Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

bluerose
2. srp 2013

@mvmk a vy mate aku diagnozu? No len tie dvere, toho drzi uz od roka, doma skrinove posuvne, alebo od izieb, vonku ked sme, a su tam nejake posuvne sklenene dvere, tak pozera, stale beha hore dole medzi ne, a ked ho berieme prec tak desny reeev. To sa mi nezda normos, kedze u inych deti som to nevidela. Supliky akurat tak vyhadzuje vsetko z nich von 😀 To odrazatko ma dost mrzi, lebo vsetky deti kamosiek ficia a ten moj ani za nic,ale uz si musim jedine zvyknut no.
@abbie a k Janosikovej ste isli este pre istotu ked vas Matus vylucila, ci pre diagnozu? Matuskova vam ziadnu nedala? A co je to prosim ta expres.VD a OVR? Ja som len zaciatocnik v tomto, nejak mi tie skratky nic nehovoria 😅 A chodite stale ku Kormanovej? Ona vam dala nejaku diagnozu, ci vsetko co mate je od Janosikovej?
Jo a plus je strasne nervny, asi z toho, ze si nerozumieme, ale take amoky co vie on hodit, az sa mi rozum zastavuje. 😝
A DAKUJEM baby za prispevky 🙂

svesty
2. srp 2013

Ahojte

Je tu niekto, ktoreho dieta ma kongenitivnu hypotyreozu. Dakujem

krystalka
2. srp 2013

@bluerose - ahoj, já myslím, že v tomhle věku ti ještě nikdo žádnou vyloženě diagnózu neřekne...Můj syn má expresívní vývojovou dysfázii a tolik slov, jako tvůj synek v tom věku rozhodně neměl. Ve 2 letech řekl tak možná ham, bum apod. Ve 3 letech měl kolem 40 výrazů, z toho většina typu ham, hačí, hají apod., plínky měl do 3 let i přes den, ale pak jsme se jich zbavili za jeden den...při jídle ho musíme často zabavovat ještě teď, Lego ho moc nezaujalo dodnes - je mu 5 a půl roku. A jak už tu psala mvmk výše, otvírání a zavírání dveří a šuplíků, bylo i u nás veeelmi dlouho oblíbenou zábavou. Posuvné nebo shrnovací dveře jsou velké lákadlo ještě teď. Jenom s tím odrážedlem jsme to měli jinak - on asi od 15 měsíců miluje všechno, na čem se dá jezdit 🙂 . Jinak, s tou dysfázií - podezření jsme měli ve 3 letech, potvrzenou jí má od 3,5. A co se týče tvého synka, já bych se zatím soustředila hlavně na kvalitní logopedii a takový ten všestranný rozvoj - hrubou a jemnou motoriku, různé skládačky, ukazování obrázků apod. a hlavně mu všechno co vidíte a děláte popisovat jednoduchými slovy nebo krátkou jednoduchou větou, žádné dlouhé proslovy....a ty různé autistické rysy se taky často vytrácejí s tím, jak děti začínají víc mluvit...myslím, že na nějakou konečnou diagnózu je ještě fakt maličký...

abbie
2. srp 2013

@bluerose hej pre istotu lebo jeho chovanie sa mi nezdalo a stale mam pochybnosti, ale to uz je vo mne a chce to cas, aby to preslo 😉 Matuskova nam dg. nedala, to ti ani nikto v roku a pol neda, iba povedala, ze je z hladiska vyvoja ok... hej chodime ku Kormanovej, ale ona moze len 1x za dva mesiace, tak ho chcem dat este na intenzivnu logo bud do Dialogu, alebo IDR, aby chodil 1x do tyzdna na logo ... Kormanova nam nic nedala, ona ho len sledueje, robi mu testy atd.
aj ja by som strasne chcela, aby fical na odrazadle, ale bohhuzial donutit ho nemozem ... tiez sa vzdy choval inak ako ostatne deti, na ihrisku len lietal a dlho tam ani nevydrzal, ale vekom sa to fakt zlepsuje, musis byt trpezliva, uz ani tak nelieta, vie si aj sadnut na lavicku vonku vedla nas a cakat atd. vsetko je o CNS a jej dozrievani

