Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

roniii
18. srp 2015

@ladida.l psal to ten revizák ...podle mě je ta věta tak krkolomná, že nedává moc smysl....jako, že díky tomu, že má dobrou adaptaci u psycholožky usoudil, že je jen opožděn?

@josefina79 odvolání je napsané, musím říct, že si muž dal hodně záležet, až mě z toho jeho popisu je líto, že je na tom Š. takhle.....ono to na tom papíře vypadá jinak 😖

anlek
18. srp 2015

@peggy722 Ty hypnotika se davaji vypit.

mitote
18. srp 2015

Holky, tak jsem na pocitac dala pet obrazku: auto, dum, penizky, Mickey Mouse, tricko... a ptala jsem se cim jezdime, tak to ukazala dobre auto, pak jsem se zeptala kde bydlime, tak to ukazala spatne, pak cim platime v obchode, to zase ukazala penizky dobre, pak jakou ma rada pohadku tak to ukazala zase spatne a nakonec co nosi za obleceni a to ukazala zase dobre... pak jsem to zkousela jeste dal a ruzne nastridacku dokolecka... a nevim jestli jsem ji v tom udelala gulas nebo tipovala, ale uz nekdy neco trefila, nekdy ne, ve finale ji to uz nezajimalo a zacala se vztekat... tak ja nevim ☹ bojim se, ze nerozumi ☹ porad ji nejak zkousim, neco ukaze dobre, neco blbe... i kdyz v knizce se ptam kde je to, nebo ukaz to... tak neco ukaze dobre a neco ne ☹

peggy722
18. srp 2015

@anlek Tohle prej není na pití, ale na dýchání. Zatím jí to nebolí, tak uvidíme. Ale budu ráda, jestli nás tam objedná. Ale ty dvě jsou jak přes kopírák. Lucce se taky kýve další zub 🙂 . Začaly jí vypadávat stoličky.

convers
18. srp 2015

Dobry vecer,chtela bych se zeptat,mam dceru,4 a pul roku,vyvojova dysfazie,je tady nejaka maminka,ktera ma starsi dite nez ma dcera s vyvojovou dysfazii,chtela bych vedet,kdy se mluva zacla zlepsovat,kdy jsou viditelne pokroky,p.logopedka tvrdi,ze by melo kolem 5 az 6 roku dojit k vyraznemu zlepseni,dekuji za odpovedi.

peggy722
19. srp 2015

@convers A jakou dysfázii má a jak těžkou ? A jak na tom momentálně je ? Eliška má lehkou smíšenou, bude jí pět let a v podstatě už mluví celkem normálně. Ještě je tam trošku problém ve výslovnosti, třeba č jí moc nejde a nepoužívá třeba zvratný slovesa.

sisstin
autor
19. srp 2015

@convers synovi bude osm 😉 vyrazny posun kolem sesti let, kdy mu zacli rozumet i cizi lidi. Ted mluvi normalne, co se tyce obsahu, slovni zasoby atd. Bojujem se sykavkama, R uz ma skoro vsude, Ř jak kde. Mel lehkou expresivni, od cca peti psanou zbytkovou pouze 😉

convers
19. srp 2015

Dekuji za odpovedi,dcera ma expresivni dysfazku,porozumeni velmi dobre,momentalne se zacina rozmlouvat,posledni pul rok viditelne zlepseni,pouziva slova,vety slozi pomoci me,jjinac neurologie v poradku,usni taky,psycholozka vyloucila autismus,vsechny ukoly,co ji dala zvladla,takze bojujeme "jenom s reci".Pani logopedka,ke ktere chodime od 2 a pul let me ujistuje,ze se rec spravi,jinac tu dysfazku ma tezsi.

sisstin
autor
19. srp 2015

@convers jako syn se normálně domluví, má normální slovní zásobu atd, ale prostě výslovnost furt 100% není a je poznat, že jako skoro na osm let je něco špatně 😉 jako že by mluvil úplně super, to teda jako fakt ne, ale prostě domluví se no 😉

peggy722
19. srp 2015

@convers Tak si myslím, že má psycholožka asi pravdu, pokud má těžší formu, tak tam to zlepšení asi dřív nebude.

peggy722
19. srp 2015

@sisstin U Eli už to do očí moc nebije, navíc ona je ještě malá. V jejím věku má s výslovností problém kde kdo. Kdo jí nezná a neví, co všechno máme za sebou, tak to nepozná. U nás je to už fakt jenom ta horší výslovnost, ale i to se v poslední době hodně zlepšilo, takže jí už cizí lidi rozumí mnohem líp.

sisstin
autor
19. srp 2015

@peggy722 no ona ta smíšená má zas jiný vychytávky, děti pak nechápou zadání slovníh úloh, úkolů atd. Ale v řečí to tak vidět není narozdíl od expresivní...

