Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

konidana
25. dub 2016

Zajímalo by mne kdy u syna(6,5) přejde období "A proč?" (spíš tedy "A ploč") Začal s tím později (asi ve 4 letech?). Stejně jako má celkově OVŘ, což jsme zjistili před rokem. U dcerky to to období bylo okolo dvou let a brzy začala otázky rozvíjet a proč toto a né tamto - a to už je celkem normální rozhovor:D Kluk ne. Ten prostě nebude mluvit. Jednoslovné otázky, jednoslovné odpovědi, když už vůbec něco. Celý den by vydržel být potichu a něco montovat. Nebo si jezdit na kole. I hůř hledá slova, když něco chce říct. Často si nemůže vzpomenout na správný výraz. Většinou používá ukazovací zájmeno - to, tamto apod. Když chci upřesnění jen dokola opakuje "tamto!" Nějak jsem smířená s tím, že prostě nemá dar řeči a vyjadřování, ale když mi napíšete nějaký váš postřeh, tak budu ráda. Na logopedii chodíme, ale nedávám to. Přemýšlím, zda to při našem netrénování má vůbec smysl.

peggy722
25. dub 2016

@sisstin A zvuky vydává ? Oční kontakt v pořádku ? A víš že si vůbec nevzpomenu, jak se Ela chovala v tomhle věku ?

peggy722
25. dub 2016

@sisstin Neblbni, to že nějaký dítě říká v šesti měsících ham u jídla nic neznamená. Ela to říkala taky hrozně brzo a k čemu nám to nakonec bylo ? Že jsme u toho zůstaly do čtyř let. Já chápu, že se bojíš. Já bych se při dalším dítěti taky neskutečně bála, ale snaž se jí tolik nepozorovat. Zatím se jinak projevuje normálně jako každý jiný dítě.

peggy722
25. dub 2016

@mitote Na Elu spousta věcí neseděla. Ona měla postižený jenom porozumnění a řeč. Jinak vůbec nic. Naopak byla ve spoustě věcí napřed. Třeba sebeobsluhu měla takovou, že učitelky valily oči, jak všechno zvládala sama. Opakovat po nás začala kolem toho čtvrtýho roku, to měla cca těch 100 slov. Takže my taky nejsme zrovna ukázkovej případ VD, proto dostala tu smíšenou. Skok v řeči nastal po tom čtvrtým roce, kdy se konečně zase rozběhla. Teď už mluví normálně, až na výslovnost. Vypadly jí spodní jedničky, takže teď podle ní šušlá 😀. Ale naštěstí už jí rostou nový, tak tu díru nebude mít v puse dlouho. Ale co teď jinak používá za slovní obraty, to něco neuvěřitelnýho. Nikdy bych tomu v těch 4 letech nevěřila, že to nastane. Takže neztrácej naději, Lau je hodně šikovná. Děláš všechno co se dá, víc nelze. Jedině se obrnit trpělivostí a tolik to neřešit.

sisstin
autor
25. dub 2016

@peggy722 jo, zvuky vydava, umi asi 5 znaku a rozumi par slovum ;) jinak socialne je na tom normalne ;)

peggy722
25. dub 2016

@sisstin To bude dobrý, no prostě už jsme deformovaný a vidíme trávu růst úplně všude. 😎 Já se přiznám, že občas někde taky nějaký dítě pozoruju a přemýšlím u toho, co mu jako asi je, no magor. 😲 Jako kdyby mi to nestačilo doma.

mitote
25. dub 2016

@peggy722 ja bych rekla ze Lau ma slusne i to porozumeni... jak jsem psala, obcas nevim, odkud vi, ze se tak neco jmenuje, nebo co to je... ale treba barvy ji porad nejdou.

peggy722
25. dub 2016

@mitote To měla Ela taky, že věděla věci, který by ještě vědět neměla a neuměla takový ty základy, jako třeba ty barvy. S těma jsme bojovaly hodně dlouho. Ono na první pohled vypadala, že rozumí normálně, ale u psycholožky jsem se pak nestačia divit. Nedávala dvou a vícesložkový pokyny, předložky.

mitote
25. dub 2016

holky a ted mne reknete, kdyz si ctete klasicke priznaky autismu, jsou veci, ktere na vase dite sedi a nebo nesedi vubec nic? U Lau to vztekani, nebo nemluveni sedi, nebo ted obcas udela tema rukama jako kdyz vzpira cinku.... to jsou asi tak ty tri veci co na to sedi, jine ne... ale ja jsem na narvy, misty bych z brecela, jak nevim, jak porad na ni vse vidim.

