Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
2. kvě 2011

@ygreen
@sisstin
no my mame dobre ze je Kati v miesanej triede, lebo inak by ju podla veku zrejme dali rovno do strednej skupiny a to by ona nestihala... bola by na chvoste jak vzrastom tak spravanim a rozpravanim... 😒
Kedze este nikdy nechodila do skolky {nastupovala 4 skoro rocna} ale k 1. 9. nemala 4 r, zaradila ju ucitelka k najmensim a to ju este nevidela... tam su teraz cca 3,5 az 4 rocne deti a Kati v pohode zapada i ked ma 4,5. Deti jej konkretny vek neriesia, ona ukaze 4 tak si myslia tolko ma, pocula som, ze ju volaju Mala Kati. 🙂
Jeden cas ju bil jeden chlapec ale ten vraj bije vsetky deti a Johi mi referovala ze K. mu poriadne vratila 😅

sisstin
autor
2. kvě 2011

Dobré ráno 🙂

@jolinka v té logo třídě jsou taky právě smíšené děti, od 3-7let. Ale ti starší jsou fakt naučení, že na ty prcky musí dávat ohled, nesmí jim ubližovat, nesmí tam běhat a křičet po třídě atd. Na mě to tam působilo fakt fajn, a že to tam i opravdu funguje. Učitelky teda mají obr respekt, to jsem úplně čuměla, jak je ty děti poslouchají. Učitelka to má teda složitější, protože si musí dělat skupinky podle věku a individálně se jim věnovat...ale fakt mi přišlo, že to tam funguje na jedničku. No uvidíme 😝

Jinak Tygr v životě nikoho nebouchnul, ani nás....si vůbec neumím představit, že by se s někým popral 😅 😅 on je hroznej jouda v tomhle 😅 😅 😅

venku zas hnusně, ale asi ven půjdeme...co doma 😝 minulej tejden jsme teda skoro nic nedělali, jen tak běžně...si tak nějak dávám od té Krejčířové trošku volnější režim 😝

smardik
2. kvě 2011

ahoj holky, v 11 jedu za zkoušku, jedno dítě musím tahat sebou a moc toho neumím, nějak není kdy se učit tak na mě myslete 🙂

co se týče školek u nás jich je víc ale vím že ve všech jsou třídy věkovi smíšené, není to jak za nás že byli nejmenší, větší a pak předškoláci a podle mě je to takhle lepší, i ve školce učitelka říkala že je to lepší ti menší se učí od starších, starší jim někdy s menšími pomůžou - třeba v oblíkaní a že jim ráno neřvou všechny děti

a k bouchání Tom mě teda občas bouchnout zkouší jak mu něco zakážu, si teda dovoluju ale už to ustupuje právě si ted začal vylévat zlost na Honzíkovi a jak není po jeho jde ho buchnout, žduchnout, už dostal i pokličkou po hlavě apod. no zábava občas

jolinka
2. kvě 2011

@smardik no Kati je tiez vycvicena v boji s mladsim surodencom... ona sa vlastne nikdy nebila kym ju nezacal v urcitom veku bit Misko. Ani teraz nikdy nezacina prva, je ten typ Das pokoj, mas pokoj. Minulu jar ju dost nepekne zacal mlatit jeden chlapec na ihrisku |inak pekne kvietko on i svoju mamu otlka, coz ja nechapem, preco mu neda hranice 😠 }
Kati mala 3,5 r. a bola sokovana, prvy krat zazila taku bitku naostro, Misko v tom case ju skor tahal za vlasy nez aby sa s nou o nieco bil...
Ja to fakt nerada vidim, nikdy som ani neucila deti, ze udri naspat, vrat mu.. uz i kvoli tomu ze ako mensi slabsi by tahali za kratsi koniec...
Nastastie v skolke rodicia toho bitkarskeho chlapceka uznali ze ich syn je na vine a riesili ho lebo teraz uz nepocujem staznosti... dokonca sa jeho otec ospravedlnil mojmu muzovi v satni za spravanie svojho syna 🙂

sisstin
autor
2. kvě 2011

holky, já zjistila, že Tygr moc neumí povolání 😕 na tohle jsme nějak zapomněli...třeba nepozná paní učitelku, nepozná zedníka atd., nezná ty slova....tak budu šmejdit po netu, a zkusím najít nějaký kartičky, at to můžeme procvičovat 😕

@smardik hodně štěstí u zkoušky 😵

jolinka
2. kvě 2011

@sisstin Ale myslim si ze sa nemusis obavat sikany v skolke u maleho... Myslim si az ak sa uz v skolke u tak malych deti vyskytne sikana ze je to chyba uciteliek, ich chybneho pristupu... a podla toho ako si opisovala "vase" ucitelky maju pristup dobry a deti su priatelske . A potom tieto tiche introvertne deti co sa same hraju nezvyknu byt obetou sikany, tie su vacsinou na okraji zaujmu...

