Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
3. čer 2011

@hanatka my jsme byli už na neurologii a foniatrii-mimochodem obojí hrůza a ted 21 jdeme k psycholožce tady u nás a v září ke Krejčířové

sisstin
autor
3. čer 2011

@smardik vy jdete už v září..super, to bude mít Tomík fakt akorát věk 😉 🙂

hanatka
3. čer 2011

@smardik tak nejpozději v září už budeš mít jasno, ale mně taky Tomášek jako autík vůbec nepřipadá 🙂

hanatka
3. čer 2011

Holky já doufám, že Terka bude nechutně standartní a hodná holčička 😀
Radeček měl teď ve školce besídku s vystoupením (v kulturáku). Všechny děti seděly a čekaly na začátek, a já lítala za ním a obíhala stoly v kulturáku, protože každej měl svoje číslo a malej je musel všechny přečíst. A pak, když při představení cvičily jen starší děti, tak Radeček vyběhl ze zákulisí, stoupl si před ně a cvičil s nima. Ho museli odtáhnout 😀 A s ním je to furt něco, to byste ho museli vidět 🙂

sisstin
autor
3. čer 2011

jinak já si píšu s jednou paní, byli u Krejčířové (zatím bez diagnozy), chlapeček je opožděný asi o těch 9měsíců...no v podstatě jako ta jejich zpráva byla skoro stejná jako ta naše první. Akorát chlapeček byl opožděný trošku víc, ale zase oni tam byli ve dvou letech a my až ve dvou a čtvrt. No a ona ted Kr. psala, jestli ji nemůže dát aspon nějakou předběžnou diagnozu...a ona jí napsala, že asi půjde pravděpodobně o mentální retardaci. Že kdyby to byla dysfázka, tak by se vyvíjel ve všem, kromě řeči 😕 tak se tý paní ještě budu muset zeptat, jak se ten chlapeček vyvíjí ted ....

páč třeba u nás fakt nikdy diagnoza MR nepadla, ani na poprvé...a jim to ta Kr. už jako předběžná dává..mi to přijde zvláštní, podle čeho to posuzuje 😕

smardik
3. čer 2011

@hanatka no on se dřív choval jinak ale ted je jiný - víc spolupracuje, začal se víc zajímat, víc napodobuje

@sisstin jo v září budem mít jasno jsem ráda i jinak jsem ted iráda že to vyšlo až na to září a ne třeba v dubnu, bude už mít skoro 3 roky tak už nám třeba fakt bude most dát nějakou diagnozu, 3 bude mít v říjnu 🙂 ale fakt se lepší, sice furt je pomalý ale lepší.

ach jo chtěli jsme jít ven a venku leje jak z konve a je bouřka tak budem sedět doma, před chvílí dojedli a ted si hrají, jo zapoměla jsem napsat jednu hračku co Toma začla ted bavit a to je multifunkční kostka, zrovna si s ní hraje

smardik
3. čer 2011

@hanatka jo to v to samé já doufám u Honzíka že bude nechutně standardní ale fakt je jiný než Tomík v jeho věku - o vše se zajímá, mluví-umí ham, mnam, mama, ahoj, ne, papa, bááááá-bác ale jak něco řeknu říká první hlásky, chce sám jíst, včera se tu snažil dát si botu, snaží se svlíkat apod. prostě je jiný, on si to zas vybral s tím srdíčkem, Tomík s mluvením. sakra třetí moje dítě bude bud fakt ale fakt nechutně standardní nebo naopak hodně nestandardní

hanistepa
4. čer 2011

Ahoj holky, líbí se mi moc vaše diskuze, chci sem chodit, znám Siss, tak bych mohla mít trošku protekci, že mě nevykopnete🙂
Jmenuji se Hanka, mám dvě nestandardní děti🙂 - tedy Štěpán (3,5 roku) je sice ASI standard, ale brutálně zlobiveeej 😉 , Hanince teď bylo 6 v květnu, ta skoro do tří let nemluvila, pak se tedy trošku rozmluvila, ale stále to není takové, jak bychom si představovali 🙂 Ale snažíme se a ona též, jinak je veselá, žravá 😀 , ráda se učí (tedy do školy jde teď v září - předpokládám, že si to nerozmyslím), chodí do logo školky a bude do logo školy....
Mně je 32, jsem snad vcelku normální, jsem zaplať bůh optimista a jsme z Hradce Králové...

