Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

emikie
4. říj 2016

Ahojte, chcela by som sa spytat jednu vec - deticky, ktore maju vyluceny autizmus - ako Vam rozpravaju, ked uz sa rozbehli - vyzera to prirodzene, ako bezne dietatko? Nasmu syncekovi vcera pani Janosikova vylucila autizmus (boli sme tam uz 4x a vylucuje ho napriek tomu, ze stale robi vela divnych veci, vytvara si urcite ritualay - odovodnuje to tym, ze ked nema dieta porozumenie v poriadku, tak mu ritualy pomahaju uistit, ze je vsetko v poriadku, ze napr ked pojde tou istou cestou, vzdy prideme domov, preto ze nechce ist inou cestou ), ma 4.5 roka, rozprava uz pekne, ale je to take ako zo za znamnika - recni recni, vsetko komentuje,a le su to take veci, co ma napocuvane od nas - pouziva to dobre, len je to take divne, napr ideme autobusom, rozprava si tu zastavi autobus a teta vystupi, lebo teta tu byva, my nevyustupime, lebo tu nebyvame... (to som kedyusi vysvetlovala mladsej dcerke, ked sa pytala, preco sa otvorili dvere a pod). a takto si komentuje vsetko dianie na okolo. Ak sa ho pyta, tak mi odpoveda. v skolke napr nerozprava skoro vobec, ale ked sa pytaju, tiez odpoveda. Ako vyzera rec u Vasich deticiek?

sisstin
autor
4. říj 2016

@emikie syn teda mel a ma porozumeni ok, ale taky dlouho mluvil jen v naucenych vetach ;) prirozene mluvi tak od 6 let ;) a ve skole ma tendence mluvit v naucenych vetach porad ;)

emikie
4. říj 2016

@sisstin super, dakujem pekne

sisstin
autor
4. říj 2016

@emikie u toho narusenyho porozumeni to muzou byt i echolalile, klidne cely vety ;)

sisstin
autor
4. říj 2016

@emikie coz bych i u vas tipla, ze to echosky jsou. Syn jako mluvil normalne, ale proste jakoby neumel vymyslet vlastni vetu. Vzdycky ta veta byla uplne stejne proste... Blbe se to vysvetluje...

emikie
4. říj 2016

@sisstin no ono je to take zvlastne, lebo ak napr na logo opisujeme nejake obrazky a ukaze mu taky, co este nevidel, tak ho nejak opise - vtedy je to gramaticky nie uplne spravne, ale nieco vymysli. aj ked sa pytam nieco, co este sme "nenacvicili"tak nejak mi odpovie. len ked si rozprava tak sam od seba, ze sa ho nikto nepyta, tak vacsinou su to take zname veci, co viem, ze uz pocul on nas - ale su to velke mnozstva textu, v podstate si tak okomentuje kludne aj cely den. Ja sa len bojim toho, aby z toho nakoniec ten autizmus nejak nebol... aj ked teda ani specificky naruseny vyvin reci nie je malina... cas ukaze

demetritis
4. říj 2016

Ahoj muzu se zeptat v listopadu jdeme na vysetreni . Jak dlouho to cirka trva . Co zhruba sebou . Jinak do ceho zaradit jeho vybuchy bud pri zakazu brecu nebo se zacne boucha nekdy mlatit hlavou o lednici podlahu a tak a rve u toho ze je funan . Nebo zacne utocit na nas to same kdyz mu vezmem novou hracku nebo se polije nejdeme k babicce kdyz chce hracky dam do jine krabice nebo mu postavim jinou garaz . Ted je dos zle skr mladci zacne mu neco brat a je scene jenze ona je agresivni kdyz on krici nebo tak. Je takova jen nanej . Kdyz se na nej z necim tlaci schvalne se pozvraci vice mene vse musi byt, po jeho jinak je nepricetny hystericky a tak . Z mluvenim to mu trvalo malinko dil to co ma rad nebo semu liby pojmenuje i kdyz si slova upravi a skomoli .dost kouka na detske porady v aj a barvicky rekne jen anglicky vy je v cestine ale neliby se mu kdyz ponem tata chce ad mu to rekne cesky zarazi se a ztuhne a jde do breku ci afektu . Dalsi proble hriste a cizi deti uz sem to po posledni lezeni pro nej na prolezku vzdala ja je tam sam nebo ty deti jsou tiche je to v pohode ale jedno hlucnejsi dite ktere dobre nezna stuhne a breci a uz se nepohne pak nas vola a kdyz se knemu priblizi nejake ditko zacne silene krice ze je to jeho . Uz nemuzu sou mu tri a male 15 mes , kdyz potrebuju aby od male ute nebo kni nechodil neposlechne proste me a obvikle nikoho nevnima ma svuj svet .