Mne raz kolega opisoval sikanu v skolke kde chodil jeho syn.. bola to mmch vychyrena Montessori skolka plna snobskych bohatych deticiek... Deti jedno drobne ale velmi inteligentne dievcatko zahnali do kuta a svorne nanho nadavali a pluvali vcitane jeho syna ... ☹ ucitelka to neriesila, vraj si to deti vybavia medzi sebou. A ked kolega doma potrestal chlapca, a primel ho aby sa s balickom cukrikov ospravedlnil dievcatku... tak ucitelka to nedovolila, cukriky vzala... a povedala ze ospravedlnovanim by deti ponizila a ublizila ich sebavedomiu brrrr... 😢
ponizenie a sebavedomie obete asi nebolo podstatne, nakoniec rodicia dievcatko vzali zo skolky.

To je par rokov dozadu, dufam ze su tam teraz ine pomery, na montessori skolku je to hanba 😖

smardik
2. kvě 2011

@jolinka tak to tom mě zkoušel mít jak byl Honzík úplně malé miminko, nedostává na zadek nebo přes ruce často to ne, nejsem proto bít kvůli každé blbosti ale občas dostane a hned mi to chce vrátit, někdy to jen naznačí, někdy fakt udělá. co ted celkem pomáhá je říct mu at se jde vyvztekat do jiné místnosti a pak přijde, to naštvaně jde do ložnice a po chvíli přijde a dobré, někdy mu to nemusím říkat a on tam jde sám od sebe a někdy to po něm ani nechci ale on se na mě nebo na manžela, někdy i na Honzíka naštve a jde si trucovat 🙂 🙂. ale ted si to právě začal vybíjet na Honzíkovi - bud jak se na něj zlobíme my tak si to na něm jde vybít nebo když mu Honzík bere hračky-mají je spolu, nerozlišuju honzíkova nebo tomova hračka prostě jsou jejich ale určité auta Tomovi vadí nebo nemá rád jak na něj šahá-třeba jak ho přebaluju Honzík na něj šahá a to mu vadí a žduchne ho, zatím jsem nedokázala Honzíkovi vysvětlit že na něj nemá šahat-je malý a Tomovi že mu to nic neudělá, mu to prostě vadí tak se tu zlobí a žduchne na něj. přiznám se že někdy nevím jak to řešit- bít ho nechci to ne ale jen mluvení je k ničemu

jolinka
2. kvě 2011

@smardik
Mna ked Misko hlavne ked bol mladsi ked chcel akoze zo srandy bit, alebo chcel bit dievcata, tak som mu zvykla drzat ruky pri tele a dorazne som mu hovorila ze toto mu nedovolim, ked som mu pustila ruky a opat sa zahnal opat som ho drzala... on sa vacsinou rozplakal a chcel sa objimat... tak ked doplakal som mu opat vysvetlovala ze nesmie ublizovat ze to boli...
Par krat som ho skusila ja trochu stipnut alebo potahat za vlastky ale to sa len rozplakal, nechapal preco mu robim zle...
Teraz sa uz ale velmi zlepsil, za vlasy uz netaha, obcas sa este ponatahuje s Kati ale je to uz fakt lepsie... mozno preto ze sme aj viac vonku a tam je tych konfliktov menej ako v zime doma.

jolinka
2. kvě 2011

@smardik no ale Toma asi tazko budes drzat za ruky, ked to neznasa... 😒

smardik
2. kvě 2011

@jolinka to u nás nejde kdybych ho chytla za ruce naštvu ho ještě víc, rozbrečí se, zlobit se bude až se mi pozvrací. to ne za ruce u nás nic řešit nejde on fakt na ně byl citlivý už od narození

jolinka
2. kvě 2011

ja mam tu skusenost ze to otlkanie mladsieho surodenca sa zlepsi az vtedy ked ten mladsi dorastie na partnera do hry pre toho starsieho... to byva az okolo 2 , 2 a pol roka toho mladsieho...
Bitie a tresty to neurychlia, i ked chapem ze cloveku vyleti ruka ked to daktore decko uz prezenie...
Raz Misko svihol drevenou palicou Katiku krizom cez tvar, muselo ju to velmi boliet lebo na chvilu az stratila dych od soku a potom spustila taky vysoky jacak 😢 tak Miso uz vtedy dostal na zadok.
A pre zmenu raz Misko otravoval Kati, ona sa s nim nechcela hrat, tak ho roztocila za ruky a hodila ho hlavou do zeleznej zarubne... ☹ tak vtedy som sa tiez neudrzala, inak sa ale snazim ich konflikty riesit bez bitky.

