby, pasivní slovník chlapce je velmi široký, použití aktivního slovníku má však charakter - "práce" pasivního slovníku - latence

Vyšetření fonematického sluchu
Znělost x neznělost N méně než 20 - 23 tj. 76,6%
Kontinuálnost x nekontinuálnost N méně než 27 - 27 tj. 90,0%
Nosovost x nenosovost N méně než 26 - 28 tj. 93,3%
Kompaktnost x difuznost - samohlásky N méně než 24 - 24 tj. 80,8%
Globálně v normě - 102 tj 85,0%.

Žádoucí procvičovat distinktivní rysy - zejména znělost/neznělost. Dále dlouhá/krátka, měkké/tvrdé, vyšší/nižší, hlasité/tiché, starší/mladší, delší/kratší.

Základní cíle Harmonizace celé osobnosti dítěte. Respektování individuality dítěte se zřetelem k osobnosti i osobním diskrepancím. Omezit participaci rodiče (dle potřeby) při cvičení - na prostý dozor/dohled bez verifikace/schvalování každého dílčího kroku, což činí v řečové produkci, u chlapce značné a zbytečné latence.

Expresvivní složka řeči, řešení úkolů pak působí nejistě až nepřesvědčivě, což je pro chlapce na škodu - je šikovný - odstraňujeme. Odstraňujeme postupně zavedené stereotypy, kdy chlapec dělá něco navíc, co nebylo zadáno (například počítá obrázky místo jejich lexie - vše taktně) Nacvičit relaxaci. Cvičení uvědomování si a sledování. Cvičení rozumění zadání. Cvičení koncentrace – zkracování doby projekce, v další fázi rozšíření počtu znázorňovaných subjektů s následným zkracováním doby projekce až na 1 sekundu. Cvičení zrakové percepce - sledování/nalezení zadaného obrazu na různém pozadí mezi několika subjekty za současného postupného zkracování doby projekce. Z leva do prava a naopak. Fonační, dechová, artikulační cviční. Fonační, dechová, artikulační cviční spolu s motorickými cvičeními – stimulací obou center, která jsou v těsné blízkosti dochází k většímu výslednému efektu. Grafomotorická a lokomoční cvičení vedoucí paží v prostoru. Grafomotorická cvičení vedoucí paží s psacími potřebami. Koordinační cvičení. Relaxační cvičení - pomalý nádech nosem do břicha - vyklenutí břicha - pomalý výdech ústy, prodlužování výdechu, možno s maskotem nebo ve dvojici s maminkou. Lexie hlasitá obrázků, obrázkových příběhů - zvolňování tempa řeči. Lexie šeptem, spolučtení s terapeutem, hlasitá četba "obrázků". Reedukace zaměřena na měkké hlasové začátky. Zapojení správných dechových stereotypů. Nácvik vázané mluvy. Prodlužování samohlásek při mluvení. Procvičení

Pacient: Datum: 10.6.2013 071022/3954 - Bocora Peter
smyslu pro rytmus. Vytleskávání slabik slov, rytmus slov. Situační trenink. Dokončování vět - čtením obrázků. Nácvik reaktivity. Rozvoj grafomotoriky Digitální verze - multisenzoriální cvičení - sledování psaní číslovek, abecedy, potom opakování prstem před sebou, následně na papír. Intenzivním procvičováním grafomotoriky jako součásti komplexního přístupu k dětem se složitými dg. (např. vývojová dysfázie, dysartrie, PPŘ, suspektní SVPU) dosáhneme zlepšení pozice dítěte před vstupem do ZŠ, vytvoříme základní techniky práce s psacím náčiním. Přispějeme ke komplexnímu rozvoji dítěte. Spolupráce s rodinou Matka průběžně informována - doporučeno procvičování na doma včetně předávání pracovních listů. - nastínění stávajícího objektivního stavu dítěte - podrobná odborná logopedická konzultace problému - vyslechnutí poznatků rodičů ke stavu dítěte, její subjektivní vnímání situace a vliv stavu dítěte na rodinnou konstelaci - zdůraznění souvislostí rodinného prostředí s psychickým stavem dítěte a nutnost všestranné podpory - konkrétní poradenské služby ad psychologie - podpora a povzbuzení k trpělivosti a vytrvalosti celé rodiny.

Závěr: Velmi šikovný, bystrý, citlivý chlapeček s širokým pasivním slovníkem, vyrůstající v úplné bilingvní rodině ve věku 5,7 roku s dg. Vývojová dysfázie s akcentací expresivní složky řeči, značná artikulační neobratnost, hypersenzitivita intraorální, hypersenzitivita psychosociální, hypersenzitivita auditivní, vlastní verbální projev charakteru intraverbální akcelerace až logorhea, nedostatečná dechová ekonomika. Plán - diferenciace samohlásek nosovky protahovány - spojovány s vokály - slova - věty, navození vokálů - korekce správného čelistního úhlu doma se zaměřit na fixaci hlásek. Následně při kontrole - automatizace, mechanické opakování, ale i ve vlastní produkci. Zvolňování tempa řeči. zpřesňování artikulace, zlepšení dechové ekonomiky včetně intraorálního tlaku. Zejména přes obsahovou stránku řeči. Denně předčítání 5 minut (pohádky) dítěti - řečový vzor.