krystalka
2. srp 2013

@abbie - přesně, jak píšeš, náš Jiřík se taky vždycky choval jinak, než ostatní děti, třeba na hřiště zásadně nechtěl chodit, když tam někdo byl, jakmile lezl na skluzavku a někdo lezl za ním, tak obrovská panika a začal zbrkle slézat dolů, místo aby se sklouznul a udělal místo, když už tam nějaké děti byly, tak se držel pokud možno na druhém konci hřiště a z dálky je pozorovat, když k němu nějaké přiběhlo a podávalo mu třeba kamínek, tak se rozbrečel a utíkal se schovat ke mně ...no, bylo by toho hodně, v čem byl extrémně odlišný, ale naprosto s tebou souhlasím, u nás se to taky hodně lepší věkem i teď mne každou chvíli překvapí, jak už zvládne beze strachu, přemlouvání nebo nějakých scén to, co by před pár měsíci bylo ještě úplně nemožné 🙂 . Prostě k tomu postupně dozrává a ty rozdíly mezi ním a jinými dětmi jsou pořád menší a menší...

krystalka
2. srp 2013

@bluerose - ještě jsem ti chtěla k tomu odrážedlu - nedávno jsem to tu zrovna psala - tím bych se netrápila, to podle mne není žádný významný ukazatel, že by něco nebylo v pořádku, kamarádka má 3 letou holčičku, která nemá absolutně žádný problém a tu nebaví ani odrážedlo, tříkolka, koloběžka...prostě nic...ona radši sedí na písku nebo vozí kočárek, hrabe se na zahrádce....a třeba jiné holčičky tady drandí na motorkách nebo koloběžkách....ale jí to prostě nebaví...
A ještě k těm dveřím - Jiřík tenkrát dokázal zavírat a otvírat ty posunovací dveře klidně i půl hodiny v kuse a taky byl vždycky řev, když už jsme měli jít pryč...a doteď při koupání je nejoblíbenější zábavou zavírání a otvírání sprchového koutu (máme v něm napříč vaničku) - jako teď už si u toho hraje, že to jsou dveře metra, ale když ještě nemluvil, tak to prostě jen šoupal sem a tam a vystačilo mu to fakt na hodně dlouho 😉

bluerose
2. srp 2013

@krystalka ahoj, dakujem za rady 🙂 Len jeho je tazko nejako udrzat pri zmysluplnej hre. Vkuse by len pobehoval a robil neporiadok. Pri vkladackach ho obcas udrzim, posklada, ale zeby ho to nejako bavilo sa neda povedat 😀 Kocky si postavia obcas na seba aby ich potom mohol zhodit, obcas si trosku "pokresli", ale najradsej ma prelievanie vody, nalievanie, presypanie kamienkov, piesku a nahananie s muzom. Fiha, to sa vam super podarilo, ze za 1 den bez plienky 🙂 A skor ste mali problem, ze sa nepytal, alebo ze nechcel vobec byt na nocniku? Lebo moj maly nechce obsediet na nocniku, place, skrieka a taha sa von, tak uz ho nenutim. Ale ked sa pokaka, tak uz vacsinou povie, "kaku" a bucha si po plienke.
Jo a este rad okupuje moj iphone a pusta si pesnicky, tak sme sa rozhodli, ze mu kupime tablet k 2 narodkam a dame mu tam nejake edukacne hry, snad aspom to zaberie.

@abbie mam pocit, ze som v tomto ako ty. Tiez neverim Matuskovej, ze maly nie je autista. My sme k nej 1x prisli ked mal tusim 15 nmesiacov. Uz vtedy povedala, ze tam PAS nevidi, potom v 1,5 roku sme boli a teraz v cca 22mes. Nechapem, ze u nej vsetky uolhy chcel robit, spolupracoval a doma ho do ziadnej takej cinnosti neviem donutit. Nechapem proste 😔
Jo a na ihrisku: to hojdacka nehrozi, akurat tak smyklavka, a inak je najradsej zahrabany v pieskoch a presypa a presypa do aleluja. Ine deti akurat tak pozoruje, obcas im cmajzne lopatku, ale inak zaujem o ne nejavi. A ked sa mu nejake prihovori, tak len pozera a pozera, alebo dojde ku mne 🙄
A este ma trapi, ze sa nevie branit a akoby nemal taky svoj pocit, ze toto je "moje", hocikto mu hocico vezme a je mu jedno a ine deti si svoje hracky brania

