Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
29. dub 2011

jo byla jsem se ptát na tu logo školku co mám za barákem a bez papíru ho nevezmou, uvidím co ta integrovaná školka to ještě čekám ale to budu vědět až v půlce června, když tak půjde až za rok a je to

romana
29. dub 2011

@sisstin na základě posudku z spc - popsali ho tam jako naprosto nesamostatného trubíka, který krom pomoci se sebeobsluhou potřebuje i prostředníka pro kontakt s okolím. byl to v podstatě jakejsi dotazník, kde jsou vypsané jednotlivé činnosti a uvádí se tam, zda je zvládá sám, s dopomocí nebo nezvládá.

jolinka
29. dub 2011

@sisstin dokonale matky nemozu mat problemove dieta... proste genetika nepusti 😝 vo vacsine pripadov ide o ubohu snahu dokazat druhemu, ze plati ak ty mas blbe decko a ja mudre, tak ja som viac nez ty.

deina
29. dub 2011

U nas v NZ (na Slovensku) je to tiez tak, ze dieta do skolky prijmu s tym, ze 3 mesiace su akasi "skusobna doba". Bola som prekvapena, ale asi vsade to tak bude. Zapisala som totiz Miska aj na Slovensku do skolky, kebyze sa chceme skor vratit (on strasne vyvadzal po prestahovani sa do Nemecka). Sranda, ze tam ho prijali a tuna ho asi nikde neprijmu. 😠 Do mestskej skolky urcite nie, ale aj sukromne cusia a to mi je tak luto, podla mna by mu kolektiv deti prospel. Aj ked si viem predstavit, ze nas (i ucitelky) to bude stat vela nervov.

sisstin
autor
29. dub 2011

@romana aha, no já jsem si říkala, že na zprávu od Kr. by asi žádnej asistent nebyl 😝 jako u nás se ta sebeobsluha dost zlepšuje, konečně máme období JÁ SÁM (ehm, to fakt brzo 😅 😅 😅 ), všechno musí dělat Íá (Péta) 😅 😅 😅 holky, to je peklo...se ho někdo zeptá, jak se jmenuje...a on řekne Íá 🤐 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅

smardik
29. dub 2011

@jolinka tos řekla přesně, naši děti nejsou blbé, jsou šikovné a chytré, jen trošku jiné

romana
29. dub 2011

dr.kr. to teď při poslední návštěvě i doporučila na další rok a napsala do zprávy. ono popravdě, já si myslím, že v našem případě sehrávají svou roli i konkrétní osoby.

sisstin
autor
29. dub 2011

@jolinka Joli, ty to vždycky rozsekneš 😀 😀 😀 😀 doufám, že se někdy třeba uvidíme osobně 🙂 ono to takhle funguje v hodně věcech, akorát pokud jde o dítě, tak to je zrovna oblast, v který je člověk bohužel nejvíc zranitelnej 😖

sisstin
autor
29. dub 2011

@romana počkej, jako že vám Kr. doporučila asistenta i na další rok??? Tak to teda nechápu 😕 proč zrovna jako o Tygrovi si myslí, že by zvládnul normoš školku...když teda O. je na tom jako podstatně líp 😕

deina
29. dub 2011

Ozaj, spominali ste znakovanie. 🙂 Kamoska ma rovnako stareho synceka ako je Misko a on znakoval uplne uzasne. Ked este vedel povedat len par slov, pomocou znakov dokazal tvorit jednoduche vety, uzasny bol. Skusala som to aj s Miskom, vedel par znakov. Ale vety mi znakmi nikdy netvoril, co nevedel povedat, tam dal znak a ked chcel nieco zdoraznit, tak to aj povedal, aj ukazal. Napr tatino jedol, on sa postavil k nemu a povedal "hotovo" (akoze ma dojest a venovat sa mu) a este to "hotovo" aj razne ukazal.

