Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
15. srp 2013

@bluerose - já jsem ho třeba dala právě do té soukromé miniškoličky, protože mi bylo jasné, že klasickou školku o 28 dětech fakt nedá...Takže od 3,5 chodil jednou týdně na dopoledne do té školičky, byly tam většinou 3 děti, svačinku si nosil s sebou, na oběd byl doma. Neměl tam nejmenší problém, první den jsem tam byla s ním, aby se rozkoukal, ale seděla jsem na zemi v rohu a nezasahovala jsem, snažila jsem se dělat, že tam nejsem 😀 . Od druhého dne tam byl v pohodě sám... To až potom, když začal chodit do té speciální školky, tak tam ze začátku ráno pláč byl, ale zvládli jsme to obrázkama do kapsičky (aby měl u sebe něco ode mne) a pak už to bylo dobrý 🙂

ivular
15. srp 2013

@abbie Kdepak, OVŘ stopro a k tomu něco, jen nevím co. Buď dyspraxie anebo mu dělá paseku ta cysta, fakt nevím 😔 Ale nechápu jak mohla dát dysfázii Jánošíková Vám - to je fakt úlet 😕
Jinak jsme se dnes viděli s Terkou a Tygrem. Jeník samozřejmě mezi lidma komunikoval po staru "n n n n", ale kupodivu se nebál, což jsem se sama divila 🙂 Tohle totiž máme stejné, jak popisuje @mvmk a @krystalka - taktéž panický a skoro sebevražedný úprk ze všeho, k čemu se přiblíží další dítko 😝
Tygra to na hřišti snad bavilo, vozil a houpal Jeníka a v jednom kuse něco povídal 😀

sisstin
autor
15. srp 2013

@ivular no spis srazel Jenika 😝 my sedime v Leu a za chvili jedem, v Hafikove jsme byli ctyri hodiny. Tygr byl dneska jako dobre naladenej pomerne 😝

dukie
15. srp 2013

@sicinka Patrně si nás pleteš. Tedy docela určitě. 🙂 Toníček vždy naprosto v pohodě rozuměl, dokonce se uměl na mimořádné úrovni vyjadřovat mimoverbálně. Vázla/vázne u něj jen ta řeč. Ještě ve čtyřech letech nemluvil prakticky vůbec (a to jako fakt, měl pár slov, z toho většinu svých). Docela se to začalo zlepšovat kolem čtvrtého roku (to měl i čisté to EEG), za poslední rok udělal takové dva větší skoky, řekla bych. Ale když srovnám ostatní děti z logopedického stacionáře, kam chodí místo školky, co jsou stejně staré a nastupovaly s námi, tak on je s tou řečí pořád hodně mimo. 😒 Snaží se mluvit, ale spoustu slov říct nedokáže, nepoužívá předložky, neskloňuje, nečasuje, většina slov je nesrozumitelná atp. Když už náhodou odříká nějakou básničku (naučil se teď nedávno svoji druhou), tak ji babička s dědečkem vůbec nepoznají. Není to legrace. A to mu bude za pár dní pět...

sicinka
15. srp 2013

@dukie tak se omlouvám dříve jste tu psali dvě maminky z Brna nebo okolí obě měli dva chlapečky tak jsem vás zaměnila - proto jsem se ptala. Nicméně i tak přeji aby bylo možné na výboje najít vhodnou léčbu a dařilo se lépe. Jo a básničky nejedou ani u nás a to má jen OVŘ 🙂

sicinka
15. srp 2013

Jo včera jsem tu trénovala s Dádou jakousi kresbu a spontálně a dobrovolně nenakreslí nic teprve, když jsem na tom trvala tak nějaké kolo nakreslil a pak po výzvě doplnil oči, atd. Věci neživé kreslí podstatně lépe, třeba kytka k poznání byla. Co se týká toho když mu nakreslím půlku postavy a on má dodělat druhou tak tam je úplně v pohodě trefí se do čar všechno. Tužku drží správně, ve školce vyráběl moc hezké věci ale většinou to bylo pokreslím papír vodovkama pak to vystrihnu a někam nalepím. A když chybá spontální kresba tak se to dá taky trénovat? Já se docela nechala ukolébat školkou že v tomhle je v pohodě, pořád ho chválili jak je šikovnej, ale když jsem tu včera viděla ty obrázky tak mi to v pohodě neprijde....