dalea
2. kvě 2011

Fuuuha,idem Vas docitat,par dni som tu nebola 😲 😝 Dnes sme boli u pedopsychiatra,povedala som mu,aby mi napisal pre pediatricku novsiu spravu,tak tam mame,ze komunikacia sa vyrazne zlepsila,na otazky odpoveda,uz ich neopakuje,uz o sebe nehovori v 3. osobe,aj citovo sa uz lepsie prejavuje,ma peknu kresbu,pozna rozne veci,vie,co sa na co pouziva,spocitava predmety,pozna farby,vie sa sama najest a to je asi tak vsetko 😅 Zaver:Vyvinove poruchy reci a jazyka,no ked som si pozrela,co je pod diagnozou 80.8,tak som tam nasla - Ine vyv. poruchy reci a jazyka a pod tym šušlanie 😅 Tak teraz neviem 😀

jolinka
2. kvě 2011

@dalea no mne sa zda ako tu Leu popisujes ze uz rozprava bez nejakych poruch, ... akoze v com je este ta porucha?

dalea
2. kvě 2011

@jolinka Najlepsie bude,ked sa niekedy stretneme a ty si ju otestujes 😀 Mas na to asi nos 😉 Proste,niekedy niecomu este nerozumie,zlozito polozenym otazkam a pod.Ked sa chce vyjadrit k niecomu,o com bezne nerozprava,lezie to z nej ako z chlpatej deky,hlada slova,dlhsie rozmysla a tak. No a este som v tej sprave nasla jednu dolezitu vec,ze je lahko instabilna 😕 Teraz som si to vyhladala a tam sa to tyka toho spravania(akoby neposlusne dieta,neuznava autoritu) a pripisuje sa to drobnemu poskodeniu mozgu,tak nieco na tom moze byt 😝

jolinka
2. kvě 2011

@dalea jj ... ja som to nemyslela v zlom, len ci vam to nejako blizsie nespecifikovali alebo co ty este vidis? no mne sa vidi {aj oproti Kati} Lea velka sikovnica.. 😉
jo stretko dohodneme, vravela si maj?

dalea
2. kvě 2011

@jolinka Dufam,ze v maji,dam vediet,teraz uz musim bezat do roboty,pa 😉

hanatka
2. kvě 2011

@dalea my jsme na tom velmi podobně, autorita veškerá žádná, naše dítě si dělá co chce.. I jak jsi popisovala, jak se Lea chovala na prvním vyšetření, přesně tak se chová i malej.. Chce všechno naráz..
Jo a náš malej nás zkouší bít pořád, mě teda víc než MM, ale taky ho plácne, když se k němu skloním, dostanu klidně i do obličeje.. Bezdůvodně ale ne, je to vždycky reakce na nějakej zákaz povětšinou, ale lepší se to.. Dřív to bylo i několikrát za den, teď už tak jednou za týden bych řekla. Hlavně ale vidím zlepšení v tom, že je mu to pak líto, teď, když něco takovýho udělá, tak pak za mnou chodí a říká maminko směj se.. a hladí mě.
Holky, kdy by měli děti chápat otázku proč? Mně přijde, že malej vůbec nechápe, co to slovo znamená.. A taky se mě na nic neptá, otázku co to je? jsem slyšela od něho asi tak 2x v životě.

sisstin
autor
2. kvě 2011

@hanatka na proč je ještě malej 😉

sisstin
autor
2. kvě 2011

@hanatka proč je asi až okolo třetího roku, pokud je ta řeč trošku opožděná, tak ještě dýl 😉

jolinka
2. kvě 2011

@hanatka my sme mali prve Preco asi mesiac pred 4tym rokom...
otazku co je to? dajak ani nepouzivala... ona ani nechcela vediet ako sa co vola... a jednak celkove nechapala zamena, napr. Kde je? ... sa pytala velmi skoro. De je tato? bola jedna z jej prvych viet okolo toho 2 a tristvrte roka.

sisstin
autor
2. kvě 2011

@jolinka by mě zajímalo, kdy se bude ptát Tygr...zatím je na řečový úrovni 21-24měsíců, takže si asi ještě jako hustě počkám 😝 jinak Tygr furt věty netvoří, dokáže zopakovat krátkou tříslovnou, ale spontánně spojuje jen dvě slova 😝

jolinka
2. kvě 2011

@sisstin pockaj este budes banovat za casmi ked sa nepytal... 😉 ked bude to PRECO tak huste ako mal eeee na ukazovanie veci

jolinka
2. kvě 2011

ale to je asi velmi individualne... mne bolo vzdy cudne ked som videla 2 rocne deti sa pytat Preco? Johi zacala 2 mes. pred 3 rokom, K. este o rok viac... no a Misko nemal ani 2 roky...