evik19
25. dub 2016

@mitote Ahoj, já myslím, že skoro každé dítě tu nějaký ten příznak autismu má, ale to ještě neznamená, že jsou tady jen autistické děti. myslím, že spousta těch rysů je typických v určité míře i pro VD. Náš kluk má takových zvláštnůstek hned několik a jsem přesvědčená, že autista není. Tak například má panický strach z vody na obličeji a celkově na hlavě, takže umýt mu pusu nebo nedejbože vlasy je fakt očistec a vždycky se bojím, aby někdo kvůli tomu řevu nezavolal sociálku. Další věc je, že zvrací z jídla, které mu připadá nechutné - vzhledem nebo konzistencí. Dřív byl třeba schopný se pozvracet, když si jen vzal do ruky nakrájené jablko nebo kuličku hroznového vína, teď už by tohle asi zvládnul, ale do pusy by to prostě nedal. Nabídli jsme mu, že mu koupíme jakékoliv lego, na které si ukáže, když si kousne do jabka nebo do banánu a nešel do toho a to lego miluje nadevšechno. Navaluje se mu taky z pohledu na drobky - třeba když mu spadne drobek do pití, tak ta představa, že by to mohl vypít je pro něj fakt na poblití. Krom toho taky docela špatně mluví, i když teda pusu nezavře. Sebeobsluha nic moc - radši se nechá obsloužit, ale třeba obléknout se zvládne, najíst taky, ale nechce se mu. Než by na sebe nechal kápnout polévku, tak se radši nechá krmit. Nesnáší ulepené ruce apod. Nechce vůbec kreslit, ale ve školce pod tíhou davového šílenství občas pár nesouvislých čar vyprodukuje.
S tím, jak se teď hodně rozjel s mluvením, tak se taky úplně změnil sociálně. Někde jsem jako příznak VD četla sociální naivitu, tak to na našeho malého sedí stoprocentně. Běží po ulici, zdraví každého na potkání, s každým se zastaví, je mu jedno, jestli s ním ti lidi chtějí mluvit nebo ne. Např přijde za chlapíkem, co opravuje chodník a spustí na něho: "Ahoj pane, co tady děláš? Já jmenuju Ondrášek, jsem tady maminkou a tatníkem, jdeme obchodu. " A když ten někdo odpoví, tak má obrovskou radost a stává se mu to tím častěji, čím zřetelněji mluví.
Takže asi tak...I když jsem přesvědčená, že navzdory tady tomu všemu autista není, tak očkování MMR zatím pořád odkládám a budu odkládat hodně dlouho, protože se obávám, aby se u něho tyhle rysy ještě neprohloubily, případně aby se nepřidaly další. Logoped si myslí, že Je malý úplně v pohodě a mě má asi za hysterku. Jsem ráda, ale na druhou stranu si myslím, že minimálně nějaká lehká VD tam asi bude a že ten logoped asi srovnává spíš s dětmi, které jsou na tom o dost hůř než s dětmi, jejichž vývoj je průměrný.
Z toho, co píšeš, mi tvoje Laurinka připadá hodně šikovná a na autismus mi teda nesedí, ale nejsem odborník...

mitote
25. dub 2016

@evik19 jako jo, ja jsem asi magor, ted jsem si psala s kamaradkou co ma stejne starou normalne mluvici holku a ta rekla, ze zase jeji mala se mlati do hlavy stejne jako pulka deti ve skolce... coz me trochu uklidnilo, ze kazde dite mozna ma fakt neco...a ta socialni naivita je presne co? Ze si dite zacne vykladat s kazdym na ulici? Nebo jen s nekym cizim?

mitote
25. dub 2016

@evik19 hele a on uz nejakou davku MMR ma nebo jeste vubec? Lau ma jendu pred rokem

evik19
25. dub 2016

@mitote Já přesně nevím, co to znamená, ale pod tím pojmem jsem si představila asi to, že to dítě nedokáže odhadnout, jak se má v určité situaci zachovat - nedokáže odhadnout, kdy už třeba obtěžuje, s kým se třeba může bavit a s kým ne atd...ale možná to znamená úplně něco jiného🙂
Zatím nemám MMR ani jedno. Hexu má 2+1 s tím, že mi po druhé dávce přestal žvatlat, a to žvatlal předtím fakt krásně a ty slabiky, co vydával, měly i nějaký smysl, takže jsem věděla, jestli chce mlíko anebo se mu chce spíš kakat atd...po očkování jako když utne a vydával jen skřeky. Takže se mám před očkováním už dost na pozoru.

