Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
29. led 2014

@krystalka Lucka odpolední spaní ve školce taky nesnášela. Ten první rok byl docela děs, protože po obědě nespala už od dvou půl let. Ela ještě pořád spí, takže pokud jí to vydrží, tak to bude mít jednodušší.
Lucka už našětstí ten další rok byla předškolák a předškoláci už spát nemuseli, jenom půl hodiny odpočívali a pak pracovali. Sesypali je do jedný třídy a mrňata šly spát zase do jiný a byl klid.

krystalka
29. led 2014

@giraafje - jako oni jim nejdřív čtou pohádku, pak jim pustí pohádku na CD a pak už spí, nebo odpočívají, můžou si potichu hrát s plyšákem, nebo jim půjčí knížku...ale Jiřík si prostě s tím plyšákem neumí hrát potichu, on mu bude pořád něco povídat apod....jinak on v podstatě asi nakonec vydrží jakž jakž potichu a nerušit, ale za cenu dost velkého stresu pro něj...došlo mi to teprve nedávno...minulý rok tam občas býval taky na spaní, ale to bylo vždycky proto, že jsme to z nějakého důvodu nestíhali ho vyzvednout....a v tom byl pro něj právě ten podstatný rozdíl - jestli tam musí být proto, že my to kvůli něčemu nestíháme (to bral v pohodě, byl to dostatečný argument) a nebo jestli tam musí být proto, že má pak kroužek, na který by případně chodit nemusel....ale zase ho to tam docela bavilo, tak se s tím asi chvilku pral....teprve včera mi to pořádně došlo, tak jsem se ho ještě jednou ptala, jestli tam opravdu chodit chce.... dala jsem mu na vybranou, že buď tam chodit chce, tak tam ale jednou týdně musí vydržet odpočívat a nebo tam chodit nebude a budeme ho brát po obědě....tak to chvilku promyslel a pak říkal, že tam chodit chce, že se mu tam líbí 🙂, tak snad už si to v té hlavičce srovnal 😉

mvmk
29. led 2014

Ahojky holky, dnes jsme meli kontrolni vysetreni, plus jsem dostala zpravu i kopie testu. Co me trochu zarazi, ze i kdyz se pan psycholog vyjadroval na vysetrenich k smisene dysfazii, ve zprave mame pouze jen expresivni dysfazii, a dokonce tam pise ze ma moje dcera porozumeni k veku 😕 Tak to ted nejak nedokazu zpracovat. Stalo se vam take neco podobneho, ze ve zprave stalo neco uplne jineho nez bylo predtim receno? 😨

lucikan
30. led 2014

Ahoj zienky, mam syna, ktory ma/mal OVR, momentalne ta rec bola uz v súlade s vekom a tak nas logo naposledy v decembri aj vyradila, ze teda dame pauzu, ze momentalne uz nie je co. Uz len vyslovnost pilovat, ale tak to nie pod vedenim logo zatial. Rec je gramaticka tak na 85percent by som povedala.
No ale co ma zacina uplne desit a ani tomu nechcem verit - syn zacina koktat. Zacalo to cca asi 2 tyzdne dozadu a najskôr len slova zacinajuce na O a U, a teraz uz vsetky slova zacinajuce na samohlasky. Slova co predtým bezne hovoril krasne, cisto.
Prosim vas preco? A co s tym? Idem logo pisat sumar ako na tom sme (to sme sa dohodli, ze na konci januara napisem co ma nove), tak jej to spomeniem, ale momentalne ma chyta normalne panika. ☹

binibeca
30. led 2014

Ahoj,tak i já se k Vám přidávám.
Syn (4 roky) má opožděný vývoj řeči.Umí říct správně jen pár slov,jinak řeč komolí a nikdo mu nerozumí,kolikrát ani já sama nevím co chce říct a to mě moc mrzí,protože vidím jak se mi snaží něco vysvětlit a já tupá mu prostě nerozumím.Chodíme jednou měsíčně na logopedii.Od té doby si myslím , že se začíná pomaličku rozmlouvat,snaží se opakovat nová slova,konečně se začal ptát Co to je?Ale je to těžké a logopedka říkala , že to s tím naším klukem bude na dlouho :-/ Teď je prý důležité ho dostat do školky , aby byl mezi dětmi , že to mu taky pomůže.Ale mám strach , když mu nikdo nebude rozumět , aby se mu ve školce líbilo ☹ Máte s tím prosím někdo zkušenost?Malej je ke všemu dosti živé dítě...Spoustu věcí co by měl umět ještě neumí,jako obout si boty,pořádně se sám obléknout,nechce kreslit,nevydrží u žádné činnosti dost dlouho ☹ No mám z toho docela strach ☹

