Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
3. říj 2013

@lenuskin navíc teda nevěřim na účinnost očkování, čili nevidim důvod, proč do něj něco píchat 😉 si vem např. to slavný očkování proti TBC, všude ve světě bylo už dávno zrušený, jen tady se horem dolem valilo do dvoudenních kojenců...ted už se to neočkuje. Tygr to schytal, měl to hnisavý, dvakrát mu to Dr. píchala (to se prej nesmí), krev až na stěně...též super zážitek 🙄

sisstin
autor
3. říj 2013

si fakt neumím představit, že by se zas něco posralo...já už bych to fakt nedala 😔

sisstin
autor
3. říj 2013

Tak ctvrtyho unora jdem ke Krejcirovy a patyho je zapis do skoly 😝

sisstin
autor
3. říj 2013

Jinak v nasi vybrane skole se uci cist Sfumatem, pise se Comenia Scriot, matika od Frause 😵 bozi proste http://www.skola-noe.cz/denik

sicinka
3. říj 2013

@sisstin tak si užeňte alergii na bílek, než se udělají testy, tak do něj nikdo nic nepíchne Je to celoživotní omluvenka od očkování. Nebo prostě odmítni pokud máš strach, řekni že si to nepřeješ a nutit tě nemohou, Nejjednodušší je najít nějakého altrernativního pediatra, třeba ten náš zrovna očkování neřeší, papír pro školku vystaví (nicméně je z PRahy jinak mi nepřijde nic dobrého a to že neřeší očko jsem zjistila omylem 🙂

sicinka
3. říj 2013

Holky Dáda měl dnes poprvé ve školce logopedii a je zcela nadsený, prý bude chodit do školky jen když bude logo. Odnesl si větrníček předvedl mi co cvičili včetně nejaké básničky na uvolnování ruky a dobrý. Přemýšlím jestli ho objednat k tomu Bastlíkovi, v principu bych uvítala jednorázovou konzultaci, jak je na tom s řečí a případně co by doporučil dále. On mluví hezky, spíše mi jde o to vše kolem a sama nevím jestli ta řeč tahle stačí, prostě konečně se domluvíme a jsem spokojená, ale bojim se jestli to stačí. Myslíte že by nás vzal i takhle?

sisstin
autor
3. říj 2013

@sicinka vzal, on dela i pripravu do skoly 😉

sicinka
3. říj 2013

@sisstin super já trochu bojuji s tím co by měl a neměl umět té školy se dost bojím, on je navíc červnovej a tam se bojím že se ten odklad jen nabízí. Blbý je ze jak se miluje starší deti tak je přesvedcenej že škola je to nejlepší a do školky nechce. Jinak jsem dneska vyzvedla barevný kod od SMARTU, ale bohužel jsem bourala s autem tak jsme ho nevyzkouseli tak jsem zvedava jestli z toho něco dá.

milotik
3. říj 2013

Ahoj, mám dceru 23měsíců a prakticky nemluví. Jen když chce panenku tak říká " nini" a za celou dobu jen párkrát řekla tátá, máma. Jinak nic všechno je: hm. Šílený! Navíc má poruchu růstu kostí, takže v skoro dvou letech je velká jako devítiměsíční dítě. Jezdíme do Motola a tak nějak mě to všechno už začíná unavovat. Už ani nevím kolikrát jsem brečela v zavřená v koupelně, když jsem dala děti spát. Nevím jak ji mám pomoc, aby se rozmluvila.

sisstin
autor
3. říj 2013

@milotik no zaklad je, zda rozumi. V jejim veku by mela zvladat pokyny typu "vem kostku a dej ji na stul, bez do chodby a prines si boticky atd" 😉

milotik
3. říj 2013

to jo, rozumí velmi dobře. Chová se prakticky normálně, ale vůbec nemluví.

milotik
3. říj 2013

@milotik : myslíš, že by pomohlo, když začneme chodit na zpívánky do mateřského centra a bude tam s dětmi? Motoricky jsme taky na tom nebyli nejlíp. Než zjistili tu poruchu s kostmi, tak jsme řešili i její zpomalený vývoj v motorice. Chodit začala až na 19-ti měsících. A do té doby jsme každý den cvičili Vojtovku.

monuska342
3. říj 2013

ahojte moj syncek 3 roky hovori velmi malicko chodime na logopediu do sukromneho centra vidim pokroky ale malicke...jeho najdhsia veta je asi kde je mama,tata atd viac viet netvori iba tuto jednu...vie asi 50 slov co je strasne malicko....pouziva dost svoju rec mali ste podobnu skusenost?rozrozpravali sa vase deticky?

develyn
3. říj 2013

ahoj všem.. jen posílám dál.. myslím si moc dobré rady o výchově a spíše nevýchově dětí..
.http://www.nevychova.cz/videa-zdarma-5-sloves/

hrusti
4. říj 2013

@sicinka Tak to je prima, ze se Dadovi logo libilo. Honzik chodi k Baslikovi rad. Rekla bych, ze je to pro nej fakt autorita a je spokojeny. Jinak Barevny kod je super. U nas momentalne frci Trucky 3 a Jezisek by chtel donest Stavitele.

