Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

schellongova
13. kvě 2015

Do
@barbarucha ahoj doktorka mi říkala ze každé dítě chce mluvit a když nemluví je nějaký problém. Honzik ma špatný fonematicky sluch auto bylo dlouho auuu a autobusu je stale auf autobus neřekn. Stále na noc duda bohužel a dlouho říkal áka až ted začal dudak. Zitra jdu vyzvednout nootropil a esprico tak uvidím. Dmg došlo. Je to náročný.

josefina79
13. kvě 2015

@schellongova Honzík je borec!

@barbarucha - jak už jsem psala jednou roniii - dítě, co se prosazuje, je sice pruda, ale podle psycholožky (KW) je to dobré znamení. Je to prý důležitý vývojový mezník. Úplně jásala, když jsem jí říkala, že F. dokáže být pěkně vzteklý, když nedostane co chce.
Jinak co se týká aktivní a pasivní slovní zásoby. František prvních několik měsíců taky věci dělal pasivně - na vyzvání. Od Paci-Paci přes zvuky. Pak se to nějak zlomilo a začal dělat PaciPaci když má radost a posléze I začal hlásit kde co vidí. Takže celý den slyším čičííííí, protože máme domoa kočku atp.
Tvůj poznatek o manželovi mne pobavil 🙂

Dnes František spořádal celý plátek vánočky. Snažila jsem se podstrčit I Brumíka, ale jak se dostal k té ovocné náplni, tak se zašklebil a dal pryč. Ono to je docela kyselé ... A taky radostně rozpatlával jogurt po stole. On fakt funguje na bázi skokových posunů. Před týdnem kdyby mu jogurt kápnul na ruku, tak zešílí.

janahus
13. kvě 2015

@barbarucha a kdo vam ten nootropil predepsal, prijde mi, nebo nejen me, ze je Tobik strasne roztekanej, v noci, temer kazdou noc se probudi, zacne se rechtat nahlas, pak zase maraton nez ho uspim, pres den se spani moc nedari uz, jenze ho zajima, kde je modry ctverecek na povleceni, kde je zeleny a proste je furt takovy napruzeny, ty jeho mosty a pohyby pred spanim, to je taky horor, vis ja si myslela, jestli by mu to na to nepomohlo? Ale komu mam o nej rict, zkusim se zeptat te psycholozky v Hradci, je to ve forme tablet, nebo sirupu ? Dekuji moc.
Jinak uspech ukaze na cedulku se psem na plote (tady hlidam já) a rekne Babůů, to je u nas pes 🙂 a taky vlk, asi jediny zvire, co umime, jinak jkrasne odpovida na rikanky Fu Fu fouka fujak, fouka taky bubak, bubaka rekne krasne 😉 takze rikanky jsou super 🙂

janahus
13. kvě 2015

@barbarucha jo jo jeste k manzelovi, on si taky mysli, ze ho chci porad jen vlacet k doktorum, ze mu to tak hrozny neprijde, jenze, kdyby me aspon vystridal, nebo co mi ta da usilí, aby ho nakrmil, no jako prijdu mu asi jako hysterka...do Jablickova se chystam jak psala @josefina79 to uz mam napul domluvene s kamaradkou, ze by me tam zavezla...oni si asi mysli, ze vsechno moc hrotime, potrebovala bych jeho povahu aspon na par hodin denne ☹

janahus
13. kvě 2015

@schellongova super tleskam moc Honzikovi, prijde mi, ze se dost zlepsil vid, jen tak dal 🙂

barbarucha
13. kvě 2015

@janahus Nootropil je volně v lékárnách. Máme suspenzi (tekutinu). akorát je to hořké, nepomohlo ani dát to na piškot. Ale z jiných diskuzí jsem četla, že to děti jedí celkem rádi, tak jsme možná exoti. Dost si to chválí lidi na hyperaktivitu a ADHD, rozvoj řeči, atd.
Fuják bubák je u nás taky oblíbený 🙂 Akorát nic neříká, jen vždycky ukazuje nadšeně na ten obrázek, který zrovna říkám. V lepším případě znakuje. Bum bum bum, máme nový dům znakuje krásně, Jedou autem, Ája mává, Adam dupe nohama, do toho už se krásně zapojuje. Oba obujeme - vždycky ukáže na obrázku na ty botičky, že se obouvají, tak předpokládám, že to chápe, akorát nedovede říct.
Foukat taky ještě neumí a nějak mi nejde ho to naučit. Ale ta knížka ho strašně baví 🙂

