Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
16. zář 2015

@gabbucha Kam chodíte ?

gabbucha
16. zář 2015

@peggy722 Do Kloknerky na Chodově. Je tam moc příjemná paní a jak jsem již psala, je to bez objednání a na počkání (pokud tam samozřejmě nepřijde deset klientů na jednou). Kam chodíš ty?

barbarucha
16. zář 2015

@roniii Díky! Já mu chodidla masíruju plus chodili jsme trochu bosky v létě, jinak furt v ponožkách, capáčky si sundavá 🙄 Jaké děláte cvičení na chodidla? Teď jsme byli 2x na tom Bobathovi a právě tam do nás hustili, že rozhodně stále naboso, pevné boty či ortézy v žádném případě.
A kdo mě naučí tejpovat? I když nevím, jestli to Fáfa snese, lepení jakékoli normální náplasti je brutální zápas a stejně si ji okamžitě sundá.
@janoulek25 Ke Strakovi jsem se chystala, ale teď mi je jasné, že nám ortézy doporučí a mě už se z těch protichůdných doporučení a následného obviňování, že to děláme špatně, dělá předem blbě od žaludku, takže to oddaluju. No ale před nákupem podzimních bot už se budu muset rozhodnout, aby nevyletěly 2000,- kanálem.

Na trampošku chodíme, mají ji sousedi a jsme zváni 🙂 takovou tu velkou 5ti metrovou. Jsme tam každý den cca 3/4 hod, nutím ho chodit, běhat, do toho ukazovat rukama všechny naše ukazovací hry, lozit po 4, tancovat.. prostě se hodně hýbat. Malého to baví, v podstatě trávíme většinu našeho venkovního času na trampolíně.
Snažím se přemluvit známou, co tady dělala hipoterapii, aby zase začala, že bysme taky chodili.
Plavání by asi taky pomohlo, ale nemáme bazén v bezprostřední blízkosti, já jsem hororový řidič a té prudy kolem s převlíkáním.. prostě nějak na to nemám dost sil.
Nějaké ježaté podložky jsme si teď vypůjčili, ale prcek je zatím obloukem obchází. Velký balón by asi dal, chtělo by to ode mne jen trochu soustavnější práci s ním 😒

peggy722
17. zář 2015

@gabbucha My chodíme do ortho obuvi na Budějovický, ale zvažuju, že bysme to zkusily tady.

gabbucha
17. zář 2015

@peggy722 Tam chodí kamarádka, ale říkala, že naposledy čekala na vložky nějak dlouho, cca 2 měsíce. V té Kloknerka je fajn, že ti to udělají přímo do boty, kterou si přineseš. My tam teď půjdeme v listopadu a nechám to udělat do bačkůrek, které má ve školce, protože v zimním období má na nohou nejvíc právě je.

roniii
17. zář 2015

@barbarucha
Cviky na nožičky: masíruju bodlinkatým míčkem, měl by během toho krčit prstíky, potom mu tlačím tím míčkem jen pod prsty, aby je opět skrčil (dá se to i prstem na to reaguje také).A ještě další dva cviky - rybníček a knížka - dítě sedí na zemi,chodidla opírá o sebe, já se snažím mu prostor mezi chodidly formovat prsty, aby tam vzniklo okénko(rybníček), měl by i on zatnout svaly, aby se mu okénko vytvořilo,svými prsty ho jen navádíš.Knížka - chodidla se opírají o sebe, svými prsty je vytočíš, tak aby se o sebe opíraly jen vnější hrany chodidel, dítě se kouká na svoje plosky.Doufám, že je to srozumitelné 🙂

Ortopedii bych navštívila.Nikde není řečeno, že dostane ortézy.Co jsem pochopila, tak až Štěpánovi povyroste noha, měl by nosit vložky, ale prý se tak malé nedělají.Za ty roky už jsem se naučila doktorům odkývat všechno, ale dělat si to po svém, takže klíďo Frantu nech chodit bosky v trávě, po kamínkách, ale na rovných civilizačních podkladech(plovoučka, chodník...) dávej boty.Tak to dělám já.

