Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
23. led 2014

@adky penize uz to stahlo pred 5 dny 🙄 a ja porad jeste nic nedostala, ted jsem tam psala E-Mail, tak cekam jestli odpovi 😝 Jeste mam spis strach, jestli to nezadrzeli na celnici 😠 Uz se mi to jednou stalo s jinym lekem, protoze jak to nema deklaraci pro nemce tak oni to nepusti. No a oznameni o zadrzeni zasilky jsem dostala az za pul roku 😠
Skvele, ze uz vidis pokroky, mohla bys treba napsat jake? 😉

handulicka
23. led 2014

A mate na dr. Junkovou kontakt prosim?

handulicka
23. led 2014

A jeste dotaz, bere dr. Junkova i male deticky, synovi jsou dva roky?

giraafje
23. led 2014

@handulicka Kontakt máš v IP. My jsme tam byli ve 3 letech přesně, ale @lenuskin ti tam byli taky tak nějak už dřív, že?

giraafje
23. led 2014

My jsme byli dnes u praktické a ta taky říkala, jak to dr. Junková všechno dobře popsala do zprávy a bylo vidět, že má radost, že synovi nic hrozného nenašla. Taky máme doporučení na logo, tak nás zítra objednám.

martiina_k
23. led 2014

Holky, všude jsou dlouhé objednací termíny.. tak ty tři měsíce je myslím akorát doba... čím víc do toho vidím, tím spíš zjišťuju, že kdo má krátké objednací doby, za moc nestojí 🙂 na odborníky si holt musíme počkat (ale samozřejmě můžou být vyjímky, které jsou dobré a berou relativně hned)

ladida.l
23. led 2014

@handulicka když jsme byli u paní doktorky Junkové poprvé bylo Tomášovi 25 mesicu

lenuskin
23. led 2014

@giraafje jj, Kubovi bylo 29 měsíců.

handulicka
23. led 2014

Tak ja nas zitra zkusim objednat, moc dekuji.

krystalka
23. led 2014

Ahoj holky, už jsem to dávala i na FB, tak zápis máme zdárně za sebou, nakonec to Jiřík celkem dal, nejdřív jsme vyplnili papíry a pak jsme postupně procházeli třídy a v každé měl plnit nějaké úkoly, na začátku měl složit nepravidelně rozstříhaný obrázek, byla tam vespod předloha, kde se to podle tvarů těch výřezů dalo poznat, kam co patří...tak s tím nejdřív dost bojoval, až když jsem mu poradila, aby se řídil těmi tvary, tak už to pak složil v pohodě, v další třídě mu dali do ruky aktovku a z předmětů na stole měl vybrat, co by si vzal do školy - v tom teda trochu plaval, nejdřív sáhnul po láhvi s pitím, to ho pochválili a pak mu trochu poradili, tak potom vybral ještě knížku a tužku...na dalším stanovišti bylo rozložené různé oblečení a měl z toho vybrat, co si oblékne teď v zimě, určit jakou barvu má čepice a zkusit si obléct rukavice - to dal úplně v pohodě, pochválili ho, že si nespletl pravou a levou, akorát, když se ho ptali, kterou rukou píše, tak tvrdil, že levou, ale přitom ukazoval pravou 🙂 , pak tam měli na zemi kolečka s čísly 0-10 a měl podle pokynů skákat určitý počet dopředu, pak ještě další a říct kolik to bylo dohromady, tak tam trochu popletl ten součet a na závěr tam byla grafomotorika, měl dokreslit podle předlohy vajíčka, to zvládnul s přehledem a dokonce byl pochválený, že pěkně drží tužku 🙂 . Jinak s mluvením to bylo slabší, všude teda pěkně zdravil, i řekl jméno, ale jinak odpovídal téměř neslyšitelně, básničku s mým naťuknutím prvního slova nakonec taky dal dohromady, akorát mu teda nebylo skoro rozumět . Ale hlavně celkově bylo vidět, jak byl naprosto nesoustředěný, i když na něj mluvili, nebo něco skládal, tak každou chvíli koukal pořád kolem na ostatní děti a jakoby v tu chvíli úplně zapomněl, na co se ho ptají a co má dělat a ve finále popletl i věci, které doma s přehledem ví.... Ale jinak všichni byli moc příjemní, myslím, že nikdo tam neměl pocit selhání, chválili všechny za jakoukoli snahu. Celkem jsme tam strávili asi hodinku, čekali jsme před každou třídou menší frontu, nakonec dostal nějaké omalovánky a přívěsek....no a samozřejmě, jakmile jsme vyšli před školu, tak sršel humorem a výřečností...no, ne že bych to nečekala 😀. Tak uvidíme, jestli nás vezmou, byli jsme tam chvilku po zahájení zápisů a už před námi bylo víc než 20 dětí, tak jsem zvědavá, každopádně jsem hlásila, že budeme dávat odklad....