sisstin
autor
30. led 2014

@binibeca no to bych teda spíš než na opožděný vývoj řeči tipla na dysfázii 😉 takže bych zašla ke kvalitního psychologovi na diagnostiku. Syn má VD, ve 4 letech mluvil už v 6slovných větách, ale agramaticky, výslovnost děs běs samozřejmě, "co to je" se začal ptát kousek před 4. narozeninama, narušená motorika též 😉

sisstin
autor
30. led 2014

@binibeca jinak syn od necelých 4let chodil do logopedické třídy, takže tam nějaký posmívání kvůli řeči není, tam mluví blbě (více či méně) každý dítě. Podle mě je to v běžný MS hodně individuální, záleží jaký bude složení třídy a jak moc je tvůj syn psychicky odolný. Tygr to řeší od 4 let proč blbě mluví, a má z toho teda blok jak blázen, doted je mluvení s cizíma nebo s dětma pro něj šíleněj boj, i když už mluví docela dobře (nemá Ř, sykavky občas blbě a měkčení, jak kde), ale je mu prostě rozumět a stejně. Ale on je zas extrémní cíta 😉

peggy722
30. led 2014

@sisstin Ahoj, tak jak je ? 🙂

binibeca
30. led 2014

@sisstin Náš mladej začal mluvit ,, ve větách,, teď nedávno ale stylem - brmky babi Májo - to znamená že pojedem k babičce co má pejska Máju...Tímhle stylem mluví.Nebo strejda-hejko apod.
A mohla bych poprosit jestli je nějaká stránka o té dysfázii kde by o tom bylo nějaké povídání?Já když zadám dasfázie tak mi nevyleze pořádná stránka kde bych se o tom dočetla dostatek informací.Nám zatím řekla logopedka jen opožděný vývoj řeči , ale taky si myslím , že to bude něco jiného než to.
A k tomu psychologovi musíme mít nějaké doporučení např. od dětské nebo logopedky?Nebo si to můžem, vyřídit a zařídit my? Nerada bych tohle zanedbala,ale nic o tomto problému nevím.
Jinak syn je cíťa.Je hrozný mamánek a tatánek,takže to pro něj bude celkem šok jestli ho vemou do školky.O to víc se právě bojím toho přijetí do kolektivu .On se nebojí mluvit s dětmi ani s dospělými,s tím problémy nemá.Jen pak člověk vidí jak reagujou děti co mu nerozumí a z toho mám právě v té školce strach.Ale třeba mu to opravdu pomůže a motivuje ho to k většímu snažení...

sisstin
autor
30. led 2014

@binibeca tady je můj blog, kterej teda už tak nějak nestíhám vést, ale ty tři roky (od 3-6let) jsou docela dost podrobný, takže třeba si tam něco najdeš 😉 www.tichysvet.blogspot.com pak na FB je naše stránka Občanský sdružení pomáhající dětem s vd https://www.facebook.com/vyvojovadysfazie a brzy bude na světě i náš informační leták 😉

binibeca
30. led 2014

@sisstin děkuji moc!Hned se dám do čtení!! 😉

mvmk
30. led 2014

@binibeca asi tak nejak mluvi moje dcera, 😉 skoro do 3 let jsme meli OVR ted vyvojova dysfazie 😝