lenuskin
4. říj 2013

@sisstin A nejde to dnes už odmítnout?

margareta76
4. říj 2013

@monuska342: My sme tiez pouzivali svoju rec, cca do 4 rokov 😉 Dg. Expresivna dysfazia. Kam chodite prosim do akeho sukromneho centra na logopediu?

monuska342
4. říj 2013

@margareta76 chodime do centra detskej reci pri cyrilovi a metodovi.....vidim ze pomalicky sa mu ta rec zlepsuje snazi sa opakovat ale stale je to dost biedne ☹

abbie
4. říj 2013

@monuska342 to je kde presne? myslis Institut detskej reci, kde pracuje aj Hornakova?

monuska342
4. říj 2013

Nájdete nás v Trnava na námestí J. Herdu 1, budova SIBAMAC na križovatke ulíc Rybníková a Hlboká (pri budove Univerzity Cyrila a Metoda).

tu je presny popis 🙂
teraz ideme k neurologovi uvidime co nam povie bojim sa 😒

abbie
4. říj 2013

@monuska342 aha, tak to neni v BA 😀

monuska342
4. říj 2013

neni 🙂 a u vas sa kedy zacala zlepsovat rec?ma este problemy?

abbie
4. říj 2013

@monuska342 u nas isla rec dopredu po 2,5 roku, teraz uz povie aj 4 slovnu vetu, teraz ma novinku, ze si vie zapamatat riekanku, kde je slov aj 12 a celu ju rychlo povie.
Musime ho opravovat, ked povie chces pit namiesto chcem, alebo padol si namiesto padol som ... casto rozprava tak, ako pocuje od nas.

kamisanda
4. říj 2013

@sisstin..co vám to přesne chybí za očkovaní?
mi jsme ted na tom asi stejne ..malej reakci na hexu..a ted mi volala dr.ze nam chybí spalnicky..
uz ted jsem z toho na mrtvici..vubec nevim co

sisstin
autor
4. říj 2013

@kamisanda jen ten boostrix v pěti-černý kašel,tetanus a zaškrt

bubliii
4. říj 2013

Dcera mela dnes vysetreni na neurologii, pohovor u dr byl ok ale jak ji dali cepici u EEG tak spustila hysterak az se pocurala 😢 , trvalo 20 minut nez se uklidnila tak, ze se dalo neco zmerit. Podle neurolozky to neni autismus ale dysfaizie s poruchou soustredeni. Kazdopadne autismus pry vylouci uplne az teprve psycholog, ktery nas teprve ceka.

Doporcucila nam ENCEPHABOL a EYE Q nebo Omega3, pomohlo vam neco z toho?

nanai
6. říj 2013

Dobrý den, mám 18měsíčního syna, který kromě toho že nemluví, hlavně téměř vůbec nerozumí slovním sdělením, resp. jen několika pokynům, většinou jednoslovným. Dost mne to trápí. Gestům a situacím rozumí docela dobře, hezky napodobuje různé činnosti. Vím, že je maličký, ale nemohu se zbavit pocitu, že má receptivní dysfázii, i když vím, že se tato dg stanovuje až v pozdějším věku.
Také doposud nezačal ukazovat. Oční kontakt navazuje podle mne docela hezky, neuroložce (chodíme k ní s hypotonií, cvičíme vojtovku)to moc nepřipadalo. Poslala nás na dětskou psychiatrii, kde paní doktorka asi po hodinovém rozhovoru a pozorování syna naznačila že by se mohlo jednat o poruchu autistického spektra, ještě nás ale zve na další kontrolu, pak diagnózu upřesní. Překvapilo mne jak vážně to brala, myslela jsem, že u tak malého dítěte snad ani takovéto diagnózy nedávají, myslela jsem tak po 3roce?
V každém případě bych chtěla od Vás poradit, zda má smysl jít se poradit na logopedii, jak u syna rozvíjet komunikaci? A za kým jít s tak maličkým dítětem v středních Čechách či Praze? Má to smysl? Zatím si nevím moc rady, jak s ním komunikovat, syn často a rád ho něco žvatlá(spíše neartikulované zvuky s občasnou ojedinělou slabikou), vypadá často, že nám chce něco sdělit, ale my mu nerozumíme, a on zas chudák nerozumí nám(když mu ukážu třeba auto, dudlík a boty a řeknu podej mi auto, tak nechápavě kouká a po mnoha opakováních když mu nastavuju ruce mi něco podá, třeba boty, spíš náhodně, je vidět, že nerozumí). Syn má také vadu zraku, +2,5 D na obě oči a trochu horší odhad vzdáleností. nosí brýle, možná má občas zvláštní pohled, to mi přijde že je tou oční vadou, ne příznak autismu.

nelaja
7. říj 2013

Ahoj, kup si v prvom rade knihu Jak mluvit s detmi od narozeni do tri let. autori: Hornakova, Kapalkova, Mikulajová. Logopediou nic nepokazis (ale klinicky logoped, co robi uz rannu intervenciu), aj ked neviem, ci cielenu terapiu niekto vo veku 1,6 roka bude chciet riesit, okolo dvoch rokov uz urcite. Vy mate v Cechach Ranni peci, dievcata ti urcite poradia, ako sa na nich nakontaktovat, pomozu s rozvojom dietata, pozicaju didakticke veci.