zelva78
25. dub 2016

Ahoj maminky, synovi 4roky diagnostikovali ADHD a stredne tezky autismus -aspergeruv syndrom.Je tu nekdo kdo to ma stejne?

peggy722
26. dub 2016

@mitote Prosím tě, Ela měla těch auti rysů rozhodně víc a žádnej autista není. A Lau taky není, přestaň šílet. To že nemluví a vzteká se, neznamená, že je autista. Podle mně se vzteká, protože se nemůže pořádně vyjádřit. Já byhc v její kůži byla vzteky bez sebe.

anlek
26. dub 2016

Jj přesně, vyteká se víc než jiné děti, protože nemluví. 😉

mitote
27. dub 2016

@peggy722
@anlek pravda je ze se mnou se uz tolik nevzteka ale treba s babickou a dedou... Kdyz ja mam pocit ze ji schvalne nasiraji... Petkrat se ji zeptaji jestli bude jeste polivku i kdyz jim pokazde rekne ne, desetkrat reknou at ji taky masicko... Pravda je ze silim i ja. No a muj tata to je konec, tomu prijde desne vtipny ze se vzteka tak ji jeste provokuje a dela to co vi ze se vztekne. Nicmene Lau ted zacala dost mrkat, mela pred dvema zanet spojivek a zacalo to tesne pred nim. Tak nevim. No a dnes me babicka dorazila... lau rada vyplnuje takove ty knizky, kde se lepi nalepky, spojuje co k sobe patri, vymalovana, obtahuje... No a Lau kdyz nalepi nalepku a ma ji nakrivo ze je pod ni videt puvodni obrazek, tak to odlepuje a lepi tak aby to mela spravne... A babicka hned jestli neni autista 😢 ja teda myslela ze to delaji i normalni deti, ze se snazi to mit pekne. Pritom babi a deda byli to kdo ji vzdy opravoval, ze to ma spatne obtahnuti atp

peggy722
27. dub 2016

@mitote Můj táta měl na Elu taky pořád nějaký poznámky, prostě nechápal, že nedělá naschvály, ale že mu třeba nerozumí. Já už to pak vzdala a neřešila. Jako Ela si taky všechno opravuje nebo spíš začne brečet, když se jí to nepovede. je schopná pomalovat třeba tři papíry, jenom aby to bylo dokonalý. naše spotřeba papíru je šílená 😀 . To je normální, že si to opravuje, však ty když něco udělá š špatně, tak si to taky opravíš. Je dobře, že si to uvědomuje. Jsou děti, kterým je to šumafuk. Třeba Lucka v první třídě, když dělali takovej ten nácvik na psaní, různý čáry , smyčky a pod. tak to tam vždycky naflákala co nejrychlejc a hrozně se divila, co mi jako vadí, že to vypadá jak má. A hrozně se vztekala, když jsem chtěla, aby to předělala.

sebaanez
28. dub 2016

baanez Ahoj holky jsem tady nova. Chtela bych se zeptat jestli je tady nejaka maminka, jejiz dite bylo opozdene a pak to bez problemu vsechno dohnalo?Muj syn 22 mesicu vubec nemluvi, mluvi svym jazykem, pat slabikami ale bez jakehokoliv smyslu. Mluvim na nej, konstatuji mu vsechno co delame. O knizky nema moc zajem. Je pravda, ze jsme vetsinou sami doma . Ale nevim, jestli rozumi vsemu, co rikam. Rozumi jednoduchym povelum, otevri, zavri, zaklepej, sundej cepicku, bundu, zvedni nozicku, druhou, pojd, dej rucicku, pusinku, kde je mami? udelej haci, napij se, udelej ham. A dalsi, ale treba nedokazde stale pochopit ze kdyz sviti trouba tak pali, ze nemuze otacet knofliky na sporaku. Proste mi nekdy nerozumi vsechno. Je to moc sikovny chlapecek jinak. Hracku se sesti otvory na ruzne tvary zvladal v roce a pul, ukazal kam patri co a tak i s ostatnimi podobnymi hrackami. Ale nema potrdbu se jinak vzdelavat. Je pravda ze doted jsem ho opecovavala jako mimino. Davala mu najist krmila ho takze ostatnich nazor je ze kluk mluvit ani se vzdelavat nepotreboval. Foniatii a neurologii mame za sebou. Neuro kvuli zaskubum, ktere nadale pretrvavaji. Nekdy ma bezpodnetne lekave stavy. Ze strne. Nekomunikuje se mnou. Donese treba bublifuk ze chce bublinky. Udela rukou ze uz nechce jidlo piti. Ocni kontakt ma. Slysi na jmeno ale nekdy zvysim hlas. Miluje svetla. Ale o komunikaci

