Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

barbarucha
3. čer 2015

@janahus Nutriční poradkyně v nemocnici, to je asi zvláštní klan lidí. Za námi před rokem za našeho několikatýdenního pobytu taky jednu poslali, tenkrát v situaci, kdy malý už rok odmítal absolutně všechny příkrmy, nejedl, ani nepil, byl ochotný se pouze kojit. Přišla s velmi pionýrským výrazem a nastoupila na mě se slovy: "Přišla jsem na Vás apelovat, abyste začala dítě krmit. Kojení mu v tomhle věku už dávno nestačí a co když přijdete o mlíko? A vytasila se s nutričníma tabulkama a letákama od všech možných výrobců dětských jídlíček.." Nula prospěšných informací, stres maximální. Už si přesně nevzpomínám, ale myslím, že jsem na ni tenkrát mezi slzama i křičela 😎

josefina79
3. čer 2015

@janahus cha chaáááá, to jsem na tchýni zvědavá. Oni jsou všichni chytrý, ale skutek utek.

Já mám dneska "zprávu dne". František začal jíst KŘUPKY. Ho, ho, hoooo... jako samo, stále ještě je nekouše, ale už si UKOUSNE a nechá rozplynout v puse. Začínám věřit tomu, že na vánoce si s náma dá nejenom rybí polívku, ale i salát a rybu. A já se pak šíííííííleně opiju.

barbarucha
3. čer 2015

Nutridrink jsme dávali Frantovi měsíc sondou. Je to pěkný svinstvo. Moje máma (chemik), když viděla složení, šla málem do mdlob, tak jsem mu pak začala místo toho vařit "nutridrink" vlastní výroby, cedila přes plátna a tlačila to do něj sondou.

ellyssa
4. čer 2015

@josefina79 mají na to papír

kett
4. čer 2015

Ahoj.
Tak se take pridavam...
S nejmladsim dvouletym jsme rozjeli kolo vysetreni - dle vseho vykazuje autisticke rysy.
Na usnim, kterym jsme zacali, usi ciste, pristi tyden jdeme na objektivni audiometrii do Motola. Tak se to rozsekne... Nekdy vypada, ze slysi dobre, jindy zas vubec nereaguje. K hrackam, ktere hraji si hrozne casto priklada ousko, casto si strka prsty do usi.
Na konec cervna jsme objednani k detske psycholozce a take k neurolozce.
Na jednu stranu se diagnozy obavam, na druhou stranu uz jen tim, ze jsem to minuly tyden tak nejak prijala a postavila se k tomu, se mi dost ulevilo.
Jinak je to vesele dite, casto se na nas smeje. Ale samozrejme, kdyz neni po jeho, strasne se vzteka, boucha do nas, placne sebou na zem, a tak.
A poslednich nekolik dnu strasne spatne spi. V noci se vzbudi a je dlouhou dobu vzhuru a pri vzbuzeni me casto boucha rukou. Cert vi, jestli v polospanku, nebo jestli je nastvany, ze se vzbudil.

janoulek25
4. čer 2015

@janahus No já právě z obavy před těmato radama raději už to před doktorama neřeším. Vhodný jídelníček si umím vymyslet sama. Jen kdo to sní, že 🙂, Jinak Anetka taky líp jí doma, když jsem byly jen na návštěvě u její druhé babičky, bída a děs. A mě nervovala pořád otázkama, a toto by nesnědla ? Už mě unavovalo říkat pořád ne ne...., naštěstí byla té dobré vůle, že aspon neříkala, že něco dělám špatně. A neboj výchovně to zvládáš, ono radit, jak to má být ideálně je jednoduché... .

rozalia11
4. čer 2015

no aj ja mam ten isty problem ze moj vnuk ma 3 roky.a 6 mesicu ...ne nevie este ani on rospravat ale na to ze nevie rospravat je vel mi rozumny a chape vsetkemu co mu hovorim....a neviem uz ani ako ja snim ako len ho mam naucit rospravat viete je pomali a mi musime mar vela na take deti trpezlivosti 🙂 bola som u lekara a predpisali ma na psychologiu s vnukom no ja som isla a tam mi povedali ze nema nic ziadne problemi ze je v poriadku ze bude rospravat....no dam radu ako ja som urobila s mojou dcerou aj ona mi nevedela nic hovorit do 5 rokov...a dala som ju do skolky a tam jej vsetko pomohlo aby rospravala vdaka skolke mi zacala rospravat moja dcera..a mojho vnuka neviem dat do skolki lebo moja dcera sa vydala v zahranici.a jej syn je u nej tak skoda ze ja neviem pomoct svojmu vnukovi ale vam davam radu treba dat do skolky len tam sa chiti dieta 🙂 🙂 🙂 🙂 no mojej dcere to pomohlo. 🙂 🙂