krystalka
2. srp 2013

@bluerose - tak on je ještě fakt malý, v tomhle věku u ničeho dlouho nevydrží myslím žádné dítě... a dobrá i každá malá chvilka, kdy se nečemu takovému bude věnovat, klidně 5 minut, nebo jak dlouho vydrží... No a s těmi plínkami - on právě téměř do těch 3 let odmítal vůbec na ten nočník sednout, nechtěl ani na záchod s dětským prkénkem...tak jsem to vždycky jednou za čas zkusila a nakonec 2 měsíce před 3.narozeninami jsem mu sundala plínku, nechala jen punčocháčky, no asi 5x se počůral, tak jsem ho jen upozornila, že tam má na to nočník, nehubovala jsem ho, jen jsem mu to řekla. No a najednou odpoledne koukám, že na tom nočníku sedí a čůrá...no a od té doby si chodil sám, ani jsem se neptala, on prostě když potřeboval, tak šel sám, ale nočník musel být na viditelném místě mezi obývákem a kuchyní, pak jsme ho později přesunuli do předsíně a pak do koupelny. Na noc měl teda plínku ještě skoro do 4...až když byl pár nocí za sebou v noci suchý, tak jsem mu jí zkusila sundat...no a od té doby jen několik málo nehod. Ale musel k tomu prostě dozrát, ve dvou letech by ani nechápal, co po něm vlastně chci...
Jo a s tou klouzačkou - jak jsem psala, že z ní hned prchal, tak to on ale dělal kolem těch 3 let, ve 2 letech by na ní ani nevlezl 😉 - a přesně i v těch 3 letech ty děti jen z dálky pozoroval, nijak s nimi nenavazoval kontakt, spíš se jich bál a vlastně o ně ani moc nestál, začal se o děti víc zajímat až hodně po 4 roce...

sisstin
autor
2. srp 2013

tak jako holky, spousta dětí se bojí jiných dětí, neumí se bránit atd....to je prostě i povahový rys, i "normální" děti se takhle některé chovají, které mají úzkostnou povahu....jako Tygr by takovej byl i bez VD 😉

sisstin
autor
2. srp 2013

jinak jsem zjistila, že v naší druhé vybrané škole se učí číst Sfumatem, což je bomba....mají tam do pátý třídy slovní hodnocení, ta škola je normoš až do devítky...vím, že fakt integrují i těžší případy (LMR, DMO apod.), tak asi na zápis půjdem tam...a pak, jestli bude mít odklad, tak ještě můžu řešit i tu Montessori 😕

mvmk
2. srp 2013

Holky, takze lumbalka se nekona 🙂 🙂 🙂 , to bych nebyla ja, abych neobvolala vsechny co znam 😉 , prave jsem se dohodla, s genetickou, co malou ted na podzim vysetrovala, ze ji to nechame udelat genetickym testem , krev maji jeste zamrazenou, musim jen podepsat svoleni 😉 . Ona se totiz vzdy napred dela lumbalka, pac je to lacinejsi, protoze asi tak na 10000 odberu pripadne jeden pozitivni vzorek a to se musi potom stejne geneticky potvrdit 😉 Takze zase tema usetrit, za kazdou cenu 😠 😠 . Ale dr. to pro me udela jsem stastna jako blecha, sice nevim co nam pristi tyden najdou ci potvrdi za dg. Ale nemusim malickou takhle zbytecne trapit. 🙂