misuulka12
31. led 2014

@binibeca ahoj mám holčičku, teď koncem prosince 4 roky, máme za sebou psychologické vyšetření, to je myslím nejzásadnější. Jé teď koukám, že jsi z Říčan, já jsem taky z Říčan, mám tam ségru a rodiče, jinak bydlíme v Praze 🙂 Pokud máš zájem, můžu ti poslat kontakt do IP na paní psycholožku. Zatím děláme kolečko foniatrie a neurologie,to je spíš pro jistotu,zda tam není nějaký fyzický problém - sluchová vada, epilepsie. Jinak záleží na typu vývojové dysfázie - Míša má receptivní dysfázii, tam je narušené porozumění, takže logopedka doporučuje logopedickou školku a psycholožka specielní, protože u Míšy je narušená i komunikace, ale lepší se to. Jinak mluví v 4-5 slovných větách, někdy dá i souvětí. Na rozdíl od expresivní dysfázie mluví skoro čistě, je jí rozumět. Ale každý den pracujeme. Doporučení ti dá dětský lékař.

misuulka12
31. led 2014

@binibeca ještě jsem chtěla k té školce, tak některé děti chodí s VD i do běžné školky

binibeca
31. led 2014

@misuulka12 Ahoj jestli můžu poprosit o kontakt na tu psycholožku,budu ráda.My máme foniatrii za s sebou.Právě tam nás doporučili k logopedce.Dětská by to sama o sobě nijak neřešila.Je zlatá , ale nepřišlo jí divné jak mladej ve třech letech mluví (spíše nemluví),takže foniatrii a logopeda jsme si vlastně vyžádali my.Ráda bych zašla i k té psycholožce,aby jsme něco nezanedbali.

misuulka12
31. led 2014

@binibeca tak kontakt máš v IP. Já mám dětskou úplně to samý, s tím rozdílem, že ve třech letech Míši to vůbec nechtěla řešit, ať jí dám čas, že se rozmluví apod. Nakonec jsem to řešila sama a rovnou se k paní psycholožce objednala.

sisstin
autor
1. únor 2014

holky, já na to cvičení nejedu bohužel, řeším nějaký rodinný záležitosti, vlastně ani nevím, zda z týhle diskuze někdo jde, je to omezený na dvacet dva dětí, takže jestli jste nedostaly mail, že jsem tam nahlášené, tak bohužel. Příště to chceme víc vychytat, že to bude třeba po dvojhodinových bllocích, nebo třeba dvakrát měsíčně atd. 😉

hrusti
2. únor 2014

@sisstin Terez, já bych měla jít. Akorát jsem ted tedy zmatená páč mi žádný e-mail nepřišel 😅 Tak nevím 😅

hrusti
2. únor 2014

@sisstin Ruším poplach 😀 Viděla jsem se na seznamu účasníků na fcb 😉 Škoda, že nemůžeš dorazit.

hest
3. únor 2014

Ahoj holky, dlouho jsem tu nebyla, dala jsem si od koňa trochu pauzu, ale mimo to co je nového, pozvali si mne ve školce do ředitelny na pohovor, měli snahu mi sdělit, že je s klukem něco v nepořádku a že bych s ním měla určitě na foniatrii, že určitě blbě slyší. Mě tedy přijde, že slyší až moc dobře, ale neposlouchá když je zabraný do svého, nebo neposlouchá někoho kdo na něj jde nátlakem. S ředitelkou byla dobrá domluva, takže měníme teĎ dětskou dr, která nic nechtěla řešit (šla do důchodu, takže to není tak násilím) a uvidíme co ta mladší, kam nás pošle, rozhodně máme ve školce problém. Ptala jsem se na ped. asistenta, tak to ani nevím jak to funguje. Zkusím nás tedy nacpat na to foniatrii aby měli ve školce (potažmo i já, co kdyby) klid a pak asi teda spíš to logo, a objednala jsem nás znovu na kolečko neurologie psychologie..synovi se ve školce líbí, prý moc nemluví, s učitelkou vůbec, zapojuje se do aktivit pomaleji, ale už tam má po 2 měsících kamarády (dali ho do třídy kde děti chodily už loni, tak je jasné, že on co chodí prvně je víc vykulenej) a za ty dva měsíce co chodí do školky tak začal víc neverbálně i verbálně komunikovat, snaží se říkat slova.
@binibeca jo ten přístup dětské znám..

Co máte za sraz?