rozalia11
4. čer 2015

no to dieta nie je chore len je pomale ja som to uz prezila s mojou dcerou 🙂 iba skolka pomoze 🙂

janoulek25
4. čer 2015

@janahus Jani, a zkoušelas malému dávat Pediakid (má to být na podporu chuti k jídlu), já to jdu u Anetky zkoušet, zítra jí to koupím. Tak uvidíme, jestli budou nějaké výsledky, jinak jsem si vzpomněla, že minulý rok v létě jsem jí dávala multisanostol a připadalo mi, že jí to pomáhalo, ale bohužel ona je atopik a byly tam výtažky z grapefruitu, tak se jí začal exém zhoršovat.

rozalia11
4. čer 2015

@janoulek25 prepac ze ti spet pisem ja som este nepocula ze ekzem .....to som ani nemala nad uvahou

janoulek25
4. čer 2015

@rozalia11 V pořádku, malé vadí citrusy celkově, je na ně citlivá a na zhoršení stačí jen kousíček nějakého výtažku v jakémkoliv produktu, teď jak je starší už je to lepší, ale minulý rok jsme se s ekzémem natrápily hodně.

rozalia11
4. čer 2015

@janoulek25 no to ti nezavidim urcite to bolo taske pre taba ale naozaj som prekvapena ze ani som sajnu nemala ze moze byt to aj egzem...aspon som dostala aj takuto dobru spravu...dakujem 🙂

janahus
7. čer 2015

@janoulek25 jo Jani zkoušela sm ale navaluje se mu, takze jsme zkusili i multisanostol ale bez efektu 🙂 😒

josefina79
8. čer 2015

ach jo. Tak jsem Franouška seřezala a zavřela do koupelny.
Musím se vydýchat.
Už umí jíst Brumíka, banán, vánočku a občas kousíček chleba. Od včerejška mu nabízím buchtu, co jsem upekla. Měkoučká,, měl by jí sníst bez problémů. Hází na to bobek. Přesvědčuju ho, ať si aspoň kousne. 3x mi shodil talíř na zem, hazel tou buchtou po bytě, mlátil mne.
Tak už jsem to nezvládla a normálně ho seřezala a zavřela do koupelny.

Jak mám mít hodný dítě, když sama jsem vzteklá :(:(:(.

janoulek25
8. čer 2015

@josefina79 Tak to by rozzuřilo asi i kliďase 🙂), někdy nás naše dětičky hezky zkouší. Anetka je taky ukázkový vztekloun. Jinak ale s istatním papáním je František šikula.

U nás se stal zázrak s koupáním. Anetka v sobotu skákala na zahradě ve vandlíku a včera už nohama vlezla i do malého dětského bazénku. Tak snad to bude takhle pokračovat a Anetka tu fobii z koupání překoná. Ale jinak jsem zjistila, že je hrozně moc citlivá na nohy, nesnáší, když je bosá a lepí se jí zbytky sena na nohy, to uplně šílela.

barbarucha
8. čer 2015

@josefina79 No tak házení nádobím, jídlem a plácání (Fáfa mě) máme taky. Hlavně u jídla, které nezná, což je skoro každé jídlo, než do něj nějak vpravím 1. sousto. Dá se to obejít jedině nějakou hodně dobrou technickou hračkou a oblíbenou písní (běda, jak spustím nějakou novou!). Jak zjistí, že je to jídlo OK, začíná celkem normálně jíst. Někdy se takhle zasekne během jídla ještě párkrát. Někdy prostě zaboha nechce sníst novou věc. To řeším tak, že mu nabídnu něco, co má rád (třeba bůhvíproč zbožňuje jakékoli obilí), tak dám na lžičku obilí, on furt odstrkává rukama třepe hlavou, že nenene, křičí. Musím mu říct "obilí (nebo rýže, atd..)" hodně důrazně a ještě mu přikázat, aby se na tu lžičku podíval. Když se podaří, že si to prohlídne, přeruší se tím odmítací záchvat a sní to. Dám pár lžiček obilí a pak přidávám po kouskách novou substanci. Někdy to vyplivne, někdy to dá. Ale nové jídlo prostě bývá problém, byť by bylo chuťově sebelepší.
Někdy je to hodně náročné. Já ho teda neřežu, ale když mi rupnou nervy, tak křičím, že se z toho zblázním a pak ještě různá hodně sprostá slova. Jestli začne Fáfa někdy mluvit, a opakovat po mě tak to bude soda 😀

josefina79
8. čer 2015

máš lepší nervy, než já 🙂.
Jen to nechápu s tím obilím??? Jaké obilí??? Nějak si to nedokážu představit.