janahus
13. kvě 2015

@josefina79 ty jo jogurt..no Berus, ja vas posledni dobou nepoznavam, super pokroky, moc vam to preju, jinak jsem zabalila dnes Tobika do deky, nevim teda jestli neni lepsi nahatyho, ale zatim v obleceni, no zuril, jak stado certu, ale vymotal se z toho fakt rychle 🙂 celkem me to pobavilo, zitra zase, dnes sem ho polechtala pampeliskou, nic moc, ale aspon nerval a pak se dotkl sedmikrasky....ja, kdyz si to ted po sobe ctu, to je na Bohnice 😀 😀

janahus
13. kvě 2015

uplne to same co u nas, Aja mava...taky ho to bavi a moc, dekujeme @peggy722 .
já prave myslela, ze je to na predpis, jak dlouho to mate, neda se to treba smichat s cajem? A cena, dekuji 🙂

barbarucha
13. kvě 2015

@schellongova Co je esprico?
Jasně, že je problém, akorát nikdo neví přesně kde. S naší dg jsme velcí exoti a nikdo neví, co si o nás myslet. Já mám pořád pocit, že má fakt problém vyslovovat, k tomu měl strašně špatnou paměť, takže, když už třeba nějaké slabiky říkal, tak je zase zapomněl (kolem 10m uměl "bababa, tatata a podobně a to už dávno zase neříká). Nedávno se třeba naučil říkat krásně srozumitelně, nahlas "dididi" asi jen tak pro radost, ale je vidět, že se fakt raduje, když to říká (asi, že konečně něco říká), akorát nevím, jak to uchovat, rozvinout. Přidat k tomu nějaký význam, aby si to s něčím spojil a začal používat?

barbarucha
13. kvě 2015

@janahus Cena dle internetu 186,-. Čaj mám problém do něj dostat i když je dobrý, sladký. Ono je to dost výrazné, ředění si myslím moc nepomůže, radši když už je to s bojem, dávám koncentrát o co nejmenším objemu 🙂

barbarucha
13. kvě 2015

@janahus Známe. Když jsou problémy s jídlem, po dvou pokusech to MM vzdá s tím, že teď nemá hlad 😖 Mě to trápí, protože pak jsme s MM v trvalém neporozumění. Nemůžu si mu ani pořádně postěžovat, jak je to těžké, když už mi někdy dojdou síly, protože nechápe, že je to důležité, místo toho mi začne radit, ať to nedělám, že je to zbytečné, což mne akorát vytočí. A já v tom boji potřebuju spojence, někoho, kdo mě chápe a je mi oporou, protože někdy je to vážně na palici. A trápí mě, že mi tím spojencem nemůže být MM. Mám pocit, že nás to hodně rozděluje a to je na pytel, protože jednak bych chtěla mít pohodové manželství a jednak pro děti, kór, když mají nějaký problém, je taky důležité mít harmonickou rodinu, ne aby máma na tátu hystericky křičela, což bohužel ve vypjatých momentech někdy dělám ☹ No nic, aspoň že mám vás. Teď jsme na týden u prarodičů v Německu, které vidíme jednou za 2 roky a já už bych ze všech těch dobře míněných rad pomalu vraždila 😝

barbarucha
13. kvě 2015

@janahus Tyjo Tobajs je borec. Pes babů, to je krásný slovo!

janahus
13. kvě 2015

@barbarucha jj Baru, i já dost casto neudrzim nervy na uzde, pak tady po sobe akorat stekame, pak me se vecer nechce po celem dni delat neco jinyho nez spat, ted je taky sileny obdobi, zase vim, ze je hodnej, jinyho bych nechtela, jen proste neni ten, o koho se muzes oprit, to uz kdyz uz fakt bulim, tak me vyslechne...
Hazej to jednim uchem tam a druhym ven, vsichni jsou chytri jak radia, jako muj otec, ze by jsme meli zacit tvrde, at se naji sam lzici...ja blahoslavim den, kdy sem vesla na tuto diskuzi a musim rict, ze i kdyz vas ani jednu neznam, povazuju vas za sve top pritelkyne!!!!
Drz se a i pres keci, uzij si navstevu.

