Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
19. led 2014

@mvmk No u nás nějakej hlavonožec nehrozí. Jsem ráda, když dodělá paprsky sluníčku. Co jí někdy baví jsou takový ty listy s různýma vlnkama a čárama. Tak jsem jí jich pár zalaminovala a když má náladu, tak to obtahuje fixou. Budeme muset začít víc trénovat.

sisstin
autor
19. led 2014

Cvičení s dětma v Praze https://www.facebook.com/events/588486787898392/

Setkání rodičů v Olomouci : https://www.facebook.com/events/1411237922451145/

budu tam i tam 😉

sisstin
autor
19. led 2014

@mvmk já už to tu psala, jak jsme byli v té škole se podívat, tak ředitelka se Tygra na něco ptala a on měl furt tendence se schovávat za časopis, co mu půjčila 😝

adky
19. led 2014

@mvmk no akurat dnes rano sme skusali kreslit hlavonozca tiez - ja som kreslila na jeden papier a ona na druhy- chcela soma by opakovala. Nooo,celkom to slo,ale vela kruzkou robila,aj vlasy sa skladali z kruzkou,aj usta :D
Inac, ked mala Vaneska asi 2-3 rocky, tiez sa rada tocila do kruhu, no nastastie ju to preslo. OCny kontakt sice ma,ale len na kratku chvilu,nevie sa pozerat do oci velmi dlho :/ U nas bolo tiez podozrenie na autizmus, prtoze aj moja , uz teraz 17 rocna, sestra je autistka. No vylucili ho, ze nema autisticke znaky- ale co jej je,to mi nepovedali 😀
Toho prveho hlavonozca si vyves ako obraz do obyvacky 😀 , urcite to je uspech - a velky 🙂

adky
19. led 2014

@ajkuska rybi olej davam tiez, no netusim ci aj pomaha 😀 Chodite aj k nejakej speci dr. ? Ja som vyskusala u nas uz asi vsetky, ani jedna sa mi nepacila 😠

ajkuska
19. led 2014

@adky myslíš logopedičke? chodíme ale najviac vecí na učenie tvorím sama. rybí olej pomáha na imunitu a ak by aj na nič iné tak neuškodí. a vy kde ste boli?

silvikam
19. led 2014

@kofinek Ďakujem za tip. Každá rada dobrá. Tie trojuholníkové voskovky vizerajú dobre, asi ich objednám. 🙂

krystalka
19. led 2014

@mvmk - u nás první hlavonožec přišel úplně ve stejném věku a vypadal přesně podle tvého popisu - jen měl ještě mezi očima svislou čárku jako nos - jo a namaloval ho poprvé v miniškoličce na tabuli, tak mi ho paní učitelka tenkrát vyfotila 🙂

krystalka
19. led 2014

@mvmk - jo a omalovánky vybarvuje jakž jakž k světu až teď, že už tolik ani nepřetahuje, ale někdy to taky klidně vezme šmahem jednou barvou celý obrázek....a i když to vybarví, tak se nedá rozhodně mluvit o tom, že by byla celá plocha vyplněná barvou, ale spíš to prostě tak vyčárá...ale to je spíš tím, že on na to nemá trpělivost, všechno chce mít hned co nejdřív hotové a podle toho to pak obvykle vypadá...

peggy722
19. led 2014

@krystalka Tak Elčino vybarvování vypadá podobně. 😅 Vymalovat co nejdřív a nejlépe jednou barvou.
No budeme fakt muset začít víc trénovat.

adky
19. led 2014

@ajkuska k logopedicka chodime u nas na Šváboch, ta je fajn - aj ked len raz za mesiac,co je dost malo sa mi zda :/ Ale myslela som skor neurologiu, psychologiu - ale tie nase v PO sa mi nepacia, ich pristup 🤐

krystalka
19. led 2014

@peggy722 - no, jenomže Jiříkovi bude v březnu 6 let, že... 😉 , takže myslím, že můžeš být v klidu - ve 3 letech omalovánky naprosto ignoroval a kolem 4 roku mi jednou takovou krásnou mašinku celou přečmáral černou voskovkou, takže nebyla vůbec vidět...já mu tenkrát na to řekla něco jako že taková škoda, že to byla taková krásná mašinka a on se skoro rozbrečel, že se mi to nelíbí a že to je přece mašinka schovaná v tom černém kouři, co jí jde z komína....no prostě jsem to nepochopila, no 😉 ....jinak, ani dneska nedodržuje barevnou předlohu, momentálně téměř všechno vybarvuje fialovo-modro-růžově - zvířata, hrady, auta... 🙂, on teda celkově odmalička tíhne k fialové barvě, což mi vždycky připadalo zvláštní u dítěte a u kluka zvlášť...