peggy722
5. říj 2016

@emikie
To je normální. Ela mluví přirozeně až posledních pár měsíců, bude jí šest.

ludinka
6. říj 2016

Ahojte maminy prosim o radu, mam 18 mesacneho syna, od 15.mesaicov mam podozrenie je nieco s nim nie je v poriadku. V tom veku mal strasne vela autistickych crt, napr. nereagoval na meno, ked mu nieco ukazeme prstom cez miestnost tak sa tam nepozrie, nerozumie zatial vôbec nic, s hrackami sa hral v tom case tak ze staval vsetko na seba, nielen kocky ale aj ine predmety. Oslovila som centrum Andreas ale tak mi bolo povedane ze na diagnostiku nas vezmu az v 3 rokoch a odporucili nam rannu intervenciu.
Boli aj u nas doma ale teda povedali nam ze ma len opozdeny vyvin porozumenia a reci. Chodime tam na terapie,ale zatial nevidim ziaden posun hlavne co sa tyka reci-ma tu svoju cinstinu ako tu pisete niektore,vie povedalat aj mama ale vôbec nevie ze som to ja. Co ma najviac trapi tak v poslednom case nas zacal doma vsetkych stipat ked nieco chce....nedokaze ukazat prstom alebo zakyvat hlavou ano , nie....mam o neho strach. prosim vas co este mozem urobit, kde nas mozu diagnostikovat v tomto veku??
Ak existuje nieco co by pomohlo tak by som to nerada v tomto veku premeskala len preto ze niekto nas zle diagnostikoval alebo neodhadol situaciu. Dakujem za kazdu radu.

sisstin
autor
6. říj 2016

@ludinka no v tomhle veku nikde moc nechteji no ;/ spis bych se snazila najit nejakyho specpeda, ktery vam pomuze s tou neverbalni komunikaci, rozvojem porozumeni atd. Urcite duvod k obavam mas opravneny, ukazovat a rozumet by uz mel...

ludinka
6. říj 2016

@sisstin ku tej specialnej pedagogicke chodíme, ale akosi nie som s nou spokojna, respektíve maly sa za tu hodinu neprejavuje tak ako doma a preto sa mi zda ze nam to nepomaha. ale dakujem za radu, skusim este navstivit nejakého iného speci pedagóga.
A poznas prosim ta niekoho kde sa stal este zazrak vtomto veku? alebo sa mam zmierit s ty ze to bude zle?
Teraz uz na meno reaguje ale to je vsetko.....nerobi take tie veci ako pa-pa, tapi tapi. Podla mna tomu nerozumie ze preco by mal.....napriklad to kyvanie robil asi tyzden a teraz uz nechce, tapi tapi si robi iba sam pre seba, nie vtedy ked tlieskaju vsetci ókolo.
Take tie hry ako barany barany buc alebo varila mysicka kasicku ma rad,aj ocny kontakt ma v pohode.

