Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

saurian
4. pro 2013

@jolinka
vies ono je to u nas uplne jedno, v podstate ani nerozumiem preco to chcu vediet, ved ma este vela casu, ono mi to vysvetlili tak ze od nepredskolakov maju mensie naroky ako na predskolakov, a tiez kvoli poctom deti (aj vzhladom k tomu ze je adhd a este 1 tam taky je). jedno to je aj kvoli tomu, ze u nas su len dve triedy - takze uz teraz je spolu s predskolakmi, robia viac-menej to iste, akurat ze na predskolakov maju narok ze uz to maju vediet, ti mensi sa skor zucastnia a pocuvaju. a zatial mu to len prospieva ze je s velkymi - jednak on sa vzdy lepsie zahral so starsimi, pocita do cca 15 (sme ho doma ucili len do 5 ☹ ), naucil sa dni v tyzdni.... a ine a recovo ide brutal dopredu.

sisstin
autor
4. pro 2013

@krystalka on to na noc nemá, má po 12h, ale na horečku dá v poho v noci, on je lehko vzbuditelnej 😉

sisstin
autor
4. pro 2013

@saurian odklad řešim i já, odborníci jsou spíš za ne, ale lidi, co ho znají v běžným fungování za ano, tak si vyber 😅

krystalka
4. pro 2013

@sisstin - aha, tak my na tu angínu měli tuším Ospen po 8 hodinách a on spí v kuse tak 10, takže nám to nevycházelo a museli jsme budit v noci...jinak jako to on se vzbudí, ale právě asi ne moc dobře, takže hned se vzteká a všechno mi vyráží, já na teplotu většinou dávám těsně před spaním a pak už nebudím, pokud se teda nevzbudí sám, teď se budil třeba i o půlnoci, napil se, dali jsme sirup na teplotu, vysmrkali (měl do toho ještě rýmu),namazali pupínky a zase šel spát 😉

saurian
4. pro 2013

@sisstin
ale tvoj je uz v podstate "k veku", nie? ak som pochopila ty to skor riesis uz kvoli povahe, alebo? ja prave neviem, nam je este skoro premyslat, keby sa ma v skolke nepytali tak si to nechavam u seba otvorene.
ono ja som mala obrovske obavy ked siel do skolky ze este nie je pripraveny a zvladol to, hoci bol tazsi adapt.proces, ale bolo to najlepsie rozhodnutie za danych okolnosti (aj pre neho - pri mne a kubkovi doma by dopredu nesiel a zas nam to dalo priestro kubkovi sa viac venovat).
no asi by som dala na nazor odbornikov, ja sa budem nakoniec asi podla toho rozhodovat. lebo ako aj u nas s tou skolkou - som myslela ze to neda, a teda dal - a to chudatko som ho tam hodila hned na cely den do normalnej skolky. nemal to lahke.

sisstin
autor
4. pro 2013

@saurian jo, on jinak je k věku, ale prostě tohle mi přijde jako mnohem závažnější, než kdyby něco neuměl. Ono mně spíš přijde, že dát na lidi, co ho znají. On jako když je někde sám, jeden na jednoho a ještě ho zná, tak to není tak strašný, oni tam nedokážou moc posoudit, jak on se pak chová, když je ve stresu.

On prostě s lidma nemluví, jen když je přímo tázán a to ještě odpoví tak dvojslovně, oči do země a slzy na krajíčku. Absolutně z jeho iniciativy nepřijde k autoritám žádná verbální komunikace, že by třeba přišel za učitelkou a něco ji řekl sám od sebe - neexistuje. S dětma taky skoro nemluví, jako je to lepší, ale prostě že by si s něma pokecal, to jako nehrozí moc.

Pak i to dělání úkolů, on vyžaduje, aby jsme mu každej krok schválili, jakmile ne, tak on třeba naprosto triviální úkol, co umí tři roky levou zadní, tvoří 25minut, páč se bojí, že to má blbě, furt to opravuje, kontroluje atd. 😉

sisstin
autor
4. pro 2013

@saurian akorát nevim, zda o rok dýl to bude nějak výrazně lepší no 😅

krystalka
4. pro 2013

@sisstin - tak my to máme s tím odkladem jednodušší, jsme všichni jednotní....ale já bych dala spíš na svůj instinkt nebo pocit, nebo jak to říct, přece jen ty ho znáš líp, víš jak reaguje v určitých situacích, jestli se časem rozkouká nebo ne a tak....i když u vás bych tu školu už asi riskla, přece jen on je v těch vědomostech o dost dál, než Jiřík, tak aby se v tý škole potom fakt nenudil, protože v tu dobu bude zase ještě dál....a i v tom sociálnu si myslím, že jste na tom líp, než my....