josefina79
8. čer 2015

@barbarucha jo prosím, jak dlouho od té doby, co začal Fáfa kousat měkké věci, začal kousat i ty tvrdší? Třeba chleba s kůrkou nebo syrové ovoce, zeleninu atp???

anlek
9. čer 2015

@barbarucha, @josefina79 a jak jste jedly jako děti? Byly jste vybíravé? Já se nejdřív u mladšího vztekala také, ale pak si uvědomila, že jako malá jsem toho dost nejedla a jak mi bylo, když se naši zlobili se mnou. Nebo pak školka, jak mě nechávali sedět nad studeným jídlem, z kterého se mi zvedal žaludek. Tak jsem hodila zpátečku a malý se rozjedl sám, bez mého přičinění. Stejně je to jen a jen o dítěti, nikoliv o matce (ikdyby nabízela sebelepší dobroty, tak pokud to prcek nechce, tak to nesní/neochutná). Ono také navíc u nás pomohlo, že se mi do něj začala navážet moje máma, jak je to hrozné, že nechce zkusit novou věc. Tak jsem za něj musela bojobat u našich, což mě teda také nakoplo, že nemá smysl se na něj zlobit. 😔 U nás to ale byly problémy jiného rázu, kousal ochotně, jen nerad přidával nové chutě. Když se nenajedl, tak začal odpadat jako hypoglykémie, prostě neměl zásoby. Holt jsem mu podstrojovala to, co jsem věděla, že sní. Prý ho rozmazluju. 😅 Podvyživený je hrozně, u grafu váha k výšce je hluboko pod ním. Ale kdybyliv mu berou krev (a že kvůli dalším věcem to sem tam absolvuje), tak vždy je vše ok. Hlavně si opakovat, oni z toho vyrostou a v pubertě nás s ní. 😀

josefina79
9. čer 2015

@anlek já jedla normálně, manžel byl nežer. Nicméně kousal.
Já neřeším tolik tu vybíravost, jako kousání. Tu buchtu jsem chtěla aby snědl, protože si musí zvykat na různé struktury v puse, nejenom na toho pitomýho brumíka měkoučkýho jako dech.
Já to chápu, že nucením se nikam neposnu, ale už jsem prostě zoufalá. Včera mi zas nějaký chytrý matky radily, že mu mám dát do kočárku rohlík.

jinak mimochodem kamarádka logopedka je názoru, že je teď je tolik dětí s dyslálií, protože prostě nemají naposilované orofaciální svalstvo. Samý Brumík, Kinder čokoládička atp ....ale že by pokousaly mrkev nebo jablko, ani je nehne. .....

barbarucha
9. čer 2015

@josefina79 Obilím myslím vařené obilí, které se u nás hodně jí místo pečiva 🙂 (různé druhy rýže, jáhly, kroupy, pšenice, bulgur, kukuřice..) Fáfa to zbožňuje.
Tvrdé jídlo se naučil kousat tvrdé jídlo na křížalách, hrozně si je oblíbil a několik měsíců, než mi došly, je měl každý den. Pak postupně chlebové kůrky, různé křupky, mrkev až nedávno, ta je hodně tvrdá.
Zkus ty křížaly, ty mu budou chutnat a pěkně si s tím potrénuje kousání 😉

barbarucha
9. čer 2015

@josefina79 A nervy, ty už mám teda v naprosto v hajzlu. 😎 Pořád tady na všechny křičím a vyhrožuju, že odejdu do blázince 😝

peggy722
9. čer 2015

@barbarucha Tak to se tam časem sejdem. A malej je šikovnej, že ty obiloviny jí. Holky mi to jíst nechtěj a já tak miluju bulgr. Dneska asi zkusím pohanku, bulgr jsme si s manželem včera snědli sami.
U nás nic moc novýho. Včera měli ve školce besídku, tak se Tam Ela tvářila jak bubák 😅 . Když se měla s chlapečkem chytit za ruce a natancovat, tak z toho měla málem osypky. Ona je v tomhle směru fakt dost nekontaktní, nemá ráda, když na ní někdo cizí šahá a někdy to nesnese asni od nás. Vždycky se to zhorší, když nějakou dobu nechodí do školy a je fakt, že my máme v poslední době fakt šílený absence. Naštěstí školka jede 3 týdny v červenci, tak si ještě školku užije. Lucka bude na táboře a já budu chodit do práce. To si to zase pěkně maluju.

anlek
9. čer 2015

@josefina79 Já vím. Jen jsem chtěla povzbudit, že nakonec se to povede a bude kousat a jíst vše nebo aspoň skoro vše.

