Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
27. čer 2013

@abbie - jsme psaly ve stejnou chvíli to samé, co? 🙂

krystalka
27. čer 2013

Jinak holky, trochu mimo dnešní téma - tak zítra nás čeká poslední den ve školce před prázdninami, že to ale uteklo... dárečky jsme dali paní učitelkám radši už včera, dneska byli se školkou na celodenním výletě v Prokopském údolí, jeli vlakem, k obědu si opékali špekáčky a odpoledne se vrátili všichni spokojení jako blechy 🙂 . Jiřík dnes odpadl už v 19h 😉 Zítra posbíráme ve školce všechny věci a zase až v září, máme celé dva měsíce školku zavřenou, tak budu muset vymyslet nějaký zajímavý program, jeden týden bude mít příměstský tábor v miniškolce, kam předtím chodil a jinak už si sepisuju tipy jak pro pěkné počasí, tak do deště... Akorát ještě nevíme, jestli bude od září už v předškolácích a nebo ještě v té prostřední třídě, co je teď, definitivní to bude až koncem prázdnin, tak uvidíme...

lenajsek
28. čer 2013

Holky ahoj, nedočítám, jen vám chci ukázat Tomáška, snad se nebudete zlobit...
Mějte krásný pátek a pohodový víkend, snad bude pěkně... pááá

krystalka
28. čer 2013

@lenajsek - Tomášek je nádhernej! Tak ať vám pěkně roste a přibývá a mějte se všichni krásně 🙂

abbie
28. čer 2013

@lenajsek Tomino je nádherný chlapček 😉 hlavne nech ste obaja zdravi

abbie
28. čer 2013

Dievcence, ja som sa vam vcera zabudla priznat, ze som dala maleho do sukromnej skolky na 3 dni v tyzdni na pol dna. Hlavne kvoli socializacii voci druhym detom, nech nie je so mnou sam doma, uz sa casto aj nudil ...
Prvy den plakal a maminkoval, ale uz vcera bolo lepsie, ked som pre neho dosla, bol spokojny a pekne sa hral v triede, potom som sa ho cestou domov pytala ci sa mu v skolke paci a povedal ze ano a ze ci sa mu teta ucitelka paci a na to mi odpovedal "teta nonono" 😅 tak som sa ho opytala, ze ci mu teta povedala nonono, on ze ano ... tak dnes som zistila, ze to hovori mladsim detom, ktore vselico strhavaju a on to pocul a vykecal mi to 😀 no a dnes uz bol aj rano spokojny, neplakal a ked som po neho na obed prisla mi povedala, ze je uplne bezproblemovy, zapaja sa, je spokojny a chcela by ho dat medzi vacsie deti lebo ze ma silnu potrebu sa zapajat a komunikovat 😝 tak som cela stastna, ze sa takto chova a zapaja sa

dezyre
28. čer 2013

Holky tak jsme byli dnes u psycholožky a dozvěděli jsme se, že má Staník velmi bouřlivé prodloužené období negativismu 😅 a absolutně ji neuznával jako nějakou autoritu. Jinak rozuměl pěkně, co ho zaujalo tak dělal správně, co nechtěl, tak prostě, že "ne" a "nechci". Tak jsme se oklikou dozvěděli, že je nevychovaný a že máme být důslední.

abbie
28. čer 2013

@dezyre no a si opat o nieco mudrejsia 😀

dezyre
28. čer 2013

@abbie bohužel k tomuto zjištění není potřeba ani diplom. Toto nám u Staníka diagnostikují i tchánovci 😀 😀 😀 😀

lenajsek
28. čer 2013

Holky, moc děkuju!!! 😵

@desyre Leni, jste byli u Jahnové? No... to ses toho dozvěděla, co... 😉

dezyre
28. čer 2013

@lenajsek jo jo Leni u Jahnové 😀 To že se ze Staníka stává pěknej sígr, to víme 😅

