Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
8. čer 2011

@smardik prostě před něj dá hrne, hřeben, auto např. a bude se ptát, "kde je auto, atd." prostě klasika, když Tomášek neukazuje, tak ona i sleduje, jestli se třeba na ten předmět podívá 😉 ono prostě bez toho ukazování se porozumění hodnotí fakt špatně..bez ukazování není porozumění, to je prostě strašně spolu svázané 😉

smardik
8. čer 2011

@sisstin super to vyzkouším jak se vzbudí jestli to pozná jsem upřímně zvědavá protože on ví k čemu co je tak nějak v praxi ale jestli to tak dokáže najít si fakt neuvědomuju, vyzkoušíme

sisstin
autor
8. čer 2011

@smardik a to je přesně to, co jsem ti psala...on ví, k čemu ty předměty jsou...ale nezná jejich název, prostě nerozumí těm slovům 😉 jak jsem psala, pokud dítě neukazuje, tak prostě ani nerozumí nebo fakt minimálně... 😉 to jsou dvě věci, které k sobě patří 😉

sisstin
autor
8. čer 2011

@susik77 Tygr na takový otázky odpoví jedno - max.dvojslovně, ale prostě je chápe...i fakt poměrně těžký věci 😉 taky mě ještě napadá přiřazovat obrázky k denní době, např. co se dělá RÁNO (snídá, myje , jde se do školky atd.), co se dělá V POLEDNE, co se dělá VEČER 😉

susik77
8. čer 2011

@sisstin - jj to je fakt super, vsimla jsem si, ze Veru s temi casovymi vecmi ma problem-dnes, zitra odpoledne...

sisstin
autor
8. čer 2011

@susik77 ještě mě napadá, napr. to Ferda učí povolání - já se třeba ptám: "co nosí pošták?" A Tygr řekne "obálka", nebo "co hasí hasič? Tygr řekne "oheň". Pak taky ten Můj první kvíz od Granny (mám v albu), tam je 100 kartiček a taky se to dá perfektně okecávat různě, aby si dítě trénovalo to hlubší porozumění řeči 😉 ono mě ještě něco určitě napadne 😅 😅 😅 a samozřejmě Logico Primo, ale ne, aby si to tam mastila sama...zase jí k tomu mluv a ptej se 😉

sisstin
autor
8. čer 2011

@susik77 na tu uvědomění si času je fajn rozvrh, jak denní...tak ale u vás už třeba na delší časovou dobu...třeba, já nevim, když se bude těšit k babičce, a pojede tam za dva dny... tak nakreslit takové schéma, kde bude mít třeba dvě postýlky...a vždycky, když ráno vstane, tak jednu škrtne...aby věděla, kolikrát se ještě vyspí, než tam pojede.. 😉 někde jsem viděla takovou pomůcku už hotovou (ted si zaboha nevzpomenu kde), ale bylo to poměrně drahý...což mi přijde zbytečný, když se to dá nakreslit nějak 😉

smardik
8. čer 2011

@sisstin jo tak nějak já mu říkám na co věci jsou ale nevím jestli to říkám blbě nebo to nevnímá nebo fakt nerozumíme ale to prostě neví co to slovo znamená, ví to z praxe- ví na co je miska, lžička, hřeben, auto že jezdí , ve vaně se koupě, v obchodě že jezdí košíkem a nakupujem-to ví že to musí dát do košíku, pak z košíku na pás a zaplatit on to ví ale slova nechápe, no jak to vidím je na tom asi dost špatně a budeme mít toho hodně před sebou

už musím jsou vzhůru tak jdem jíst a pak pracovat a pak na hodku ven, vezmu je na hřiště

hanatka
8. čer 2011

@smardik Radeček u Kr. seděl sám naproti ní u stolečku, ale možná je to tím, že uviděl na stole ty vkládačky a hrnul se k tomu, protože ho to baví. Však potom, když s náma mluvila, dala mu vkládačky pro starší děti, bylo tam toho na vložení milion, aby dal pokoj 😀 No on to měl za minutku hotové 🙂
@sisstin jsem nedávno mluvila s kamoškou a ta mi říkala, že její úplně standartní kluk má s časovými údaji problém pořád, a to je mu už 5 let. Klidně jí večer řekne, maminko mám hlad, dej mi snídani 🙂