bluerose
2. srp 2013

@krystalka jejo, no dufam, ze aj u nas to pojde potom tak rychlo s tym odplienkovavanim🙂 No ja sa autizmu prave kvoli tomu bojim, ze som citala, ze auti deticky nemaju radi ine deti, su samotarske, nenadvazuju kontakty s rovesnikmi. Ale asi to nebude take cierno biele. Nasa logopedka je nedockava co sa tyka nocnika, vzdy sa pyta, ci sme uz zacali s oducanim, ci uz vysadzame na nocnik...vcera sme to uzavreli tak, napisala si, "rodicia sa pripravuju k uceniu na nocnik" 😀 😀 Este nam odporucila dvd "hura na nocnik", ale neviem, ci by to malo zmysel...a vyhodit len tak 20e ehm 😕

mvmk
2. srp 2013

@bluerose ja nevim, ale myslim, ze to moc hrotis, ja jsem tu take resila, ze mala se snad na nocnik nikdy nenauci 😅 naucila se to za jeden den, ale az ted v kvetnu, takze skoro ve 3 letech 😉 Proste ted spetne jasne vidim, ze k tomu musela dospet, a jelikoz ziji v nemecku, tak musim rict, ze kdyz tady vidis 3 lete dite bez pamprsky tak je to rekord 😉 A mala take nema Rada spolecnost jinych deti, ona si je porad jen prohlizi. Vcera jsem po dlouhe dobe potkala kamaradku se synem, 2,5. Toho moje mala vzdy dobre snasela, pac toho taky moc nenamluvil 😀 tak se k nemu hned hnala a smala se na nej. No a kdyz na ni spustil Emicko pod budeme se klouzat, ale ja jsem prvni jo? Tak zacala bulit a vrhla se mi okolo krku, A bylo po hre 🙄 Takze tam je to proste o te komunikaci, pokud dite nemuze mluvit tak se asi mezi deti vrhat moc nebude. Alespon si to myslim ja 😉

sisstin
autor
2. srp 2013

@bluerose syn fakt autista není, a do 4 let měl z dětí panickou hrůzu, pomalu se k němu nesmělo ani přiblížit. Ted jako ok, ale prostě, že by byl nějakej vedoucí skupiny, nebo se šíleně kamarádil, to jako fakt ne 😉

sisstin
autor
2. srp 2013

@bluerose i děti, které normálně mluví atd. můžou být úzkostné, samotářské apod. Já jsem byla dítě, které mluvilo extrémně dobře, jinak šikovná ve všem...ale děti jsem ve školce nesnášela, vyloženě jsem ji protrpěla vždycky stáním u branky...všechno se změnilo v první třídě...teda ne, že bych byla nějakej king, ale prostě už normálka...měla jsem kamarády atd. Prostě každej máme nějakou povahu, nějaký sociální dovednosti ....samozřejmě pak děti s komunikační poruchou to mají o tu poruchu umocněné 😉

sisstin
autor
2. srp 2013

jinak v oskole super novinky, tak mrkněte 🙂 😉

bluerose
2. srp 2013

@mvmk no to asi preto, ze kazdy v okoli je zarazeny, ze bude mat dva roky a este ma plienku. Hlavne svokra je mudra a vkuse rozprava ako jej deti uz v roku a pol chodili aj v noci na serblik, co sa mi nechce verit...no asi budem musiet vo vsetkom zvolnit tempo. Hlavne nechcem nieco zanedbat, akoze v pristupe k nemu, v podstate mi nikto nic konkretne neporadil, len byt trpezliva, hrou ho motivovat k rozpravaniu, len on je desne tvrdohlavy a je to tazke no.

@sisstin mas pravdu, len je mi tazko v reali porovnavat, ci je jeho spravanie normalne, kde su okolo mna same sikovne deti kamaratiek a kde moj syn vycnieva. Takto ked pridem na net a citam, ze nie som s takymi problemami sama ma utesi, len skoda, ze mi to nevie dlho vydrzat 😖 😅

bluerose
2. srp 2013

A este som sa chcela spytat baby, mali vase deticky problem so samostatnym zaspavanim? Nas drobec uz krasne pol roka pekne sam zaspaval a teraz je to o nervy. Musi prii nom niekto byt a dokaze sa tak rozcertit, az vzdy vyvracia celu veceru, potom v noci vstava, ze je hladny a my sme s muzom ako zombici. Uz si neviem dat rady, ani lekarka uz nevedela, skusili sme vsetky metody a nic nezabera, len byt pri nom az kym nezaspi.