S Matkom sa mi znakovanie nedari ani natolko ako s Miskom... mozno to bude len tym, ze mam nanho menej casu.

sisstin
autor
29. dub 2011

@deina ale takhle to znakování právě má fungovat...nejdřív dítě jenom znakuje, pak to prokládá slovama, a který neumí říct, tak doznakuje...až se dostane jenom k mluvení a ty znaky postupně zapomene 😉 🙂

romana
29. dub 2011

@sisstin tak víš co, on měl v době nástupu 3r 3m, uměl si věci svlíknout, kalhoty obléct s dopomocí, vršek totéž. navíc je opravdu pořád trošku hypotonickej. ale svoje sehraje i ochota a to, co ho nechají, dají mu čas. doma jí sám dlouho, oblíká se samostatně už taky docela dlouho. ale tam ho pořád krmí, v oblíkání mu pomáhají, ... a pak si stěžují.

romana
29. dub 2011

@sisstin ale ona si to ondrovi taky myslela. to doporučení dala až teď.

sisstin
autor
29. dub 2011

@romana Tygr se neoblíkne doted 😝 naučil se už teda celej svlíknout, ale oblíkání zatím nic moc..max. si nasadí čepici a donatáhne kalhoty 😅 😅 ale prostě vidim tu snahu to dělat..dřív mi na to zvysoka prděl 😝 ale co tak čtu, tak spousta i "normálních" dětí tyhle věci neumí ještě ve4 letech..je to prostě normální 😝 já mám třeba strach z toho, jak tam bude chodit na záchod...jestli se třeba nebude stydět si říct nebo tak něco 😕

sisstin
autor
29. dub 2011

@romana aha, no ono je to vždycky lepší..já bych ho brala všema deseti toho asistenta 🙂

deina
29. dub 2011

@sisstin, asi ano, ale v porovnani s kamoskou a jej malym to bolo ine. On ozaj uzasne znakoval, nerozpraval a vedeli sa nadherne dorozumiet. Ja viem, deti sa nemaju porovnavat. 😅 Ale mozno to opat vyskusam na Matkovi, mozno az teraz, ked vela ukazuje na veci, sa chyti aj na znakovanie. Mozno doteraz na to este nebol dost zrely?

jolinka
29. dub 2011

@sisstin vsetko je mozne... nevieme kam nas osud zaveje

ja som sa minula povolanim, uctovnictvo mi nesedi, mala som byt asi psychologicka alebo spisovatelka... trafena som na to dost 😀 a ludom vidim az do zaludka... 😉

romana
29. dub 2011

@sisstin já mám asi trošku jinou představu o fungování asistenta, nevím. nějak nemám pocit, že u nás to funguje.
třeba tě tygr překvapí. ondra ve školce na záchodě i kaká a doma ho nemůžem dostat, furt má nočník.

sisstin
autor
29. dub 2011

@deina je to dost možný, ona ta nápodoba u dětí nastupuje u každého jinak...vím o holkách, co začly znakovat třeba až ve třech letech ( u dětí s dysfázkou) a jo, dobrý...takže lze začít kdykoliv 😉 horší to pak je v tom, že ty starší děti se chtějí už složitě vyjadřovat a chybí ty znaky...takže pak se už čerpá třeba z klasické znakovky..ale na to už musí být jemná motorika na vysoký úrovni 😉

jolinka
29. dub 2011

vela detom vadi aj tie otvorene zachodiky v skolke, Kati sa donedavna nedokazala v skolke vykakat a potom problem so zapchou.

deina
29. dub 2011

Ma hypotonia vplyv na veci ako obliekanie, vyzliekanie, samostatne jedenie? Niekde som citala, ze hypotonia, to je na cely zivot, ale zaroven nam uz pred 1.rokom neurologicka tvrdila, ze je Misko ok, ze uz ma tonus normalny, ze to vycvicil (cvicili sme Vojtovku). Je pravda, ze on vobec nezaostaval za detmi narodenymi v termine (akoby sa ani nenarodil o 2 mesiace skor) - nie vo veciach ako pretacanie, plazenie, lozenie, chodenie. Az neskor mi to prislo tak, ze zacal zaostavat... vo veciach ako je to obliekanie, jedenie a napr aj chodenie na nocnik, plienok sam zbavil len nedavno, ked mal 3 roky (teraz ma 3 roky a 3 mesiace).