jolinka
8. čer 2011

@smardik my sme u Kati mali to neporozumenie reci tiez dost hlboke... teraz je to uz fakt ovela lepsie, hlavne po 4,5 roku sa vyrazne zlepsila co sa tyka porozumenia otazok, zamen, abstraktnych pojmov.
Myslim ze nema zmysel aby v jeho veku si nanho isla s farby, tvary, dni v tyzdni, rocne obdobia a take veci...ma to cas, treba ist od zakladu {i ked napr. K. farby vedela dost skoro cca pred 3 a tristvrte rokom, ale to len preto ze rada kresli}
Kati ma v oktobri 5 rokov, este sa dobre v case neorientuje, stale sa jej myli vcera, zajtra, minule, davno...ale zacala mat o tieto veci posledne tyzdne zaujem 🙂 co beriem pozitivne ze sa to chce ucit a sa aj skoro nauci... Stale sa pyta, aky je den, kolko je hodin, Uz je vecer, je vonku tma? Rano a noc ma jasno, minimalne s pozdravov, kazdy vecer povie Dobru noc a pekne snicky a rano Dobre rano 🙂 🙂

My sme trochu u nej zanedbali to vysvetlovanie na co sluzia veci...resp. sustredili sme sa na ine nedostatky a tiez ma dost vyplasilo ked mi sisstin vravela ze to ma vediet 2,5 az 3r dieta, ze z coho sa pije, cim sa odomyka atd... a Kati uz tahalo na 4,5 roka a skoro na ziadnu taku otazku nevedela odpovedat, som sa uz zlakla MR ale jak sme sa na to sustredili, naskocilo jej to asi po 2 mesiacoch... 🙂

sisstin
autor
8. čer 2011

@hanatka
@jolinka
@susik77 jj, na ty časové údaje je poměrně času dost...tohle je hodně individuální, někdo to ještě moc neumí v pěti letech a pořád je to normoš. Tygr fakt tohle chápe (ráno, v poledne, večer) i dneska, včera, zítra atd. U nás se to porozumění fakt jakoby vytříbilo až neskutečně, že on fakt ho má podle mě i nad jeho věk v něčem 😝 ale zas oproti Kati nebo Radečkovi, ta prostorová představivost je fakt nif mof 😝

@smardik no a určitě, jak píše @jolinka tak na Tomíka nemá smysl chodit s barvama atd., nejdřív musí mít vůbec porozumění základních věcí, a až potom se může rozvíjet to hlubší porozumění a abstraktní pojmy 😉

sisstin
autor
8. čer 2011

@jolinka ono "standartní" dítě tohle asi pochopí fakt z řeči, jen tak 😉 já si fakt nejsem vědomá, že by některá z mých kamarádek, co mají standartní děti, tohle nějak řešila...prostě mluvily na děti normálně a stejně děti uměly na tyhle otázky odpovědět už v těch 2,5 letech 😕 u některých dětí se tohle holt asi musí trénovat nějak více 😕 já tohle točim fakt dost často...ze začátku to bylo čistě jen o pojmenování těch věcí (když ještě moc nerozuměl, okolo těch 2-2,5let), pak už jsme začli hodně právě točit tyhle otázky na porozumění a děláme to doted...ale už mám pocit, že on chápe i tak..občas mi správně odpoví i na otázku, kterou jsme fakt nikdy nijak netrénovali...už si ty souvislosti fakt dává k sobě a je schopný si to vyvodit z běžný řeči...

no ale ta naše exprese, že 😅 😅 😅 😅 😅

jolinka
8. čer 2011

@sisstin jj, ja mam u K. pocit ze skoro nic nepochopi "len tak"

akurat ze sa zlepsila v tom ze ako jej vysvetlujem jednu oblast trebars opozitne slova typu prazdny plny, nizky vysoky...atd. tak tie prve pojmy idu ztazka, ale dalsie uz chape velmi rychlo, proste nie len ze pochopi ten konkretny pojem co ju prave ucim, ale pochopi aj system ucenia sa v tej oblasti

aj napriklad ako sme tie zamena vela cvicili KTO CO KDE AKY KTORY, tak teraz jej uz dalsie naskakuju rychlejsie a bezne ich uz vo vetach pouziva

susik77
8. čer 2011

@sisstin - diky moc, je videt ze hodne toho studujes a mas perfektni prehled 🙂 a ze se malemu hodne venujes 🙂
ja se snazim s Veru zacit mluvit cesky, mozna to bude aj jednodussi jak jsem myslelam, spis asi nezvyk. s kamaradkami a v praci mluvim cesky porad. A aspon spomalim, ja mluvim strasne rychle a ze pry trochu nesrozumitelne a polykam slabiky-uz mi to rikal mm a ted krejcirova 😎