sisstin
autor
4. čer 2011

@hanistepa Haninoooooooooooooooooooo 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

smardik
4. čer 2011

@hanistepa vítej a ahoj, určitě tě nevykopnem 🙂

sisstin
autor
4. čer 2011

tady velká Hanka, malá Hanička, Stěpík a já 😀 Hanka úplně vlevo 🙂

hanistepa
4. čer 2011

Děkuji, Siss, teď každý ví, jaká jsem čarodějnice🙂
Siss, něco ti teď písnu do IP...

smardik
4. čer 2011

@hanistepa a tu čarodějnici vidíš kde, žádné jsem si na fotce nevšimla jen samých hezkých ženských 🙂 🙂 🙂

sisstin
autor
4. čer 2011

paní zas kecá, je extrémně fotogenická 🙂 holky, já jdu čučet na film...dobrou 🙂

hanistepa
4. čer 2011

Ta čarodějnice je ta, která drží toho zlobivého blonďáka🙂
My jsme dnes měli vcelku prima den, jeli jsme na kole (já a děti) na Slezské - tj. asi 8 km, nepřestává mě fascinovat moje dcerka, která jezdí jako drak, má výdrž a nebrečí, když ji bolej nožičky! Takže v rámci toho, že ji to moc baví av rámci hrubé motoriky jsem se rozhodla, že si tu jízdu zítra zopakujeme+se pojedeme poprvé letos vykoupat, byl už jste někdo?🙂
To mi připomíná, chci Haničku od září přihlásit na plavčo, ať se naučí, a doufám, že na to budou lidi (na doprovod), kteří doteď jaksi nebyli 😖 Chodí někdo s děckem na plavčo odsud?
A ještě manžel navrhuje ji přihlásit na nějaký dramaťák - kvli mluvení - asi má pocit, že cirkusu máme doma málo 🙂
Abych nezapomněla, kdysi jsme se - asi ale spíš na diskuzi o nemluvících dětech - bavily o vitamínech z Finska pro děti na podporu mozkové činnosti...bere tu někdo vitamíny třeba Omega atd? Hančí brala Hvězdíky, teď jsem je asi 2 měsíce nekoupila, ale asi zase začnu...

ygreen
4. čer 2011

zdar ženy 😉
čtu že tu živě debatujete o velikostech, tak já jsem pravý opak jsem tlustá sviňa a mám 180cm a manža taky a Thea má v 9 měsících asi 80cm a 13kg a Tobiášek má ve 3 letech 110cm a 19kg 😀 😀

Jinak potřebuju radu, Tobiáš mi přijde celkově fakt lepší ale třeba včera tu měla neteř kámošky, asi 9 letý a on si jich vůbec nevšimne, profrčí kolem nich ven na skluzavku. Někdy si prostě dětí jakože vůbec nevšímá, zejména, pokud na něj ty děti nemluví. Ale třeba teď přišel dolů k tchýni Tobiho bratránek a sestřenka a on jako je nějak zuřivě nevítá, nebo tak, ale Tobík si vezme svá autíčka a začne je po jednom podávat bratranci, ten o to nemá zájem, tak je dává pryč, tak Tobča vstane, jde za sestřenkou a vezme ji za ruku a chce, aby s ním šla si hrát s autíčkama a ta nechce, tak jde ke mě a tak je to pořád. Ale třeba venku se Tobiáš s bratránkem honí a to se řehtá radostí. Jinak ohledně běžných domácích denních věcí funguje výborně. Jako vše - hygiena - na wc se obstará sám jak na malou tak velkou, jen to utírání po velké vázne, najezení - nají se sám, napije se - sklenku drží v jedné ruce, nic nevyleje, svlékne se komplet, oblékne si jen tepláky a boxerky. Na pohyb je podle mě šikovnej,ale na firstbikeu se teprve učí jezdit.

Třeba zrovna teď se tady snaží na batránka, aby s ním blbnul a ten nechce, tak tady krásně komunikuje s mojí švagrovou - chce napít, tak jde k ní (vidí že si zrovna přinesla pití), tak jde k ní s prázdnou skleničkou, dá jí sklenku, udělá sám od sebe prosím prosím a kouká jí do očí. A teď si s bratránkem ty autíčka posílá.