krystalka
28. čer 2013

@abbie - tak to je super, že se malému ve školce líbí, myslím, že mu to jen prospěje 🙂 . Já jsem dala Jiříka ve 3,5 letech do soukromé miniškolky na jedno dopoledne v týdnu a zpětně to hodnotím jako to nejlepší, co jsem mohla udělat. Zvyknul si tam na děti, že je má těsně kolem sebe, naučil se s nimi komunikovat a spolupracovat, ale byly tam jen 3-4 děti, to byl tak akorát počet, který byl schopný zvládnout v pohodě, on teda od prvního dne tam byl spokojený, žádný pláč ani smutnění nebylo, spíš jsem ho nikdy nemohla pak dostat domů 🙂 . A myslím, že i právě díky tomu, měl celkem bezproblémový nástup do školky, kam chodí teď, tady jich je ve třídě 12....právě jsme skončili první rok, moc se mu tam líbí a já se ani nedivím, mají tak skvělé paní učitelky, které všechno dělají takovou zábavnou a prožitkovou formou a přitom se toho strašně moc naučí, že mu od začátku normálně závidím, že tam nemůžu chodit taky 😀 . A vypadá to, že i příští rok bude ve stejné třídě a navíc tam bude mít i svojí nejlepší kamarádku, kterou si tam našel hned první den školky 🙂

hrusti
30. čer 2013

@abbie To je super, taky myslím, že mu to prospěje 😉 Honzík chodil do soukromé školky od 2,5 let a byl tam moc spokojený. Minulý týden tam byl naposledy a od září normální školka, tak jsem zvědavá, jak to zvládne.

@dezyre Hmn, tak to je opravdu "diagnoza". V tom případě já mám nevychované obě děti 😅 😅 😅

dezyre
30. čer 2013

@hrusti jsem ale ráda, že nejsem jediná neschopná 😀

hrusti
30. čer 2013

@dezyre Já simyslím, že jsem na své děti docela přísná, ale stejně se chovají jako nevychovanci 😅 Tak nevím, kde dělám chybu 😝 Honzík je jak splašená střela, Kristýnka se po něm opičí a do toho má období vzdoru, takže stále slyším jen nenene, neči ..... A když není po jejím, tak sebou flákne na zem a řve jak hysterka, že ji slyší půlka obchoďáku 😅

dezyre
30. čer 2013

@hrusti My se snažíme být na Staníka taky dost důslední a přísní. Ale jak píšeš, Staník je taky neřízená střela, pořád lítá, vymýšlí, když není po jeho tak se uprdne a buď hystericky řve, anebo se urazí tak, že odejde trucovat. Snad ho to přejde 😀

martuulka
30. čer 2013

Ahoj holky, tak já mám doma taky neřízenou střelu. Nejhorší je to venku, když si něco umane, vidí hřiště, dětskou atrakci. Nejvíc ale bojujeme s jídlem.
Jo, holky, kdy začala vaše dítka chodit na nočník. Martin ho úplně ignoruje, i ve školce, kde všechny děti chodí společně na nočník. Třeba vůbec neregistruje, že má pročůranou plínku. ☹

@lenajsek gratuluji k miminku 😵

krystalka
30. čer 2013

@martuulka - Jiřík téměř do 3 let odmítal jak nočník, tak záchod - na nočník si nechtěl ani zkusit sednout, řval jako tur, musela bych ho "zlomit" v pase násilím a ve stoje čůrat taky nechtěl. Čas od času jsem to zkusila znovu, ale chytil se až 2 měsíce před 3. narozeninami, ale zato během jediného dne 😉 . Ráno jsem sundala plínku, připravili hromádku punčocháčků (měly tu výhodu, že se to do nich vsáklo a nebyly loužičky na zemi 😉 , asi 5x jsme převlékali, vždycky jsem jen upozornila, kde je nočník a k čemu je a najednou odpoledne ho tam vidím sedět a čůrat 🙂 . A od té doby si chodil sám, ani jsem se neptala, jen jsme měli nočník na frekventované trase v bytě, aby byl při ruce a viditelný, časem jsme ho pak přesunuli do předsíně a pak na záchod. Na noc se zbavil plínky někdy před 4.rokem, když byl asi týden v kuse ráno suchý, tak jsem ji zkusila nedat a od té doby snad jen 2 nehody 🙂 . Teď je mu 5, spí 10 hodin, někdy i déle v kuse bez čůrání, chodí až ráno 🙂 .