sisstin
autor
2. kvě 2011

@jolinka no u těch dětí, které mají vývoj řeči dopředu je to samo i dřív 😉 standartně je to okolo toho 3.roku 😉 od kamarádky holčička stejně stará jako Tygr to má ted, asi dva měsíce...od logopedky Barča (tý je 2 a 3/4) a ta to už má poměrně dlouho, mluví fakt dobře 😉

jinak máš pravdu, to proč je fakt mazec....se ptaj furt dokola, a to Tygr určitě bude mít fakt jak to "ee" 😅 😅 😅 😅

jolinka
2. kvě 2011

@sisstin my uz mame aj take tie retazovky... ale nie kazdy den ma pytaciu naladu, on maly sice rozprava pekne, ale zaroven nie je extremne ukecany zeby hovoril vkuse

sisstin
autor
2. kvě 2011

@jolinka tak to se mi zdá jako nejlepší varianta toto, že mluví dobře, ale zas ti nevyhučí díru do hlavy 😀 😅 😅 😅 Tygr jak nemluví, tak on točí furt těch pár slov dokola...a furt a furt to do mě tlačí. To jsme venku a to je samej : kanál, autobus, bílá, zelená, mimi hají atd. A já už jsem z toho fakt zralá na psychinu někdy, páč na každý to slovo mu musím odpovědět 😝

smardik
2. kvě 2011

ahojky, at už je večer mám fakt dost. Škola dneska hrůza, ještě předtím jsme se stavili do sekáče čekala jsem na bus a chodím tam pravidelně tak že se zajdem podívat jestli něco nemají, no jen jsme vešli a Tom spustl řev a řval jak hysterka dokud jsme nevyšli ven, venku hned v pohodě tak si říkám byla to náhoda, dojedem před školu a sotva otevřu dveře zase řev, nevím proč už tam byl a bylo to v pohodě,byl se mnou, jeho motorku jsem vzala že může jezdit, jen kočárek jsem nechala dole. no dojdem s velkým řevem před kabinet profesorky a ona co tu děláte, já jsem vzkazovala že se zkouška přesouvá a je dneska ale až od 15 hodin- nejdříve, já tam byla ve 12 ale že prý nejdřív v 15,možná i později - to jsme čekali asi zhruba 20 minut a Tom řval a řval, prý můžeme počkat ale to jsem říkala že Tom tak dlouho tam nevydrží, ven se tam pořádně jít nedá je to taková hnusná oblast, všude okolo jsou naši spoluobčané a fakt to tam není na procházku a jet jinam by byl velký řev, no tak jsem se s ní domluvila že čekat kvůli Toma nebudu a mám to 19. no tak jsem se akorát naštvala že jsem zbytečně platila hlídání - 300 Kč ale fakt to umím jinak využít, Tom si zbytečně pobrečel a jeli jsme domů, já že ještě zajdem na nákup a Tom byl celý prochcaný a já pro něj neměla oblečení, tak jsme začli ještě do obchodu a koupila jsem mu tepláčky a tričko, Honzíkovi tepláčky, no nechala jsem tam přes 1 000 a jeli jsme domů. nejlepší na tom fakt je že nějaká spolužačka to věděla a mala nám to vzkázat ale nechala si to pro sebe. a doufám že to s Tomem bylo ojedinělé a už tak řvát nebude

jolinka
2. kvě 2011

@smardik a pekny den je za nami 🙄

ygreen
2. kvě 2011

ahoj
smardik - den no hovno, co naděláš 😒 měl Tomík jen blbej den, to se stává i standardním dospělým;o)

já byla dnes s dětma u pediatričky, oba mají zadní rýmu a tak jsem s mudrou pokecaly, jsem jí říkala o tom, že zatím to vypadá na smíšenou dysfázku a tak a ona zatímco děti vyšetřovala po očku pořád Tobíka sledovala a říkala, že ona co má s autisty zkušenost tak že se chovají jinak, blíže to nespecifikovala. Tobík tam doktorce a sestřičce raboval stůl, ale zase bral třeba razítka a po jednom ho podával sestřičce, nosil jim desinfekce apod. Takže tam byla taková interakce, tak jsem ráda, že to nebylo o tom,že by vzal razítka a stavěl je do řady 😉 pak jsme šli do lékárny a tam už nás znají a lékárnice prej, jé to je ten chlapeček co sem tak rád chodí 😀 😀 😀 😀

jolinka
3. kvě 2011

dala som do fotoblogu, Galeria,
vyvoj Katikinych kresbiciek, snazila som sa to co najviac skresat ale i tak je tam toho spusta 🙂