Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
1. led 2010

slavistka: ahoj...taky někdo podobný nám 😉 syn třeba vůbec nechce chodit na hřiště, lézt po prolézkách, houpat se a tak 😉 on by to třeba i uměl, nebo se i naučil...ale prostě je hrozně bojácný, pořád se drží u mě..a na žádnou takovou "atrakci" ho nedostanu ani heverem, a kdyby tam bylo nějaké dítě...tak to mi ani nesleze z klína 😉 na odrážedle jede asi tak 0,000025 km/h...a jenom doma, nebaví ho to. Venku se chce neustále vozit v kočárku, chodí- jen když někde sedím na lavičce, tak pobíhá okolo...ale abysme šli nějakým směrem, to bud do kočárku nebo nosit 🙄 takže až bude teplo, tak začneme trénovat chození bez kočárku, páč mám pocit, že jinak by se vozil do 6let 😕 😅

pokud máte problém "jen" v té expresi, tak to není většinou tak hrozné 😉 u nás je bohužel problém v receptivní složce řeči, a to je běh na dlouhou trat...možná má tu dysfázii i smíšenou, to se ted ještě nepozná 😔 nekreslí vůbec, odmítá vzít jakoukoliv kreslící pomůcku do ruky, nezajímá ho, když kreslím já 😅 tužku mi vytrhne z ruky, zavře blok, uklidí to a šlus 😅 ale to k té dysfázii taky patří, v pěti letech je jejich malba na úrovni 2-3let 😕

já s normální školkou nepočítám, bud logopedickou nebo tu rehabilitační( už jsem to tu asi psala)...ale u vás jsou ty problémy vclku malé, pokud rozumí, tak by podle mě neměl být problém 😉

nana
1. led 2010

sisstin no kukala som na google hneď ako sme prišli z genetiky, ale už samotný primár mi povedal, že nevie zistiť tu na Slovensku akú podskupinu toho syndróma má. No a že na vyšetrenia je malý a to ideme v januári na kardiológiu, gastroenterológiu, reumatológiu, hematológiu, očné a znova genetika. Sama som zvedavá čo zistia.
Teraz sa hlavne bojím si mi každý druhý deň nevolali zo škôlky, že si rozbil hlavu, alebo niečo iné.

sisstin
autor
1. led 2010

nana: a o nějaké speciální školce jsi neuvažovala? Někde, kde je málo dětí a hlavně učitelky mají na starost třeba jen 2-3děti? 😉 Do běžné bych ho asi nedávala 😉

schwarzovka
1. led 2010

ahoj sisstin...náš malej je taky docela odlišné dítě i díky povaze po tatínkovi...jinak my jsme prodělali úplnou ztrátu řeči díky očkování...pomalu se z toho dostáváme...kromě asi 3 slov neřekne nic...jen žvatlá svojí vietnamštinou, ale naštěstí začal rozumět naším slovům...ikdyž to pořád není na takové úrovni, jako u jeho vrstevníků...ikdyž dělá každý den pokroky...u něj je to těžké v tom, že je zaměřený na pohyb, v motorickém vývoji byl vždy o dost dopředu, neměl čas a náladu na nějaké knížky...to až v poslední době, ale ne na dlouho...taky ještě pořád splňuje některé autistické rysy, ikdyž jich pomalu ubývá...pracujeme na tom...teď v Novém roce,plánuju návštěvu odborníků...hlavně tu logopedii...už chci slyšet pořádně MÁMA a ne NÁNÁ, jak mi říká 😀

