Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
7. zář 2015

Hypersenzualita na cokoliv je i poskozene CNS normalni 😉 at jde o VD, PAS, hypotonii nebo jiny problemy 😉

krystalka
7. zář 2015

@janahus - můj syn měl úplně to samé, vlastně i teď v 7,5 letech pořád ještě podobné takové rysy má, ale zatím mu nikde nikdo PAS nedal, i když to ve mně taky hlodá....od 3,5 let má expresívní VD....ale odmalička nesnáší větší hluk, výrazné zvuky, v autě nesnáší puštěné rádio, na uších nesnese sluchátka, to se jakž takž přemohl na foniatrii a stejně to nebylo napoprvé, ale až při několikáté návštěvě.....nemá rád kolem sebe moc lidí a takový ten nepřehledný "mumraj", to okamžitě odtamtud prchá..... vybíravý v jídle byl a je taky dost....točil taky kdečím a dodnes klidně vydrží celkem dost dlouho na hřišti roztáčet prázdný kolotoč a nebo na něm vozit děti (a i sebe tedy....), nesnášel nové oblečení a boty (to už naštěstí přešlo), nenechal na pokoji jediné dveře, zvlášť když byly šoupací, to ho úplně fascinovalo a doteď je vidět, že pořád ho to upoutává dost, když je příležitost.....teď už sice mluví krásně a ve škole zatím všechno zvládá, ale prostě je pořád dost "jiný".... Ale pokroky dělá, i v té sociální oblasti, i když veeeelmi pomaličku 🙂

janahus
7. zář 2015

holky děkuju za postrehy, me to trochu uklidnilo, ale je to hlavne o tom, aby nam nekdo uz diagnozu...
@janoulek25 drzim palce u psycholozky, Anetka je sikulka, napis pak ju

sisstin
autor
7. zář 2015

Tak prvnacka motivace 😀 by me zajimalo, co to je za predmet 😅

sisstin
autor
7. zář 2015

Jinak zatim cj lehoucka 😉

anlek
7. zář 2015

@sisstin A má ta hypersenzualita mizet s věkem?

sisstin
autor
7. zář 2015

@anlek mela by, teda u VD, u PAS se to max zmirni 😉

barbarucha
7. zář 2015

@janoulek25 Držíme palce! 😉

peggy722
7. zář 2015

@anlek U nás se to už hodně zlepšilo. Třeba sekačky, popeláři, hudební nástroje, všeobecně hudba už jí moc nevadí. Ve školce jsem jí přihlásila na zpívání, aby si víc zvykla. Už je schopná usnout i při hluku, což dřív neexistovalo. To musela mít 100% ticho.

janoulek25
7. zář 2015

@josefina79 Ahoj, chtěla jsem se zeptat ta Wawroszová má ordinaci na Suchdolském náměstí 1249/8 nebo na té Roztocké?

anlek
7. zář 2015

U nás to už skoro vymizelo. Vadily také hlasité zvuky.

@sisstin Neměla bys někde nějaký (klidně i cizojazyčný, nejlépe AJ) materiál k dysfázii a cizím jazykům?

sisstin
autor
7. zář 2015

@anlek ja nasla jen to, ze u vd se nema vypoustet dalsi jazyk, ze se to postizeni tim ani nezhorsi ani nezlepsi, ale deficit bude ve vsech jazycich no 😉

janoulek25
7. zář 2015

@barbarucha Děkujeme 🙂

josefina79
7. zář 2015

@janoulek25 my u ní byli na té Roztocké v MC Rybička (celkem 3x)