sisstin
autor
2. srp 2013

@bluerose tygr se mnou spi v posteli 😅 v zivote sam neusinal 😅

sisstin
autor
2. srp 2013

@bluerose a to je takoveh problem s nim byt, nez usne? 😕

sicinka
2. srp 2013

Já taky jsem u Dády dokud neusne - donedávna spal v naší posteli. Ted je ve svém pokoji - v noci se stejně občas budí a volá mě nebo přijde. Nevidím na tom nic zvláštního ani nevím proč ho to odnaučovat. Prostě mu přečtu pohádku zazpívám a držím ho za ruku dokud neusne zabere to tak 30 minut a spokojený jsme oba 🙂

abbie
2. srp 2013

@bluerose ja musim pri nom byt, ked ho necham sameho, tak vzdy pride za mnou, tiez ho drzim za ruku a spokojne zaspi

margareta76
2. srp 2013

@sisstin: Zaujalo ma citanie s Sfumato, o co prosim ta ide? Ani neviem, ci som to dobre napisala 😒

@bluerose: Co sa tyka zaspavania, my rovnako ako @sisstin, @abbie, @sicinka zaspavame s detmi, uz sme si celkom zvykli 🙂

abbie
2. srp 2013

@bluerose ja ti predam DVD aj knihu za 10 €

sisstin
autor
2. srp 2013

mně to prostě přijde normální, mně naši četli pohádku min. do 6let....prostě mi přijde normální dítě v tomhle věku uspávat 😕 jako samo jsou děti, co to nepotřebujou...ale nějak je to odnaučovat mi přijde divný 😕 my teda spíme i spolu v posteli vzhledem k nedostatku místa, ale mně to teda nijak nevadí 😅

jinak Tygr se skoro do 2,9 budil tak 50x za noc 😅 takže nějaký uspávání bych nebrala jako něco echt náročnýho 😅

abbie
2. srp 2013

@bluerose vies co robi moj maly, ked vidi babo? ukazuje na neho prstom a hovori babo nie, babo nie 😀 a ked sa k nemu priblizi nejake cudzie decko, tak na neho ukazuje prstom a hovori nie, nie, nie ...

sisstin
autor
2. srp 2013

@margareta76 u vas na SK je to rozšířenější, a prý to má super výsledky i u dětí s mentálním postižením 😉

cairka
2. srp 2013

@bluerose , ja teda prečítam rozprávku pred spaním a odchádzam z izby, našťastie nikdy nejaké záchvaty kvôli tomu nemala, nasilu by som to nelámala...
čo sa týka nočníka, tak bola odplienkovaná cca. v 21m, ale do dnes sa vie nie len pocikať...vraj nemá vyhasnutý reflex, ktorý to okrem iného spôsobuje....aj by som tomu verila, lebo keď cíti, že jej treba, tak dokáže vydržať ako každý iný 4 ročák...len občas prekvapene zistí, že má mokré, alebo plné 😝 gaťky

bluerose
2. srp 2013

@sisstin
@sicinka
@cairka
@margareta76
Diky baby za odpovede. Mne to nevadi,ale manzelovi ano :( Ze nemame ziadny volny vecer, pol hod minimalne nam trva kym ho uspime, a to je echt unaveny,len teda sam nezaspi. Ja muzovi stale vravim, ze su rozne deti, niektore spavaju v pohode sami uz aj od roka, ale nas je proste "cecon" a potrebuje nas pri nas. On rozpravky nejako nevnima este, nebavia ho, pri knizke vydrzi tak 5 minut :D Len sa mu musime prihovarat, on stale "eee, tata, mama, eee..." a my sa musime vzdy ozvat a toto aj pol hod proste kym uz nevyda posledne "eee".
@abbie a pomohla ti ta kniha a dvd? Ja si stale myslim, ze to casom zvladneme aj bez toho, ale pokial mas dobre vysledky tak by som to kupila 🙂