sisstin
autor
6. říj 2016

@ludinka mno, syn byl do 2 mimon. On teda ocni kontakt ok, reakce na jmeno taky, ale neukazoval, nenapodoboval, nechapal moje ukazovani, nerozumel atd. Pak najednou ve 2 a ctvrt mu "seplo" a ve 2,5 uz rozumel vsemu, ukazoval, delal detsky hricky, umel celou abecedu, pocital atd. Proste za 9m se posunul dopredu asi o 2 roky. Zustala mu jen ta blba rec, ted v skoro 9 mluvi normalne, ale ma spatny sykavky a neumi Ř. Jinak jednickar. Co zpusobilo to opozdeni mi nikdo nikdy nebyl schopnej rict....

ludinka
6. říj 2016

@sisstin tak to je uzasna sprava, dakujem za povzbudenie, modlimsa aby sme aj my mali podobne stastie. Ten moj je opozdeny aj vmotorike sedel ako 11 mesacny, chodil 17 mesacny, neskoro sa pretacal a v v bruchu sa nepretocil nikdy, musela som rodit cisarskym rezom kedze bol otoceny koncom panvovym. Nahodou nevies ci to nesuvisi spolu?

sisstin
autor
6. říj 2016

@ludinka motoricky vyvoj mel taky lehce opozdeny... Sed 9m, lezl 10m, stal v roce, chuze na zacatku 16m.

ludinka
6. říj 2016

@sisstin ale to naozaj len lahko- ked sa neporovnavas s inými sikovnejsimi detmi, boli ste v norme, tak ako aj my....
naozaj dakujem ze si sami ozvala, dost simi vylepsila naladu, aj ked samozrejme kazde dieta je ine, tak zatial len skusim vymenit tu specialnu pedagogicku a uvidim, ved viac nazorov viac rozumu.

emikie
6. říj 2016

@ludinka ahoj, ja odporucam tuto knihu https://www.fedu.uniba.sk/fileadmin/pdf/Sucasti...
vas je este malicky, takze hlavne pracovat na porozumeni a reci. keby som vedela davno to, co teraz, mozno by sme sa tolko nenatrapili.... ja som na maleho chrlila basnicky pesnicky, cely den rozpravala, ved aby sa na neho nalepilo a zreje som mu tym narobila len chaos...
nas bol iny od malicka - vsetko tocil, neukazoval, nepozeral, nereagoval casto a pod. ale ja som to zas brala v pohode, ved nevychovavam cvicenu opicu, takze tapi tapi som ani neocakavala.... zaplo mi az tesne pred 3 rokmi (to uz boli aj veci ako zmena oblecenia nezniesol, zmena trasy a pod) - podozrenie na autizmus, zacali sme vysetrenia a makat a makat. okolo 2 rokov vravel len par skomolenych slov, okolo tych 3 zacali echolalie - opakoval cele vety - ale aspon to vyzeralo funkcne, bolo to k spravnym situaciam. teraz ma 4.5 a psychologicka vylucila autizmus, a vravi, ze to je specificky naruseny vyvin komunikacie - ale teraz uz rozprava celkom dobre a k veci, len nie je to take prirodzene, ako u bezneho dietatka. a tie divne veci pomalicky ustupuju, ale nie vsetky - ale to je vraj v poriadku. uvidime casom, co z toho este bude, ale vyzera, ze sa to da, aj ked stale si nie som ista.... tak ja si myslim, ze hlavne to porozumenie musi sa lepsit, aby isli dietatku tie ostatne veci a rozvijalo sa socialno. na zaciatok hlavne zjednodusit komunikaciu, ako odporucaju v tej knihe. byt len o 1 krok pred dietatom - ak nerozprava, tak vsetko len jednoslovne pomenovavat. ked zacne jednoslovne - pridat 2 slova atd. drzim palce. super, ze ste zacali tak skoro 😉

