Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
22. čer 2015

@sisstin Jo to je fakt, že Ela toho měla natrénovanýho hodně, ale nepoužívala to. A s fonematickým sluchem problémy moc neměla. Když jí logo dělala ten test ve třech a půl letech, tak jí to šlo celkem dobře. Ela si moc vlastní slova nevytvářela, v podstatě měla asi tři, pejtí - pejsek, choj-ťá - prase, bébé-záchod, nočník a to bylo tak všechno. Hlásky taky moc nezaměňovala. Ona je dost zvláštní, kdyby nebylo toho mizernýho porozumnění, tak by člověk řekl, že měla těžkej OVŘ.

zuzanamv
22. čer 2015

@peggy722
Ved toto, je to na maslu niekedy, od 1. roka clovek caka, ze prestane mat doma babatko a bude mat dieta, s ktorym sa da dohovorit, a stale nic... aj ked sa tesim z kazdeho pokroku, tak su situacie, kedy je to sialene.
A hlavne potom, ked stretnem zdrave 2 rocne dieta, ktore je niekde uplne inde.

Ale vcera ma napr. uplne sokoval, ukazala som mu taky obrazok hlavy chlapca, so strapatymi vlasmi, hovorim, ze ujo, a on mi tvrdi, ze "heho, heho", nechapala som, tak mi to opakoval parkrat, a potom zacal funiet, ako som ho ucila, ze robi jezko, takze podla tych strapatych vlasov to bol jezko "heho", uplne som bola nadsena, jednak, ze mu dosla takato suvislost, a jednak, ze ked som mu nerozumela, tak napodobnil, ako jezko robi, aby mi to vysvetlil 🙂

sisstin
autor
22. čer 2015

@peggy722 no Tygr měl ve 4 ten test jako zdravý dítě, ale stejně sykavky slyší blbě doted...on to jako rozezná, když mu někdo dá třeba kosa -koza. Ale švestka u něj začíná na s apod. V jako rozdílných slovech významově to slyší v pohodě 😝

peggy722
22. čer 2015

@zuzanamv Jj pantomima, to jsme si taky užili. Ela byla schopná tímhle způsobem říkat celý věty. 😅

@sisstin Ela má problémy s č, š a ž celkem jde, ale to č. Věčně říka babika místo babička. Už umí i r a občas ř, ale č snad nebude umět nikdy 🙂 .
Co začíná bejt celkem problém, že jí hodně vadí, když se jí třeba někdo posmívá, že jí nerozumí, tak to se pak vzteká jako blázen. Ve školce je jeden chlapeček, který se do ní pořád naváží, tak toho teda fakt nemusí a skoro každej den si mi na něj stěžuje. Maminka to s ním řeší, ale nějak se to míjí účinkem. Naštěstí budou prázdniny, tak to do školky chodí jenom děti, co rodiče pracují, tak si od něj odpočine.

sisstin
autor
22. čer 2015

@peggy722 no tohohle se právě bojim, TYgr jak chodí do logo třídy, tak se mu nikdo nikdy nesmál, a jinak s dětma "normálníma" není zas taková příležitost se někde nák družit, jinak co máme takhle občas kamarády, tak jsou všichni mladší, takže to neřeší, furt Tygr mluví líp jak oni většinou a i když ne, tak oni to neřeší. No jsem zvědavá, jak ve škole no....

peggy722
22. čer 2015

@sisstin Tak ona zase těch dětí bude mít ve třídě málo. Ele se tam taky nikdo nesměje kromě tohohle kluka.
A učitelky to celkem hlídaj, asi už to řešily i s jeho maminkou. Já bych to ani nevěděla, kdyby se do ní nenavážel když jsme šly jednou v poledne domů. Takže jsem toho byla svědkem, že si Ela fakt nevymýšlí.