barbarucha
13. kvě 2015

@janahus Jasně, taky jsou pro mě večery na netu s vámi krajně uvolňující zážitek 🙂 Někdy mám chuť si u toho otevřít lahev vína 😎

josefina79
13. kvě 2015

@barbarucha co to mate za knihu s rikankama? To zni dobre.
@janahus no já taky zírám, jaké dela pokroky. Zítra na plavání a sebou ambiciozne a hrde mam nabaleny banán. Akorát teda pokud do něj bude kousat a já budu jasat jako dnes, tak si ostatní matky budou myslet, zre jde spadla z višně.

barbarucha
13. kvě 2015

@josefina79 Říkanky pro rozvoj řeči se to jmenuje. Tučková myslím že to napsala.

peggy722
14. kvě 2015

@barbarucha Co zkusit suchej zip ? Zalaminovat a přidělávat suchým zipem. Podívej se na Oskolu, jestli tam nemají nějakej nápad na podobný téma.

sisstin
autor
14. kvě 2015

Ty rikanky bych mozna jeste nekde nasla 😕

josefina79
14. kvě 2015

@sisstin 16 tt. Ty jo. Krása. Necháte si říct, co to bude?
Kdybys je našla a chtala prodat, tak se hlasim. Kdyžtak mi dej prosím vědět. Dekuji.

schellongova
14. kvě 2015

@barbarucha esprico je ryby tuk v kapslickach prý ochuceny. EYE Q do něj nedostanu ani omylem vzala si ho mamka ze si podpoří mozek. Honzík se fakt zlepšil v únoru by se nepridal ani omylem a to i jezdil na autodraze s klukem a vařil se dveme detma. Myslím že i Ema mu prospěla 🙂 dost jsem se bála jak to dá a super furt ji pusinkuje 🙂

janoulek25
14. kvě 2015

@barbarucha A co třeba mu to dát samotné i když je to hořké, mě Anetka hořké se sladkým dohromady taky odmítá a když jí dávám nahořklé kapky tak ty spolkne v pohodě, dokonce to nechce ani zapít, já to nechápu, ale jí to očividně nevadí.

krystalka
14. kvě 2015

@josefina79 - a nezkoušela jsi toho čokoládovýho Brumíka? Jiřík třeba ty ovocné taky nechtěl, ale jak je v tom čokoláda, tak se po tom mohl utlouct....a třeba takové ty balené croissanty s náplní, to taky ty ovocné nechce, jedině ty s čokoládovou nebo nugátovou náplní 🙂

krystalka
14. kvě 2015

@josefina79 - no jo, to já už jsem si zvykla, že vlastně pořád jásám nad věcmi, které ostatním matkám připadají úplně normální....měli jsme to tak vždycky a vlastně to trvá pořád 😉

krystalka
14. kvě 2015

@janahus - pes - Babůů, to je hezký 🙂 , úplně se mi teď vybavilo, co všechno vytvářel Jiřík, když začínal mluvit....Vltava byla šupahá, hotelu říkal hajiham (protože se tam spí a jí).... 🙂

josefina79
14. kvě 2015

@krystalka cokoladovy už "jedl" teda asi ctvrtku a ta coko mu ani nevadila. Ovocnej se neujal, tak zase zkusím coko nebo mlecnyho. Uvidíme. Vanicka mu jede nejvíc, ale chci zkoušet víc věcí, ať se nezasekne na vanocce? Jak jste dávali poprvé ovoce? Jablko na ctvrtky a povarit????