nanai
1. črc 2013

Dobrý den, ráda bych se přidala do zdejší diskuse s dotazem. Můj téměř 15 měsíční syn vůbec nereaguje na žádné slovní pokyny ani jednotlivá slova, jakoby vůbec nerozuměl, co říkáme. Pochopitelně ani nemluví, což mne nechává v klidu, ale to nerozumění je zarážející. Jeho dnes 3,5 letá sestra rozuměla spoustě slov už v 10 měsících, on zatím vypadá, že neví ani co znamená slovo dudlík, jídlo, mlíčko-když ho volám k jídlu, nikdy nepřijde, pokračuje dál v tom co děla, až když vidí misku s jídlem, přiběhne hned, nebo když vidí že si připravuju kojící polštář. Na zvuky reaguje otočením, zpozorněním. Na září jsme objednaní do Motola na SSEP, myslíte, že je možné, že ze záznamu budou schopni odhalit receptivní dysfázíí?. Na foniatrii nám prováděli vyšetření otoakustických emisí, s normálním výsledkem. Vím, že na diagnózu dysfázie je brzy, ale zajímá mne, jak se projevovaly v rozumění řeči do 18 měsíců Vaše děti, které měly později diagnostikovanou dysfázii? Syn je motoricky spíše lehce pozadu, nyní obchází nábytek, sám nechodí, leze od 9 měsíců doteď. Do 13 měsíců jsme cvičili Vojtovku kvůli hypotonii. Jinak syn zvládá třeba navlékat kroužky na tyčku, sbírat ořechy do misky, házet kouli do otvoru, rád si hraje s telefonem a předstírá hovor-nesrozumitelně cosi žvatlá, prohrabává šuplíky,dělá paci paci.

nanai
1. črc 2013

Ještě dodám, že nikdy na nic neukazuje. Oční kontakt navazuje dobře, je usměvavým klidný, mazlivý, ale od roku věkuj je na mne hodně fixovaný, do té doby klidně šel do náruče třeba i neuroložce, kterou vidí jednou za 2 měsíce, teď se mě křečovitě drží kolem krku i když přijde na návštěvu moje maminka, kterou vídá min jednou -2x za 14 dní.

martuulka
1. črc 2013

@nanai ahoj, dítě by mělo začít ukazovat nejpozději do 18. měs. a VD se diagnistikuje nejdříve ve 3 letech, někdy i mnohem později. Holky tady tomu rozumí mnohem víc.

Jen pro zajímavost. My sice ještě nic diagnostikováno nemáme, ale syn byl na tom v těch 15 měs. vlastně úplně stejně a trvalo to do toho cca 25 m, do té doby nic. Bžel jsme to začali řešit až po 2. roce.
Teď ve 2,5 letech už ukazuje (ale ne nijak dramaticky), udělá paci paci (to v té době ještě nedělal), reaguje na některé dotazy, takže už trochu rozumí, je na tom mnohem lépe. V 15 měs. nerozuměl snad lautrum ničemu. Chodit začal mezi 17.-18. m. Dlouho lezl.

sisstin
autor
1. črc 2013

@nanai já bych to ještě tak krizově neviděla 😉 ty dětský hříčky dělá, takže nápodoba tam je. Některé děti začínají víc komunikovat a rozumět až mezi 15-18měsícem. Limit na to ukazování a sdílení je 18měsíců. Já bych ještě vydržela do těch 18měsíců, pokud by na tom byl pak furt stejně, tak už asi začít nějak polehoučku řešit. 😉 Jinak já měla od 18měsíců podezření na receptivní VD a nakonec to nebyla, synovi se masivně porozumění rozjelo od 27měsíců a ve 3 letech už měl porozumění na úrovni vrstevníků. Nám zůstala už "jen" ta expresivní VD. Ale v tomhle věku ti fakt nikdo neřekne, jak to bude dál. Někdo to dožene úplně, že nemá diagnozu žádnou, někdo má opožděný vývoj řeči, někdo má dysfázii, někdo autismus a někdo MR, v tomhle věku fakt těžko říct. Ale myslim si, že tvůj je ještě v širší normě pořád 😉

martuulka
1. črc 2013

@sisstin já mám právě podezření na receptivní dysfázii, to porozumění je pořád dost slabý. Myslíš, že je ještě nějaké šance, že se to do těch 3 let může rapidně změnit? Mě zaráží ta jemná motorika, ta je celkem vpořádku a to u te expresivní nebývá, ne? Jsem zvědavá na ten srpen, co nám řekne.