ludinka
7. říj 2016

@emikie velmi pekne dakujem za ten typ na knihu, urcite si ju zozeniem

cherryleny
8. říj 2016

Ahoj maminky, nesetkala jste se s podobným "problémem"? Synovi je necelých 3,5 roku. Zatím máme diagnostikován OVŘ, s tím, že VD není vyloučena, ale ukáže čas... Syn teď nastoupil do MŠ (klasická, ale max 15 dětí a 2 učitelky) , ale zatím tam vůbec nemluví. I na mě ve třídě nemluví jen ukazuje. Jakmile dojdeme do šatny, tak tam už ten blok nemá. Nevím, zda je to tím, že se stydí nebo mu v tom snad něco brání. Nutno podotknout, že on toto má nejen ve školce, ale třeba i na logopedii nebo na návštěvě a všude tam, kde ví, že by měl promluvit... Například u babičky a dědy nebo tety a jejích dětí, které zná velmi dobře se nestydí. Ani na hřišti tento problém nemá, ale povídá si pouze s námi. Na cizí lidi a děti snad v životě sám nepromluvil. Sám mi doma řekl, že se bojí, že by se ve školce smáli... ☹ Nemáte zkušenost? Odezní to, až se mu zlepší mluva? Dělám si starosti a je mi ho líto. Je i ve školce díky tomu takový odstrčený, vždy když přijdu, tak si hraje sám, nepřidá se sám od sebe k jiným dětem. Ale pokud dělají něco společně, tak se prý zapojuje... Díky moc.

thinulka
9. říj 2016

Ahojte mamicky. Mam obavy o synceka ma 8.mesiacov a absolutne nereaguje na meno. Ked niekto vojde do miestnosti a nieco povie tak sa hned otoci aleako nahle sa s nim hram a rozpravam na neho tak nereaguje :( akurat ked mu skladam kocky a zhodi ich tak sa pozrie namna ja mu poviem bac a usmeje sa. Moze to byt len opozdeny vyvoj alebo sa hned musi jednat o autizmus? Inac take ako tapi tapi alebo papa tak to sa vobec nechyta. A prosim nepiste mi ze si ho nemam tolko vsimat lebo je maly ale uzivat si ho ja mam odovodnene obavy mala som komplikovane tehotenstvo a 27 hodinovy porod. Napiste mi prosim vas nazor. Velni pekne dakujem

sisstin
autor
9. říj 2016

@thinulka reakce na jmeno byt jeste uplne nemusi, to samy napodobovani. Norma je cca od 6-10m reakce na jmeno a napodoba 8-15m ;)

peggy722
9. říj 2016

@cherryleny Tohle Ela dělala taky. Oni si dobře uvědomují, že nemluví jako ostatní a trápí je to. Ela dodneška strašně špatn snáší, když jí nějaký slovo nerozumíme, když něco zkomolí. To se vždycky začne strašně vztekat. Když nastoupila do školky, tak tam taky moc nemluvila, skoro vůbec. Postupně jak se celkově zlepšovala, tak se toho bloku zbavila. Teď už pusu nezavře.

emikie
10. říj 2016

@thinulka dobre znamenie je ta reakcia, ked zhodi kocky, ze sa na teba pozrie, ze co ty na to = zdielanie, to pri autizme velmi nebyva 😉

girafka
11. říj 2016

Ahoj maminky,rada bych se zde zeptala jeste na jednu vec.Syn ma zatim diagnostikovan opozdeny vyvoj reci a stim,ze se jeste musi vyloucit vyvojova disfazie.Mame ve skolce problem s tim,ze jakmile synovi nekdo chce vzit hracku,tak zareaguje tak,ze dane ditko bouchne tim,co ma v ruce.Ta prvitni reakce neni rec,ale takovyto zkrat.Stale mu to vysvetluju,ale nejde to.Je mozne,ze tohle dela jen proto,ze stale moc nemluvi?