ivular
15. srp 2013

@dukie Ahojky, můžu se zeptat, jestli se opravdu tyto výboje nijak neprojevují, tzn. rodič nemá šanci je poznat? Syn má v hlavičce objemnou cystu, nicméně byli jsme na MRI před rokem a půl a od té doby prakticky žádná kontrola (resp. pouze reflexů) ale např. ani EEG. Přitom má výrazně nerovnoměrný psychomotorický vývoj (opožděná exprese řeči, hrubá motorika - hypotonie, sociální oblast), tak spekuluji nad vším - i nad tou možnou "skrytou" epilepsií.. 😔

bluerose
15. srp 2013

@krystalka jj, nad tym som aj ja uvazovala, nad minikolektivom. 🙂 Otazne je, ci najdem podporu u manzela a ci najdeme nejaky taky financne zvladnutelny. 🙂 Aj ked si myslim, zeby to mohlo byt lacnejsie ako sukromna skolka 😕

dukie
15. srp 2013

@sicinka Nic se neděje, je mi jasné, že když se tu někdo objeví jen občas, není snadné si ho správně zařadit. 🙂

Básničky... přijde mi, že to je kapitola sama pro sebe. 😀

dukie
15. srp 2013

@ivular Ano, je to tak. Epilepsie může být i taková, že člověk/dítě epileptický záchvat prodělává, aniž by to on sám či jeho okolí vědělo. Já o tom kdysi četla (když mu zjistili před tím 1,5 rokem ty "neškodné" epileptické výboje) a teď mi to pan neurolog vysvětlil právě v souvislosti s tím EEG-videem. V praxi takový záchvat vypadá například tak, že daný jedinec mrkne "mimo pořadí", cukne rukou, má jednorázový tik v obličeji nebo třeba i jen několikasekundovým zahleděním do nikam... prostě jsou to naprosto běžné projevy, které u zdravého jedince neznamenají nic podivného - proto si toho ani okolí takovéhoto epileptika nevšimne. Dokonce jsem někde slyšela (v rádiu, televizi, už nevím), že u někoho mají epileptické záchvaty podobu nějakého rutinního chování. Prostě ten člověk začne na chvíli vykonávat nějakou činnost, která je v tu chvíli třeba nelogická. On sám to neví, okolí se zdá legrační, bláznivý... ale že by šlo o epilepsii, to nikoho třeba nenapadne.

A na EEG jste už byli? Myslím někdy dřív... když jste začali problémy s řečí řešit.

ivular
15. srp 2013

@dukie Díky za odpověď. O těch minizáchvatech jsem taky dost četla a i proto jsem z Jeníka nespouštěla oči (obzvlášť pár týdnů poté, co jsme se o cystě dozvěděli), ale ničeho jsem si nevšimla. Ani nikdy později jsem nic nepostřela, ale zdá se, že to opravdu není zárukou ničeho 😖 Na EEG jsme byli ještě předtím, než se mu cysta utvořila. Objevili mu ji v jeho 10 měsících, čili opožděný vývoj řeči jsme zaznamenali až cca za půl roku.

abbie
15. srp 2013

@bluerose logo cvicenia tam nemaju, to by musela byt priamo logo skolka, alebo mozno s predskol. detmi nieco take robia, ja by som chcela vyskusat Institut detskej reci po prazdninach, aby tam maly chodil 1x do tyzdna. Ty si inak z akej casti BA?

krystalka
15. srp 2013

@bluerose - ta naše miniškolička stála 300,- na dopoledne - od 8:30 do 11:30, bylo to bez jídla, svačinku si nosili svoji, na oběd už byl doma. Jako dávat ho tam každý den bychom finančně neutáhli, ale ten jeden den v týdnu se to dalo - a hlavně, když jsem viděla, jak mu to tam svědčí, tak jsem ani na okamžik nelitovala 🙂

mvmk
15. srp 2013

@ivular oni jsou to asi 2 strany mince 🙄 Nam treba ted rekli, ze je xy epileptiku co maji vzdy ciste EEG a presto prodelavaji i Grand mal zachvaty, a stejne tak je dost caste ze se nekolikrat najde nalez na EEG, ale dite nema epilepticke zachvaty zadne a prakticky mu to nevadi 😝 Takze se ted v Tom vyznej. Mala mela take vzdy EEG ciste, presto trpi fibrilni kreci, a jak jsem tady nedavno psala, ze ma takove ta obdobi, kdy je jaksi mimo. Tak ted tam nasli zase selest na srdicku, takze bude jeste kolecko na kardio, ze i to by mohlo vpripade prudke zmeny tlaku delat problemy tohoto razu 😝 Ja uz jsem posledni dobou ze vseho nejaka tumpachova 😝