krystalka
14. kvě 2015

@josefina79 - jako úplně první ovocné příkrmy? Já už ani přesně nevím, myslím, že ze začátku ovocné přesnídávky, nejvíc mu chutnaly takové ty s jogurtem nebo tvarohem, třeba jablíčka s jogurtem byly moc dobrý a nebo jablíčko s piškotama, jablíčko s banánem a pak miloval švestkovou....jinak on z ovoce dodneška jí skoro jen banán a jablka, v létě se občas nechá zlákat na jahody, maliny apod., ale samotné je nejí, jen rozmačkané s tvarohem, nebo kousek melounu....citrusy nejí skoro vůbec, jen kompotované mandarinky, co dáváme na narozeninový dort, tak ty má rád, i tu šťávu z nich....ale to syrové ovoce prostě dodnes moc nemusí, co mu ale zachutnalo moc, tak to je jablečný mošt, který mají v Globusu a v Kauflandu v takových těch 5 litrových krabicích, ten je fakt moc dobrý a je to jen čistě jablečná šťáva, žádný koncentrát s vodou....tak ten mu jede dost 🙂 ...a zároveň jsme tím trochu vyřešili to jeho pití, protože on pije jinak hrozně málo, tak toho moštu přece jen vypije víc, ze začátku ho nechtěl ředit, teď už jo....

peggy722
14. kvě 2015

@josefina79 Já jsem ovoce jenom rozmixovala, ze začátku míchala s jogurtem. Ela ovoce jí, miluje jahody, kiwi, banány, blumy, v sezoně švestky, meruňky. Kupodivu jí nevadí rybíz. V sezoně jí skoro všechno kromě malin a borůvek, ty nemusí. Jo a ujíždí na ananasu. To se vždycky nacpe tak, že jí až pálí pusa a pak řve. Ale zase moc nechce zeleninu. Čerstvý jí akorát okurky, kousek salátu, občas ředkvičku a ve šťávě z odšťavňovače mrkev. S vařenou je to taky bída, hrášek a mrkev, rajčata a tím to hasne. Někdy už nevím, co mám vařit. jedna je mlsnější než druhá.

Ela měla taky pár legračních slov třeba chojťá bylo prase 😀 , toho se nechtěla vzdát docela dlouho i když už mluvila.

roniii
14. kvě 2015

Holky, máme za sebou návštěvu logopedie v Liberci. Paní byla milá, strašně, opravdu strašně rychle mluvila, že jsem měla dost problém jí stíhat, ale ona se snažila všechno rychle zjistit, rychle poradit, okomentovat, předvést. Sáhla Štěpánovi do pusy 😕 .On je taková citlivka, nesnáší když mu na ni sahám, kartáčku se brání.Nekecám,držel, nechal si všechno líbit.Prý má v puse stažené svaly, které je potřeba rozmasírovat.Pak mi předvedla nějakou stimulační masáž bodů na obličeji, které napomáhají zavírat pusu.Sáhla, zavřel pusu.Valila jsem oči.No a teď se podržte. Mám dávat jídlo na stoličky a mezi tvář a zuby 😀 .Musí se prý naučit zapojovat jazyk a když se mu jídlo dá dozádu, spustí se nějaký reflex(?), který nutí hýbat jazykem.Také mi bylo řečeno, že vkládám špatně lžičku.No jak 😀 Klasicky do pusy.Takže to je špatně.Musím jen na přední třetinu jazyka, aby se zapojil horní ret.
Plus mi ještě dala tip jak pracovat se zajícem v pytli.

@josefina79 vy jste také byli u Kaulfuss. Můžu říct, že Jancíková okamžitě řekla, že je pusa dost hypotonická, K.se vyjádřila, že nikoli.Od K. jsme dostali čistě cvičení, jak zavírat pusu.Jancíková mu tu pusu i prozkoumala. Doufám, že návštěva Liberce bude mít lepší efekt.

@barbarucha díky za popis slovní zásoby Františka, Štěpa se omezil akorát na papat a tím momentálně pokrývá asi tři až 4 jiné věci

josefina79
14. kvě 2015

@roniii hele to zni super. Tohle s vkladanim lzicky, jídlem na stoličky a za skran presne uci ta slavná Kejikova.
Budu držet palce ať to zabere.

Ad ovoce - nakrajene nebo nastrouhane on ji - jablko, hruska, banán, pomeranc, mandarinka, jahody, švestky, hrozno. Ostatní jsem snad ani nezkousela... Nemá problém s chuti, ale s konzustenci. Dneska se mi podařilo mu dávat banán na stoličky, krasne držel, nebránil se. Jo a jednou si dal kousek do pusy sám a pak krmil mne, vůbec se toho bananu neštítil. Úplně jiné dítě než před par dny. Já si vždycky úplně predstavuju, jak se mu v té hlavě zapojí nějaké to centrum, on funguje absolutně skokove. Podle mne zacne kousat rovnou řízek 😀