Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
6. únor 2015

@uidk8333 Nováková tam měla takovou dřevěnou židličku a panenku. Pak tam měla dřevěnou stavebnici, byla tam myslím bouda, strom, panenka, panáček a ještě něco. A zkoušela Elu, aby dala panenku na židli, pod židli atd. Pak zkoušela složitější jako napřed panáček vyskočí na boudu, pak se schová za židli.

uidk8333
6. únor 2015

@peggy722 mně šlo o výslovnost.... také jsme tak trénovali, např. s autíčkem - dej ho na stůl, pod stůl apod., to už syn zvládá, ale když mi má sám říct, kam jsem autíčko dala já, předložku nepoužije...vždy řekne a stůl, a tašky, a šuplíku apod....významově to chápe, ale neřekne ☹

nikoleta07
6. únor 2015

@petra4040 - Ahoj,chodíme na logopedii k Borovičkové a vývojovou dysfázii nám dělala mudr.Havlová z ORL,moc fajn, s malým to krásně umí 🙂 Psycholog,u něj jsme byli s podezřením na ADHD,ale jen jednou a další návštěva je až v dubnu. 🙂

peggy722
6. únor 2015

@uidk8333 Aha tak jsem špatně pochopila.

petra4040
6. únor 2015

@nikoleta07 To jsem nevěděla, že to na ORL taky dělají. A jak to vyšetření probíhá?

mvmk
6. únor 2015

@zofka44 ja se musim trochu opravit, ted jsem na to koukala, ona nepouzivala 2 ale 3 osobu. Porad misto Ja pouzivala svoje jmeno 😅 Takze fakt dokola porad mlela Emma udelala to atd. Ona vlastne kousek pred 3 rokem zacla uzivat "Ja" protoze nedokazala vyslovit svoje jmeno po Tom 3 roce dost pridavala slova a zacla pouzivat tu 3 osobu. Tam proste zamrzla az do tech 4,4 roku 😝 Porad jsem ji opravovala vlastne vsichni. Ale ona si Jela porad na svem 🙄 2 osobu pouzivala vzdy dobre. Proste vedela ze Ty je ta druha osoba s kterou komunikuje. Stale nam ale dela Problem casova oznaceni. Treba zitra vecer je pro ni uz dost narocne to pochopit. 😝 A prevlada silna patlavost. Sice nektera slova dokaze vyslovit hezky ciste, ale kdyz to vemu tak v kostce tak je to des bes. 😒

mvmk
6. únor 2015

@peggy722
@nikoleta07 ja jsem take kousek od Plzne, ziji v zahranici,ale pravidelne jezdim domu, take bych potrebovala nejakou dobrou logo. Tady je to zbytecne plejtvani casem. Ta Borovickova je dobra? Bere i treba soukromne. Nebo popr. nejaky jiny dobry logoped? Ja jsem hrozne moc touzila po Baslikovi, ale ta Praha je proste pro mne uz hrozne moc. Diky 😉

barbarucha
8. únor 2015

@sisstin Ahoj, narazila jsem na Tvoji 5 let starou nabídku:
"kdyby někdo chtěl, tak mám dost obsáhlý materiál, jak "učit" dítě mluvit krok po kroku...tak to můžu okopírovat a poslat "
Pokud ještě platí, byla bych za ty materiály moc ráda. Výdaje samozřejmě zaplatím. Dále přes IP.
Díky!
Bar.

zdenkakrysa
9. únor 2015

@barbarucha
Ahoj. Můžu se také zeptat na ten materiál jak učit dítě mluvit krok po kroku ?

