Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ygreen
8. čer 2011

Ahoj holky, jsem vás dočetla na mobilu, páč naše mladá si za týden u tchýně zvykla na nšení a rostou jí zuby, tak je protivná jak činže a nedá mi minutu pokoj, jinak bečí a bečí 😅

ale musím se s váma podělit o naší radost. Tobík udělal za dva dny samé šokující proměny, nejdříve včera dopoledne, šel skákat ven na trampolínu a připojila se k němu 5 letá sousedka a on se choval úúžasně, hrozně se s ní smál, honili se, chytali se, Tobík jí chtěl pořád vodit za ruku, držet jí apod. Pak jsme seděli u sousedů a TObík se jim hrabal v grilu, kleštěma vynášel popel, malá sousedka se k němu připojila, vzal rošt a donesl ho né mě, ale vedle sedícímu sousedovi se slovy "na". Pak chtěl zalévat a nakonec skončil u nich doma, kde si s terčou hráli tak že blbli v peřinách 😵 😵 😵
A dnes, no to holky zírám celý den - ráno na konci kouzelné školky se františek loučí slovy ahoooj a Tobík aoj a zvedl ruku a lehce zamával 😵 😵 😵 😵 pak jsme šli ven, žádné scény že jdeme ze zahrady ven, jistě vím, že pochopil pojem, jdeme ven, půjdeme nakoupit, apod. Takže vyrážíme, nejprve na poštu, tam mi držel balík na pokyn, prosímtě podržto (dřív by to pustil, páč by ho to nezaujalo), dnes krásně držel, počkal než jsem uložila malou do kočárku, apod. Venku poslouchá na 99%, vše - buď u mě, hlídej si mě, zastav se, drž se kočárku, vrať to tam, vezmi to, vyber si co chceš, apod. V lékárně, jsem stála ve frontě a říkám mu ať si jde sednou na vzdálenou židli a ani se nerozmýšlel, rovnou šel, sednul si a celou dobu si mě očima hlídal. Pak jsem mu tam postavila kočár, aby hlídal miminko. Kupovala jsem mu tam sl. brýle a říkám "Tobi pojď ke mě" a okamžitě přišel. V obchodě si jde hned vybrat kinder pingui, ale čeká než dostane svolení, pak si ho přinese a žádnej řev, že ho nesmí hned snís, řeknu mu "dej to do košíčku, musíme to zaplatit", v klidu to tam dá a čeká. Pak si koupí pití, hlídá si mě, podá na pokyn prodavačce to co má v ruce aby to namarkovala, no paráda. Pak jsme byli v bazárku a nikdy si nevšímal dětského koutečku tam a dnes mu jen říkám, bež si hrát tam do koutkua šup a už tam byl a hrál si tam s hračkama než jsem něco vybrala.
Ale úplně nejfantastičtější bylo setkání s mojí kámoškou )máme obě děti stejně staré), takže Tobiáš se s Kubou zná 3 roky,ale vídáme se málo. Ale vždy Kubu ignoroval, max na něj koukl co jako dělá (ten je pravej opak temperamentní, možná i trochu malej zloun - to je moje, šťouch, bum, bác, apod). o a dnes, ho uviděl, jak za náma jede na FB a běžel za ním, smál se na něj, díval se mu do očí, chytal ho za ruku, zkoumal mu helmu na kolo, chtěl si k němu sednout na kolo. Kuba mu začal ujíždět, vždy tak 10m a Tobík sa ním vždy utíkal, smál se na celé kolo a tak asi 10 minut a pak že jdeme domů, no normálně hysterák, že chce jako za Kubou 😵 😵 😵 😵 😵 holky ÚPLNĚ NORMÁLNÍ TŘÍLEŤÁK CO POTKAL KAMARÁDA 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 doma jsme pak zalezli všichni tři do manželské postele, Tobík dostal nové knížky s bořkem a pracovní sešity, tak si prohlížel v posteli a pak jsme si lehli a všichni vytuhli. Tobča se vzbudil první a hladil Theu, krásně se na ní smál a tak nějak jinak se těď na nás směje i na ty děti jakoby s čistým pohledem, možná je to tím, že i když oční kontakt měl, nebyl úplný a teď je ten jeho pohled úplně čistý, chápavý 😵 😵 😵 😵 reaguje skoro na všechny pokyny i doma, i třeba vypni vysavavač, vyhoď to, apod. Ohledně hygieny si už utírá i prdelku po kakání. A s jídlem taky lepší, když mu ukážu, že dostane čokoládku za to když sní alespoň pár lžic něčeho nového, tak on sice si i popláče, ale otvírá pusinu a těch třeba 10 lžic sní.
Při prohlížení knih s bořkem si něco breptá. Zaujaly ho i pohádky, které dřív totálně nebral - tedy vše co není se stroji, nebo asterix. Takže zvířátka, apod. taky se začal smát když se někdo směje v televizi. Začal víc vyjadřovat emoce, jakoby je napodobovat. On má dobré emoce, ale nenapodoboval je. Teď když mě omylem praští a já řeknu au, mám bebí, tak okamžitě vstaně, stoupne si ke mě, dívá se mi do očí, obličej úplně stažený smutkem a něco hejká, takovým něžným hláskem a pak mě obejme 😵 😵 😵 😵 - to se mi stalo dnes večer 😵 😵 😵 😵 a pořád otravuje že si chce hrát se mnou, třeba házet míčem, skákat, posílat si auta a hlavně teď pořád modeluje 😵 😵 😵 😵