sisstin
autor
22. čer 2015

@peggy722 no on bude tam mít prvnáky tři, celkem jich bude 10 ve třídě (do třetí třídy tam jsou). Měl právě nastoupit s ním chlapeček taky s VD, nějakou těžší, jenže on jde nakonec do speciálky do Choustníkova Hradiště, tam je logo a auti škola 😝

peggy722
22. čer 2015

@sisstin Tak to má super. Ela naštěstí s větším kolektivem problémy nemá. Ale stejně zatím netuším, kam půjdeme do školy. Do tý, co chodí Lucka asi ne. Nějak si nedovedu představit naší hyperaktivku ve třídě s 30ti dětma. Taky tam hrozně záleží na jakou učitelku by se strefila. Navíc je to jazykovka, ve druhý třídě se dělají rozdílový zkoušky do jazykový třídy. I kdybych jí nehlásila, tak by pak stejně chodila zase do jiný třídy s jinýma dětma. A ona ty změny fakt nemá moc ráda. Takže asi by byla lepší škola, kde bude mít stejnou učitelku, stejný děti několik let. No ještě máme čas na přemýšlení.

sisstin
autor
22. čer 2015

@peggy722 tady je to do pátý a pak ty děcka vozí školním busem do školy, pod kterou tohle detašovaný pracoviště patří, takže je vlastně pak rozptýlej mezi ty třídy, kde jich je už takovej ten normo počet. Ale tak co bude v pátý moc neřešim 😉 on by jako velkej kolektiv asi dal, ale prostě takhle je to lepší no 😉

peggy722
22. čer 2015

@sisstin Tak to už bude velkej, tak to nebude takovej problém. Pro něj je ten menší kolektiv lepší. Ela je mnohem průbojnější, u ní moc nehrozí, že by se nechala šikanovat. Já mám spíš strach, aby tomu chlapečkovi jednu nenatáhla. 😅
Mně by ani tolik nevadil ten velkej kolektiv jako to, že je rozházej už v tý třetí třídě a ona ty změny fakt snáší blbě.
Teda jak co, třeba změna logo jí vůbec nevadila, ba naopak 😝 . Jsem zvědavá, jak přijme fakt, že některý kamarádi, co má ve třídě už půjdou do školy. Naše Ela totiž víc inklinuje k těm starším dětem, ale to tak měla vždycky. Naštěstí jí přibyde do třídy holčička mojí kamarádky se kterou si ráda hraje.

zuzanamv
22. čer 2015

Este jednu vec som sa chcela opytat,
neexperimentoval tu niekto s dietou? Najma bezlepkovou, alebo aj inou, pripadne vyzivovymi doplnkami.
Ja som totiz prekladala do slovenciny knizku Psenicny mozog (vysla predtym uz aj v cestine), a davaju sa tam vyvinove poruchy, aj autizmus a ine neurologicke problemy s intoleranciou lepku...
Neskusala som to na synovi, aj ked sama sa stravujem v style paleo, lebo pri starsich detoch a nepodpore od rodiny, plus navsteve skolky si to prakticky zatial neviem predstavit, ale snazim sa mu davat aspon vela zeleniny (co je tazke, lebo je vyberavy jedak)...
nemate tu s tym skusenosti?

schellongova
22. čer 2015

Ahoj holky dnes jsem byla podat žádost na pnp a v patek přijde na šetření v 9 a v 11.30 nás čeká ranna péče první návštěva tak budem mít akční páteční dopoledne. Jsem zvědavá na oboje. Spc v tyršově ulici můžu jen doporučit byly jsme tam asi před třemi týdny měli nečekané okno tak nás vzala po týdnu co jsem napsala meil. Byla moc příjemná dala typ co dělat a na mojí prosbu napsala i zprávu . Honzík se teď docela rozmlouvá tak mi dělá radost. Příští týden chci jit s oběma dětma naměření oči plusoptixem oba s manželem nosíme brýle tak chci vědět jak na tom jsou jestli horší orientace není i horším viděním.

