Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
25. bře 2011

hanatka ale Kati je 2 roky starsia, tak to ber

na 2,5 rokov sme jasali ak sa otocila na meno 😉

hanatka
25. bře 2011

@jolinka no on právě docela reaguje dobře, sice někdy musím otázku zopakovat, když se mu totiž nechce, je schopen mi na otázku čím se jezdí odpovědět "jo" 🙂 Zvlášť, když si u toho třeba skládá puzzle nebo tak.
Ale napodruhý odpovídá správně 🙂
Já to myslela tak, jakože kdy to na mě začne vybalovat už předem 😀

jolinka
25. bře 2011

tak porozumenie ma potom v poriadku, v com je problem ked si tu medzi nestandartnymi detmi?

hanatka
25. bře 2011

@jolinka no už jsem psala, mám podezření na AS, má hyperlexii, nezajímají ho ostatní děti, zajímají ho "nestandartní" věci, chce pořád sledovat ČT24, kvůli tomu, že tam běhá text, moc nemluví, teprve začíná.. Je hodně uvztekanej a živej

jolinka
25. bře 2011

inak mam syna, 2 roky a 3 mesiace a on na take co sa s cim robi, na co sa pouziva atd.. otazky tiez este nevie reagovat, pritom ale rozprava na svoj vek velmi pekne. na take bezne prakticke otazky Chces toto, chces tamto? Ideme tam? aku chces rozpravku? atd. to vie celou vetou odpovedat.

jolinka
25. bře 2011

hanatka ... jj daco sa mi mari

s tymi detmi sa fakt akoby vrece roztrhlo, komunikacne, recove poruchy, PAS... ☹

hanatka
25. bře 2011

@jolinka no já si myslím, že před 3 měsíci by mi taky neodpověděl, šel dopředu od těch 2r5m, začíná se rozkecávat, připadá mi, že i víc rozumí. Ale má problém odpovídat celou větou, v SPC se ho právě psycholožka ptala, kdy si vezme deštník, tak to mlčel, ale když jsem začla větu já: Deštník si vezmeme, když ..... tak krásně doplnil "prší", a psycholožka pokračovala: abysme... a Radeček "nezmokli".

jolinka
25. bře 2011

co je to hyperlexia?

hanatka
25. bře 2011

@jolinka předčasný zájem o čísla a písmena, čte je cca od 1,5 😉

jolinka
25. bře 2011

no to musi byt sranda... nerozpravam, zato citam a pocitam 😀

je urcite nadpriemerne inteligentny, ja som v podstate poznala iba jedno nadpriemerne intelig. dieta ktore malo zaroven vyrovnanu povahu, ziadne problemy so spanim, jedenim, hyperaktivitou a s nezaujmom o deti... asi islo o vynimku, skor to byva, ze ak dakde sa prida, dakde nieco chyba

hanatka
25. bře 2011

@jolinka jj, koukali na nás všude, když ani ne dvouleté dítě se zastavilo před každým nápisem a začalo odříkávat písmena nebo čísla.. u čísel se vybičoval i k tomu, aby je i říkal, takže ve dvou letech jsme měli slovní zásobu máma, táta, bába, děda, koko, hají, ham a různý citoslovce a číslovky 0-9 😉
Naštěstí problémy se spaním nemá vůbec, naopak je oproti vrstevníkům docela spavý 🙂
Jídlo jak kdy, do dvou let jedl krásně a hodně, teď si začíná vymýšlet a jedl by jen sladký, potvora.. Ale nakonec krom bramborového salátu a zelí sní všechno 🙂
Možná má právě jen nějaký nerovnoměrný vývoj, emociálně a sociálně je na tom fakt špatně, no asi uvidíme časem..

