Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
16. pro 2010

sakra 😅 😅 😅

vojtisek2007
16. pro 2010

@simalex u nás je dneská právě krásně...svítí sluníčko, přestal fučet vítr a ráno bylo "krásných" -5 - ve druhý patře...jinak tyhle záseky taky V pořád má, ale přijde mi, že už mu leccos vysvětlím....jojo krabice je super a jak si s tím dohrajou, musí to povracet zpárky do krabice (ostatně jako všechno), jsem asi pošuk,ale jinak to prostě nejde 😀 😀 😀 žádný že jsou roztahaný dvě,nebo tři skládačky, nebo další hračky...

dalea
16. pro 2010

Ahojte,tak u nas bolo v noci okolo - 20 a aj teraz cez den je takych - 10,ale ja mam rada taku mrazivu zimu 😵
@sisstin To je super,ze mas moznost si tieto veci poziciavat,ja som si v obchode zohnala zosity,ktore ma aj nasa logo,takze ona mi vzdy povie,co mame precvicovat,no nejake puzzle,alebo karticky,to nepoziciava 😒 Inac pisala som,ze ked sme boli v utorok na logopedii,tak ze malej nesli zo zaciatku cvicenia na to,co nepatri medzi ostatne veci a vcera vecer to uz krasne davala 😉 Dokonca vedela aj zdovodnit,napr. ze stolicka je nabytok a preto nepatri medzi zvieratka 🙂 Tieto vzdelavacie veci jej uz idu perfektne,len to spravanie v kolektive je teraz na figu ☹

zuzanada
16. pro 2010

@simalex tú adresu na ubytovňu ti pošlem do IP, len ju musím nájsť a spätne som sa pokúšala poisťovňu riešiť, ale oni by preplatili len vyšetrenie, ktoré sa na slovensku vôbec nerobí. 😒 Ja už som sa s tým proste zmierila. Pomohlo to dobrej veci a to je pre mňa najdôležitejšie! 🙂

miriamc
16. pro 2010

@dalea Dalea aj po prečítaní tvojich príspevkov mi to príde ako ADHD snáď aj ako nadané dieťa - tie často posobia takýmto dojmom - neviem AS to mi na nu nesedí to že je svojská skôr a s učiteľkami to tiež máme také podobné takže po syna chodím s bolesťou žalúdka - jedna učiteľka je stáááááááááášne zlatá a trpezlivá a druhá syna vyslovene nemusí ale včera až mi doma vyhrkli slzy ho pochválila že sa zlepšil no a to keď mi syna v školke hania vždy doma prerevem a predepkujem Neboj ja si myslím že Lea sa zmení a bude to lepšie - syn je tiež v školke iný ako doma a s tým menším počtom detí by to bolo lepšie - mne psychologička povedala že deti čo majú adhd majú dráždivejšiu nervovú sústavu a keď je v triede hluk on si ako zmyslov zbavený pobehujú reagujú nevhodne keď je v triede tak do 15 detí vtedy ho strašne chvália skús odpozorovať keď bude väčšia chorobnosť či sa to nezlepší PA 😉 😉

katkaluk
16. pro 2010

@simalex, @zuzanada - Ďakujem za info, skúsim sa aj tak vyhádať s poisťovňou a napíšem aj mail Dr., potom dám vedieť, ako sme dopadli. Bezmliečkovanie sa nám zatiaľ darí, chodí za mnou skúšať, či predsa len nepoľavím....a viac sa ku mne túli.
@sisstin No keby Matúško v troch rokoch(čo je o rok) zvládol aspoň polovicu úloh čo Tygr dnes, tak by som bola šťastná žena 😀 On je veľmi šikovný chlapček a dôležité je, že chce pracovať. Ja by som len chválila a chválila, aj keď sa občas niečo nepodarí 😉

sisstin
autor
16. pro 2010

@katkaluk ono je to taky o tom, že se Tygr neumí vůbec, ale vůbec sám zabavit 😉 takže jakoby tyhle úkoly kvituje s nadšením...ale zas tak růžové to není, u všeho vydrží tak pět minut a honem zas něco jiného..a takhle celý den dokola 😉

u něj je nejhorší to jeho neustálé kňourání, on furt fnuká, kvičí, válí se po mně...neustále má s něčím problémy..řve..to je fakt na palici...já už jsem fakt vyštavená jak citron, jsem si musela nalít dvojku Lambrusca 😅 😅 😅