sisstin
autor
8. čer 2011

@jolinka super, no u Kati je taky fajn, že jakmile něčemu rozumí, tak to začne i poměrně rychle používat 😉 tam je ta exprese fakt narušená zřejmě minimálně 😉 a recepce se upravuje hodně dobře, počítám, že do školy už by to mohlo být úplně ok i 🙂 já jsem zvědavá, jak u nás ta exprese půjde dopředu... 😕 jestli se to nějak víc hne od těch čtyř let... jako aktivní slovní zásoba už je poměrně slušná, ale prostě výslovnost a nějaká gramatika..peklo 😝 ale už třeba říká bota, když je jedna..a ne boty...což považuju za úspěch 😅 😅 😅 jinak já takhle zjištuju, že on umí fakt hoooodně slov...když se ho přímo zeptám, "co je xy?", tak on to řekne..ale pak sám ve spontánní řeči to nepoužívá 😕

@susik77 a Veru mluví teda v jakým jazyku? 😕

susik77
8. čer 2011

@sisstin - primarne ve slovestine, + mame nejake zauzivane slovicka v cestine-z pohadek a pod. napr. krtecek...ale kdyz je mezi detmi, opakuje po nich cesky, uplne v poho. ona myslim rozumi v poho cesky aj slovensky, je vystavena od narozeni aj v televizi akorat nechape ty abstr. veci. to rikala aj krejcirova ze veru nema probl. rozumet cestine...

sisstin
autor
8. čer 2011

@susik77 no hele, to bych na ní ale česky nemluvila 😕 když jsi Slovenka, tak na ni mluv normálně jejím jazykem..ono dítě vždycky mluví nejlépe tím jazykem, jakým mluví matka (popř. ta osoba, s kterou je nejčastěji), a pak zase v dětským kolektivu bude mluvit normoš česky 😉 spíš prostě víc procvičujte to hlubší porozumění, když tomu bude rozumět v sk, tak bude i cz 😉

gtver
8. čer 2011

Holky, já jenom k tomu "porovnávání" sourozenců, přesně, jak píšete, já jen zírám, když mi malej je schopnej říct "mamiko pocem". Tohle u staršího ve stejném věku nehrozilo. Naštěstí už se ohromně rozkecal, akorát ta výslovnost ☹ Nicméně pořád je tam vidět pomalý posun vpřed, tak uvidíme ve čtyřech letech.

susik77
8. čer 2011

@sisstin -presne toto mi radila jedna psycholozka pres intern. poradnu, nevim proc mi dr. krejcirova rikala at na ni mluvim cesky. sice mi kamaradky rikaji ze mam docela dobrou cestinu-teda spis jako moravacka 🙂 proste jiny prizvuk ale ze jinak ok.

susik77
8. čer 2011

@gtver - ja taky vidim u Teri ze je mnohem sikovnejsi jak Veru. Terezka ma ted v 21 mes. aktivni slovni zasobu asi pres 100 slov-sama je pouziva+tvori 2 slovni vety, rika moje.Od 13 mesicu vsechno opakuje, aj slozite slovicka. Veru umela v 11.5 mesici aktivne asi 85 slov, 2-slovni vety+opakovani po nas po 2.roce...zajmena jeste pozdeji.

jolinka
8. čer 2011

uz musim ist... ale mmch ta Krejcirova je fakt dobra ked dokaze rozlisit neporozumenie reci od LMR, to nedokaze casto ani rodic co je denne s dietatom.

Ja som tiez casto nevedela hlavne v tom mladsom veku ci mi mala len nerozumie co hovorim, alebo proste ze je rozumovo zaostala, ci to bude tymi auti rysmi ze nas ignoruje...skor som sa priklanala k tym poslednym dvom dovodom... a nakoniec nie je ani autistka a zrejme to ani na MR nevyzera maximalne trosicku znizeny intelekt v pasme normalu.

susik77
8. čer 2011

@gtver - teda ne v 11.5 mesici ale v 23.5. mesici. Mimochodem, tusim se nasi starsi deti narodili v srpnu 2007, ne? 😎

sisstin
autor
8. čer 2011

@susik77 ona Kr. je poměrně silný "odpůrce" dvojjazyčnosti 😉 ale pokud Veru nemá dysfázii, tak bych se jí fakt nebránila 😉 u těch dysfatických dětí bilingválnost je problém velký...ale pokud Veru fakt nemá vývojovou vadu řeči, tak bych na ni mluvila normálně, jak je zvyklá 😉 mi to přijde nepřirozený, abys na ni mluvila česky, když tvoje čeština není úplně 100% 😉