anlek
8. zář 2015

@sisstin No nas se to tyka, syn ma anglictinu ve skolce (jsou cesko-anglicka skolka, sem tam je jen s lektorem a rozumi a dokaze se domluvit, mladsim detem, co jsou nove, preklada z anglictiny do cestiny, anglictinu ma rad). A mame pocit, ze mu uplne na zcatku pomohla - pochopil, ze cestinu se bude muset ucit stejne anglictinu. S zacatkem skolky najednou zacal byt ochotny trenovat gramatiku (napr. pouzivani zvratnych zajmen atd ...). Ted pomalu zaciname premyslet, co skola - je predskolak. Anglictinu ma pomerne slusnou, je skoda, aby ji zapomnel. Ale nevim, zda ma sanci zvladnout nejakou skolu, kde je anglictiny vic nez je zvykem. Psycholozka by to stopro nedoporucila. Ale kolik deti v tehle situaci zazila??? Logopedka krci rameny, ze kvuli neplynulosti reci spis ne, jenze on ma neplynulost, ze uvazuje rychleji nez dokaze mluvit. A to zrejme hned tak nezmizi. Na druhou stranu rika, ze doted mu ta anglictina nevadila. Ja bych byla osobne rada, za skolu, kde bude vic anglictiny, ale zas nechci, aby toho na nej bylo moc, aby byl neuspesny ...
My mame cast rodiny v Kanade, takze jsem patrala, jak se to resi tam. Syn nemel v 3.5 letech jeste prikleplou VD, jen prosty opozdeny vyvoj reci a stejne se do statni skolky nedostal, jedina rozumna moznost byla tato skolka, kde je, tak jsem zjistovala, jak by to resili v Kanade, ktera je vice mene bilingualni stat. A odpoved byla, vsichni se snazi o druhy jazyk u deti, pokud neni postizeni tak velke, ze se nenauci ani jeden.
Pak take porad tapu v tom, jak komunikovat se skolou. Rikat, ze ma VD, rozcvicenou? Neleknou se? Jeste nema rec stopro, porad je rozdil mezi nim a vrstevniky, ale oproti tomu, co to bylo ... Predpokladam, ze se u nej muzou vyskytnout SPU, ja sama je mam, on je adept ... Zas bych byla rada, aby skola v pripade SPU s tim umela pracovat, nejlepe aby byla moznost reedukace, ne jen znamka o stupen lepsi nez na jak napsal pisemku ...

anlek
8. zář 2015

Je mi jasne, ze prekladatel z nej nikdy nebude. 😀 Ale nejakou anglictinu nejspis potrebovat bude, chytry je dost a povolani, kde cizi jazyk neni potreba moc neni ...

martula56
8. zář 2015

Ahojte maminky, mam 3 rocneho syna Matuska s VD expresivna forma podla mna aj porozumenie nieje Ok,s hyperaktivitou a s poruchou pozornosti. Najskor sme si mysleli ze ma PAS, ale to mu bolo vylucene dvomi psychologmi aj neurologom. Aj ked o tom niekedy pochybujem. Zacal tetaz navstevovat klasicku MS s jednou ucitelkou a 20 detmi. Vobec nespolupracuje a co je horsie bucha deti. A to pritom on vobec neni agresivny. Podla mna ten napor a to prestimulovane prostredie nevie zvladnut, takze mu hrozi vylucenie, co neberiem az tak tragicky, ale co teraz. Deti potrebuje, aby sa naucil medzi nimi fungovat. Asistenta mu nedaju.

janoulek25
8. zář 2015

Ahoj holky, tak téměř okamžitě u nás razantně vyloučila autismus, vývojovou dysfázii taky. Zdálo se jí, že se docela dobře soustředí, není hyperaktivní. A že na ty výbuchy má nárok, zvláště když má tu vývojovou vadu. Ale teda hlavně kvůli té vadě, že by bylo vhodný, aby nás vývojově sledovala, tak jsme k ní domluvení, že normálně přes pojištovanu na psychosomatické klinice, kde pracuje se k ní přihlásíme. Jinak nebyla Anetčiným vývojem nějak znepokojená.

barbarucha
8. zář 2015

@janoulek25 Tak gratuluju, to jsou skvělé zprávy!