přišla mi ta knížka Mašinka Tomáš, tak jsem zvědavá...jinak v té Diagnostice píšou, že dítě by mělo umět poslouchat pohádky nebo krátký příběh až ve 4 letech( jako limit), tak to ještě teda máme moooře času 😅 😅 😅

gtver
16. pro 2010

ahoj holky,
gratuluju k pokrokům 🙂
ještě k tomu vývoji, ono to opravdu můlže přijít skokově, Lvíče ve 2,5 letech a teď je ohledně mluvení neporovnatelné, dneska jsem to zkoušela odhadnout a je to přes 500 slov určitě 😕 srozumitelnost a výslovnost příšerná, ale i tam je vidět, že se to zlepšuje

sisstin
autor
16. pro 2010

@gtver čéče, to už je slušný..průměr je 1000 slov na 3 roky..to už se jako hodně blížíte 😉 jak je na tom s gramatikou? Myslím, že jsi psala, že už to je dobrý docela 🙂 ?

gtver
16. pro 2010

@sisstin jak kdy, z větší části celkem dobře, skloňuje, osoby u sloves používá, někdy se tedy splete a automaticky mi na otázku chceš blabla bla.. odpoví "chceš", ale bývá to ve chvílích, kdy vidím, že se úplně nesoustředí. stejně tak to střídá, když mluví o sobě, někdy o sobě mluví ve třetí osobě, někdy používá "já"

sisstin
autor
16. pro 2010

@gtver no to je ještě normální, to mají v průběhu vývoje řeči všichni 😉 to bude fakt jen opožděný vývoj řeči 😉

gtver
16. pro 2010

@sisstin já doufám 🙂
akorát číslovky, když čte (třeba na autobusu, spz atd.), tak v drtivý většině zleva doprava 😒

gtver
16. pro 2010

ježíš, co to melu? 😅 samozřejmě myslím zprava doleva

sisstin
autor
16. pro 2010

@gtver no tak to bych taky neřešila, je malej 😉

já mám fakt už takovej pocit, že bych potřebovala aspon na tři dny někam vypadnout...fakt mi už hrabe 😒 oni sice jako naši hlídají, ale to je furt v rámci našeho pidi bytu..takže stejně za mnou lítá a slyším to jeho knourání a řvaní 😝

jak jsem měla tiky, že bych ještě někdy chtěla miminko...tak teď fakt ani omylem, žádnýho smrada nechci momentálně ani vidět 😅 😅 😅 😅

a v sobotu přijede ex, to mám na něj fakt náladu... 😝 uf... 😝

gtver
16. pro 2010

@sisstin je mi to jasný 🙄 mě už taky občas hrabe. Sice manžel pomáhá, ale s jeho prací toho času moc není. Babičky nehlídají, ony by rády, ale vzdálenost a zaměstnanost 😒 Já právě paradoxně chtěla děti blízko od sebe, protože mám pocit, že jak bych z toho kolotoče u malýho dítěte jednou vypadla, už bych neměla sílu to znova začínat. Takhle to jen navázalo 😀 Ale už trpím deformací, že mladšího kriticky pozoruju jak "mluví" a počítám to jeho: tata, mama, ham 😅

gtver
16. pro 2010

A řev je u nás teď taky furt 🙄 všechno musí dělat sám a běda, jak to udělá někdo jiný 🙄

sisstin
autor
16. pro 2010

@gtver tak já bych "já sám" brala...Tygr nikdy tohle období neměl a nemá ho ani ted...takže fakt sebeobsluha děs běs 😝

gtver
16. pro 2010

@sisstin no jo, jenže třeba plenky ven nosíme furt, doma je už rokschopnej být bez nich, ale jakmile někam jdeme, musí mít plínu 😔 , on si prostě neřekne 😔 přitom to ovládá, podle mě i celkem chápe, ale... 🙄

sisstin
autor
16. pro 2010

@gtver tak na ven bych to fakt neřešila..ono to půjde 😉 já spíš řešim, jak to udělám zejtra, až půjdeme ven...on už prostě tu plínu nechce, neudělá to tam...ale mám obavy, že venku se taky nebude chtít vyčůrat, aby zas neměl nervy 😝 já už to doma nevydržím, půjdu si aspoň do Mekáče koupit kafe 😅 😅 😅

jinak 3x sláva, Tygr vydržel pohádku před spaním o Tomášovi...dával pozor, neobracel mi stránky..tak snad už to bude lepší 🙂