@sisstin kde studuješ tu specku (je to specka?)

sissmiss
3. únor 2014

Ahojte. Riesili ste uz niektora uvedomenie si tej inakosti dietata nim samotnym? Nas maly dysfatik si neuvedomuje nejake rozdiely medzi sebou a inymi co sa tyka reci, snazime sa ho viest k tomu aby chapal ze su deti rozne, su aj take co nevidia, nepocuju, nemaju rucicku, nozicku, nerozpravaju. Nielen kvoli jeho diagnoze ale celkovo povazujeme za dolezitu sucast vychovy aby bol otvoreny a aby handicap inych bral ako sucast zivota. Teraz ho mladsi surodenec pomaly bude dobiehat co sa tyka reci. Mali ste uz take nieco ze to mladsie dieta bez diagnozy predbehlo to starsie? ako to zvladali?

daja53
3. únor 2014

@adkahoj ,prosim Ta citala som si ,ze malej dcerke si podavala fosfores memory,nemala mala ziadne vedlajsie ucinky a prosim Ta ,kto ti ho poradil?Ja som ho chcela ,kupit dcerke a neurologicka ,ma vystrasila ,ze nie je zapisany ako licencny liek na SK.,a ze ked sa malej nieco stane budem niest nasledky ja ,tak som ho nekupila.Mohla by si mi napisat ,aj aku diagnozu ma TVOJA DCERKA DAKUJEM 🙂

daja53
3. únor 2014

@adky ahoj pisala som Ti spravu ,prisla ti?

lenuskin
3. únor 2014

@daja53 Fosfosercaps není lék, ale potravinový doplněk. Pokud výrobce krutě nelže, tak je čistě na přírodní bázi, i pomocné látky jsou přírodní. Nevím tedy, co by se mělo tvojí dceři stát tak hrozného. Já ho synovi koupila taky po konzultaci s neurologem a ten řekl, ať to zkusím a dávám půl kapsle.
Pokud jsi nechala svoji dceru očkovat, dostala si do ní mnohem větší fujtajbl než je fosfosercaps.

adky
3. únor 2014

@daja53 ahoj,nic mi nedoslo :o

daja53
3. únor 2014

@lenuskin ahoj dik za odpoved,tvoje dietatko malo kolko rokov ,ked si zacala podavat fosfores dik a videla si ,ze sa zdravotny stav zlepsil,myslim rozpravanie a tak

lenuskin
3. únor 2014

@daja53 Kuba má 32 měsíců a preparát dávám od minulého týdne, od pátku, takže zatím nic nepozoruju.
Já si nějaké extrémní naděje nedělám, ale třeba nepatrné zlepšení budu považovat za úspěch. 😉

daja53
3. únor 2014

@lenuskin A aku diagnozu ma tvoj syncek?Moja dcerka Bronka bude mat 6 .2 pat rokov.Ma narusenu komunikaciu reci,,ma aj prvky autizmu a zistili jej syndrom ADHD,a tiez sa mi narodila s troma oblickami a mame s tym problem ,ked nachladne ,behame len poi doktoroch.Ale najviac ma postihnutu rec,ma svoju rec,ktorej nikto nerozumie,ovlada tak 100 slov,ale to je velmi malo.Ucim sa s nou skoro kazdy den,od zaciatku .Zvieratka ,farby,opakuje slova ,len ide to velmi pomali.Do normalnej skolky nam ju nezobrali ,tak hladame specialnu,na rok by sme ju chceli dat a vyskusat.Doktor ju odporucil do normalnej skolky ,ale nam ju vratili,ze bola nezvladnutelna ,hyperaktivna a koli reci hlavne,mam styri deti ,ale iba Bronka je chora,ostatne su zdrave a nadpriemerne inteligentne. 🙂

lenuskin
3. únor 2014

@daja53 Syn ještě žádnou dg. nemá. Má velmi narušené porozumění, nemluví a je celkově opožděný. Jinak po fyzické stránce je to zdravý a pěkný kluk. Teď se mu tedy hodně srovnala hrubá motorika, dokonce vyšlape i sám pár schodů, takže tady je trochu úspěch. Mě ho od září vezmou do speciálky, on je v podstatě neagresivní a hodné dítě.

daja53
3. únor 2014

@lenuskin Dakujem za odpoved,prajem syncekovi vela uspechov a vela zdravicka 🙂