mvmk
19. led 2014

@adky me prave take hodne trapi jeji ocni kontakt, ona se diva ale porad jeste povetsinou na usta 😒 a proste to delaji podle vsech informaci hlavne jen aut. 😒 Ted ve skolice sice pani ucitelka me dost drsne presvedcovala, ze to tak neni, ze pokud ma poruchu vnimani a dyspraxii tak proste to vyfiltrovat ze vsech vzruchu je pro ni docela tezke, ale ja jako uz nejak nemuzu na 100% verit nicemu. Co jsem si jeste precetla celkove negativni recenze na pana psychologa, co u nej mala mela ted vysetreni, tak jsem zase uzel nervu. A aby toho jako nebylo malo, tak si dnes moje zlaticko vystavelo krasneho hada po cele mistnosti z kostek, a vsechny byly jeste barevne vytridene a podle velikosti 😕 😕 To byla sice jeji prvni akce takoveho typu, ale me zacina zachvacovat panika 🙄

mvmk
19. led 2014

@krystalka u nas take fialova je uplne nej barva 🙂 od utleho veku, a take prvni co umela pojmenovat a bezchybne oznacit 😅

hrusti
20. led 2014

@mvmk
@krystalka u nas tedy byla dlouhou dobu byla oblibena cerna barva nebo jen obycejna tuzka. Teprve nedavno zacal kreslit vice pastelkama. Jinak na prednasce o.s. na minulem setkani rikala pani logopedka, ze pry dysfatici pry radi kresli hnedou nebo cernou barvou 🙂

cairka
20. led 2014

Aj u nás sa vyfarbuje prevažne jednou farbou celý obrázok, väčšinou hnedou, alebo obyč, ceruzkou 😝 Ale teším sa, že UŽ vidno, že sa snaží dodržiavať čiary, akože presahuje, ale už to nie je šmah cez celú stranu 🙂 A teda tiež je to skôr ako píše @krystalka skôr čiarkanie uprostred obrázku, nie vyfarbenie celého obrázku. Čo ma teší menej je, že stále nedokáže nakresliť iný tvar, ako kruh 😕 Takže postavičky , slniečko, kvietok už kreslí pekne, no, celkom pekne 😝 ale domček a iné nekruhové veci jej vôbec nejdú. A desí ma to, že ona sa snaží nakresliť domček, ona chce...a aj tak to sú dva ovály pri sebe , respektíve ovál a polkruh (ako strecha) ...potom prejde po predkreslenom, pekne štvorček, trojuholník - ide kresliť vedľa - a zas tá jej avantgarda 😅
A neviete, kedy by malo dieťa vedieť nakresliť toľko súčasti tela, koľko treba? Lebo aj psychologička sa musela pousmiať, keď jej Dia kreslila postavičku a nakreslila na jednej ruke 11 prstov a na druhej 9 (koľko vyšlo, aj prsty kreslí ako malé krúžky) -a si to zapisovala psychologička, tak asi to na niečo ukazuje?

krystalka
20. led 2014

@mvmk
@hrusti
holky, ta černá se tenkrát vztahovala konkrétně k té mašině, protože jsme se tenkrát pořád chodili koukat na odjezdy parních lokomotiv 😉 , ale je fakt, že ze začátku taky kreslil spíš taky tmavšíma barvama, i když brzo začal kreslit i barevně....a když se podívám na jeho obrázky, co maluje vodovkama, tak jsou vždycky tak zvláštně pastelově duhové - prakticky vždycky je tam modrá, fialová, růžová... Jinak obecně tedy od malička miluje modrou barvu, ale ta fialová je asi hned další....

lenuskin
20. led 2014

@cairka Můj starší syn kreslil oválný domeček ještě nedávno. Myslím si, že se z toho dnes dělá nějaká moc velká věda, jak děti kreslí. Já bych u dětí předškolního věku moc zázraků nečekala. Jsou sice výjimky, ale hromada dětí do 5 let nenakreslí nic tak závratného a jsou naprosto v pořádku. Takže tvoje princezna je šikula. 🙂

cairka
20. led 2014

@lenuskin , no psychologička mala na to iný názor 😀 ale ona má narušenú celú motoriku ruky, takže možno preto. Ona má problém aj s úchopom, navliecť gorálku je pre ňu zložité a tak. Ale to je jedno, mne stačí, že musím vysvetľovať mamám "bežných" detí, že aj v tejto téme, som si nemyslela 😝

giraafje
20. led 2014

Ahoj holky, po chvilce zase zdravím, přečetla jsem vaše příspěvky.

@mvmk: jak popisuješ některé věci, to je jako bys mluvila o tom našem: o sobě mluví ve 3. osobě (s výjimkou chci/nechci, budu), výslovnost příšerná. Jediné, co mě těší, je, že slovní zásoba se pomalu zvětšuje, přidává nová slovíčka. S tím očním kontaktem jsem si jednu dobu taky nebyla vůbec jistá, ale ve tvém případě bych dala spíš na ty učitelky, já už jsem byla tak zblblá, že bych to stejně nedokázala posoudit. Od ledna je teda ve školce, už jsem ho chtěla nechat i na spaní, ale nejde to, asi vyváděl. V pátek tam už pak byla odpoledne jiná učitelka, tak mi jenom řekla, že byl problém a že ho mám vyzvedávat po obědě. Dneska jsem se nedověděla vůbec nic, ale budu ho muset teda vyzvednout, ach jo.