nikoleta07
9. únor 2015

@mvmk - já jak to pozoruji, tak dnes se dostat k dobrému logopedovi, je pěkná honička. Tu Borovičkovou si ženský dost chválí, mě trochu štvou dlouhé objednací lhůty,ale říkám si, že stejně nejvíce záleží na domácí péči a procvičování, tak to nějak neřeším a zůstávám. Ještě jsem slyšela chválu na p. Kovaříka a p. Boříkovou,ale nevím, jak je to s jejich vytížeností, zda berou. Dnes je těch dětí potřebujících tuto péči mraky.Zda bere Borovičková soukromně, nevím,posílám číslo,zavolej.972 523 262 nebo 377 178 262,jedno z nich to bude,mám pocit,že někdo psal,že se měnila čísla,zkus to,na jednom to určitě klapne. 🙂

nikoleta07
9. únor 2015

@petra4040 - sestra si nás s malým vzala do jakési audio komory,která je odhlučněná, pustí nahrávku,kde ti předříkávají slova s různými významy,ale podobným zněním a malej musí ukazovat na obrázky před sebou,co slyší. Za mě musím říct,že když jsem viděla malého úspěšnost, myslela jsem,že diagnoza je jasná a vidíš,jsme na hranici,tak asi jsem náročná,každopádně jsem úplný laik a dle jejich tabulek je to zatím nerozhodně 🙂

barbarucha
9. únor 2015

@zdenkakrysa To musíš napsat @sisstin, já ho nemám 😎

sisstin
autor
9. únor 2015

holky, já upřímně už vůbec nevim, co to mělo být za materiál...takže bohužel neporadim 😕

ladida.l
9. únor 2015

@barbarucha projed si od @sisstin články v jejím fotoblogu, je toho tam hodně, z čeho čerpat.

barbarucha
10. únor 2015

@ladida.l díky!

mochenkaa
11. únor 2015

Holky, nedavno jsem tu resila jestli uz jeho mluveni resit nebo jeste pockat. Syn skoro 32mesicu, nepouziva slova ale jen slabiky (prvni nebo posledni), tatinek se rozmluvil po 3tim roce.

Za posledni cca mesic uz ma snad kazda vec/cinnost svoji slabiku. Uz prestal skoro uplne pouzivat eee. Dnes spal u babicky a dopoledne se ho babicka ptala kam sla teta. Odpovedel ji "ko, ba, si" = "Sla koupit KOkinko a BAterky do maSInky".
Co si o tom myslite?

barbarucha
12. únor 2015

Ahoj holky,
zvažovala jsem novou (a lepší) diagnostiku pro mého syna. Vzhledem k tomu, že Dr. Krejčířová nebere nové pacienty, doporučila 3 kolegyně: Mgr. Marcela Křížovou, PhDr. Tereza Soukupovou, PhDr. Eva Junkovou - všechny v Praze. Máte někdo prosím s nimi zkušenosti, eventuelně doporučení, koho vybrat?
Máme to do Prahy dost daleko a rádi bychom navštívili nějakou schopnou psycholožku, nikoli opět vyšetření, kde se pouze zapíše stav, bez diagnózy a jakéhokoli doporučení na další postup 🙄
Díky!

barbarucha
12. únor 2015

@merunkova Ahoj, jenom bych chtěla doplnit pro zoufalé maminky Tvoji zkušenost, že kousání nejde naučit. V některých případech to určitě jde. Syn měl závažnou poruchu příjmu potravy, nejedl ani mixované, natož nějaké kousání.. a velmi pomohla Mgr. Kejíková (Prostějov), naučila nás tzv. terapeutické krmení, techniky podávání lžičkou, přikládání malých kousků jídla na zadní stoličky, atd. Různé fígle, jak podávat jídlo dítěti, které už má na pokusy o krmení naprostý psychický blok. Trvalo to cca 2 měsíce a syn se postupně rozjedl, tedy i začal kousat.

merunkova
12. únor 2015

@barbarucha Díky 🙂 a má tvůj syn taky dysfázii? U nás to bylo totiž kvůli tomu, ale to jsem v té době nevěděla, on k tomu musel dozrát, určité bloky s jídlem mu trvaly až do 7 let....

barbarucha
12. únor 2015

@merunkova Napíšu do IP

josefina79
13. únor 2015

@barbarucha jé, to je super zpráva. Já k ní zrovna za týden jedu se synem. Je mu 19m, ale je narozený o 8t dříve.
U něj je to komplikovanější o to, že nemá pocit hladu (u nedonošenců je to prý časté).
Vůbec nemá potřebu ani zkoušet žužlat jídlo (cokoliv - křupky, chleba, rohlík , sušenku). Kousky zvládá pouze pokud jsou malé a v omáčce.
Do pusy si šáhnout nedá. Tak mám trochu obavu, jak to vkládání kousků jídla bude probíhat.
Byla bys prosím tak moc hodná a napsala k tomu něco víc?
S jak starým chlapečkem jste tam jeli? On byl pouze na mlíku, když nejedl ani mixované?
DĚKUJI!!!!