Tejpovat tě naučí rehábka, ale musíš najít takovou, která má kurz.Ne všichni fyzioterapeuti to umí. Je to placená služba, pojišťovna to nehradí, ale tuším, že mi Dana říkala, že si berou poměrnou částku za délku použitého tejpu - není to ranec.Asi ti bude muset napsat někdo doporučení, nevím, jestli když napochoduješ na rehabilitaci a řekneš, co chceš, že ti to jen tak udělají.Potřebují to mít kryté od doktora.REhábky by ti i měla říct, jaký tejp přesně koupit.Jsou různé druhy.Prodává je i lídl a tchibo, ale ty mi zrovna nedoporučila.Kupuji ve zdravotních potřebách asi za 280.

Co se týče bodlinkaté podložky.Š. na ní také nechce moc cvičit,musím s ním.TAkže si na ní nejdřív stoupnu já, potom to opakuje on.Sám vyžaduje, abychom se střídali 😀

peggy722
17. zář 2015

@gabbucha Tak to asi půjdeme tam, protože Lucka by měla vložky nosit taky, ale ty, co jí udělali, nenarvu do žádných bot. A nejvíc času tráví ve sportovních, tak bysme je tam donesly. U Ely v poslední době už problémy nemám. je možný, že se jí trochu změnila noha.

josefina79
17. zář 2015

@roniii znáš tohle (ale možná je to ta tvoje "bodlinkatá" podložka)
http://www.zdravionline.cz/p/Akupresurni-podloz...
Mají to u nás v Mateřském centru, dětem se to docela líbí.

roniii
17. zář 2015

@josefina79 neznám, vidím prvně..my máme doma http://www.zdravionline.cz/p/Disc-Sit-Senior---... akorát s hustšími výstupky, na druhé straně jsou podobné jako na obrázku, ale zase menší
To máte hezky vybavené MC, takové vychytávky

josefina79
17. zář 2015

@roniii chodím tam občas, tak 1x za měsíc.. Ale je to tam fajn. Fanda tam může prozkoumávat jiné hračky než doma. A teď už se tolik nebojí , takže o to víc ho to tam baví.
Tuhle podložku měli i na tom hipo-táboře.
Ta Tvoje ale vypadá dost dobře, určitě je to moc dobré na rovnováhu a vnitřní svaly.

sisstin
autor
17. zář 2015

V utery byly tridni schuzky a Tygr pochvalen za jemnou motoriku 😅 takze holky, neklesejte na mysli, i VD deti to daji casem 😉

sisstin
autor
17. zář 2015

Jinak vyhoda jednotridky, Tygr uz nasobi a deli petkou 😅 to tam odposlouchava od tretaku 😅

mvmk
18. zář 2015

@krystalka no dekuji za povzbuzeni, ale ono kdyz se te dite zepta kazdy den asi tak 3x jak se jmenuje ta princezna se zlatou hvezdou na cele, a ja ji samo vzdy trpelive odpovim 🙄 tak te proste zacnou prepadat pochybnosti. 😒

calabasa
18. zář 2015

@barbarucha já se taky hlásím k barefoot, dává mi to jednoduše smysl. Naše fyzio na hipoterapii, které věřím, je taky pro. Ale četla jsem i, že hypotonici??? dopoledne barefoot a odpoledne, když už jsou nohy unavené, tak pevný opatek zabrání přetěžování vazů....

barbarucha
20. zář 2015

@calabasa Aha, vidíš, to je zajímavé. Mě selským rozumem přijde, že zdravá noha by měla umět chodit bez boty, že jsme snad na to naprogramovaní, když jsme tisíce let chodili bez bot nebo v nějakých měkkých kožených.. Ale právě přemýšlím nad tím, jak to je, když už je to chodidlo - třeba díky hypotonii nějak vychýlené, jestli není lepší mu nějak pomoct. Ono je barefoot teďka hrozně moderní, ale myslím, že u hypotoniků nejsou ještě moc praktické zkušenosti, jak to u dětí vypadá, když by třeba chodili několik let bosí nebo v bare botách. Znám samozřejmě několik zálesáckých rodin, kde jsou děti nahé a bosé furt a jsou to zdraví nezmaři, ale to jsou děti od začátku zdravé, což si myslím, je od našeho případu rozdíl.