sisstin
autor
1. led 2010

schwarzovka: ahojky, zrovna jsem ti chtěla písnout, jestli se nechceš přidat 😉 něco jsem už četla 😉 u nás to asi po MMR není, byl zhruba od těch 9m prostě jinej, a po očkování se to nezhoršilo 😉 u nás jde to porozumění taky dopředu, ale pomalu..a je tak o 6-9m pozadu v té recepci 😔 o řeči se nedá mluvit, on ani nežvatlá 😔 motoricky je taky dopředu, teda v té jemné motorice...v té hrubé je spít takový průměr 😉 ...nás čeká ta Krejčířová už ani ne za měsíc, tak se bojim i těšim zároveň 😉 k těm auti rysům- taky pořád nějaké má, občas ho rozčilují takové věci, které my prostě nechápeme- ted je to sundávání kalhot a míchání čaje 😕 , prostě u tohohle ječí jak tur, fakt řve a nikdo neví proč 😕 ono to vždycky vymizí a pak přijde jiná libůstka 😕 když měl tak rok, tak ho neskutečně rozčilovalo, když někdo přišel nebo odešel z místnosti a nebo když jsem si česala vlas 😕 prostě vždycky takovýhle nepochopitelný věci 😅 jinak jiných auti rysů jsem si nevšimla- pokud teda nepočítám to nemluvení...ukazovat už docela začíná. Tak nevím, jestli třeba nebude mít hraniční autismus...ale u té dysfázie to bývá a s porozuměním to mizí 😕

knížkama si jenom listuje, ted máme jednu s reálnými obrázky..tak tu si fakt prohlíží a už asi tři obrázky umí...ale jde to prostě všechno strááášně pomalu 😒 a k tomu ta jeho bojácná povaha, kterou má zřejmě zas po mně 😅

schwarzovka
1. led 2010

náš malej je spíš na hrubou motoriku...jemná taky zaostává, jinak mě nejvíc štve, že malej před tím očkováním mluvit začínal a hezky mu to šlo, po očkování jsem měla doma úplně jiné dítě, úplně se změnil, byl jak mimino...toho autismu jsem se bála, v prvním měsíci po očkování na něj sedělo 80% rysů 😕 , postupně ubývají, zatím přetrvává hlavně to mluvení a sociální interakce mezi vrstevníky...od někoho jsem četla, že ta MMR to způsobuje, ale že se děti z toho autismu jakoby dostají...do té doby než dostanou druhou vakcínu...pak už do toho spadnou úplně...takže i kdyby to pravda nebyla, malej jí už nedostane

sisstin
autor
1. led 2010

schwarzovka: tak Tygr se bojí dětí od narození 😉 ale když si zvykne a nejsou agresivní, tak to docela jde 😉 ale třeba do dětskýho koutku by nešel ani za nic 😝 to samé jakékoliv kroužky, to by tam na mně jenom visel 😝 my máme i druhou vakcínu, tak byla úplně bez reakce...ale já fakt nepozorovala žádné změny po tom MMR 😉 Tygr se začal hodně zlepšovat těsně okolo toho druhýho roku... 😉 je to fakt o moc lepší, i když samozřejmě se stejně starými dětmi se ta komunikace fakt srovnat nedá 😉

ale u vás to tím očkováním zřejmě bude, když se tak změnil a dokonce upadl do regrese 😒 to bych s tou druhou vakcínou taky čekala hodně dlouho, jak se na to tváří pediatr? Naše by to asi nerozdejchala 😝

schwarzovka
1. led 2010

siss...pediatr to ještě neví, byla to jeho chyba...každou chvílí nám má přijít pozvánka na to přeočko...tak se snažím uklidnit...jinak bych ho musela asi uškrtit 😅 ...pak tam půjdu a promluvím s ním...jak se to bude dál řešit...když mi nebude nic vyvracet a uzná svojí chybu nebudu to hnát dál...vydupu si nějaké výhody a indivi přístup u každého očkování...

sisstin
autor
1. led 2010

schwarz: no to se obávám, že svoji chybu neuzná..ono to oficielně nikde napsaný není, že by MMR způsobovalo autismus a poruchy komunikace 😉 bohužel v CR se očkuje podle kalendáře, a pokud dítě nemá nějaké viditelné problémy, tak s tím odložením asi moc neuspěješ 😒 no budu držet palce 😉

schwarzovka
1. led 2010

nebudu se s ním hádat, jestli to má z toho...to vím, že nepřizná, ale musí přiznat, že chybu udělal, malej to očko neměl dostat, páč je alergický na vaječný bílek a přímo v příbalovém letáku je napsáno, že to tyhle děti nesmí dostat, mohl dostat anaf.šok...takže prostě pochybyl...ikdyž se mu "nic" nestalo..