saurian
4. pro 2013

@sisstin
no ale asi "nezmizne" to ho bude zrejme sprevadzat stale, otazkou je skor ci je predpoklad ze sa to zmeni alebo nie, lebo inak teda odklad nema vyznam. nas je iba slaby odvar v tomto - on v momente ked vie ze sa od neho nieco caka tak uplne zneistie az to nechce urobit len preto aby to neurobil nespravne, hlavne sa mu nemoze dat cas na "zavahanie", musim jednoducho povedat "urob toto"... "ako to bude" lebo ak pouzijem kombinaciu "skusis..." tak sa sekne. ale v podstate nemame s tym velky problem.
skor mame teraz problem ze uz si dobre uvedomuje kde su jeho "slabe" stranky, a tak odmieta teraz napr v skolke kreslit a cvicenia na grafo, tiez mimo domu velmi malo rozprava hoci doma sa mu usta nezavru a teraz supa neskutocne suvetia, vacsinou uz aj gram.spravne....

saurian
4. pro 2013

@sisstin to si ma predbehla s uvahou...

sisstin
autor
4. pro 2013

@saurian no to je u nás to samý, on co ví, že mu nejde, tak se tomu snaží vyhejbat. Třeba pravidelně, když někde je a má namalovat rodinu (nevím, proč furt dávaj rodinu 😅 ), tak se rozbrečí 😅 jinak on taky mele furt a furt, ale prostě jen tam, kde si je jistej. To se učitelka vždycky tlemí, že ho slyší mluvit v Kauflandu přes tři regály, že ve školce pomalu ani nevědí, že umí mluvit 😝

sisstin
autor
4. pro 2013

@krystalka tak v sociálnu fakt nevim, zda je na tom líp jak Jiřík, to docela pochybuju 😕 on je takovej v pohodě, že prostě dělá, co má, poslouchá na slovo atd, prostě v té třídě funguje normálně, je za "hodnýho", ale jinak spíš vyhledává fakt ty děti mladší, okolo těch 4-4,5let...a ta hra s nima furt spíš spočívá v tom, že bud si vedle sebe hrajou každou s něčím, nebo se naháněj, kloužou se a tak...ale nějaká promakaná hra na něco , to spíš asi ne. Jako v té školce nevim, ale třeba v tom Klubíku si teda takhle s dětma nehrál, spíš jezdili na motorkách, byli na písku a tak. A on si ani neumí s dětma nic moc vykomunikovat, radši každýmu všechno dá, jen aby nemusel něco řešit.

Ted si tam našel holčičku, co je na tom hůř jak on, co nemluví skoro vůbec a hlavně ho poslouchá 😀 tak takový děti se mu líběj, těm dává i příkazy, ale takových dětí moc není že 😅 😅 😅 😅

krystalka
4. pro 2013

@sisstin - Jiříka takhle chodí logopedka ve školce poslouchat tajně za dveřma do šatny, on s námi taky mele jako o život, není snad chvíli zticha, ale jakmile přijdeme k ní, tak odpovídá přesně jak píšeš, dvouslovně, šeptem, občas taky slzy na krajíčku, občas odpověď "nevím", i když to ví....ve školce s učitelkama normálně mluví, vypráví, co dělal o víkendu, nebo nějaký zážitek, i s dětma si u hraní povídá....ale jakmile se po něm jakoby čeká nějaký výkon, tak se sekne a je jak ochromený....

sisstin
autor
4. pro 2013

@krystalka tak Tygr s učitelkama nemluví, ani když je v pohodě, on bez nás, bez tý svý jistý osoby v podstatě nemluví vůbec 😕

krystalka
4. pro 2013

@sisstin - no, to Jiřík taky vyhledává spíš hodné holčičky, divoké kluky moc nemusí, když už se s nějakým víc skamarádí, tak je to většinou taková nějaká klidná povaha....

sisstin
autor
4. pro 2013

on by jako byl takovej nerv i bez dysfázky, ale kdyby ji neměl, tak věřim, že by normálně s lidma mluvil..jako asi by nebyl nějakej typ, co by přišel k cizí paní a něco ji vyprávěl, ale komunikoval by normoš. Ale jelikož ví, že ta řeč dobrá není, tak je úplně zazděnej 😝

sisstin
autor
4. pro 2013

on třeba na tohle by možná ten asistent byl dobrej, že by tam měl toho "svýho", ale Krejčířová mi tvrdí, že on fakt asistenční dítě naprosto není, nedoporučila ani nějakou spešl školu, prej klidně ho mám dát do naprosto běžný třídy, jen vybírat učitelku...jenže to je takový, víte jaký 😝

sisstin
autor
4. pro 2013

jinak z tý Noe mi odepsali, že 100% slíbit, že mi ho vezmou nemůžou. Že mají jen jednu integraci na třídu a ted tam jde odkladová holčička s DMO, že by ho nejdřív chtěli vidět, zda by třeba zvládli dvě integrované děti na třídu. Jako neodmítli mě, prý máme určitě na zápis přijít, ale mám si radši i zajistit jinou školu, kdyby to u nich nevyšlo. Jenže jakou 😝 Já myslela, že by třeba vůbec integrovaný nebyl, ale nevim, oni to asi budou chtít naprosto všude, když má dg, ho asi nejde vzít "jen tak", to bych ji musela tajit 😕