cairka
1. črc 2013

@martuulka , u mojej sa porozumenie aj reč riadne rozbehla kolo 3 rokov až, stále to nie je úplne OK, ale je to lepšie 🙂 hoci v piatok som sa bavila s učiteľkou v škôlke a sa divila, že nás logopedička odbila, tiež si všimla, že tára nezmysly malá (zamieňa slová) a to ešte polovicu že jej nerozumie 😝

Ale prišla som sa pochváliť, malá si začala pospevovať 😵 síce štýlom "ta-da-ja nonstop" - opakuje pár slov stále dokola, ale už s pomocou doplní slovko -dve 🙂 a hlavne doteraz si vôbec nepospevovala. Mimochodom spieva oveľa krajšie ako jej sestra, no len s tou jej pamäťou z nej speváčka asi nebude 😝 😀

krystalka
1. črc 2013

@martuulka - tak třeba Jiřík má expresívní dysfázii a tu jemnou motoriku měl a má celkem dobrou, trošku horší má tu hrubou, hlavně rovnováhu, i přesto, že už od jara jezdí na kole bez koleček, tak mu dělá problém třeba chůze po čáře, po kladině, stoj a poskoky na jedné noze....sice nechápu, jak je to možné, že na kole tu rovnováhu drží, ale je fakt, že jakmile se přestane trošku soustředit, tak si to občas šněruje z jedné strany chodníku na druhou.... Jinak až na tu rovnováhu byl v té hrubé motorice vždycky dobrý, na motorce jezdil od 15 měsíců, kopání a házení míče mu šlo vždycky výborně apod...

ivular
1. črc 2013

Ahoj holky. Všimla jsem si, že Jeník má zkříženou lateralitu (pravá ruka, levé oko). Nevíte, jestli z toho plynou nějaké problémy?

mvmk
1. črc 2013

@lenajsek naprosto kouzelnej tvuj chlapecek, gratuluji 😉 😉 at vam roste 😉

nanai
1. črc 2013

@sisstin Děkuji moc za odpověď, trochu mne uklidnila 🙂. Naše pečlivá neuroložka dokonce už výhledově plánuje že malého pošle na psychologické a případně i pedopsychiatrické vyšetření, pokud bude potvrzeno, že sluch má opravdu v pořádku-to se zjistí v tom září. V každém případě nás nabádala, ať se nedáme odbýt, a žádáme důkladné vyšetření sluchu, že např. nemusí slyšet všechny frekvence dobře, takže tím pádem z našeho mluvení slyší jen něco, a tak mu to, co říkáme, nedává smysl. Asi nezbývá než čekat, jak se to dál vyvine. Ale jestli se do 18 měsíců nezlepší, a sluch bude OK, pokusím se objednat malého k dr. Krejčířové.

mvmk
1. črc 2013

ahoj holky, tak jsme prestali strevni chripku 😝 jsem jeste ted jak matoha 😀 jen vam musim napsat co mi dnes mala rekla. Trochu jsem cvicila Slovo Auto, pac si myslim, ze Auto je pro deti docela lehce vyslovitelne dokonce to bylo prvni Slovo Meho syna 😀 zadna Mama papa proste auto 😀 . No a mala ma hrozny Problem tyhle slab. spojit 😝
Kdyz jsem ji to asi 10x omlela, tak mi povida ne mm(jako pusa) kaput. 😒 Tim jasne chce sdelit, ze by sice Rada povedela ale bohuzel jeji pusinka to nedokaze ☹ ☹

nanai
1. črc 2013

@martuulka Děkuji za odpověď, v širokém okolí nikoho s podobným problémem neznám, tak mě to nerozuměmí nějak zneklidnilo. Říkám si, že třeba je jen trochu pozadu a vše nakonec srovná, kéž by. Vy se s dítkem chystáte na psychologické vyšetření? Sluch je u Vás v pořádku? Mně nasadila brouka do hlavy oční a neuroložka, které tvrdily, že aby byl s jistotou potvrzen dobrý sluch, vyšetření otoakustických emisí nestačí, a doporučovaly mi objednat se v Žitné nebo Motole na foniatrii na podrobnější vyšetření sluchu ve spánku.