peggy722
24. led 2014

@krystalka Vidíš jak byl šikovnej, ono ty děti člověka někdy pěkně překvapí. Ale u vás ten odklad asi bude lepší.
Elča mně taky dostala. Lucka si četla a tak si taky z knihovny přitáhla nějaký knížky. A dělala, že čte. Pak ke mně přišla a na prstíkách začala ukazavat jedna dva tři a táák, až na to, že jí není rozumnět akorát to tááák.
A ukazovala mi do tý knížky, tak jsem si říkala, co to mele s počítáním a kouknu se na tu knížku a ona si vybrala titul Zábavné počítání 😀 . Tak jsem si dělala srandu, že bude umět dřív počítat než mluvit. Ale jak to poznala, že to je počítání, to teda fakt nevím. Možná jestli si nelistovala Lucčinýma učebnicema. Ale bylo vtipný.

sisstin
autor
24. led 2014

@peggy722 Tygr taky dřív počítal než mluvil 😅 a to jako doopravdy 😅

abbie
24. led 2014

@peggy722 moj sice nieco uz povie, ale gramaticky hroza a stale rozprava v zlej osobe, ale hlavne, ze vie napocitat do 20 😅

krystalka
24. led 2014

Holky, tak Jiřík normálně napočítá do 100, sčítat a odčítat zvládne do 10, do 5 z hlavy a zbytek si dopočítá třeba na prstech, ale u toho zápisu byl z těch lidí okolo tak nesoustředěný, že sice udělal 4 poskoky dopředu, jak po něm chtěli, pak i další 2, ale když se ho ptali kolikrát poskočil dohromady, tak si s tím vůbec nevěděl rady, byl úplně mimo, až když mu napověděla, aby se podíval, na jakém čísle zrovna stojí, tak řekl, že 6 😉

lenuskin
24. led 2014

@krystalka génius 😀

giraafje
24. led 2014

Ahoj holky, prosím vás o radu nebo názor. Dneska jsem volala na logo, kterou mi doporučila pediatra i jedna známá, je to tady kousek a mají dobré reference. Už teda nové neberou, jenom když někdo vypadne. Logopedka mi ale říkala, že by ještě s artikulací nezačínala, že když má OVŘ, tak teprve teď sbírá slovní zásobu a začíná tvořit delší věty, tím pádem se soustředí na obsah a na skladbu věty. Že kdybychom teď začali řešit ještě i artikulaci, tak už by to pro něho bylo strašně moc a mohl by se zaseknout. Že máme počkat minim. do 3,5 roku a školku že taky nedoporučuje, že prý si je vědom toho handicapu a je to pro něho akorát stres. Naproti tomu ale zas dr. Junková nám tu školku doporučila. Logopedka potom říkala, že ale spíš záleží na dítěti, jak to snáší. Viky se tam těší, tak nevidím důvod, proč by neměl chodit. Vím, že některé máte stejně staré děti nebo i mladší (Vikymu jsou 3 a měsíc) a na logo chodíte. Co se tam teda v tomhle věku řeší? Já jsem si vždycky myslela, že na logo se řeší i ten OVŘ, ale podle toho, co mi říkala logopedka, tak teda jenom artikulace a na to je prý ještě brzo.

sisstin
autor
24. led 2014

@giraafje rozvijel motoriku, grafo, zrakovku, dechova cviceni, slovni zasobu, tvoreni vet atd.,chodili jsme od dvou let, kdy jeste vubec nemluvil 😉

sisstin
autor
24. led 2014

@giraafje klinicka logopedie je o vyslovnosti na poslednim miste. Takze dle myho logopedka uplne na hovno, co ma tak max. deti s patlavosti 😉

