Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
26. čer 2013

@sisstin no ja prave zadneho dysfatika krom moji Emci neznam 😅 😅 A co s tim oznacovanim sama sebe, je to take typ. pro VD? 😅

mvmk
26. čer 2013

@krystalka A ted uz se to tvoreni vet srovnalo? Vim ze u kazdeho to je jinak, ale ja jsem takovy posera, porad neco resim. Mela jsem tu kamaradku s chlapeckem 3,5 roku, ten mluvil v krasnych rozv. vetach. To potom clovek vidi, ze to jsou doslova jine svety, o rozdilu uz se tu fakt neda mluvit. Ten mi tu doslova textoval cely den, proc je to co je to jak je to 😝 Rekne ti cele jmeno kde bydli vcetne cisla a ulice 😝 Povedel mi kde pracuje tatinek, v jakem meste, ze tam jezdi kazdou nedeli parni lokomotiva a ze pristi tyden pojedou taky 🙄 🙄 🙄 Huhuuu, to se ti potom chce brecet, ze 🤐

krystalka
26. čer 2013

@mvmk - teď už mluví v rozvitých souvětích a až na malé výjimky i gramaticky správně... občas ještě vytváří takové zvláštní patvary, jako třeba místo "oválný" řekne "oválový" apod., ale už čím dál míň... Jinak, já se na začátku, když jsme zjistili, co má Jiřík za problém, zařekla, že ho nebudu srovnávat se zdravými dětmi, to totiž vlastně ani nejde a není to vůči těm našim dětem fér, ony nemůžou za to, že mají ty možnosti omezené... Jako jo, taky jsem z toho chvilkami byla špatná, ale ani ne tak proto, že není stejně šikovný jako ostatní děti, ale spíš, že jsme se třeba mezi těmi 3 a 3,5 lety dlouho nemohli hnout z místa a už jsem nevěděla, co pro to ještě udělat - za půl roku tenkrát přidal jen asi 5 slov ☹ . A jen tak pro představu - ve 3,5 začal Jiřík teprve spojovat 2 slova! Až někdy dost po 4.roce začal dělat krátké větičky o 3 slovech a jméno, příjmení, bydliště apod. zvládá asi od 5 let 😉 . Jinak já jiné dysfatické děti znám, ve školce jich denně vidím dost a jak to tak pozoruju, tak jsou na tom všechny tak plus mínus podobně... Hlavně fakt malou pořád nesrovnávej se zdravými dětmi, hodnoť jí jenom v rámci jejích možností - že minule uměla jen tohle a teď už zvládne to a to.... 🙂 . Jako, Jiřík byl v určitém věku samozřejmě úplně mimo ve srovnání se stejně starými dětmi, ale teď od těch 5 let už se ty rozdíly pomalinku smazávají a minimálně nejsou tak výrazně viditelné, v podstatě kdo ho nezná a neví, že má nějaký problém, tak by ho to ani nenapadlo 🙂

mvmk
26. čer 2013

@krystalka diky moc, ja vim, ze nesmim malou porovnavat, ale nejak se tomu neda ubranit, pac uvnitr si proste prejes, abys i ty mela stejne stesti,jak ty ostatni 😒 Proste prijde mi nefer, ze jine deti vse zvladaji automaticky, a mala ma vse doslova vydrene, kazde Slovo, kazdy pohyb, 😝 Vcera jsem s detskym probirala zpravu z logo. On Dostal o neco podrobnejsi tak jsem mu vyslovila sve obavy. zda prece jen mala bude nejakym smerem mentalne zaostala nebo autista, on se k tomu moc nevyjadroval, s tim ze ve 3 letech nelze nic potvrdit ani vyloucit, k autismu se nepriklonuje ani on ani Logo 😉 tak aspon neco. No a kdyz na nas vcera vytasil barvy typu seda a fialova atd, a ja dru s malou uz snad 4 tydny ty zakladni a stale jeste poradne nesedi. Tak si prece jen rikas jestli tam neni jeste i nejaky jiny problem 🙄

krystalka
26. čer 2013

@mvmk - víš, já jsem si to od začátku postavila tak, že jsem na ty jeho pokroky vlastně o to víc pyšná, právě proto, že mu to nejde tak lehce a samozřejmě, jako těm ostatním, že vím, kolik je za tím snahy a dřiny... Ale je to asi hlavně o tom, že se člověk musí vnitřně srovnat s tím, že nemá běžné dítě a nenechat se tím deptat...a hlavně mu důvěřovat, že se s tím vším zvládne poprat...život prostě není fér, ale každý má svoje slabší a silnější stránky - u Jiříka třeba spousta lidí obdivuje to, jak je hodně empatický, soucítí s ostatními lidmi a věcmi...třeba dneska ve školce s paní učitelkou řešil, kdo se vlastně propána postará o jejich zeleninový záhonek na školkové zahrádce, když mají celé léto zavřeno...fakt mu to dělalo starosti...nebo musíme pořád sbírat šneky po dešti z chodníku, aby je tam někdo nezašlápnul...i když si na jednu stranu nejsem jistá, jestli s takovýmhle soucítěním v životě spíš nenarazí, tak mne to stejně těší, že takový je 🙂