Náš mladší právě mrkev, jablko baští ochotně. Brumíka teda už zná, ale dost dlouho neznal. Jaksi když mi jedl něco jiného, tak nebyl důvod ho vůbec zkoušet, co kdyby mu zachutnal. 😀 Čokoládu doteď nejí, když mu jí někdo dá, tak odevzdává mě. 😅 A dyslálii má šílenou. Logopedka se uvolila, že zkusíme aspoň K natrénovat, protože cizí lidi mu občas nerozumí. 🙄 A já funguju jako překladatel z jeho "plyné čínštiny" do češtiny. Naštěstí je zlatý, ochotný cvičit. Je rád, že už má úkoly jako brácha. Mě ještě říkala speciální pedagožka, že se prý poznají kojené a nekojené děti, že kojené mají lepší orofomotoriku. Ale řekla bych, že je to trochu přeceňované. Když my jsme byli generace poměrně málo kojených dětí (oproti dnešku) a řekla bych, že řečově jsme v globálu na tom byli líp.

sisstin
autor
9. čer 2015

@anlek no třeba syn nebyl kojenej vůbec (neuměl to) a neuměl to ani z flašky, u něj to bylo podle mě prostě už odjakživa daný 😕 že tu vd mít bude....

anlek
9. čer 2015

@sisstin Já si to myslím také. Podle mě se vliv kojení dost přeceňuje. Navíc nekojení přece nemůže způsobit VD, naopak VD může způsobit problémy s kojením (ale slyšela jsem to jen od speciální pedagožky v SPC, jinak od nikoho). Ale věřím tomu, že prostě děti s VD mívají častěji problémy u kojení, pak u kousání ... Když si vzpomenu na šestinedělí, kdy mi starší nesál a jak jsme bojovali ... No ale nakonec byl kojený nějakou dobu plně a jak se mu ulevilo, když jsem v roce usoudila, že už prsem trápit nebudu, kdyby bylo na něm, tak se odstaví dřív. Ale myslím, že ty problémy s kojením už by se daly brát jako první věc k VD. U mladšího jsem řekla, že podruhé ty opičárny s kojením, jaké jsme zažívali u prvního, už nedám. A taky to nebylo potřeba, to byla jiná liga. Moc dobře věděl, co má dělat. 😀

janahus
9. čer 2015

holky rady od nutricni terapeutky jsem hodila za hlavu, proste ji co chce, zitra jdeme ke kamaradce na obed, uvari koprovku, a bude jist s chlapeckem, tak uvidime, nez se futr stresovat, ze neji namazany rohlik, ze neji zeleninu a ovoce v syr.stavu....reknu uprime uz na to psychicky nemam, nabizim mu furt neco noveho, kdyz nechce, nehce...

janoulek25
9. čer 2015

Tak jsme se s Anetkou vrátily z kroužku. Dopadlo to tak půl na půl. Spolupracovat nechtěla vůbec (s tím jsem ani nepočítala) ale děti zvládla líp než jsem očekávala, dokonce dvoum udělala sama od sebe malá malá. A nebála se tolik. Ke konci už běhala po celé tělocvičně a ani mě nepotřebovala tolik za zadkem jak je u nás zvykem. Byly tam většinou děti kolem těch dvou let a přišlo mi, že je Anetka tak zhruba na jejich úrovni tak jsem udělala dobře že jsme šli mezi tyto mladší. Přece jen mě trochu deptá když 2,5 letý děti většinou mluví jak kniha a my mluvíme ve slovech nebo dvouslovných spojeních. Sice je to už mnohem lepší. Ale normě se ještě zdaleka nevyrovnáme.

janoulek25
9. čer 2015

@janahus Spoustu vitamínů (hlavně Béček, která jsou důležitá pro vývoj mozku),a minerálů je obsažených v luštěninách. Tak pokud ti jí jakžtakž polévky, tak bych zkusila zařadit nějaké hodně s čočkou, fazolema, hráškem. Jsou hodnotnější než taková běžná zelenina (rajčata, paprika, okurka), co se jí v syrovém stavu.), tak i ve vařeném tam určitě zůstane dost živin. A hodně živin je i v obilných klíčcích (vypadají jako takové malinké vločičky), tak pokud by ti je spapal zamíchané do jogurtu, tam nejsou skoro cítit a obsahují i dost kyseliny listové. Já kvůli Anetce se snažím vymýšlet, jak do ní dostat dostatečně živin za den v co nejkoncentrovanějším množství 🙂). Jinak s tou kamarádkou, to je dobrý nápad.

peggy722
9. čer 2015

@anlek Tak teda nev9m, Ela byla kojená šest týdnů přes kloboučky a problémy s motorikou mluvidel nikdy neměla. Kousala a jedla ukázkově. Z lahve sála taky ukázkově.