@gtver ta výslovnost se pak upraví spontánně, popř. logopedicky... 😉 ten opožděný vývoj řeči je někde "slyšet" poměrně dlouho, klidně i do pěti let 😉

sisstin
autor
8. čer 2011

@jolinka no já si nemyslím vůbec, že by měla Kati snížený intelekt ani v tom pásmu normálu 😉 ta lehká MR se určuje blbě v raným věku...ale obecně, dítě s LMR bude v neverbálních úkolech opožděné, dítě s "jenom" smíšenou dysfázkou tyhle úkoly bude zvládat k věku, nebude zvládat úkoly, které jsou založené na tom porozumění 😕 dítě s LMR bude opožděné ve všem tak nějak stejně...dítě se smíšenou bude mít ten vývoj hodně nerovnoměrný 😉

ale tohle jsou fakt věci, který se vyvíjejí....LMR se většinou určuje až okolo školního věku 😉

susik77
8. čer 2011

@sisstin - mne prave rikala ze bilingvalni deti v pohode v rodinach funguji...ale neco rikala, teda ja si to taky vsimla, ze veru je ve vyvoji trochu pozadu tak mozna proto...asi o pulroku, ale je to jeste v ramci normalu, neni zaostala. spis dolna hranice. ale teda jak v cem...porad se vyptava jak se co vyrabi, opalovaci kremy, auta...vsechno co vidi. A ma super pamet-teda hlavne mechanickou ale napr. pocita do 20 s pomoci, zna v poho barvy, vede uz dialogy, slozite vety, minuly cas, myslim ze teda rec aj komunikaci ma mozna lepsi jako deti v jejim veku...aj vyslovnost.

sisstin
autor
8. čer 2011

@susik77 opoždění půl roku je ještě širší norma 😉 takže pohoda..ono každému dítěti jde něco líp a něco hůř, to je prostě normálka 😉 Tygr měl u Kr. všechno k věku (nepočítám teda samo expresi), v širší normě měl tu prostorovou představivost (taky o půl roku pozadu), a to fakt vidím, že ji má horší než jiné děti v jeho věku. Ale furt je to v normě. Ono ty "standartní" děti nikdo takhle nezkoumá podrobně, ale určitě ne každé "Normální" dítě ve všem přesně odpovídá na svůj věk 😉

sisstin
autor
8. čer 2011

jo, a holky....ted mě tak napadlo, Tygr neumí ukázat na prstech, kolik mu je...on řekne, že mu jsou tři...ale za boha mu nejde dát malíček a prsteníček dolů 😕 ani, když mu je ohnu...tak mu zas nejdou ty zbývající tři prsty narovnat 😕 s čím to souvisí, nevíte? Jemná motorika? Jinak funkčně s těma prstama nic nemá, normálně je používá..ale prostě je nějak ohnout na to, aby ukázal počet, to mu nejde 😕

susik77
8. čer 2011

@sisstin - teda ten pulrok vidim ja v porovnani s jejimi rovesnikmi, krejcirova nerikala kolik. ale rikala ze zadna diagnoza tam neni, jen ze nerozumi, ze to neni nic dramaticke. konecne muzu spat v klidu, uz jsem se depkovala... 😎

sisstin
autor
8. čer 2011

@susik77 jj, člověku se uleví že 😀 nicméně, kdyby se ti třeba i za rok, za dva zdálo, že je Veru nějak "trošku jiná", tak bych kontaktovala Dr.Thorovu z Aply 😉 ona má Kr. trošku jiné hranice v těch atypických (hraničních)formách autismu.... takže tam, kde Kr. řekne, že je to třeba jenom povaha nebo v něčem opoždění, tak tam Thorová už diagnostikuje např. hraniční autismus...a pak se časem ukáže, pravdu měla fakt Thorová 😉 ale s Veru ve školce problémy nejsou, nemá je ani s dětma..tak si myslím, že je to tak, jak řekla Kr. 😉

gtver
8. čer 2011

@susik77 , Lvíče je trochu mladší než Veru, je z ledna 08 😉

@sisstin já vím, člověk má takové stavy, kdy mám ohromnou radost, že vůbec mluví a jindy mám depku, že je to nanic, že mu není rozumět že je to stejně špatně... No znáš to...