sisstin
autor
1. led 2010

jj, tak tohle jo...ale zajímalo by mě, kolik pediatrů tohle ví 😝 🤐 no to jsem zvědavá, co ti řekne 😝 jinak jsi to s ním zatím neřešila, to nemluvení a tak? Já si zase budu muset jít pro doporučení k té Krejčířové, už jsme 3dostali..tak předpokládám, že bude mít kecy...ona by to neřešila vůbec 🙄 klasika mi řekla, že je ještě malej..a že oni tam austistu maj a prej nereaguje vůbec...takže o tom ví zřejmě prd...a autíka si představuje jako mimone, co se kejvá v rohu 🙄

schwarzovka
1. led 2010

a tahle vakcína nemá určenou hranici, do kdy má být naočkována...takže to půjde odložit snadno...tak aspoň, že tak 🙂

sisstin
autor
1. led 2010

no pozor, ona sice tu horní hranici nemá...ale stejně to chtějí mít naočkované do 2let a hrozí hygienou 😉

schwarzovka
1. led 2010

no náš to taky asi jen tak to nemluvení řešit nebude...zase zbývá všechno na nás, co? 😀

schwarzovka
1. led 2010

právně mě ale neohrozí 😀 😀

sisstin
autor
1. led 2010

no hodně štěstí, já nevim, jak bych to ustála 😒 mě stačí, že jim tam zas budu vysvětlovat, že jedeme do Prahy na další psychologické vyšetření 😝 a hned, jak budeme mít "papír"..tak budu muset řešit buď prodloužení rodičáku nebo příspěvky na péči...ale paní z Rané péče nám teda moc nedává naději na nic 😒

artuse
1. led 2010

ahoj holky,

já jsem nakoukla náhodou do tohoto tématu a jenom k tomu MMR - odkládat to jde, my jej ještě nemáme, malá měla 2 roky v říjnu, máme jít teď v lednu...co ale chci říct k tomu odkladu - někteří dr. hrozí hygienou, někteří chtějí podepsat prohlášení, že nechcete očkovat, ale u schwarcovky měl být podle odklad hned té první dávky, teď ale schwarz nevím, jak s tou druhou, aby to navazovalo na první 😕 druhá má být 6-10 měsíců po první...no ale tobě žádná hygiena nemůže nic, protože vy pro to máte vážný zdravotní důvod - alergii na vaječný bílek!, takže když tohle hygieně řekneš, tak ti fakt nemůžou nic, navíc ta hygiena chodí jen z důvodu, jestli dítě není neočkované z důvodu, že je zanedbané, ze špatných poměrů, atd. Já byla na přednášce Rozalia, docela se tam ta hygiena rozebírala, max. hrozí pokuta, ale to u rodičů, kteří nechtějí očkovat vůbec nic...

jinak dcera taky na svůj věk špatně mluví, se siss jsem se o tom bavila, kratší slova celkem jo, ale u delších říká jen první slabiky...ale já pořád doufám, že se to srovná...

sisstin
autor
1. led 2010

artu: na Slovensku se ta druhá dávka očkuje v 11letech, takže to nějak nechápu s tou návaznosti...že se tady tvrdí, že to musí být zas do těch 6-10m 😕 v tom aby se prase vyznalo 🤐 jinak Stela je fakt malá ještě, důležitý je, že všemu rozumí a nemá jiné "zvláštnosti" 😉

artuse
1. led 2010

siss, no s tím přeočkem je to taky divný, asi to s tou druhou dávkou není tak žhavý...já být schwarz, tak tu 2. dávkou nedávám snad vůbec...já když to zase čtu, tak bych malou snad neočkovala vůbec, blbě mluví teď a ještě, kdyby měla po tom přestat mluvit vůbec, by mě kleplo 😔 ale alergii na vajíčko nemá...