peggy722
19. srp 2015

@sisstin No to mně neděs. 😲 Ale je fakt, že babi si myslí, že když už mluví normálně, tak je ve všem stejná jako byla Lucka. No není, ale babi to pořád nechápe. Že Lucka uměla počítat a číst v pěti letech, neznamená, že to Ela bude umět taky. Ona už zná některý písmenka, umí je i napsat. Počítat umí do dvaceti, ale číselnou řadu. Spočítat něco zvládne bezpečně tak do pěti, šesti, pak už si to mele po svým 😝 . Úkoly i celkem chápe, je fakt, že už jsme dlouho nic nedělali, maximálně na tabletu. Tohle srovnávání mně tak neskutečně štve. Prostě si babi asi myslí, že to všechno dožene za rok. Jenomže u ní to prostě nebylo jenom o řeči, ale celkově o porozumnění a je možná, že to prostě ještě nechápe. Navíc ono je to u holek všechno posunutý o půl roku, protože jsou přesně o 5,5 roku od sebe. Takže to co Lucka zvládala na podzim, prostě Ela zvládat ani ještě nemůže.

sisstin
autor
19. srp 2015

@peggy722 ¨jak píšu, pokud má lehkou, tak v té řeči si myslim nebude nic poznat, ale může být zase problém v učení právě s tím, že nepochopí výklad, zadání složitější atd. Ona každá ta forma má prostě něco no... 😉

peggy722
19. srp 2015

@sisstin To je právě to, že to na ní už není moc poznat, ale babi má na ní stejný nároky jako na Lucku, což prostě nejde. Navíc do školy jde až za dva roky, tak nevím, co pořád řeší. Navíc Lucka sice uměla slabikovat, ale vůbec netušila, co vlastně čte, takže jí to bylo k prdu. S tímhle měla problém ještě v první a druhý třídě, převyprávět přečtený odstavec. Pro ní byl nepřítel číslo jedna čtenářský deník. Teď už čte ráda, ale chtělo to čas.
A to žádnou dysfázii neměla.

krystalka
19. srp 2015

@sisstin - já jsem si třeba všimla, že náš Jiřík, který má expresívní, tak taky mívá někdy problém se slovními úlohami....většinou to nakonec nějak dá, ale je vidět, že nad tím musí hodně přemýšlet a kolikrát mu to musím podat nebo přeříkat nějak jinak, aby pochopil, jaká početní operace se po něm vlastně chce....a ještě větší problém teda je napsat odpověď - respektive - ne napsat, napíše to v pohodě, ale zformulovat ji....prostě na otázku "kolik draků je ještě ve vzduchu?" zformulovat odpověď, že "ve vzduchu ještě je....", tak jsem zvědavá, jak mu to půjde teď v té druhé třídě....

roniii
19. srp 2015

@josefina79 prosím Tě, jakou máš lahev s brčkem pro Františka? Dají se k tomu koupit náhradní brčka? Před 2 týdny jsem vysomrovala 😅 brčko u nás v dětském obchodě,prý se do campolbabies nedělají. Měli na pultě nějaké od jiného výrobce, které do lahve pasovalo, tak mi ho dali, ale další už nemají a Štěpán ho s úspěchem zase ukousl. Dnes mi nabídli láhev avent, že jsou k tomu náhradní brčka, ale cena mě šokovala, naštěstí na internetu se dají pořídit o půlku levněji. Lahve měli jen holčičí,takže jsem odešla s nepořízenou, ale možná dobře, aspoň zkusím vymyslet něco jiného.

josefina79
19. srp 2015

@roniii mám právě ten Avent. Brčka k tomu jsou.
Měli jsme Tescomu, protékala :(.
Taky jsem zkoušela DM - NEKUPOVAT. Je tam nějaký "bezpečnostní prvek", I já měla co dělat, abych to z té lahve vytáhla.

barbarucha
19. srp 2015

@josefina79 Ta bezpečnostní blána v brčku u lahví z DM jde odstříhat nůžkama na nehty a pak se z toho pije úplně dobře a i tak to neteče. Ještě to nevyhazuj 😉

roniii
19. srp 2015

@josefina79
@barbarucha DM lahev měl Franta, ale byl tam nějaký píst uprostřed brček a nešlo to ani za nic vyčistit, takže letěla.Mezitím se lahev změnila, i brčko uvnitř, ale nenašla jsem odvahu ji koupit.Ono i to náhradní brčko v dm je dost mastné. Další jsme měli tu campolku, kamarádka ještě před rokem do ní kupovala náhradní brčko, ale ted se paní v obchodě tvářila, že ho nikdy neměli.No asi zkusím tu avent.

diamanta
19. srp 2015

Tak já se k vám hlásím do fóra, nějak se nemůžu smířít s tím, že mám problémy s oběma dětma, takže neustále bojuju. Ale to co mě žene, je představa, že to ovlivním...a když to nevyjde, tak jsem chvíli na dně. Nevím jak dál...