sisstin
autor
11. říj 2016

@girafka jo, je to mozny tak na 99,9 % ;)

peggy722
12. říj 2016

@girafka Ela se taky chovala agresivně, ale ne ve školce. Ale na hřišti nesnášela, když si někdo chtěl něco půjčit. Nechápala co po ní to dítě vlastně chce, proč by mu měla něco dávat. Vysvětlování se míjelo účinkem, problém byl, že to nechápaly ani ty děti a ani jejich matky. Přestala jsem pak na hřiště chodit, protože mi hrozně vadilo, jak na mně všichni koukají, jakýho mám nevychovanýho spratka. A že prostě půjčovat věci se musí a basta.
Ve školce to bylo lepší, tam prostě ty správný normy chování odkoukala od těch ostatních. Ale velkou zásluhu na tom měly učitelky, který prostě vysvětlovaly ostatním dětem, že to nedělá schválně. Časem se prostě znormalizovala.
On nemá asistenta ?

girafka
12. říj 2016

@peggy722 nene asistenta nema..on celkem vsechno zvlada..oblekani,zachod,jidlo teda jak kdy-nekdy od nej odchazi..Dneska strcil chlapecka a ten upadl na stolecek..Jsem z toho zoufala..Ucitelky zavely uklizet hrackY a chlapecek mu zacal brat ty jeho a uklizet je..Pry je jinak hodny,ale tohle proste nechape 😕
Ceka nas jeste foniatrie a psycholog za mesic..

girafka
12. říj 2016

@sisstin jsem z toho zoufala..stve me,ze jsem se nechala detskou doktorkou uchlacholit,ze se rozmluvi a blabla,mohli jsme to mit uz rok za sebou..Logopedka napsala zpravu i pro ucitelky,ktery mi na to rekly,ze to proste neni mozny delat tak,jak chce logopedka..ze maj na to moc deti.

lulululucia
12. říj 2016

Ahojte baby,
idem si k vám po radu.Mám 19 mesačného syna Martinka, od narodenia je hypotonický ešte nechodí.pôrod bol komplikovaný, ale mozog poškodený nebol. Do 6 mesiacov sa pekne vyvíjal ale potom dostal zápal obličky s febrilnými kŕčami a prestal ďžavotať...a vydáva len hrdelné zvuky ..v 14 mesiacoh povedal slovo daj ktoré hovoril asi týždeň a potom prestal..boli sme s ním na rôznych vyšetreniach genetika metabol.gastro endokrino všetko negatívne..je aj veľmi chudučký má 9, 5 kila...čo sa ocneho kontaktu tyka nemaho bohvieaky, nedzavoce, ukazuje iba ked chce nejake jedlo..ukazoval aj v knizke ale teraz prestal;( chce si v nej len listovať...obávam sa autizmu...lebo je iný..nezdiela so mnou pozornost ..nepozrie sa na mna co ja na to...len obcas mi donesie hracku...nerobi tapi tapi ani pa pa...
chodia k nam z vcasnej intervencie..psychologicka a logoped ...mam ho ucit ocnemu kontaktu a gesta...
co si o tom myslite baby?
dakujem za vas nazor.
Lucia

aaa
12. říj 2016

@girafka Můžu se zeptat, co logopedka napsala do zprávy pro učitelky? Máme to podobně, syn mluví velmi špatně, od září chodí do klasické státní školky, do přihlášky mu pediatrička napsala opožděný vývoj řeči, učitelky jsem na to upozornila sama. Na logopedii chodíme od února, jiná vyšetření nám doporučena nebyla. Logopedka je toho názoru, že školka by ho mohla "nakopnout", protože bude chtít komunikovat s dětmi.

girafka
12. říj 2016

@aaa urcite..je tam doporuceni,aby byly na prechodnou dobu ve tri dve ucitelky od deviti,u obeda kdyz nebude chtit sedet,tak aby si k nemu jedna sedla se svym jidlem a komunikovala s nim,aby mu ukazaly ze kdyz o hracku poprosi,ze mu ji dite na chvili pujci..kdyz si deti hrajou,tak ho mit "po ruce",aby se daly resit pripadne konflikty,kdyz se bude neco dit,nebo po nem neco chteji,tak to rict primo jemu ne na celou tridu,tomu nerozumi..Nemluvit na nej v souvetich,zakazy typu nesmis,nedelej to rikat v urovni jeho oci..
Je to fakt obsahla zprava