teravo
28. dub 2016

@evik19
@zelva78
Ahoj, já jsem do téhle diskuse chodila cca před 2 - 3 roky, řešila jsem nejdřív dceru, pak se dcera rozjela, a zas jsem začala řešit syna... (jsou dvojčata). Dcera nakonec bude snad ok, se synem jsem chodila po psycholožkach, dvě mě uklidnily, že je jen nezralý (i tady v diskusi mě holky uklidnily), ale vypadá to, že nakonec skončíme taky s diagnózou aspergera. Zatím nemáme oficiální diagnózu, ale vážné podezření.
Chtěla jsem napsat @evik19, že se můj syn projevuje hodně podobně v té přecitlivělosti na jídlo, pohled na drobky atd....a i v té "sociální naivitě", dá se do řeči s každým, ale nezná míru. Tím jsem ale zas nechtěla říct, že by tvé dítě mělo mít AS, to bude spíš opožděni, jestli máte problém s řečí. Syn mluví dobře, až na patlani a monotónní intonaci ...která se bude spíš pojit k tomu AS.
Pro @zelva78 my jsme na tom teda podobně, i když zatím nemáme oficiální diagnózu, a pravděpodobně nemáme ADHD (max ADD). Máme taky 4 roky. Já jsem teď právě ve stavu, že řeším, kam se objednat na ofiko diagnostiku, a co dál, potrebuju nějakej plán, jak se synem pracovat atd., a vůbec nevím, kam se obrátit... Nemáš nějaké tipy? Asi budu potřebovat i psychologa pro sebe.., ☹. Navíc se nám narodil další syn, ten má rok, tak se jen modlím, aby ten byl ok... Co vy máte za problémy?

barbarucha
28. dub 2016

Ahoj, hlásím že se mi podařilo vyběhat léčebnu, pojedeme asi mezi srpnem a zářím do Košumberka a taky to vypadá nadějně s asistentkou do školky. Ještě aby nás do nějaké vzali teda 😎 . Jinak Fáfa je moc šikovnej, hezky se rozmlouvá. Akorát se trochu děsím toho, co bude říkat, až se fakt rozmluví. Je na tom docela dost vidět, že je trochu "mimo". No uvidíme.

krystalka
28. dub 2016

@mitote - syn má lehčí expresívní dysfázii (teď už v podstatě jen zbytkovou, možná ani to ne...) a těch auti rysů měl hromadu, zvlášť kolem 2.-3.roku se choval hodně jako autista....časem pak ty rysy různě začaly pomalu mizet, objevily se jiné, zase to přešlo...teď je mu 8 a je už v podstatě v pohodě....

josefina79
28. dub 2016

@evik19 to co píšeš vypadá jako ukazkovy případ poruchy senzoricke integrace.
Netuším, zda o tom vis, moc se tu v CR toto neřeší, ale da se s tím trochu pohnout.
Můj syn dlouho nesnesl třeba oenu ve vane, hrát si s pískem, dotýkat se hlíny, trávy.... Je milion dalších priznaku.
Tez se odmítal sam krmit, aby se neupatlal, kapka jogurtu na ruce = řev.

sebaanez
29. dub 2016

ez baanez Ahoj holky jsem tady nova. Chtela bych se zeptat jestli je tady nejaka maminka, jejiz dite bylo opozdene a pak to bez problemu vsechno dohnalo?Muj syn 22 mesicu vubec nemluvi, mluvi svym jazykem, pat slabikami ale bez jakehokoliv smyslu. Mluvim na nej, konstatuji mu vsechno co delame. O knizky nema moc zajem. Je pravda, ze jsme vetsinou sami doma . Ale nevim, jestli rozumi vsemu, co rikam. Rozumi jednoduchym povelum, otevri, zavri, zaklepej, sundej cepicku, bundu, zvedni nozicku, druhou, pojd, dej rucicku, pusinku, kde je mami? udelej haci, napij se, udelej ham. A dalsi, ale treba nedokazde stale pochopit ze kdyz sviti trouba tak pali, ze nemuze otacet knofliky na sporaku. Proste mi nekdy nerozumi vsechno. Je to moc sikovny chlapecek jinak. Hracku se sesti otvory na ruzne tvary zvladal v roce a pul, ukazal kam patri co a tak i s ostatnimi podobnymi hrackami. Ale nema potrdbu se jinak vzdelavat. Je pravda ze doted jsem ho opecovavala jako mimino. Davala mu najist krmila ho takze ostatnich nazor je ze kluk mluvit ani se vzdelavat nepotreboval. Foniatii a neurologii mame za sebou. Neuro kvuli zaskubum, ktere nadale pretrvavaji. Nekdy ma bezpodnetne lekave stavy. Ze strne. Nekomunikuje se mnou. Donese treba bublifuk ze chce bublinky. Udela rukou ze uz nechce jidlo piti. Ocni kontakt ma. Slysi na jmeno ale nekdy zvysim hlas. Miluje svetla. Ale o komunikac