Aby som ta trochu ukludnila, a vsetky mamicky deti vo veku do tych cca 2 rokov. Moja dcera mala vo veku 22 mesiacov na zaklade vysetrenia v Institute detskej reci uroven porozumenia stanovenu v rozpati veku 9 mesiacov az 17 mesiacov. Nerozumela skoro nic. Mala kopec auti prejavov, ktore suviseli s tym neporozumenim. V podstate okrem toho, ze sa naucila chodit v 15 mesiacoch, medzi prvym a druhym rokom sa takmer nikam neposunula co sa tyka komunikacie,zrucnosti, sebaobsluhy, hry. Skor opacne, bol komunikacny regres (vidime podla videi), ukazovat prstom zacala okolo 20-21 mesiacov. Obehali sme vsetko - Institut detskej reci, neurologiu, neurometabolicku ambulanciu, psychologiu. V 22 mesiacoch sme zacali logo terapiu raz do tyzdna. Kvoli podozreniu na pervazivnu vyvinovu poruchu sme boli sledovani 2 roky v psycholog. ambulancii u klin. psychologicky, ktora sa venuje autizmu. No a ako sme na tom teraz? Urobila dva obrovske vyvinove skoky - pred rokom v lete a toto leto. Autizmus sme mali vyluceny pred tretim rokom, dysfaziu pred pol rokom a oneskoreny vyvin reci teraz vo veku takmer 3 a 3/4 roka. Porozumenie ma v norme (medzi 43-50 mesiacov a vek ma 46 mesiacov). Chodi do beznej skolky a ked pocuvam deti okolo, mam pocit, ze hovori priemerne. Este nam nejdu nejake komplexnejsie vypovede (ako prerozpravat dej rozpravky) - snazi sa, ale este to nie ono, a patla. Dnes ak by sa mi toto zopakovalo napr. pri druhom dietati - riesila by som len zakladne neurolog. vysetrenie (maximalne eeg na vylucenie epilepsie) a logopediu. A pracovat doma, pracovat, pracovat. Psychologa, psychiatra by som odlozila do veku 3 rokov. Ale to je moj nazor, niekto s tym urcite suhlasit nebude. Pracovat s dietatom treba tak, ako by ten autizmus alebo dysfaziu malo. Tym v takomto nizkom veku nic nepokazis.

Treba rozvijat motoriku hrubu aj jemnu, sama som si vsimla, ako velmi suvisi s recou. Navliekat kolieska na palicku, neskor velke goralky, vkladacky a pod. Vsetko jednoslovne komentuj, kocky ti urcite poradia viac a v Prahe mas urcite ovela, ovela viac moznosti, aj dobrych odbornikov na diagnostiku aj terapie ako my tu na Slovensku. Drzim palce

ladaa20
7. říj 2013

ahojky holky mam na vas par dotazku nevim jestli ma maly nějakou poruchu chovani nebo to prostě jen děla schvalně či je to věkem
.Maly ma 2apul roku a neustale děla věci co nesmi zapina/vypina spotřebiče ,skače po skřini atd několikrat denně , každy den.....-nepomaha vysvětlovani křik ani par přes zadek a to mu to vysvětlujem nekolikrat za sebou a děla to stale už nevim co dělat aby to nedělal ani par po prdelce nepomuže jen se tomu směje a i když se někdy uraženě rozbreči tak to stejně vzapěti děla zas,je jedno jestli si zrovna hrajem nebo se musi zabavit sam jelikož vařim nebo proste se mu zrovna nemužu věnovat na 100% takže to v upoutavani pozornosti či nudě asi nebude i když nevim.Co mam kamaradky tak vidim,že něco řekli dětěm max 5 nebo stačilo 1 placnuti přes zadek a už to nedělaji. Taky moc nemluvime řekne tak max 20 slov a drtiva většina jsou citoslovce věty nesklada ani slovni spojeni ,ale jinak všemu rozumi co se po něm chce(at něco poda,že se jde ven ...) i to co nema dělat vi,že nema,ale stejně děla a pak jen ukaže nene to se neděla ☹ diky za rady a nazory

bubliii
7. říj 2013

@ladaa20 dcera kolem tech 2,5 roku mela podobne obdobi nepomahalo nic, mela vlastni hlavu. Nastesti se to casem lepsilo, sice se jeste stava, ze neposlechne ale uz spis vyjimecne, vetsinou staci trosku zvysit hlas a necha toho co dela.