sisstin
autor
29. dub 2011

@romana no právě ten výběr je asi dost klíčovej 😉 vy jste si ho asi nemohli vybrat co? Prostě vám nějakýho přidělili? To chce, aby si s tím dítětem "sednul", jinak to pak právě moc fungovat nemusí 😒 já prostě fakt nevím, jak ten kontakt s dětma řešit.... Kr. mi dala klasický rady, jako hodně chodit do kolektivu atd., jenže kdo na to má mít nervy...já prostě nemám 😒 někam jdeme, děcka si tam hrají, matky chlastaj kafe...a Tygr mi hystericky vis na krku a řve...a všichni na nás čuměj 🙄 🙄 🙄 🙄

@jolinka a třeba ještě půjdete do pátého dítka 😀 😀 😀

sisstin
autor
29. dub 2011

@deina no to mám vliv dost podstatnej 😉 u hypotoniků je ta sebeobsluha většinou vždycky pozadu, mají i dýl plínky, protože i močák je sval a je hypotonickej, pomaleji jim dozrává CNS atd. 😉

jolinka
29. dub 2011

@sisstin si sa osalela? vsak som tesne pred dochodkom 😀 😀

romana
29. dub 2011

@sisstin absolutně ne, vybírala si ředitelka. navíc v podstatě ani ten člověk nefunguje jako jeho asistent, stará se o něj někdo jiný. a spolupráce víceméně spočívá v neustálých stížnostech. no nic, prostě tohle se úplně nepovedlo.

sisstin
autor
29. dub 2011

@romana ach jo...kde není vůle..znáš to 😒 já neřeknu, kdyby tam někoho mlátil nebo nevím co...ale nechápu, jak si můžou stěžovat např. na to, že se dítě neumí oblíknout a já nevim co 😔 já i kdybych se roztrhla, tak prostě Tygr, dokud o to nestál, tak to nedělal....fakt netuším, jak bych ho k tomu měla donutit 😔 jako jestli ještě budu poslouchat nějaký pindy ze školky, tak to potěš prdel... 😒 kámoška teda říkala, že tam jsou fakt neskutečně hodné učitelky s neskonalou trpělivostí...no tak snad 😔

@jolinka Joli, ale prd....ještě 5bys jich stihla 😀 😀 😀 😀

deina
29. dub 2011

@sisstin, ma to logiku, mohlo mi to dojst aj skor. Priznam sa, ze som o hypotonii vela nestudovala, kedze nasa neurologicka to nebrala ako nejaky vazny problem (aj ked Vojtovku mu nariadila).

romana
29. dub 2011

@sisstin teď už prý i plácá ☹ ale to je snad jen nějaká fáze. já taky doufám, že si polepšíme.

jolinka
29. dub 2011

@sisstin no u Tygra uz nie je vela casu na zvykanie si na deti... 😒 moja mama robila ucitelku v MS a vravela ze i take deti mala, co sa celu dochadzku do skolky s nikym nehrali, len stali pri ucitelke a pozorovali...

sisstin
autor
29. dub 2011

@deina já jsem se až ve zprávě z neuro dočetla, že má hraniční hypotonii 😉 to bylo ve 2 a 1/4...byli jsme tam poprvé a to právě kvůli nemluvení...mně řekla, že vše v pořádku...fakt jsem si to přečetla až v té zprávě...a na něm to fakt vidět je...ten motorický vývoj byl trošku pomalejší...a doted je prostě nemehlo...ale to nevím, jestli je hypotonií nebo dysfázkou, která tu hrubou motoriku taky může hodně ovlivnovat 😝 jinak těžká forma hypotonie je velmi těžký postižení - jsou děti, co za celej život ani nezvednou hlavu 😔