mitote
29. dub 2016

@peggy722
@krystalka tak jsem vcera sve obavy rekla sve psycholozce a tak trochu mne dala najevo, jestli jsem normalni, kdyz si myslim, ze by Lau mohla byt autik nebo nejak postizena... videla ji mnohokrat a je podle ni naprosto normalni dite..popisovala jsem ji i proc si to myslim, tak tomu se zasmala, ze takhle autici fakt nevypadaji... resila jsem to i den pred tim s kamoskou, co ma stejne nedonosenou holcicku a ta me uklidnila, z eje ot u nich uplne stejne a ze je to v poradku... tak snad no...
jinak za posledni dva tydny mame docela dost novinek, Lau zacala jezdit na dvoukolovem odrazedle, najednou ji to slo uplne sama, krasne udrzi i rovnovahu kdyz zvedne obe nohy. Taky se doma odplenkovala a chodi si na nocnik sama. Dnes poprve to zkousi i ve skolce. No a zacala delat ta zviratka. A vcera chtela, abycom ji zapl televizi, rekla jsem ze ne a manzel povida: Lauri, kdyz reknes "mami telka" tak se treba mama slituje. Holky meli jste ji videt, ona se mohla pretrhnot jak najednou opakovala porad "mami" "mami" "mama". Potvora jedna.
Jinak ve strede ji v gymnastice moc chvalili, jak celou hodinu poslouchala a spolupracovala. Uplne byla ukazkova. Dnes jsem se ptala ve ucitelky ve skolce jak tam spolupracuje a to rikala, ze uz se nevzteka tak jako na zacatku, ale ze je takova roztekana... ze dlouho u niceho nevydrzi a ze decka uz ji berou mezi sebe, jako z ek nim patri, ale ze ona si stejne spise dela nekde neco jineho.
Coz je zvlastni, protoze ja ji znam jako pravy opak. Doma dokaze knizku prohlizet pul hodiny, to stjene skladat puzzle, nebo jak rada vyplnuje ty graofmotoricke ukoly tak to vydrzi hodinu. A na ulici kdyz viid deti, kdyz za nimi utika a hraje si s nimi, kdyz neco nakladaji na nakladak, hned jim pomaha. Takze to me ucitelka trochu prekvapila. No kazdopadne jsem zvedava s jakou dnes pujde ze skolky, kolikrat se tam pocura a nebo jestli zvladne nocnik i tam.

peggy722
29. dub 2016

@sebaanez A na neurologii něco našli ? Dělali mu EEG kvůli těm záškubům ? To chce ještě psychologa.
Ela až na ty záškuby na tom byla podobně a dohnala to.
Dneska dorazil děda a pár měsíců jí neviděl a je v šoku, jak krásně teď mluví, že už jí úplně všechno rozumí. Takže dohnat se to dá.

peggy722
29. dub 2016

@mitote A jak dlouho už chodí do školky ? Ela se ve školce ze začátku taky moc nezapojovala, ale ona si teda nechtěla moc hrát s dětma ani venku. Jakmile se rozmluvila, tak se to postupně zlepšilo a te´d už je to úplně v pohodě. dělá všechno, má spoustu kamarádů.

mitote
29. dub 2016

@peggy722 no od rijna chodila na dva pul dny, ale vis jak, byla vic nemocna nez ve skolce... a ted od duba chodi tri pul dny...takze docela malo. Jeste ma tri roky nez pujde do skoly tim, ze je rijnova. Prave Lau je venk jak lepidlo, vidi deti a jde se kamaradit... tak me trochu prekvapilo ze ve skolce ne. A ma i kamaradku Saru se kterou jdou jedna ruka....

peggy722
29. dub 2016

@mitote To je asi tím, že tam nechodí každý den. Ela je taky věčně nemocná. Momentálně je zase doma.

mitote
29. dub 2016

holky, jsou nektere Simonovy listy vhodne uz od 3 let? Divala jsem se, ze jsou nektere na grafomotoriku.. popr co a jake doporucite? Ji to i bavi, tak bych nakoupila 🙂