janoulek25
20. zář 2015

@barbarucha No mně právě dává logiku, že je přirozené chodit bosý po trávě, kamínkách, prostě přírodních površích. Chodníky, silnice atd. už příliš chodidlo zatěžují,proto je lepší mít pevnou obuv. Tak já to zatím praktikuji tak, že v létě venku na zahradě, co nejvíc bosá a jinak pevné boty. U nás zatím výsledek, že mírně se jí paty zlepšily.

roniii
20. zář 2015

Musím se přidat k janoulek25 . Myslím si to stejně.

Další postřeh mám od paní z obchodu, kde prodávají barefootky. Říkala, že už je brát nebudou, že jim maminky dávají zpětnou vazbu, že z těchto botiček mívají děti hodně puchýře. Že tam nožička nedrží pevně, putuje a dochází k porušení kůže. Zkušenost nemám.

Koukala jsem Štěpánovi do zprávy od ortopeda. Má tam psané plochonoží 3.st. Takže v jeho případě asi ani není prostor na vymýšlení nějakých alternativ a ortézy jsou pro něj první volba, ostatní jen doplněk.
Shodou okolností jsem minulý týden slyšela mluvit nějakého ortopeda.Vysvětloval tam, jak se tvoří u dětí klenba.Děti se prý rodí s plochou nohou, ale je to proto, že nohu jako miminka nezatěžují. V oblasti klenby se nachází ohromný tukový polštář, který se postupně s věkem a zátěží roztahuje, takže po zformování klenby už má asi jen 1 mm tloušťku. Tak si říkám, že by se noha Štěpánovi mohla snad zlepšit.

josefina79
20. zář 2015

Ženy, Fanda udělal megaskok.
Před pár týdny jsem si začla všímat, že občas dělá něco jako "skloňování". Říkal třeba "mámo", když mne volal, "máma", když ukazoval a "mámy", když říkal, že to je moje.
Na začátku tohoto týdne začal odpovídat na otázku. Doteď třeba ukázal na kočku, řekl "Hají", ale když jsem se ho poté zeptala, kdo dělá hají, neodpověděl a zuřivě ukazoval na kočku a volal "Hají", ale už neřekl "Titi" ... jako čiči - kočka.
Včera poprvé spojil 2 slova: "Tata oteje" .... táta otevře.
Dneska povídá jak o závod a spojuje 2 i 3 slova.
Říká třeba: "Umeje etě" .... při koupání. Dokonce ukázal na obrázek kočičky a potom na našeho živého kocoura a řekl "Titi hají taky"
Šla jsem do kolen. Koukám na to jako puk. Přijde mi to neuvěřitelné. A přijde mi neuvěřitelné, že TO SAMO. Žádné učení, trénování .... jako když jsem s ním cvičila, aby zvedal nožičky nahoru, aby se otáčel, aby se plazil symetricky, aby lezl .... nic takového ONO SAMO NAJEDNOU.
Podle mne zítra sní řízek 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 , rozkouše ho a řekne: "Mámo, etě."