@andreabe Andrejko, jak se máte? 🙂

jolinka
16. pro 2010

caute, uz som tu dlho nebola, nemame ziadne dramaticke zmeny

utorok mali deti v skolke vianocnu besiedku, a Kati sa spravala na svojej premiere priam ukazkovo, sedela v kruhu s detmi, na pokyn vstavala sadala si spievala. I ked som si vsimla ze pri narocnejsich textoch len naprazdno otvarala usta a az prehnane artikulovala. Dokonca mala i mini solo, jednu veticku pri ozdobovani stromceka... 🙂

Pomaly zlepsujeme predlozky uz obcas pouziva aj KU, PRI, S, Z , V predtym len DO a NA. Rody este stale chaos ale zlepsuje si vyslovnost. Dnes s nou manzel v ramci pozerania nejakeho prirodopisneho filmu cvicil slova, normalne uz opakovala take tazke slova ako papagaj, leopard, kaktus, bola ochotna to viackrat po sebe opakovat a pilovat, co som bola prekvapena.

Kati ma teraz nejake kreativne obdobie 😉 Kresli, kresli a co nakresli potom vystrihuje a vystrihuje. Z papiera mi vyraba a nosi telefony, fotaky, listky na autobus, masky zvierat, papuce ... 😵 a chce aby som to pouzivala... Fakt z nej bude nejaka maliarka, minule som natrafila na nejake stare kresbicky starsej dcery a normalne ma sokovalo, ako slabo kreslila vo veku Kati, postavy vylepsene hlavonozce, stale tie iste motivy bez fantazie... Na terajsiu 4 rocnu Katikinu uroven sa dostala tak vo veku 5,5 roka a to je normalne inteligentne dieta.

Kati kazdy vecer vyzaduje tu istu rozpravku o ovecke, nesmiem vynechat jedinu veticku, inak ma hned upozorni, uz ju hovorim tak 6ty raz a dobre mi z toho hrabe 😠

jolinka
16. pro 2010

chcela som napisa 60ty raz 😉

Precitala som dozadu co ma dalea s malou v skolke a som fakt vdacna za nasu MS a zlate ucitelky. Obcas sice prevracaju nad Katikinym spravanim oci, ale beru to v pohode. Kati je tiez jak velka voda, rozprava 2krat hlasnejsie nez normal, o kricani ani nehovorim, tam su uz nemeratelne decibely 😢 Musi o vsetkom referovat, vsetko ukazovat, kazdy musi vediet ze sa jej chce puknut aj ze sa jej to nakoniec podarilo 🙂 ...

Napriek tomu ale uz coraz zriedkavejsie spominaju ze Kati mala zachvat trucu, aj doma vidim ze je kludnejsia, vela sa teraz hraje so surodencami nasla si uz v skolke kamaratky, sama som videla na besiedke ako sa deti ku nej ozyvaju, zdravia ju, chcu pri nej sediet, vacsie deti ju nosia po rukach.