sisava
22. čer 2015

Ahoj všechny,mám na vás prosbu. Potřebovala bych nechat dovyšetřit mého A, v listopadu mu bude 5. Mají u něj podezření na VD a PAS. Měli jsme doporučení do FN Brno Černopolní, ale tam nám dnes skoro po dvou měsících řekli, že do konce roku je plno a příští rok neví jak bude. Kam se obrátit. V Třebíči nám nikdo s ničím nepomůže, to je ...Čas letí a pořád nic konkrétního. 😖

janoulek25
22. čer 2015

@sisava Nenech se odbýt v Brně. Mě to samý říkali na neurologii a poslal mě tam s malou přímo jejich lékař z novorozeneckýho oddělení na Obilňáku. Jen jsme měli začít chodit k němu na Černopolní místo na Obilňák. Zajímavý, že když jsem volala já k objednání, tak mě sestra vždy odbyla, že je plno, a když tam zavolal přítel tak najednou to šlo bez problémů. Ještě jednou bych tam zkusila zavolat. A pak kdyžtak někam jinam. Holky ti tady určitě poradí kam. Dobří mají být myslím v Motole.

barbarucha
22. čer 2015

@sisava Ahoj, zkusila bych si najít nějakého jiného neurologa. My máme s neuro v téhle nemocnici otřesné zkušenosti.

barbarucha
22. čer 2015

Teda konkrétně s Dr. Kučerovou. Je možné, že je tam nějaký lepší lékař.

anlek
22. čer 2015

@sisstin A máš vysvětlení, proč Tygrovi nejsou sykavky, ikdyž je slyší? Ptám se kvůli kamarádce, která teda nemá kluka s vadou řeči (pokud vynecháme těžkou - možná mnohočetnou dyslálii, co kluk má). Prý fonematický sluch má dobrý, tvrdí logopedka. Ale už skoro rok trénují sykavky a bez efektu. U té dyslálie si nejsem jistá, jak se to pojmenovává.

sisstin
autor
22. čer 2015

@anlek on je orave neslysi, respektive jak jsem psala, on to rozlisi ve vyznamove jinych slovech, ale pak ti tvrdi, ze švestka zacina na s, číslo na š atd 😝 . V tom testu, co se dela standardne vysel jako zdravy dite, ale tam fakt to reklo slovo a on mel vybrat ze dvou obrazku, to zvladne. Ale kdyz se ho pak zeptas, na co zacina treba ta svestka, tak ti suverene rekne, ze na S 😝

sisava
22. čer 2015

@janoulek25 Díky za povzbuzení, budu zkoušet. @barbarucha to mi je líto, ale já fakt nevím kam jinam.

josefina79
23. čer 2015

Děvčata, netušíte něco o "logopedických pobytech/logopedickém stacionáři" v nemocnici Krč (Thomayerka)? Dnes mi o tom říkala naše logopedka. Prý je to cca na měsíc, ráno přivedeš dítě, odvedeš buď po obědě nebo po spánku nebo večer. Intenzivní logo-péče. Prý berou cca od tří let, ale občas I menší děti.
A´t googluju, jak googluju, nemůžu najít.
Prý to patří pod dětskou psychiatrii.

josefina79
23. čer 2015

Jedná se prý cca o měsíční pobyty ...

sisstin
autor
23. čer 2015

@josefina79 měsíční pobyty znám jen z foniatrický kliniky v Žitný, tam děcka dost jezdí 😉

gabbucha
23. čer 2015

@josefina79 Také mám pocit, že jsou jen v Žitný. Ale tam, když jsem v březnu volala, mi řekli, že mají momentálně stop stav.

anlek
23. čer 2015

@josefina79 Syn tam půjde na podzim. Nějak si nedovedu představit ho na měsíc někam poslat. Naštěstí bydlíme v Praze, takže to bude mít jako školku. Co vím, tak klasicky berou nejdřív pětileté děti. Ale možná při nějaké vážnější diagnóze nebo neurčitě dělají vyjímku. Mě teda říkali, že nejdřív v pěti letech, syn má lehkou dysfázii. Mají snad dvě skupiny, jedna je na celý den, jako školka, ráno přivedeš, dovedeš odpoledne. Na to je čekačka dlouhá, teď nechci kecat, ale jestli si to dobře pamatuju, tak víc jak rok. Pak mají stacionář, říkají pro mladší děti, ale předpokládám, že chtějí také pět let. Přivedeš dítko ráno, odvedeš po obědě. Tam je přihlášený syn, bude to měsíc docela logisticky pro nás náročné, ale snad ho každodenní dopolední intenzivní logopedie posune. Tam snad není čekačka tak dlouhá, syn se tam dostal asi za 4-5m. Pak ještě mají pro děti, které jsou v odkladovém roce přípravku. Měsíc, kdy si děti hrají na rádoby školu, intenzviní příprava na školu. Když jsme seděli v čekárně, tak jsem viděla logopedku, jak si vede jednu holčičku na logopedii, líbilo se mi, jak k ní logopedka přistupovala. Snad to bude dobré.