CAVE: Dítě vyžaduje multidisciplinární přístup, vše musí probíhat hravou neúnavnou formou. Vhodná – nutná – je variabilita. Vhodné formy na cílené usměrnění pozornosti. Střídání činností. Umění odvést a potom usměrnit pozornost vhodnými motivačními prvky. Pokud se nám artikulace určitého slova hlásky nedaří – přejít na jiné slovo hlásku. Pozor na nesčetné chybné opakování – může se nám zafixovat! Vzhledem k úspěšnosti dosavadní terapie a zainteresované, spolupracující rodině doporučuji zlepšit v první fázi dechovou ekonomiku, nová stavba řeči. Režimová opatření – dostatek spánku, nepřetěžovat chlapce. Dietetická opatření – přirozené vitamíny řady B – např, celozrnné pečivo, pokud dítě nechce – sušenky, občas sladidlo glukopur. Peter odvedl kus práce a značný posun – veškeré terapeutické přístupy musí být stimulující, pozitivní, motivující. Zmírňujeme a zkracujeme latence při verbálním projevu. Odstraňujeme chlapcem vyžadovanou verifikaci při dokončení dílčího úkolu. Naopak důrazně a přesvědčivě pochválíme chlapce při ukončení celého úkolu

mvmk
11. čer 2013

@sisstin super sprava, tady by takovou nikdo asi nevypotil ani v Berlina Charitee 😀 😀

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk ono jako těžko říct, ale ze svý zkušenosti, co jsem měla autíka (s atypem), tak on sdílel jednak o moc mín jak Tygr, třeba za hodinu, co jsem tam byla ukázal tak 2-3x (vůbec nemluví), zatímco Tygr by ukázal tak 100x 😉 a ukazoval jen na věci, co ho zajímaly - což byly obrázky v jedné dané knížce, jeden moment ve stejné pohádce atd. 😉 Prostě to bylo jiný než u Tygra, kterej ukazoval naprosto na všechno kolem sebe, neustále, chválil se novýma věcma a tak 😉 a co máme ve stacíku ted kluka, tak on ukazuje zas jen na auta a na klíče 😉

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk no jako hypersenzuality až na tu hmatovou, máme snad všechny 😅 😅 😅

mvmk
11. čer 2013

@sisstin Ale alespon je videt, ze vi o cem mluvi 😉 😉 , tady kdyz ctes zpravy od doktoru, tak nezbyva nekdy nez kroutit hlavou. Dokonce pan dr. z SPZ psal do zpravy minuly rok, matka voli pro syna realni skolu, otec je pro gymnasium 😕 jako doted nechapu co to dela ve zprave moji dcery 😝

Strasne by mne zajimalo jak je to vubec s tim Proc? Ja jsem dnes malou testovala, a ona rozhodne vubec nechape vyznam proc. A mam docela pocit, ze i vyznam Co to je? je pro ni taky docela orisek.
Mela by to zvladnout pochopit i kdyz jeste moc nemluvi, a nebo to proste dokaze spojit az s reci?

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk no hele, já viděla i zprávy typu, že jako co má matka, co otec, jak dítě vychovávaj a já nevim co, to je pro mě mazec. Mě se nikdy na nic takovýho Krejčířová neptala, ani nikdo jinej, natož abych měla nějaký takovýhle důvěrný věci ve zprávách 😲 ale fakt to u dětí vidim často, nechápu, co to s tim jako má společnýho 😝

hele, a jak testuješ nemluvící dítě na "proč" a "co to je"? 😕

krystalka
11. čer 2013

@mvmk - tak Jiřík se třeba začal ptát "proč" až kolem 4.roku...a jestli tomu do té doby rozuměl, nebo chápal význam toho proč, to nevím, nijak jsem to kolem těch 3 let ani nezjišťovala....akorát potom, jak jsem už pořád čekala, kdy s tím "proč" začne, tak jsem schválně hodně používala to proč v běžné řeči - třeba jsem říkala "podívej, tamhle svítí světýlko, viď, a víš PROČ?, protože.....", prostě aby slyšel ten obrat v běžné řeči a věděl, že se pomocí toho slova může spoustu věcí dozvědět...Jinak on kolem těch 3 let ještě nespojoval ani dvě slova dohromady, ani se neptal "co to je", to začal až po 3,5 a ptal se stylem "mami, to?" a ukazoval na tu věc, co chtěl pojmenovat...., takže to "proč" jsem v té době nějak neřešila...

ivular
11. čer 2013

@sisstin @mvmk Holky Jeník se "ptá" co je to už někdy od dvou let. A to tak, že pořád dokola ukazuje na danou věc, vydává nějaký neartikulovaný zvuk a intenzivně se domáhá odpovědi. Nevím jak bych to popsala, ale prostě tu otázku má vepsanou v očích. A taky se pěkně zlobí, když to hned nepochopím a melu o něčem jiném 😅

sisstin
autor
11. čer 2013

jinak Tygr začal říkat "co to je" kousek před 4.rokem, a proč přesně ve 4,5. "Co to je" rozuměl odjakživa, a "proč" nevim....já jsem se ho na "proč" neptala, dokud to nezačal říkat, páč by neuměl odpovědět 😕

sisstin
autor
11. čer 2013

@ivular tak to Tygr taky, že jo, že ukazoval a "ptal se", ono to sdílení je vlastně neverbální "co to je" 😉 ale aby skutečně použil tuhle otázku, to až fakt před 4.rokem a bylo to dost vtipný, páč se ptal na vše, i když to znal samo, tak si zas odpovídal, ale prostě přeskočit to nejde 😅