krystalka
24. led 2014

@lenuskin - no, asi ne 😉 , jinak u toho zápisu jsem si chvílema připadala, jako že to dítě doma snad vůbec nic neučím, protože když měl třeba vybrat na stole věci, které patří do aktovky, tak to byl problém....no, ale mě nějak doteď nenapadlo mu to vysvětlovat, on se na to neptal, prostě jsme se na to nějak nedostali, nebo u té grafomotoriky tam byla na obrázku slepice a vedle na řádkách "vajíčka", která měl obtáhnout a potom i sám dokreslit...no viděla jsem na něm, že prostě chápe, že má malovat oválky, ale než z něj dostala, co to na obrázku je, tak to chvíli trvalo, on si to prostě vůbec s tou slepicí nespojil, že by to měla být vajíčka 😀 , jo a ještě bylo vtipný, jak měl z hromádky oblečení vybírat, co si vezme v zimě, tak se tak s přehledem rozhlídnul, vyjmenoval, akorát tam pak ještě byly takové pletené nebo háčkované ponožky a o nich prohlásil, že to je šála 😀 , ale i paní učitelka s ním souhlasila, že vypadají divně a že podobné asi ještě neviděl 😉 ...no zkrátka chvílemi bylo veselo, ale nikdo tam nedělal žádný stres, snažili se poradit, každé dítě pochválili za snahu a šlo dál 🙂

giraafje
24. led 2014

@sisstin díky moc, jsem si to tak nějak myslela. Tak se mám asi poohlédnout po jiné logopedii, co?

giraafje
24. led 2014

@sisstin strašně moc děkuju za názor, to jsem chtěla vědět. Takže budu hledat dál ☹ ☹ ☹

sisstin
autor
24. led 2014

@giraafje Baslik je ctvrtky na Lukach 😉

giraafje
24. led 2014

@sisstin no mě teda dostala i s tou školkou, že to prostě kategoricky nedoporučuje a nazdar, že je lepší nechat děcko doma. Přitom dr. Junková říkala úplný opak.

krystalka
24. led 2014

@giraafje - my jsme chodili od 3,5, v té době teprve spojoval dvě slova....a přesně jak píše Terka, tak s ním dělala grafomotoriku, uvolňování ruky apod., foukali peříčka, klubíčka, cvičili s jazykem a rty, popisovali obrázky, skládali skládačky, vylepšovali jemnou motoriku apod., výslovnost jako takovou začali víc trénovat až kolem 5 roku, ale jemu třeba "R" naskočilo samo už někdy po 4.roce, takže posledních pár měsíců pilovali hlavně měkčení a sykavky a upevňovali stavbu věty.

giraafje
24. led 2014

@krystalka moc děkuju za odpověď, jsem vůbec nevěděla, že na logopedii se dělá i grafo. To má taky hodně zaostalé.

martiina_k
24. led 2014

Holky - musíte rozlišovat "klinické" logopedy a "školské" logopedy. Jak už psala ssistin - u klinické logopedky je artikulace až na druhotném místě. Pokud dítě nemá dostatečnou slovní zásobu, dokud netvoří věty, dokud není v normě sluchová percepce, zraková percepce, grafomotorika, motorika mluvidel, do artikulace se určitě pouštět nebude.
@giraafje - seznam všech klinických logopedů je na "www.klinickalogopedie.cz" - pokud tam ta tvoje logopedka není, tak od ní ruce pryč.... to je jedna věc. Druhá věc - pokud nechtěla přijmout tříleté dítě s OVŘ proto, že na artikulaci je ještě brzo, stojí za houby... Můžu se zeptat, jak se jmenuje?

martiina_k
24. led 2014

Teď mi to vrtá v hlavě - to tě jako odmítla po telefonu, aniž by to tvoje dítko viděla? Vždyť diagnozu OVŘ stanoví právě logoped... pediatr nebo psycholog si to můžou myslet, můžou to i vyslovit, ale nemá to celkem žádnou váhu. Teprve logoped po vyšetření + většinou po vyšetření klinickým psychologem stanoví, zda je to opravdu "jen" OVŘ, nebo jestli je tam něco závažnějšího typu vývojová dysfázie, vyloučí opoždění na základě sluchové poruchy, na základě nepodnětneého prostředí (což v tvém případě určitě není) a tak dál.... navíc školka je pro vývoj řeči ideální...

sisstin
autor
24. led 2014

@martiina_k ted ti budu trosku oponovat, ale diagnozu stanovuje psycholog, ten v tom ma hlavni slovo. Logoped neni schopny zhodnotit vsechny slozky vyvoje a aktualni mentalni uroven ditete 😉

martiina_k
24. led 2014

@sisstin psycholog nestnovuje diagnozu, psycholog pouze posoudí všechny složky vývoje dítěte, posoudí verbální složku v poměru k neverbální ale na základě toho psychologického vyšetření a samozřejmě logopedického tu diagnozu stanoví klinický logoped.

sicinka
24. led 2014

@martiina_k třeba proto že má dětí dost 🙂 což je třeba v Praze a myslím že všude v republice. Mě třeba odmítla i soukromá logo, protože nemá kapacitu a taky argumentovala tím že to zatím nepotřebuje....