Holky já nevím, ale je možný třeba u těch atypických, nebo vysokofunkčních autistů, že by třeba jednou ignorovali a pak fungovali naprosto normálně? Tam je to prostě asi celkově na hovex, ne? Tím chci říct, že Tobík mi přijde většinou vcelku jako standartní tišší dítě, který prostě hůř rozumí a nemluví. Ale někdy má takovej výjev, že na mě padá melancholie že je autík. Třeba jako že nezamává, že někoho ignoruje, nebo se někdy neotočí na zavolání. Ale je to prostě jen někdy a pak zase překvapí nějakou super věcí. Třeba dnes mi přinesl snídani do postele 😀 měla jsem krušnou noc, manža byl po chlastání koženej, tak jsem ráno odmítla vstát, a on že se postará a já to dospím. Tak všichni odešli, já se rozcapila v pelecchu a najednou přišel Tobík, lehl si vedle mě, přitulil se, přikryl se a podal mi trs banánů a jeden chtěl, tak jsem mu ho vyloupla a pak je podal znovu mě, jako že i já si mám vzít. Tak jsem si taky jeden vyloupla, leželi jsme a cpali se banány. Já pak usla a on tiše odešel za tátou 😀 😵 😵

A mám ještě jeden dotaz, poslední dobou Tobiáš často udělá, že když něco chce, třeba rozbalit něco, nebo něco odšroubovat, jde a s verbálním zahučením a třeba prosím prosím, vezme mou ruku a jako mi jí nasměruje na to co chce. Vím, že to dělají autisti. Ale já řeknu ne, ruku stáhnu a řeknu mu ať to udělá sám a on to udělá sám bez problémů. Ale spíš mi přijde že v tom hraje roli nesmělost a takové jako (když to nebudu dělat sám, maminka mi to dá sama). Je to normální? Tu ruku mi spíš jako navádí tím směrem, jemně.

sisstin
autor
4. čer 2011

@ygreen ještě rychle, zejtra kdyžtak víc 😉 to navádění ruky je normoš, pokud k tomu používá i jinou neverbální komunikaci 😉 Tygr mi taky občas vede ruku prostě u věcí, který nijak naznačit nejdou 😉 ale není to jeho jediná forma neverbální komunikace 😉

a už fakt jdu, báj ženský..

a tlustá svina mě fakt rozesmála 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅

ygreen
4. čer 2011

@sisstin ta svina je spíš k pláči 😀 😀 😀

jolinka
4. čer 2011

ygreen aj mne Misko obcas vedie ruku k niecomu, hlavne ked je lenivy a chce aby som zanho urobila co bezne vie, napr. ho nakrmila.

hanistepa , ahoj u nas 🙂

evaje
4. čer 2011

@hanistepa Ahojky čarodko 😀 vítám, tě. tak já k omega3. Maty bral Hvězdíky, ale přešli jsme na jakési od Justu(snad znáte). Já viděla efekt už po 14 dnech. Maty je hlídaný na neurologii kvůli předčasnému porodu a epilepsii. Od neuroložky jsme teď dostali vit B a magnézko a Gingo. Jinak na plavání s Matym chodím do kurzu od září. Je to jediný sport, který ho šíleně baví. Tak přes to,že nám to neurolog nedoporučova (ale taky nezakázal) a že tam s ním musím být kvůli dohledu, tak tam chodíme. Je to úplná paráda. Ale co se týká řeči, tak na to to vliv nemá 😉 😀

@ygreen 😀 😀 😀 náš Maty má v 5,5letech 116cm a 20kg a Mikoláš má ve 2,7 letech asi 98cm a 12kg 😀 😀 😀
Ale jak tady všechny víme, tohle jsou ty nejméně podstatné věci Důležité je jaké máme srdce 🙂
Dnes Mikymu praskl balonek (dostali každý jeden) a Maty mu říká" Miky neplač, poď máme tu ještě modrý(ten byl jeho) a podívej tady jsou ještě další (a vyhazoval všechny míčky a balony co máme v bedýnce) a další a další, neplač "A jásal aby ho rozveselil. Já byla ve vedlejší místnosti a čekala jsem kdy Miky s řevem kvůli tomu balonku doletí a nedoletěl. Maty ho prostě ukočíroval. Což se mnohdy nepodaří ani mě po 20 min. Měla jsem z něj strašnou radost, jak byl empatický a k bráchovi pozorný. Jak mu dal i svůj balonek a že se při koupi rvali o barvy....Jo a ještě jedna radost. Matyho EEG je čisté a zralost mozku odpovídá věku. Což je snad poprvé od narození
😀

hanistepa
5. čer 2011

@evaje Just je značka? Slyším to poprvé, tak se ptám, díky!🙂 JJ, já myslím, že Hančí to plavčo bude taky bavit..🙂
Jinak naprosto chápu tvoji radost při porozumění sourozenců, u nás takové chvilky , byť tedy vzácně, taky jsou a musím říct, žě mě to vždy taky dojme, protože většinou se rvou....i když nutno říct, že rádi se mají a když jde "do tuhého", drží spolu🙂
A blahopřeji rovněž k tak super výsledku EEG!!!!