jolinka
25. bře 2011

hanatka

to ti potvrdi kazda ucitelka zo skoly pre nadane deti, ze tieto deti maju povacsinou problemy v socialnom spravani, su velki individualisti, emocne nevyrovnani, rovesnici im nic nehovoria, uprednostnuju dospelych alebo ovela starsie deti

hanatka
25. bře 2011

@jolinka no kéž by jsi měla pravdu, já se toho AS moc bojím.. Co bych dala za normální, klidně i podprůměrně inteligentní, ale zdravé dítě 😒

jolinka
25. bře 2011

na zaklade coho mas podozrenie na AS?

hanatka
25. bře 2011

@jolinka no toho všeho, co jsem napsala...
On sice nemá typické autistické projevy, ale právě lehčí forma AS se projevuje hlavně tím nezájmem o vrstevníky, prostě tou odlišností v sociálním chování..
Když jsi přečtu o nadaných dětech, měl by brzo mluvit, a to on nemluvil.. Měl by dlouho vydržet u věcí, které ho zajímají, no to zase těžko říct, co to u dvouletého dítěte je.."dlouho vydržet". Protože on spíš pobíhá a hledá činnost, která by ho bavila.. teď se konečně trochu našel v těch puzzlíkách a různých skládaček, ale do dvou let to byla hrůza, ho nebavilo skoro nic krom těch písmen a čísel.

hanatka
25. bře 2011

Teda já píšu jak Tatar 🙂

jolinka
25. bře 2011

ved prave

navyse Radecek je este maly na nejaku definitivnu diagnozu, ta skala AS je fakt tak siroka, ze v tych lahsich formach pobehuje po svete kopa nediagnostikovanych aspikov, pripadne na to oni sami dojdu az v dospelosti. To iste je aj s autizmom, je vraj v populacii dost jedincov v nejakom rozhrani medzi autizmom a beznou populaciou, niekedy zavisi len od konkretneho psychologa ci tam dieta zaradi, ci nie...

ygreen
25. bře 2011

informace z klinické logopedie

logopedka, hrozně milá holka v našem věku, nejdřív s Tobíkem něco zkoušela, ale nic, tak ho nechala být. Ordinace je taková malá komůrka se spoustou zajímavých věcí a tak Tobího pozorovala codělá a tak. Choval se normálně, jako doma, stavěl skládačky, puzzle, telefonoval (docela hodně, tak ho trochu i zaslechla, jak breptá), dával jí věci, apod. No její názor -
zatím si s ním neví vůůůůůůůůůůůůůůbec rady, říkala že ani neví co připravit na příští pátek, ale že asi holt začneme tak, že si Tobí s ní bude 30 minut hrát a zvykat si na ní (třeba si ho vzala na klín a ukazovala mu tam něco jako je hravé učení a tak).
Ale autista podle ní není, není sice psycholožka, ale podle ní tedy není, max. nějaký lehký atypický, jako je půlka matfyzu. No, ale nepřijde jí ani na dysfázii, kterou mu jako diag. uvedla foniatrička. Páč dysfatici většinou zaostávají ve všem, i když různě. Ale Tobík jí přijde inteligentní minimálně průměrně spíš nadprůměrně a hlavně se divila, že je šikovnej na sport, to dysfatici nejsou a i tu hrubou motoriku mají horší né li špatnou. Ale ta řeč neřeč. Dysfatik se snaží prý dorozumět jinak a ona je dost zmatená, že Tobiáš z 99% ke svému životu řeč nepotřebuje. Takže - prozatím s ním bude pracovat jako s dysfatikem, ALE ona se po téhle první schůzce kloní nejvíce k tomu, že Tobík bude mít nějakou sluchovou vadu (pokud by nebyla těžká, stačilo by naslouchátko a rozkvetl by ). Nebo má těžce opožděnou řeč a díky povahovým rysům po manželovi je takovej celej "zvláštní" (ptala se mě na manřu, protože se to dědí a Jirka je hodně nemluvnej, ve společnosti nemluví třeba celej večer, nedívá se do očí, apod).