jolinka
16. pro 2010

este foto

jolinka
16. pro 2010
kacici
17. pro 2010

ahoj holky,delsi dobu jsem tu nebyla,jsme vsechny na ATB,holt parada uzivame si bacilu pres mesic,Naty jeste nevidela snih,max. s kocarku,kdyz jsme sli k Dr. ☹ Holky maji obe pneumokoka,takze mame vylozene zakaz chodit ven a mezi lidi,ale je to teda hodne psychicky narocne,holky se uz nudi a nevi co by ☹
Jen jsem neco malo docetla a
@dalea - Lea treba nema rada verejne vystupovani,ja mam stale zive pred ocima vanocni besidku pred rokem a vzhledem k tomu ze ji mame i na videokazete tak kdykoliv budu mit pocit zucastnit se nejak podobne akce nechci 😔 Fakt jsme to zkazili uplne vsem detem,lidem,hrozny,pak jsme pred koncem odesli dozadu za divaky a ona detem fandila a tleskala,takze od te doby od Yamahay nechodime na zadne koncerty 😅 a docela jsem rada ze se nam vyhnula vanocni besidka ve skolce 😅 😔 Vim presne jak by to bylo,Terezka by se kousla,delala by co se nema prave v tu chvilku,kdyby ji nekdo napomenul triskla by sebou na zem a to se vazne hodne zlepsila v posledni dobe 🙂 ,ale na tyhle situace proste nema,nezvlada to a myslim si ze i ucitelkam spadnul primo sutr ze srdce 😀
Ale prekvapilo me ze z kolecek a carek uz umi kreslit fakt moc pekny postavicky,ktere maji vsechno - usi,pusinku,krk,zkratka uz cilene kresli co chce a to do nedavna byla fakt jen cara a kolecko 😵
Trenujeme a hodne mluvime a je to znat,mluvi uz ve vetach,takze skoro zazrak,fakt je zmena videt behem 5 mesicu velikanska,nekdy me prekvapi co uz zna a vi 😕 ,ale na verejnych mistech - treba jsme sli do galerie,kde byli i mladsi deti - je to akce pro deticky,to zase neustala - chtela proste delat vse podle sebe,jednou si chtela jen malovat,nejake ukoly delat ani nahodou,lehla na zem a zacala desne rvat,tak me nabidli ze me daji vedet az bude akce pro male deticky,kdy je to jen kratce a jen se tvori,zadne ukoly,mrzi me to,vsude nas davaji do skupinky mladsich deti,ale T. je tam lip,tak to neresim,hl. aby se citila ona dobre,ale takovy ten pocit - muj vnitrni je ze me to strasne moc nekdy mrzi a ptam se kde je chyba,i kdyz vim ze to nezmenim,ze je to v Terezce,mrzi to a nekdy brecim,ale potaji,aby to nevidela 😅
Sis - vsuvka krasne namalovanych oci - parada,moc pekny stiny,je videt ze si vyhrajes 🙂 a fotecky deticek jak jsou sikovny jen ziram,to my skladame puzzle o 4 dilkach 😔 ,ale aspon ze tak,doted nechtela nic skladat
tady jsem ja na obrazku a je to uplne prvni ktery nakreslila a prinesla,ze to jsem ja 😵

kacici
17. pro 2010

@jolinka - To je super 😵 😵 😵 ,Katy je sikulka 😵 ,nemuzu se dockat az tohle bude i u nas 😅 ,Terezka je stale zvlast od deti,nema ve skolce zadne kamaradky,ale deti aspon znaji jeji jmeno,kdyz tam prijdu deti krici mas tady maminku Terezko 😵,ale je spis samorost a hraje si bokem od deti 😒 a taky aspon nedochazi k vecnym bojum,Terezka si nenecha jen tak neco libit 🙄 ,na to ze je holka se teda umi dost branit 😖 ,no mame doma spis kluka 😅
Jen ted jak jsme doma je vsechno zase lepsi a klidnejsi,ale kdyz se zeptam na skolku tak uz je vic v klidu a rekne ze by tam i chtela,ale ne zrovna dnes 🙂

andreabe
17. pro 2010

@sisstin Ahoj 😉 vidim, ze vsetci robia pekne pokroky, gratulujem k nocniku, maly je sikulka 😉
u nas nic noveho, slovna zasoba,ak sa to tak da nazvat 😅 je vratane cistoslovc a naznakov pri pouzivani gest ca 40 slov. Plus ta jeho cinstina, ta teraz celkom graduje 😅
Porozumenie je stale bieda, mam pocit, ze chape len to co chce, resp, co ho zaujme. Napr mu ukazujem knizku (mame ten slovnik pre 0-99 rokov) a vravim mu, nech ukaze auto, tak ukaze. Ale ked chcem, aby ukazal zmrzlinu, tak to nie. Ukaze napr.bicykel, okno, umyvadlo, rukavice, ciapku,topanky, nohavice,telefon, motorku, zrkadlo,leva, kravu...ale neukaze noznice, tanier, rozok, strom,dom,ovcu....asi to chce viac driny alebo co 😝
V skolke som mala pohovor s ucitelkami, ukazovali mi spolocne aktivity-kde vsetky deti tlieskaju, spievaju, ukazuju na pesnicky podla textu. Luky sa vsak nikdy nezapoji, akoby to nevnimal. A doma mi vsetky tie pesnicky, riekanky..predvadza. Alebo mi vraveli, ze deti su na smyklavke, predbiehaju sa v smykani, ale Luky nie, on je bokom. A ked vsetky deti odidu, tak ho nevedia z tej smyklavky dostat 😅 Tak som z toho bola nestastna a zacala to riesit, uvazovala som nad klinic.psychologom, aby mi poradil nieco na uzkost (lebo ta nevola spolupracovat s detmi vychadza z jeho uzkosti z hlasnych zvukovych prejavov deti) a v tom mi v skolke zahlasili, ze sa maly zapojil do hier, ukazoval s inymi detmi, ze ine dieta 😅 tak som sa potesila, snad to chce len cas a z tej uzkosti mi vyrastie 😵
A ako sa chova v kolektive Tygr? Je to uz lepsie, nevadia mu deti? Lebo Lukaskovi nevadia, ale proste sa nezapaja, reps.mu vadia, ked su prilis hlucne.. 😕 Jemu vyhovuju starsie deti, s tymi sa aj vyhra - samozrejme len nahanacky a blbinky 😵 Boli ste uz niekde, kde by boli len deti v jeho veku? Ako sa zaradil?