krystalka
4. pro 2013

@sisstin - aha, tak to Jiřík s těma svýma učitelkama nemá problém, horší je, když jsou ráno třeba pohromadě ve vedlejší třídě, než přide "jejich" učitelka.... Tak jak to tak teď čtu, tak v tom sociálnu na tom kluci asi budou přece jen dost podobně, ale ty znalosti má Tygr určitě větší, Jiřík zatím ani moc nejeví zájem se něco novýho učit....přimět ho poslední dobou k nějkým "úkolům", pracovním sešitům apod., to je nadlidskej úkol, ještě tak nějaký stříhání, lepení, to ho teď docela bavilo, ale jakmile vytáhnu úkoly - grafo, logopedii apod., tak je to děs....

krystalka
4. pro 2013

@sisstin - nám Junková zase doporučila nad tím asistentem uvažovat, ale nedělám si iluze, že by to moc klaplo.....jinak my máme vytipovaný dvě školy, tak půjdeme na zápis do obou, ani jedna není naše spádovka, tak uvidíme....jinak jako chodit po školách a vybírat si paní učitelku, to mi přijde v dnešní době, kdy je ve školách nátřesk, dost těžko realizovatelné....

abbie
4. pro 2013

@sisstin no presne to ma napadlo, kym som este nedocitala tvoju poslednu vetu ... co tak to tajit? ved nema ziadnu dys. poruchu, rozprava uz dobre... naco niekam vypisovat, ze ma VD?

sisstin
autor
4. pro 2013

@abbie tak dobře 😕 dobře zas ne, jako určitě je poznat, že má vadu řeči 😉 já nevim, mně to tajení je takový blbý, stát se může cokoliv během školy a pak budu za pikaču, že jsem to neřekla..to je mi docela proti srsti 😕

krystalka
4. pro 2013

@sisstin - akorát já bych se u nás bála, že by si zvyknul, že má toho asistenta jako berličku a nesnažil by se moc sám....ale těžko říct, to fakt nedokážu odhadnout, ale on se dost rád spoléhá na to, že mu vždycky někdo pomůže s tím, co dá trochu práci nebo se mu do toho nechce....

krystalka
4. pro 2013

@sisstin - já bych to taky netajila, sice vám Krejčířová ty dys poruchy nepředpovídá, ale právě - nikdy nevíš, co se v té škole může stát, kde nastane nějaký problém a pak by to fakt působilo dost blbě a bylo by to podle mě spíš ke škodě, než k užitku.....

sisstin
autor
4. pro 2013

@krystalka no právě, toho se taky bojim, že by zas mluvil jen s tím asistentem 😕 ono se to jako lepší, ale jde to prostě brutálně pomalu v tomhle 😕 to by potřeboval odkladů ještě tak 5 aspon 😕 😅

abbie
4. pro 2013

@krystalka mam kolegynu, ktora ma Aspergera a ta mi spominala, ze asistenta mal prve 2 roky a potom ho uz nepotreboval(ze mu to velm ipomohlo), radila to aj dalsiemu kolegovi, ktory ma syna s tazkym ADHD

krystalka
4. pro 2013

@abbie - tak já myslím, že by to Jiříkovi taky dost pomohlo, zvlášť s tou jeho pozorností bude ze začátku asi krutně nestíhat....ale kdyby tak člověk věděl, jak to bude vypadat v budoucnosti....

saurian
4. pro 2013

@sisstin
@krystalka
tak ako nas si s detmi v hre odkomunikuje vsetko (ako ja si zoberiem toto, ty toto a budeme robit to a to... alebo teraz som ja na rade, potom ty....), tam nema problem, ani ked s ucitelkou rozprava co on cchce, problem je ked napr robia nieco cielene v skolke napr v kruhu na nejaku temu a kazdy sa ma nejak zapojit tak tam nula bodov, tiez nezvladol napr vystupenie na den matiek - ani nevysiel na to podium a pod, prip chce aby som nejake ziadosti voci cudzim osobam vybavila za neho..
ale v hre on si skor vybera tych starsich a zivsich, teraz to maju v skolke doslova divocinu - je tam takmer najmladsi, chlapci su tam fakt take "chlapciska" - zapasenia, vojaci, zbrane, roboti a pod 😀

sisstin
autor
4. pro 2013

@saurian no Tygr chodí do Montessori školky, tak tam naštěstí žádný předváděčky typu besídka nejsou 😅

krystalka
4. pro 2013

@abbie - akorát se bojím, že nebudeme mít moc šancí ho dostat....