siss, jinak myslím, že u pediatričky nemusíš mít žádný divný pocity při té žádosti o doporučení na vyšetření, však už jste něco absolvovali a ty nejlíp víš, jak na tom Tygr je a jde o to mu pomoct, takže asi tak 🙂

sisstin
autor
1. led 2010

artu: tady jde spíš o to, že pediatři mají kydy, že je to zbytečné...a prý už se stalo, že to někomu odmítli dát( už třetí psycholožka) s tím, že prý by to pojištovna nezaplatila bo co 😕 že to pak vypadá, jak když si to ty doktoři píšou sami 😕 on fakt jako Tygr na první, možná i druhý pohled vypadá normálně..prostě klasický dítě....tak mi furt všichni tvrdí( pediatr,psycholožka)..že je normální...jenže to fakt jako nemůžou poznat z hodinového vyšetření..k pediatrovi nechodíme vůbec, když nebyl nemocnej ještě.. 😝

artuse
1. led 2010

siss, aha, tak to nevím, jak je to s tím proplácením od pojišťovny, ale myslím, že když je to potřeba, tak by to proplatit měla 😕 vem si, že někdo chodí k psychologovi pravidelně... a bez doporučení k té psycholožce asi nejde jít, že?
je mi jasný, že Tygr je první pohled normální dítko, jenže jen ty jsi s ním 24 hodin denně, takže víš nejlíp, jaký je...ono to chce asi trochu vstřícnou dr., která ti naslouchá a tak, nemyslí si, že zveličuješ, atd.... 😔

sisstin
autor
1. led 2010

artu: no to právě nejde, nebo jde..ale museli bysme si to platit sami, což jsou asi 2tis. 😝 prostě že je prej divný, že by jedno dítě chodilo třeba ke 3různým psychologům...ale bůh ví, jestli si to ti doktoři nevymejšlej. Mně se pediatr moc měnit nechce, tady je to všude stejný...stejně se to řeší jinde a Tygr nemocnej nebývá vůbec, takže v podstatě já od ní nepotřebuju nic. Stejně si člověk všechno musí zjistit a oběhat sám 😝

artuse
1. led 2010

siss, jj, ale vy jste už na nějakých vyšetřeních byli ne? tak můžeš říct, že vám ještě doporučili tuto psycholožku jako odbornici na tu konkrétní problematiku a snad pediatrička nebude mít kecy...no máš pravdu, většinou je to všude stejný 😝

sisstin
autor
1. led 2010

artu: mně stačilo, když jsem tam volala, že teda budeme potřebovat to a to..tak mě sestra zpražila, že to takhle nejde...že to nejdřív musí posoudit paní doktorka, zda je to třeba 😝

sisstin
autor
1. led 2010

artu: jo jinak, na znamylekar.cz má : velmi dobrý pediatr 😝 😅

artuse
1. led 2010

siss, no někdy i ty sestry stojí za to 😀 my právě máme u pediatričky takovou ráznou sestru, pediatrička je strašně milá, zdá se mi i pečlivá, ale ta sestra je ras 😀 když jsme tam byli v prosinci kvůli nemoci, tak pak mi nezapomněla zdůraznit, že mi po novém roce zavolá kvůli tomu Priorixu, že už to musíte dořešit 😀 a doktorka na to nic...a to my chudák volala parkrát kvůli tomu i během roku, ona ta asi musí sledovat nebo nevím a chtěla teda malou očkovat, i když byla nachlazená, prý když nemá teplotu, tak to nevadí 😠 tak to jsem teda s díky odmítla...

artuse
1. led 2010

no a ještě jsem teda chtěla dodat, že mám skoro větší fedry z té sestry než z pediatričky 😀

sisstin
autor
1. led 2010

artu: mně taky Dr.tvrdila, že pokud nemají přímo horečku, nebo mají "jen" rýmu a tak..že to nevadí 😝 že kdyby na tohle měla koukat, tak některý děti nebudou naočkovaný nikdy 😝

artuse
1. led 2010

siss, znamylekar asi někdy klame, když tam napíšou jen ti, co jsou spokojeni....

artuse
1. led 2010

siss: no však S. díky tomu, že měla furt rýmu nebo kašel, tak nebyla očkovaná, na jednu stranu se mi lehce vymlouvalo, na druhou jsem byla naštvaná, že je pořád nachlazená...v pořádku byla jen v létě, ale to jsem veděla, že nechci očkovat dřív než ve dvou letech, a pak v září a to jsme byli na dovolené 😅