josefina79
13. únor 2015

@barbarucha a koukám, že máš taky Františka 🙂.

barbarucha
13. únor 2015

@josefina79 Napíšu do IP 😉

josefina79
13. únor 2015

@barbarucha jasně, děkuji moc! Jsi zlatá!

mvmk
14. únor 2015

@mvmk dekuji 😉 uz jsem na ni koukla, je na zeleznicni poliklinice. Ja to mam bohuzel s tim planovanim tezke; kdyz ma tak dlouhe cekaci doby, ale zkusim zapojit znamosti 😎

barbarucha
15. únor 2015

Ahoj holky, nemáte někdo tip, jak naučit dítě (26m) ukazovat? Ukazuju zvířátka v knížce i vše ostatní už rok a půl, a prd 😎

krystalka
15. únor 2015

@barbarucha - ahoj, byli jsme u Junkové a byli jsme moc spokojení, super přístup k synovi, se mnou si povídala taky hodně dlouho a i doporučení a výchovné rady mi dala, strávili jsme tam přes 2 hodiny, zpráva mi přišla do týdne....třeba u Křížové jsem často četla stížnosti, že z ní holky vůbec nemohly dostat zprávu, tak nevím...

josefina79
16. únor 2015

@barbarucha tohle psala jednou Sisstin:
to ukazování( teda ve smyslu sdílení pozornosti), to se prostě naučit nedá emoticon to buď je nebo není..a pokud není, tak je velká pravděpodobnost, že má dítě nějakou formu PAS emoticon ALE...taky to může být tím, že není mentálně na takové úrovni, aby mohlo ukazovat( což byl náš případ emoticon , korigovaně po odečtení věku začal ukazovat v 15m, což je standart emoticon takže u takhle malých dětí to může být fakt jenom opoždění vývoje( samozřejmě do určitého věku) emoticon pokud už ukazuje celou rukou, tak podle mě za chvíli začne prstem emoticon
ukazování ve smyslu, aby si dítě ukázalo, co chce...to se naučit dá...používá se to u autíků, že mu prostě dáváš na výběr ze dvou věcí a fyzicky ukazuješ jeho prstem emoticon

... ale bylo to na začátku diskuse, možná už jsou "nové metody" 🙂

barbarucha
16. únor 2015

@josefina79 Díky! U nás to není PAS ale velké opoždění.
Občas si bere můj prst a ukazuje s ním střídavě na dvě zvířátka vedle sebe a já říkám název zvířátka, na které ukázal "koníček, kravička, koníček, kravička", pak začne mým prstem ťukat jen do jednoho z nich a zrychlovat a hrozně ho baví, že taky zrychluju "kravička, kravička, kravička", končí to vždy velkou srandou. Ale že by ukázal na něco, co chce, nebo zvířátko na požádání, to ne. (Větu "kde je" nechápe, tak říkám místo toho "ukaž.." a taky nic.) Zajímavé je ale, že některé věci vyhledává pohledem. Třeba mu ukazuju v knížce strom a říkám "stromeček" a on se vždycky podívá na místo, kde stál náš vánoční stromeček. Někdy mi šťourá prstem po obličeji a já pojmenovávám "oko, nos, pusa", na požádání ukáže akorát pupík (můj). Když mu chci chytit ukazováček a ukázat s ním, tak se nenechá, nesnáší to. Včera v noci ho něco bolelo a řval, tak jsem mu řekla: "Ukaž, kde to bolí", chytil můj prst, ale nikam neukázal. Tenhle stav už docela dlouho trvá. No uvidíme. Máme pozvanou ranou péči, třeba něco poradí.

barbarucha
16. únor 2015

@krystalka Díky, hned jsem se k ní nahlásila 😉