@sisstin: na to cvičení bych zašla, můžeme přijít, i když nemáme přímo VD? Máme lehce nerovnoměrný vývoj + OVŘ.

ladida.l
20. led 2014

@giraafje taky přemýšlím, že půjdu, jen nevím, zda to tam ten náš mimoň zvládne.

@sisstin Terko, to je spíš pro větší děti, viď? Nebo zvládně to tam uječený dvouleťák?

@giraafje Marek taky ve třech letech školku absolutně nezvládal. Byl na mě strašlivě fixovaný. Stáhla jsem ho po dvou měsících ze školky zpět a pak šel do jiné ve 4 a kromě poplakávání první týden úplně bez problémů. A to je Marek dítě bez komunikačních problémů, sociálně zdatný, na každém hřišti má za 5 minut kamaráda a za půl hodiny tam tomu šéfuje 😀

hrusti
20. led 2014

@cairka Honzík má taky problém se špičatými a hranatými tvary. Když u něj sedím a říkám mu, at to nakreslí špičatý, tak se snaží a docela se mu to i povede. Ale jinak taky má okna s kulatými rohy atd. Ted děláme Bednářovou 2. díl Co si tužky povídaly a tam je vyloženě pár listů na trénování těch špičatých tvarů.

sisstin
autor
20. led 2014

@giraafje
@ladida.l holky, nijak omezený to není, můžete vzít všechny děti, jen prosím se přihlásit na FB a udat, s kolika dětma přijdete 😉

peggy722
20. led 2014

@krystalka Jo to já vím, že Ela má ještě čas. Já jenom, že na tříletý prohlídce se mně na to doktorka ptala, jestli to umí. Teď jsem vytáhla ze sklepa tabuli po Lucce a Eliška je nadšená, akorát musím koupit křídy. Třeba jí to kreslení bude víc bavit.

krystalka
20. led 2014

@peggy722 - Jiříka taky bavila tabule, nebo role papíru na zdi a nebo na zemi....a třeba ho taky mnohem víc baví malovat vodovkama, než pastelkama, baví ho různě míchat ty barvy a tak, akorát máme velkou spotřebu, protože to hodně ředí vodou a taky je schopný za půl hodinky pomalovat 15 papírů....jinak aktuálně už několik týdnů kreslí hlavně tulipány, vlaky, domečky a sněhuláky...pořád dokola 🙂 ....ve čtvrtek jdeme k zápisu, tak to jsem na něj zvědavá, jestli budou chtít nakreslit postavu 😀

peggy722
20. led 2014

@krystalka Jo my máme tu ikeáckou s tou rolí papíru, tak je nadšená. Dokonce jsem našla i nějaký starý křídy, protože táhnout do papírnictví v tom humuse, co je venku, se mi fakt nechce. Vodovky jí taky baví a spotřebu papírů máme taky šílenou. Minulý týden byla hit domácí plastelína, akorát u nás nikde nemají potravinářský barvy. A jednu dobu taky preferovala černou barvu.

krystalka
20. led 2014

@peggy722 - já se přiznám, že jsem doma moc nechtěla řešit nepořádek z kříd, takže tabuli na křídy má na zahradě a doma má velikou magnetickou bílou tabuli (jako nástěnku) a nad ní zavěšenou tu ikeáckou roli papíru, magnetkama přicvakneme papír na tu tabuli, aby to nejezdilo a místo kříd si na to maluje krátkými voskovkami, které drží vlastně stejně jako křídy...ale poslední dobou už teda radši kreslí normálně na stole...plastelína je taky velmi oblíbená 🙂

peggy722
20. led 2014

Tak jsem si zjišťovala zápisy do školek a teda nevím, co mám dělat. Nevíte jestli se v Praze může podávat více přihlášek než jedna ? Mám strach se spolehnout na to, že mi v Sulanským vezmou. Co když mi jí nevezmou, tak budu totálně v háji a budu jí muset do první školky, kde budou mít místo. Což se mi moc nechce. Mám z toho osypky, jenomže do práce už musím, jinak o ní přijdu. Ale zase si nedovedu představit Elu ve třídě s 28 dětma. Asi budu muset napsat té ředitelce, aby mi napsala, kolik vlastně asi tak budou mít míst a jaký jsou naše šance. Sice mi to slíbila, že mi jí letos vezme, ale znáte to. Přijde hromada předškoláků a máme po srandě.

hrusti
20. led 2014

@peggy722 Můžeš podávat 2-3 přihlášky, ale musíš do nich uvést, že jsi žádala i jinde a kterou školku preferuješ 😉