hanistepa
5. čer 2011

@evaje Kapsle s rybím olejem a selenem? Je to ono? Nikde jsem nenašla cenu....Je tam napsáno dávkování 2 x denně, tak to dáváš synkovi? Díky! páá budu tu večer ďoučátka

evaje
5. čer 2011

@hanistepa jo jo, to je ono. Značka je Nahrin. Já to beru od kamošky, mají takové ty přírodní krémy a krém San activ, který je se solí z mrtvého moře a je fakt boma. Ale k těm kapslím, oni mají v jedné kapsli 500mg toho rybího oleje, kdežto v těch ostatních preparátech mají snad jen 250mg a méně. Cenu ti teď nepovím, páč ji už přesně nevím, ale vím, že to bylo drahý. Dávám mu jen 1x denně. Je to teda bez chuti a velká kapsle. No a když ji rozkousne, tak je to klasika olej. Takže to není taková mňamka jak Hvězdík. Ale ve chvíli, kdy umí polykat léky,tak je to pohoda.
Jinak kluci se taky rvou a stále dohadují. Právě má malej záchvat, že si chce hrát s knihou na zapatlaném stole, kde se snídá. A ještě k tomu musí být kniha položená přímo před Matym a nevysvětlí mu nikdo nijak, že se zničí. prostě si umanul. Takže trpíme. Teď ho Maty zavřel, že ho nechce poslouchat a koukám, že to zabralo 😕 😉 Tak snad bude klid.

evaje
5. čer 2011

No nejsou zalatí?

sisstin
autor
5. čer 2011

@evaje tak to jsou boží fotky 😀 😀 😀 😀 @hanistepa holky, to budte rády, že vám to děti spolknou...to u nás fakt nehrozí 😝

holky, Tygr ted furt dělá zápory...něco řekne, a k tomu hned ne nebo není.....třeba mu říkám před chvílí "jsi opálenej"..a Tygr řekne: opálenej není 😅 😅 😅 a takhle to je u všeho...patří do vývoje řeči u malých dětí??? Ted by měl být na řečové úrovni asi 21-24měsíců 😉

hanistepa
5. čer 2011

Ještě jsme chvíli doma, tak jsem tu na chvíli, ale už jsme namazaní (krémem) a připravení vyrazit k babičce pro kola...🙂

@sisstin Siss, nevím, jestli TENTO zápor patří do vývoje malžch dětí, Štěpán zápor začal používat "normálně", čili já NEchci, NEpojedu, Nejsem opálenej prostě klasika, ale připomněla jsi mi Haninku, ta to přesně takto používala prší NE, opálenej není🙂 atd, přesně jak Tygr.Nevím, jestli to není "znak" dysfázky", protože tak to měl ještě někdo na diskuzi na Rodince a jeho ďoutě má taky expresivní dysfázii. Takže Hanina to říkala takto, štěpíno ne.
Jo, včera jsem si četla zprávu od Dr. Kr. a čoveče, to jsem si ani nevšimla (ani nevím, JAK jsem to četla), píše tam v závěru, že děvče má lehce specifickou poruchu vývoje řeči (či jak) hraničící s expresivní dysfázií!!!!

sisstin
autor
5. čer 2011

@hanistepa aha,no já jsem si to myslela 😉 páč zase dvouletý děti umí normálně většinou dělat zápor 😉 ale jako spíš, že on to ted používá na všechno 😅 😅 😅 prostě jako kdyby si to trénoval 😅 😅 😅 jinak Hanička určitě NĚCO má...asi to není jenom opožděný vývoj řeči, ale tak suspektní lehká dysfázka není žádná trága 😉 si fakt myslím, že ted za ten rok se to zlepší neuvěřitelně 😉

evaje
5. čer 2011

No už si ani nepamatuju, jak Maty, ale zdá se m, že používal rovnou Ne. Ještě jsme se smáli, jak mu to jde. Začal topoužívat napřed jako odpově´d na cokoliv(což je v určitém věku klasika), ale pak už začal s tímže neprší , není opálený a tak. Jen když neznalslovo, třeba pršet, tak řekl sluníčko není. Ale ntrénoval jak Tygr 😉

sisstin
autor
5. čer 2011

@evaje však on to používá jako odpověd na cokoliv 😅 😅 😅 cokoliv se ho zeptám, tak on řekne, že xy ne nebo xy není 😅 😅 😅 😅 ale Maty nemá dysfázku 🙂

evaje
5. čer 2011

No, prý nemá. Tak snad to tak je 😉 Ještě jdeme v říjnu k Dr. Niveltové, která by to měla určit. Chce to neuroložka, protože prý to nemá v žádných papírech přesně napsané.tak uvidíme