kajiszek
15. srp 2013

Ahoj, dnešní srazík byl fajn, děti se vyřádily, jen Nelucha byla dneska nějaká nespolečenská a následně i nešikovná. Odřela si bradu, kousla se, že tekla krev, praštila se do hlavy na klouzačce a nakonec se štípla do ruky o moje sluneční brejle 😀 No asi to bylo tím, že neměla svůj poobědový spánek. Jinak ale dobrý, Tygr s Vojtíkem chvílema běhali spolu, chvílema každej sám. Pizza byla moc dobrá a pokec se @sisstin také jako již tradičně moc fajn 😎

@mvmk Kamarádky malá má často febrilky a má i nález na EEG, takže podezření na epilepsii nebo dysfázii, ale záchvaty nemá žádný a mluví na svůj věk naprosto normálně a celkově je prostě úplně normální k věku, v něčem i napřed, takže bych řekla, že ty nálezy na EEG jsou celkem záhada. Někdo problém má a nález žádnej, někdo má nález a problém veskrze taky žádnej, jen ty křeče, kzterý bych sice nechtěla zažít, ale vyroste z nich.

Kurňa jsem u našich a máma se teď vzbudila a sprdla mě jak malý dítě, proč nespím, tak snad teda radši půjdu spát 😲 Achjo.

abbie
16. srp 2013

@ivular tak v tej dobe este nerozpraval a aj vam pokial si pamatam do spravy pisali VD 😀 vy ju tiez rozhodne mat nebudete. Uvidim ako to bude, vsade mozne citam, ze expresivna sa da lahko zistit po 2 roku, tak ja uz neviem 😒 zatial nepouziva vobec predlozky, nepovie som, namiesto chcem povie chces atd.

bluerose
16. srp 2013

@krystalka to by bolo super, keby sa aj nam podarilo teda aspom na 1 den najst nejaky taky fajny minikolektiv. Citam, ze to malemu prospelo 🙂 A tam sa davaju prihlasky klasicky ako do skolok?
@abbie "privydala" som sa do Stareho Mesta 🙂 a ty? Ten Institut mi tusim aj Korm spominala, ale ze je skor pre deti od 3 rokov, tak to my mame este cas 😀 Ale vzdy ked tam prideme, tak sa nas pyta, ci chodime s malym na nejake rehabilitacie, alebo terapie, plavanie, cvicenie...a vzdy povieme nie 😅 tak neviem, ci by som mala nieco take vyhladat alebo co...aj vas sa take pyta, chodila si s drobcom niekam?

abbie
16. srp 2013

@bluerose nas sa nikdy taketo nepytala 😕 Ja som z Ruzinova, ja sa opytam, ked s nou budem, ci sa jej zda lepsi Dialog, alebo Institut

bluerose
16. srp 2013

@abbie heh,no tak asi nam chce mozno naznacit, zeby to nasmu prospelo 😀 ale nijak sa nevyjadrila blizsie zeby sme mali chodit, iba sa to vzdy pyta, ci nahodou nechodime, potom ci nebol chory, ake vitaminy mu davame, ako jedava, pije atd no 😕 Jaj tak,ja som origos z Petrzalky, byvala som dlhe roky aj v Karlovke a teraz som v SM. A v Ruzinove kde? Okolie Niv alebo Strkovec....?Ano, aj Dialog spominala, tak potom mi daj vediet, co vam povie. My tam ideme az v oktobri.

abbie
16. srp 2013

@bluerose jasne dam vediet, aj na skolku sa budem pytat, ze do ktorej mu mam dat prihlasku, ci potrebuje speci logo, ci staci statna. Konkretne Strkovec, mozeme dat kludne niekedy stretko.

krystalka
16. srp 2013

@bluerose - tak v těch soukromých je to asi různé, většinou tam prostě zavoláš, zajdeš nebo napíšeš, jestli mají místo a pak uvidíš. Samozřejmě se pak nějaká přihláška a údaje vyplňují... U nás tu školičku paní zrovna v září teprve otevírala, byli jsme mezi prvními klienty 🙂 . Na konci srpna měla den otevřených dveří, tak jsme tam zašli kouknout a dohodnout se co a jak a pak myslím ten první den jsme dostali přihlášku a podepisovali jsme souhlas, že může dát fotky dětí na svoje stránky...takže to asi bude jinde podobné...