ivular
27. čer 2013

@mvmk My když jsme s Jeníkem sami, tak mně příjde, že je to moc šikovný a chytrý kluk - asi proto, že víc vnímám ty poličké pokroky. Ale když příjdeme do kolektivu + - stejně starých dětí, tak je mi taky všelijak. Psala jsem tu už víckrát, že působí hoooodně opožděně, čehož si všímají i ostatní 😖 Hodně mi ale pomáhá vědomí, že s věkem by se ty rozdíly měly smazávat, což např. u autismu nebo MR neplatí.

mvmk
27. čer 2013

@ivular no to je presne ten kamen urazu, pac nemusi mit hned MR ale v tak nizkem veku se jeste presne neda odhalit kam se ten vyvoj bude posouvat. A ono staci ta Hypotonie, snizeni svaloveho napeti je proste znamkou narusene CNS a to se muze v budoucnosti projevovat lecjak.
Dnes mame treba opravdu zase strasnej den, zase dela prevazne hluchou, reaguje jen tak polovicne na moje prikazy 😝 😝 si vzdycky myslim ze uz jsem si zvykla, ale je to jenom obelhavani sebe same. Na tohle se proste zvyknout neda 😝

ivular
27. čer 2013

@mvmk Takové dny míváme taky - a ne zřídka 😖 Tvoje malá mi vždy podle popisu připadá hrozně šikovná 😉 Jen ta hypotonie a ty její projevy by mě asi taky vrtaly hlavou. Jenže já o tom nic nevím, takže možná u hypotonických dětí jsou tyhle projevy normální..
Mně psycholožka před čtvrt rokem říkala, že náš Jeník je "antiautista" a je fakt, že oční kontakt má ukázkový a touhu komunikovat taky, ale kdybys ho znala.. Nevím jak to popsat, ale oproti jiným dětem je tak divný a v některých složkách tak opožděný, že si říkám, že prostě MUSÍ být autista 😖 Ale tím, že mám trápení na víc frontách, tak už jsem přijala obranný mechanismus v podobě rezignace.. I když zrovna dnes odpoledne mi babička zase naznačovala, že ona na své děti od malička hodně mluvila (rozuměj: na rozdíl ode mě) a žádné problémy neměly 😠 A na to se mi zatím vyrezignovat nepodařilo 😅 Ale aspoň se mi daří hrát divadlo, že jsem to její rýpnutí nepochopila 😖

sisstin
autor
27. čer 2013

no hypotonie dost ovlivnuje i ty "výpadky", nám v práci ergo říkala, že jak si neuvědomují hranice těla, že to způsobuje strašně moc problémů 😉

timotejflorian
27. čer 2013

syn sa narodil priduseny,a od narodenia mame problemy,neskoro zacal chodit (2,5r,),teraz chodi do skolky kde je podla ucitelky moc divoky,nerozprava skoro nic,no rozumie vsetkemu,v SPC - nam povedali ze okrem oneskoreneho vyvoja moze byt aj mentalne retardovany,

sisstin
autor
27. čer 2013

@timotejflorian chce to poradny psychologicky vysetreni,zda zaostava jen v reci nebo celkove ve vyvoji. Kazdopadne ve 2,5 se mira mozne MR jeste urcit neda. Co se tyce porozumeni,tak predpokladam,ze k veku ho spis mit nebude 😉 mel by rozumet :z ceho se pije,cim se jezdi,co si vezmes,kdyz venku prsi apod 😉 aby to bylo na 2,5 roku.

mvmk
27. čer 2013

@ivular to jsem tu vzbudila asi falesne iluze 😕 😕 , mala zaostava naprosto ve vsem, hlavne pohyb a rec, ale i porozumeni je porad takove jo a ne. Myslim, ze ted uz rozumi celkem slusne ale urcite ne jako 3 lete dite 😝 a hlavne se mi zda ze kognitivne stojime na miste, nic se nedeje asi od vanoc, nekdy mi prijde, ze kdyz byla mladsi tak ji to palilo i o neco vic. To je ale vse subjektivni pocit.
Ale zato krasne kakame a curame na nocnicek 😉 😉 naprosto bez nehod, vim ze na 3 roky zadny trhak, ale ja jsem mela pocit, ze bude chodit s plenou jeste ve 4 😝