janoulek25
8. zář 2015

@barbarucha Děkuju, Bohdi. Moc mě to potěšilo, jako já bych osobně s tou dysfázií byla opatrnější, přeci jen ji neviděla tolik dlouho, ale s tím autismem jí důvěřuji, to bylo vidět, že si je opravdu hrozně jistá. Ani na nějaké masivní úzkosti se jí to nezdálo.A hlavně mi poradila, jak s ní zacházet, když dostane ty záchvaty... . Celkově mi ta návštěva pomohla. A hrozně se divila, že jsme ještě u psychologa nebyli, říkala, že děti s vadou CNS by se měly odmalička sledovat, jak jsou na tom vývojově.

peggy722
8. zář 2015

@janoulek25 To jsou výborný zprávy. U vás je na dysfázii opravdu ještě brzo. Před tím třetím rokem se to fakt nedává. Já bych ještě počkala jak se to bude vyvíjet. Jediný co ti můžu poradit, pracuj s ní stejně jako by dysfázii měla potvrzenou. Tím nic nezkazíš. Možná bych zkusila najít logopeda. A ujišťuju tě, že se Ela chovala jako naprosto ukázkovej autista.

janoulek25
9. zář 2015

@peggy722 Určitě s ní pracovat budu, Anetku naštěstí takové ty didaktické pomůcky hrozně baví, tak ji ani nemusím nutit, bere to jak hru. Zítra právě jdeme k logopedce, už jsme měli jít dřív, ale vždycky do toho něco vlezlo.

janahus
9. zář 2015

@janoulek25 Jani to je super, jak jste dopadly u psycholožky, je moc šikovná, hlavne že to není autismus, ses celkem bala vid? jste sikulky 🙂

medovnicek
9. zář 2015

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, zda některá z vás neví, jestli by k projevům dysfázie mohla patřit i záliba v písmenech, číslech, značkách, symbolech nebo logách. Vím, že toto mají třeba autistické děti, ale nevím, jak u dysfatiků. Syn tyto věci neustále vyhledává a výborně si je i pamatuje, autismus máme vyloučený. Moc děkuju🙂

sisstin
autor
9. zář 2015

@medovnicek je, syn to mel taky, momentalne je matematicky tak dva tri roky napred 😅

medovnicek
9. zář 2015

@sisstin díky za odpověď🙂, tak to mám aspoň naději, že můj syn třeba bude jednou i matematicky nadaný 🙂 zatím to tak nevypadá 😒

janoulek25
9. zář 2015

@janahus Děkuju Jani, jj, celkem jsem se bála, sice jsem i díky diskuzi tady věděla, že ty znaky nemusejí ještě autismus vůbec znamenat, ale přece jen není nad to, když dítě vidí přímo psycholog.

janoulek25
10. zář 2015

Ahoj holky, tak máme za sebou už i logopedii ani logopedce se nejevila dysfaticky, ani nám nedala vyloženě opožděný vývoj, že prý mluví anetka dost, spíš se jí to zdá na lehkou mozečkovou dysartrii vzhledem k naší diagnoze. Ale chválila ji, že velice živě mluví, melodii má dobrou. zaúkolovala nás hlavně ted, že máme se učit foukat do slánky, pít slánkou (zatím krátkou úzkou), pak nám ukazovala nějaké dlouhé a naposledy budeme cvičit se širokou.

janahus
11. zář 2015

holky objednala sem Tobikovi tuto knihu k narozeninam, jen pro inspiraci...
http://autismus-a-my.cz/knihy/3098-kocourek-mat...

sisstin
autor
11. zář 2015

Ahoj holky 🙂 tak u nas 14 dni skoly za nama, zatim vse v pohode, trenujem samostatnou cestu do skoly 🙂 uz jsme prestehovani castecne, jeste doladit veci typu lednice atd., a muzem uz byt na stalo 🙂 co se tyce tehu, tak se cejtim relativne ok, funim jak lokomotiva, 11 kg nahore, jsem zvefava, jak to pak budu hubnout 😅