sisstin
autor
17. pro 2010

@andreabe Andrejko, no je to dost podobné jako u vás...s jedním( dvěma) klidnými dětmi (nejlépe holčičkami) si hraje vcelku v pohodě, ale musím u toho být já 😉 ve větším kolektivu dětí je jenom v koutě a pozoruje ...vadí mu, jak děti kříčí, běhají, mlátí se, strkají do sebe atd. Bojí se toho 😉 sám by se rozhodně nezapojil ani omylem.

Ale já jako dítě jsem byla to samý v bleděmodrým, s dětmi jsem si ve školce nikdy nehrála...bud jsem seděla u učitelek a poslouchala, co si říkaj 😝 nebo stála u vrátek a čekala, až si pro mě máma přijde 😝 on jak Tygr, tak Lukášek mají úzkostnější povahu, a prostě jim to křičení, strkání atd. vadí 😉

Proto ho chci dát od ledna do toho Alfíku, aby si aspoň trošku zvykal..nečekám, že si začne nějak strašně hrát s dětma, ale až v září nastoupí do školky, tak to pro něj nebude takovej šok( doufám) 😅

katkaluk
17. pro 2010

@sisstin Tak som napísala Dr. Krejčírovej a toto mi dnes došlo:

Riskneme to a budeme doufat, že pojišťovna to proplatí
(ev. si můžete nechat napsat lístek k vyšetření na psychologii – nezáleží na tom, kam – a uvidíme)

Je strašne zlatá, ale čo ak to poisťovňa nepreplatí? Takéto Dr. treba fakt hľadať, som rada, že som narazila na toto fórum a tiež siss, že ma trošku nakopla niečo robiť.

andreabe
17. pro 2010

@sisstin tak to mame podobne, az na to, ze ta nasa uzkost z tych zvukovych prejavov je fakt vecsia 😝 ono to asi tiez suvisi aj s porozumenim, stale dufam, ze nam nabehne a snad sa viac veci potom pohne dopredu. To ti uprimne zavidim, ze ti maly vsetko rozumie 😵
V Alfiku sa Tygr urcite aspon trosku otuka. A je mozne, ze do roka to bude zase uplne ine dieta, je mozne, ze sa uz vobec nebude bat deti,hluku,zapoji sa,bude rozpravat 😉 ..si zober, aky skok urobil medzi 2 a 3 rokom 😉
A vidis, ako rychlo pochopil odplienkovanie 😉 V tomto bol Luky tiez sikulko, a teraz uz vie konecne sam vyliezt na zachod, tak ked chce cikat (pride ku mne a povie ´kaka´ 😅 ), tak mu len zasvietim a vsetko ostatne urobi sam, niekedy si aj ruky ide sam umyt, co ma tesi 😵 . Aj to obliekanie by nam podla mna slo, keby nas nebrzdila hypotonia a slaba motorika 😒
co uz, bojujeme dalej 😉 paa, drzim palce vsetkym 😉

sisstin
autor
17. pro 2010

@katkaluk Katko, já bych to neřešila..prostě si nech napsat od Dr. žádanku na psychologii, neříkej ji kam, prostě at ti ji napíše...vem si ten evropský průkaz pojištěnce, pak tam v nemocnici musíš zaplatit 30 Kč regulační poplatek a uvidí se...to určitě nějak vymyslíte s Dr. 😉

@andreabe no tak Lukášek je teda moooc šikovnej v té sebeobsluze, Tygr je línej jak veš a ještě vzteklej, takže furt nic moc 😝