bluerose
16. srp 2013

@abbie som fakt zvedava co Korm povie 🙂 Budem rada, ked dame stretko, aspom moj drobec spozna kamarata s ktorym si bude komunikacne rozumiet 🙂 Pokial dobre ratam tak je medzi nimi rozdiel cca 8 mesiacov🙂 Kam chodievate na ihriska, ak teda este chodite? Predpokladam, ze nato paradne pri Strkovci 😉 ale chodite aj inde do mesta?

bluerose
16. srp 2013

@krystalka jejda, tak to ste mali paradne stastie, ze prvi klienti 🙂 Tu v BA je to u hubu s tymi skolkami a minikolektivmi, vela deti, a malo zariadeni ☹ No vidim, ze budem musiet od zaciatku buduceho roka zacat sondovat a podnikat prve kroky 🙂

bluerose
16. srp 2013

@abbie @krystalka @sisstin Este som sa chcela spytat, kedy ma dieta vediet odpovedat na otazky "ako sa volas", "kolko mas rokov" a pytat sa "preco"? Nedavno som bola v cakarni u nasej pediny a mala na stene novy plagat, ze co ma vediet 2rocne dieta, ako spajat 2 a 3 slova do viet, a ma zacinat sklonovat a pytat sa "preco", ale tak viem, ze to je tabulka pre priemerne deti,zaujima ma, kedy je to v norme u "nasich" deti. 😅

krystalka
16. srp 2013

@bluerose - tak to "kolik je ti let", to už si přesně nepamatuju, ale dřív než ve 3 letech to nebylo...spojovat 2 slova začal ve 3,5 a otázka "proč" přišla před 4.rokem...skloňování byl problém dlouho, ale to je u dysfázie taky typické, i teď ještě občas tvoří podivné tvary - posledně mi povídá - "musíš s sebou vezmout pití" - místo vzít 😉, ale řekla bych, že někdy před tím 5.rokem se to začalo hodně zlepšovat...

sisstin
autor
16. srp 2013

@bluerose jak se jmenuješ a kolik máš roků v podstatě tak jako hned, co začal mluvit...proč se začal ptát ve 4,5..."co to je, jaký to je, kde to je apod." těsně před čtvrtým rokem 😉 dvě slova začal spojovat ve 3,5...pak naběhl na krátký 3-4slovný větičky, ale naprosto bez gramatiky. Gramatiku začal používat v těch čtyřech letech jakž takž, do pěti let ji měl už docela slušnou. Ted má problém občas s tím, že vytvoří jako divnej tvar, třeba " máš to na tričce" 😅 místo na triku...občas splete rod, ale jako nic tragickýho.

sisstin
autor
16. srp 2013

@bluerose jinak "proč" je u normo dětí mezi 3-3,5 roky...jako běžný dvouleták se fakt proč neptá, ti se ptají "co to je" 😉

krystalka
16. srp 2013

Jinak holky - perlička od nás pro pobavení - nad barákem nám lítají už pěkných pár týdnů letadla, opravují hlavní dráhu na Ruzyni a všechno to lítá přes nás. Jiřík hrozně rád ty letadla sleduje, už mají s babičkou i vysledované některé společnosti, v kolik to lítá 😀 . Jeho oblíbené jsou "Emirates" . Dneska, když jsme je viděli letět, tak mi říká - podívej, vidíš jak má na spodku napsáno e-mi-ra-tes? A co má napsaný na horním spodku? 😀 😀 😀

dukie
16. srp 2013

@ivular Tak jestli Ti to nedá spát, určitě nic nedáš za to, když třeba kontrolní EEG navrhneš... lékaři jsou sice odborníci, ale taky jsou to jen lidi. Třeba to zváží a buď Ti vysvětlí, že nemáš nejmenší důvod se obávat, nebo to EEG udělají. Nic jiného se stát nemůže.

ivular
16. srp 2013

@dukie Já to právě doktorce navrhovala, ale ona říkala, že zatím nevidí důvod. Možná má pravdu, i když mně pořád vrtá hlavou, jestli ty jeho problémy tak náhodou s tou cystou nesouvisí. No je pravda, že už jsem jedna velká chodící úzkost 😝