peggy722
19. srp 2015

@diamanta A co máte přesně za problémy ? Někdy pomůže se jenom vypovídat. 😉

diamanta
19. srp 2015

hypotonie, zpožděný pmv, mentálně z 24m na 12m, a pak ten druhý, to je psychicky mnohem horší ale zas o tom nedokážu mluvit takhle ...no. Pořád jen tápeme a tápeme.

josefina79
19. srp 2015

@diamanta ahoj!
To mentální opoždění máš nějak "potvrzené" tj. od psycholožky nebo to je Tvůj odhad? Na hypotonii tu je asi největší expert @roniii, má hypotonického chlapečka Štěpána.
Bylo by fajn, kdybys třeba napsala trošku víc o dětech a odkud jsi, třeba by Ti někdo dokázal poradit, nasměrovat atp.
Holky si hodně chvílí Ranou péči, pak tu určitě můžeš dostat hodně tipů na dobré psychology, logopedy, rehabilitační atp.
Hodně síly!!! A neboj, tady jsme všichni na jedné lodi.

convers
19. srp 2015

Chtela bych se jeste zeptat,mame vsechna vysetreni za sebou,neurologii,usni,psycholozku,kl.logopedku,nyni dochazime s dcerou jenom na logopedii,usilujeme o logo.skolku,nyni me moje matka presvedcuje,abychom zasly ke kineziologovi,ma s tim prosim vas nektera z maminek zkusenost,dekuji,

roniii
20. srp 2015

@josefina79 tyjo, když jsi u té Rané péče.Před třemi týdny jsem jim psala mail, bez odezvy.Včera jsem se odhodlala a volala tam.Telefon zvonil, nic.Pak už ani nezvonil 🙄 Tak už jsem to chtěla zabalit a odpoledne jsem si všimla, že mám zprávu v mailu.Paní pak hned volala a domlouvala se mnou další postup, tak čekám na další telefonát ohledně návštěvy.Jen mám takový divný pocit, co otravuju, když už jsem si všechno zařídila sama 😀

Dohledala jsem náhradní brčka ke canpolce, zase to poštovné je nářez.Proč to dítě ta brčka žere 😠 😠 😠 😠 JO a to jsem ten včerejší konec, co uňafl, ještě nenašla 😨

@josefina79 Myslíš, že jsem největší expert? 😅

@diamanta Mám 2,5letého kluka s centrálním hypotonickým syndromem. "Chodit" začal před třemi měsíci, říká jedno slovo, ale včera naházel vkládačku naprosto profesionálně do otvorů,až jsem koukala 😨 .Dlouho jsem to s ním nezkoušela .Obježděné s ním mám kde co.Klidně se ptej.

barbarucha
20. srp 2015

@convers Ahoj, znám dost lidí, kteří si kineziologii chválí. Je to trochu ezo, takže to má samozřejmě i dost odpůrců. Ale člověk v naší situaci zkouší všechno 🙂 Chce to najít si někoho, kdo se specializuje na děti a má dobré reference. Pokud to nebude nějaký magor (což si ověříš skrz reference), tak nemáš co ztratit. My to v období největší krize zkusili a myslím, že to byl prostě jeden dílek do skládačky, který nám pomohl zase lépe porozumět celé té naší anabázi. A kvůli prachům to paní určitě nedělala, byla u nás 2 hodiny, přijela k nám domů autobusem z Brna, no v podstatě námi strávila celé odpoledne a řekla si 200,-
Hodně zajímavé na tom je, že ti je schopná zprostředkovat rozhovor s dítětem, které nemluví.

barbarucha
20. srp 2015

@roniii No my tu láhev taky moc nepoužíváme, Fáfa ji vždycky okamžitě rozšroubuje a rozebere na díly a ty někam zahodí 🙂

roniii
20. srp 2015

Otázka ohledně nootropilu. Jak ho dětem dáváte?Kolik?Vím, že jste psaly,že se dávka postupně zvyšuje.Po jak dlouhé době zvyšovat?O kolik?Maximum je, že dítě začne být nezvladatelné a nebo má jinak divné chování?Po jak dlouhou dobu užívat?Je tam psáno max.6 týdnů bez porady s lékařem.Tak jsem z toho trochu na vážkách 😒

josefina79
20. srp 2015

@roniii jasně, jsi místní guru na hypotonii 🙂.
Štěpa je borec, Fanda vhazování tvarů pořád moc nechápe. Dá jenom kolečko a krychli, složitější ne.
Včera se pokoušel sníst kůrku od chleba (měkkou nebo měkou??? Asi měkkou??? Já nevím, ach jo). Vzdal to rychle, ale aspoň se pokusil.