Jo a přišel jí takovej dětštější, co nám připadá taky. Ohledně toho sluchu říkala, že měla jednoho chlapečka, taky mu dali nejdřív dysfázii a nakonec se zjistilo, že má 80% ztrátu sluchu, dostal naslouchátko a rozkvetl a udělal hrozně rychle obrovské pokroky.

Takže nejlepší je teď objednat Tobíka na audio na foniatrickou kliniku do Žitný - na spánkové audio - budu tam s ním přes noc, odstane na řepu elektrody a oni ve spánku zjistí, jestli je problém dysfázie, kdy se synapse prostě nespojí tam kde mají, nebo sluch.

Další jako mentárlí retardace opožděný vývoj vyloučila, protože by byl i v té hrubé motorice. Tož tak. A zajímalo jí, že jsem říkala, že se za poslední měsíc hodně otevřel, tak možná fakt opoždění, ale zvláštní. Vyjádřila se tak, že neví co ale něco tam JE. Důležité je, že jí nepřipadá na autismus, nechala mě 1,5 hodiny povídat jakej je, co dělá a tak z toho to usuzovala. Podpořila mě v tom, objednat se ke krejčířový na léto (psycholožka).

jolinka
25. bře 2011

ygreen

ako ja nie som extra odbornik na dysfaziu, ale myslim ze dysfazia s dobrou motorikou nevylucuje, aj nasa Kati ma vybornu hrubu a jemnu motoriku.
takisto sa nevylucuje s dobrou inteligenciou, vid. Tygr od sisstin..

ygreen
25. bře 2011

@jolinka to já vím, že se nevylučuje s inteligencí. Ale říkala mi, že dysfatici zvládají hůř tu hrubou - ty schody jak psala sisstin, nebo skákání obounož, stání na jedné noze, chytání míčků, házení do koše - to vše Tobí zvládá super

jolinka
25. bře 2011

@ygreen

no neviem... kamaratka mala chlapca s expresivnou dysfaziou, rozumel, bol velmi spolocensky ale velky problem s recou.... a ten bol sikovny jak opica.
nasa kati chodi po schodoch od 14 mesiacov, strieda nohy od 2 rokov, kolobezka a kolieskove korcule od 3,5 roka, teraz v zime i zimne korcule... proste v sportoch je povacsinou lepsia ako bezni rovesnici... ale beriem ze to nie je az take bezne a dysfaktici maju casto problem s motorikou, ale ako vravim nevylucuje sa to, maly moze mat dysfaziu aj s dobrou motorikou

jolinka
25. bře 2011

@ygreen

zistovala u Tobiaska aj porozumenie reci aku ma pasivnu slovnu zasobu?

jolinka
25. bře 2011

ono tie deti s roznymi typmi a stupnami dysfazie mozu byt tak odlisne ze to ani nevyzera jak jedna diagnoza.

My sme sa stretli s tou kamaratkou a jej synom ked mali obe deti 4 roky. Ja sa pytam Tomaska. Koho si si pozval na narodeniny? chlapec rozumel otazke ale nedokazal odpovedat celou vetou tak povedal iba... Pa- a- tik {kamarat Patrik]
Kamoska sa to iste spytala Katiky, Katika VOBEC neporozumela otazke, zato odpovedala celou vetou... Ja som nepozvala na narodeniny... 😝

sisstin
autor
25. bře 2011

@ygreen je to, jak píš @jolinka... záleží, jaká je to forma dysfázie a jak je těžká. To, že má Tobís dobrou motoriku v žádném případě nevylučuje, že by mohl být dysfázii 😉 na diskuzi chodí holky, jeden kluk má smíšenou a druhej těžkou receptivní, a oba dva jsou v motorice, a v té hrubé obzvlášt, více než dobří 😉