anlek
23. čer 2015

@sisstin Dík za vysvětlení. Kamarádce jsem to napsala, jakou máš zkušenost ty. Mě totiž popravdě řečeno přijde u nich naprosto neschopná logopedka. 😝
U nás to bylo přesně naopak, test na fonematický sluch nedopadl nejlíp, nedokázal rozlišit poměrně dost písmenek. Ale už se nám to podařilo dost vycvičit. Třeba d X ď u toho jsem dávala měkký a tvrdý míček do ruky. A chtěla po něm aby mačkal buď měkký (ď) nebo tvrdý (d). Překvapivě dobře to fungovalo. Pak jsem mu ještě u toho ukazovala, kdy já špulím pusu (ď) a kdy se směju (d). Sice mi to přišlo nekonečné, ale nakonec to snad i slyší. Když mu to ujede špatně, tak se sám opravuje.

josefina79
23. čer 2015

@anlek děkuji. Říkala mi o tom naše logo, ale taky mi to přijde až pro starší děti.

Měli jsme začít cvičit kousání do takového kousátka. On si ze mne dělá normálně srandu. Směje se mi do obličeje, že to prostě dělat nebude. Když si to kousátko vezme sám do ruky, tak do něj hryže o 106. Samo blbě, ale hryže. Když to s ním chci trénovat já, tak jak by měl, zavře pusu, kroutí hlavou a směje se mi. Tak nevím co s ním.
Jsem lehce zoufalá. Spíš těžce. Absoulutně nevím jak na něj. Když na něj zařvu, dám ho na půlminutu do koupelny, tak se vrátí zkroušený, deset sekund teda kouše a pak už zase nic. A že by se mi na něj chtělo řvát 3x denně při logo-tréningu, to teda ne.
A to co radila KW, tj. slíbit odměnu, ukázat, mít v dosahu a motivovat tou odměnou, to taky nefunguje. Tak on na tý kaši a patlavej bude asi navždycky, nebo nevím ???

sisstin
autor
23. čer 2015

@josefina79 ja nevim, vse by melo probihat formou hry, zabavy a motivace, to mi zavirani do koupelny a krik moc neprijde 😒

josefina79
23. čer 2015

@sisstin siss mne taky ne.
Ale jak ho mám motivovat? Jídlem??? To na něj neplatí. Tím, že mu půjčím mobil, který má jinak zakázaný a strašně po něm touží??? Prdí na to.
Pusu už citlivou nemá, sám si do ní dává věci, všechny orofaciální masáže, co mu dělám, zvládá. Vibrujícího králíka si narve pomalu až do krku a nevadí mu to.
Ale když má otevřít pusu a kousat na to kousátko - pomalu a rovně tak to prostě neudělá.
Teď mu budou 2 roky a nějaké "dohody" na něj tedy jeětě neplatí.

Já si taky z dítěte nechci vychovat neurotika. A taky mi to nedělá dobře, když na něj křičím. Jenže když se pořád dokola snažím a on to neustále bojkotuje a u toho se mi směje do obličeje (nepřeháním), tak už fakt bouchnu.

sisstin
autor
23. čer 2015

@josefina79 jako si vem, ze je strasne malej. Nejake cilene spoluprace jsou deti schopne nejdriv kolem tri let, i 10 sekund bych brala za uspech 😉

janoulek25
23. čer 2015

@josefina79 neboj, on je ještě poměrně malej na to, aby takto hned uměl spolupracovat. A ta výslovnost se zlepší. Anetka kolem těch dvou let většinu slov fakt hodně komolila, pro cizí nesrozumitelně. a za půl roku udělala neuvěřitelný pokrok v který jsem ani nedoufala. samozřejmě některá slova komolí dál. Ale většinu už říká docela pěkně. Dnes řekla i krásně šampon, bazén.... .