mvmk
27. čer 2013

A je hlavne taky rozdil MR a snizeni kognitivnich funkci, ja to v utery resila s Dr. Tam je ta hranice dlouho neurcita, nekdy az do 10 let. Ja treba mam pocit, ze takovy deficit jaky ma v Momente mala se proste drive nebo pozdeji projevi i na jine rovine 😝
Hlavne jsem od Dr. dostavala poradnou sprchu, kdyz daval otazky typu ci mala zvlada jednoduche spolecenske hry, jako pexeso, Domino, chape pravidla 🙄 🙄 🙄 🙄 , jak uz jsem tu psala treba ty barvy docela sirokou skalu, plus pocitani na prstech. Jak se jmenujes, Kolik je ti roku jsi chlapec nebo holcicka.
No proto 🙄 v Momente usuzuji, ze jsme na Tom hooooooodne zle 😒

cairka
27. čer 2013

@mvmk , to má zvládať čerstvý 3-ročák? 😅

mvmk
27. čer 2013

@cairka pry jo 😝

mvmk
27. čer 2013

@cairka male budou 3 roky ted v cervenci 😉

dezyre
27. čer 2013

@mvmk V Německu jsou teda tabulky dost vysoko 😝

Holky my jdeme zítra na psychologii. Jsem zvědavá jak se tam Staník ukáže, resp. neukáže. Poslední dobou jsme se neučili nic.. Nechala jsem ho napospas přirozenému vývoji 😅

cairka
27. čer 2013

Ináč u nás už pexeso ide 🙂 🙂 🙂 asi 2 mesiace a len vďaka dotykovému mobilu, tam to nejako pochopila, už zvládne +- aj reálnu verziu 🙂 (takže cca. od 3apol začiatky hry) , ale farby stále viacmenej nič, už väčšinou formou ukáž uhádne čiernu, červenú a bielu, s pomenovaním je to slabšie, ale občas sa tieto 3 farby zadaria. Hej, a ešte ružovú občas. Ale ako sme sa v týždni bavili s chlapčekom o týždeň mladším, a ten už išiel svetlomodrá, tmavozelená...to ako som čumela 😅

dezyre
27. čer 2013

@cairka Staník se naučil taky pexeso díky tabletu 😀 😀 😀 Ale zatím ho hraje jen na tabletu. V reálu jsme ještě nezkoušeli.

sisstin
autor
27. čer 2013

@mvmk no je to urcite silene prehnany 😉

abbie
27. čer 2013

@sisstin chlapcek od timotej ma 4 roky

abbie
27. čer 2013

@mvmk ty jo... u vas je to dost prisne 😖

abbie
27. čer 2013

baby, mozem vety ako "kde je xy, to je kako, toto je ka(toto je vodicka) brat uz ako 3 slovne?

sisstin
autor
27. čer 2013

@abbie aha,tak nevim,proc jsem si myslela,ze 2,5. No kazdopadne v tomhle veku uz by to diagnostikovat melo jit lehce pomerne 😕

abbie
27. čer 2013

@sisstin v 2,5 asi zacal chodit si myslim

sisstin
autor
27. čer 2013

@abbie no tak pokud nema nejsky fyzicky problem,tak to Mr je,pokud stejne tak zaostava ve vsem ostatnim 😕

mvmk
27. čer 2013

@sisstin
@abbie ja nevim jestli je to prisne, pac Kolik je ti let zvladaji uz normos 2 lety 😝 a pexeso mam dojem jsem hrala s mojim synem tak od 2,5, mam ho jeste Doma takove to pexeso first je latkove a ma velke obrazky 😉 Ono jde spis o to, ze ona vubec nechape ze se jedna o hru, a mela by nejakym zpusobem spolupracovat.
Jo a jeste mela malovat, nejdriv vehementne cpala pastelku me do ruky, a kdyz jsem to neakceptovala tak ji po dr. mrskla 🙄

mvmk
27. čer 2013

Holky kdy zvladaly Vase deti takove ty klasicke pohadky na dobrou noc. Ja dnes povidala o cervene karkulce, popis karkulky jsme zvladly i kosicek a les a kdyz doslo na vlka a zrani babicky, tak se mi drzela jak kliste okolo krku a pipala, ze se boji 😅 nevim jestli jeste pochopila konec s kamenim. Ale kdyz se nad tim clovek zamysli tak je to docela drastak ze? 😀

sisstin
autor
27. čer 2013

@mvmk Tygr zvladal hrat pexeso tak ve 4. Na pocitaci odjakziva, ale hrat hry pro vice hracu nedava ani ted. Priste si vymysli svoje pravidla,nechce se stridat atd. Hry pro jednoho zvlada normalne. Deti s vadou reci proste spolecensky hry nedavaj.

sisstin
autor
27. čer 2013

@mvmk a klasickoi pohadku dal poprvy v pondeli, jeho cteni doted absolutne nezajimalo 😉