Dysfázie je ( stejně jako všechny tyhle komunikační poruchy) tak obsáhlá a různorodá diagnoza, že žádné dítě není stejné jako druhé. Pokud je to lehčí forma expresivní, tak můžou mít třeba problémy fakt "jen" s tou řečí a ve všem ostatním být naprosto v pohodě, pokud jde o těžkou expresivní - tu má třeba Beatka od Markéty, ta je o dva měsíce starší jak Tygr...tu motoriku má opravdu zasaženou těžce a třeba (pokud vím), tak zatím nemluví vůbec.. 😉

Tygr má fakt horší jedině tu hrubou motoriku ( ale není to zas nijak extrémní), jinak je ve všech složkách zatím pořád průměr, v něčem i nadprůměr ( sluchová percepce). To uvidíme dál, jak ta dysfázka popř. něco zasáhla víc...

Takže ve výsledku třeba dítě s lehčí smíšenou na tom může být lépe než dítě s těžkou expresivní atd. To se fakt nedá vůbec takhle říct, to fakt musí posoudit vynikající psycholog a i ten to třeba nepozná hned, a musí počkat, dokud není to dítě starší 😉

sisstin
autor
25. bře 2011

@ygreen jo a ani EEG nemusí tu dysfázii potvrdit...Tygr ho měl čistý ( stejně jako spousta dalších dětí s dysfázkou)...nějakej nález mívají děti s opravdu těžkými formami dysfázie 😉

sisstin
autor
25. bře 2011

jo, a historka z natáčení...sedíme dneska v Mekáčovi..vedle nás asi tak pětiletá holčička s prarodiči...Tygr si tam vedl svoje řeči typu - zvedl cukr a říká "ne" (páč já nesladim kafe), zvedl smetánku a říká "jo"..pak ukáže na stůl a říká "bíbí"(jako, že je bílej), ukázal na zem, kde bylo rozlití pití a říká "voa " (voda)..venku projel autobus, Tygr ukazuje a říká aubus jede, no a prostě tímhle stylem 😅 😅

a slyšim, jak ta babička říká: "no chlapeček, ten je ještě malej, kolik mu může být, tak dva roky?" 😀 😅 😅 😅 fakt jediný štěstí, že je ten Tygr tak malej a hubenej a v ksichtě vypadá jak miminko, pak to aspon působí adekvátně ta jeho "řeč" 😅 😅

sisstin
autor
25. bře 2011

@ygreen a ještě, nedá se všechno spojovat jenom s tou motorikou..chodím na blog holčičky, která je těžce mentálně retardovaná a jediný, co má na svůj věk je právě hrubá motorika...podle toho se prostě nedá posuzovat celej ten vývoj...

fakt bych počkala na nějaké závěry až od Krejčířové 😉

jolinka
25. bře 2011

😀 😀
he he my to mame podobne, Kati ma na 4,5 roka len 97 centi

take poznamky, ze Na rok a pol je celkom sikovna [ej keby si vedel ze uz mala davno 3... 😉 ]

sisstin
autor
25. bře 2011

@jolinka to je mazec, to je fakt drobek..Tygr má za měsíc 3,5...a asi 95cm a necelých 13 kg...a je všude fakt nejmenší a nejhubenější 😅 😅 😅

jinak ale na druhou stranu je fakt hrozný, jak ta řeč pak fakt ovlivnuje to, jak dítě působí 😕 když si vezmu, že Tygr fakt zvládá některé docela dost těžké úlohy a tak...ale když fakt otevře tu pusu, tak mu odhadujou dva roky 😝

sisstin
autor
25. bře 2011

@jolinka jinak, jak tak píšeš o Kati, tak mě pořád napadá čistá receptivní dysfázie 😉 asi určitě slabší forma...to by byla první dítě, který bych takhle znala 😉 nechcete jít taky k té Krejčířové? Vím, že jsi těhu a máš další děti...ale ono by určitě stačilo jet jednou, Kati už je poměrně velká, takže ta dg. by byla asi zřejmá..a pak by jste to už dořešili u vás doma 😉