krystalka
21. zář 2015

@josefina79 - to jsou super pokroky 🙂 , je šikovný, to Jiřík začal spojovat dvě slova až ve 3,5 letech a to ještě stylem "máma hají"....nějaké skloňování a tříslovné větičky až kolem 4.roku....ale taky měl ten vývoj ve skocích....vždycky, když mi připadalo, že se nějak dlouho nic neděje a moc se neposouváme, tak vzápětí přišel nějaký podobný skok a já se nestačila divit 🙂

peggy722
21. zář 2015

@josefina79 Tak to je fakt šikulka. Já jsem ti říkala, že mi to u vás na poruchu řeči nepřipadá.
Ela taky začala spojovat někdy v těch 3,5 a o skloňování jsem si mohla tak akorát nechat zdát. Nebyla schopná pochopit rozdíl mezi máma a máme.
Tak je Ela zase doma s uchem. Asi se už z toho fakt picnu. V pátek jí museli vytrhnout jedničku, protože tam měla zánět a pak se jí začala spouštět hnusná zelená rýma. Asi to tam sedělo v dutinách a tím vytrhnutím se to asi uvolnilo.

josefina79
21. zář 2015

Holky, dekuji. Jo, jo, snad mate pravdu, ze v tomto ohledu bude v pořádku. Asi vzhledem k problémům s kousanim tam bude nějaký logo problém, ale myslím tím jenom výslovnost.
Trochu mne znepokojuje, ze moc nepoužívá obě ruce současně, většině věcí dela pouze jednou rukou a tu druhou ma jen tak položenou. Třeba když chce nasadit vicko na lahev, tak mu tu lahev musím držet já. Nebo kdyz ji, tak si nedrží misku, ale udělá to, až když ho na to upozornim.
Netusite, co s tím?
Predpokladam, ze to muze znamenat nějaký problém a melo by se to trénovat.

krystalka
21. zář 2015

@josefina79 - nevím, jestli je to nějaký problém, ale tohle s těma rukama dělal Jiřík odmalička a dělá to často i teď v 7,5 letech....každou chvíli vidím, jak se o něco snaží jednou rukou a ptám se ho, proč si to nepřidrží tou druhou....vždycky mu prostě připomenu, že má ty ruce dvě 🙂 ...přesně, třeba jí a jednou rukou drží lžíci a druhou má vedle sebe na židli...nebo když maluje, tak taky občas vidím, že si ten papír tou druhou prostě nepřidrží....až když mu to hodně ujíždí, tak ho to někdy napadne 😉.....ale zase třeba při stavění ze stavebnice nebo u jiných věcí ty ruce používá obě, tak nevím, zásadní problém bych v tom asi neviděla, ale určitě neuškodí mu tu druhou ruku pořád připomínat 🙂

gabbucha
21. zář 2015

@peggy722 A Myšák v šatně číhal a číhal, že bafne na Elu... 🙂 Tak hlavně, ať je Ela co nejdříve fit. Na jak dlouho to odhaduješ, celý tento týden?

anlek
21. zář 2015

@krystalka S tím papírem to znám. 😀 Připomínáme a připomínáme. A přijde mi, že se to lepší.

krystalka
21. zář 2015

@anlek - jo, u nás se to taky časem trochu lepší 🙂 , zase když si vzpomenu, že jako malý padal klidně na pusu, nedal si před sebe ruce, protože by se musel dotknout trávy, nebo by si ty ruce ušpinil a to on nesnášel....tak tohle už je proti tomu nic 😉

gabbucha
21. zář 2015

@krystalka S papírem to také znám, pokud to nepřipomenu, tak si papír nepřidrží. Anebo místo, aby si to přidržel, tak vezme tužku do levé ruky a pokračuje dál ☹

krystalka
21. zář 2015

@gabbucha - tak to syn zase tužku nepřendaval, on byl odmalička úplně vyhraněný pravák 🙂

gabbucha
21. zář 2015

@krystalka No, to jsme si mysleli také, ale posledních cca 5 měsíců, si to občas přehodí do levé ruky a píše/kreslí dál. Takže si tím vyhraněným pravákem již nejsem tak jistá.

krystalka
21. zář 2015

@gabbucha - a kolik mu je? Náš se odmalička držel té pravé a naštěstí u toho i zůstal 🙂

gabbucha
21. zář 2015

@krystalka začátkem října mu bude 6 (termín tedy měl v druhé polovině listopadu), takže mne to dost překvapilo, měla jsem za to, že v 5,5 letech to bude už jasné.