Tak jsem fakt hrozně nadšená a fakt už si uchovávám naději že autista není 😵

ygreen
8. čer 2011

no a Tobíkova aktivní slovní zásoba je momentálně - na (při podání), ňam, aoj, hmmm (když chce něco dobrého nebo mlíčko), ne. Zvláštní je, že před druhým rokem tak v tom roce a třičtvrtě tohle vše už říkal, plus něco navíc. A pak ticho. A znovu začíná. Asi úplně ztratil zájem o komunikaci s tím, že si vystačím řvaním a jekotem a tím, že mu maminka rozumí beze slov.

smardik
9. čer 2011

dobré ranko

@evaje jo to s těmi příkazy vím, zvládne jeden a jak to udělá můžu další, víc toho nezvládne jak jsem to udělala byl akorát zmatený a vůbec nevěděl co dělat, plakal. takže je to fatk po jednom a tak to pochopí-je fakt že někdy třeba musím na něco ukázat i prstem nebo ho trošku navést ale zvládá to, bez problémů zvládá to co se dělá každý den jako najít si skleničku na čaj, donést boty a čepici apod.

smardik
9. čer 2011

tak za sebou máme stavění věže-to dobrý a vkládání tvarů to dneska nula bodů, mu se prostě nechce tak to podá mi a jak si to nevezmu dá to Honzíkovi a je to, prostě jak se mu nechce nehnu s ním, ale aspon ta věž. ted si myjou ruce a pak půjdem na hodinku ven, je sice nic moc ale musíme do obchodu a hlavně pro UM at mi neumřou hlady 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

jo a vím že řeším blbosti ale máme se učit třeba to vkládání tvarů na jedné věci a až to bude umět tak na jiné? jde mi to to že na vkládání tvarů máme 4 věci, tak nevím zda to střídat nebo fakt jen na jedné věci a jak to bude umět tak přejít na jiné

ygreen
9. čer 2011

@smardik já bych začala tou nejjednoduší vkládačkou a až ji dá, tak bych šla na další a k tomu přidala i tu co umí

smardik
9. čer 2011

holky tak my dneska neudělali nic jen ráno ta věž a to je vše,nic jiného nechce, dá to do ruky mi, honzovi nebo se vezme a odejde prostě jak za starých časů, ani části těla nic, řekne mi ne a jde. takže dneska fakt nic, už jsou vyspaní a venku konečně přestalo pršet tak se jdem aspon do toho obchodu, ještě jsme nedošli jak lilo

sisstin
autor
9. čer 2011

@smardik Jani, jestli tě to uklidní, tak my dneska udělali jenom Logico a šlus..jsem líná jako veš, celej den žeru a válím si šunky 😅 😅 😅 😅 😅 😅

my zejtra jedeme s Romčou do toho Zoo 🙂

smardik
9. čer 2011

@sisstin dík je mi líp, jak to nejde tak to nejde, tlačit na něj nebudu sekne se úplně na to ho znám

no ven nejdem protože si oba vytáhli kyblík z kostkama a ted se je tam snaží dávat-má taky na otvoru díry na vkládání tak se to snaží dávat tak je od toho brát nebudu a půjde když tak až se nají nebo vůbec, uvidíme

ach jo škoda že někdo nejste blíž a nemůžem dát srazík

evaje
9. čer 2011

@smardik nechci rýpat, ale u sissnelenivý Tygr 😀 😀 😀 Ale s tím, jak to nejde, tak to nejde to platí i u rodičů, takže výmluva se příjmá 😀 😀 😀
Holky, dne je fakt hnuuuus počasí. Já ráno valila s Mikym k manželovi do práce, tam jsem ho nechala osudu a šla si zacvičit. Když jsem se vrátila, byla celý pročuraný, tak jsem ho převlekla a švihala pro nákup. Bylo to na otočku, fakt 15 min a on už byl zase počuraný. Tak jsem ho šoupla do auta frčeli jsme domů. No než jsem uvařila, tak jsem měla zase mokré křeslo. A když mu řeknu, ať jde čurat tak na mě prdí. Jo a poprvé jsem mu řekla, jak to, že je mokrý a on že to táta. A já"fakt" ? A on "jo" A na důkaz šel a udělal na tátu TYTY. Si ze mě to děcko asi opravdu už dělá čurinu.

sisstin
autor
9. čer 2011

@evaje jo, tak Tygr na mě cosi zkoušel, že si nosil Zajíce a kdesi cosi, ale dneska má fakt smoldu 😅 😅 😅 😅 😅

evaje
9. čer 2011

@sisstin no jasné, ještě by si zvykl, že s ním stále něco děláš 😀 (u tebe to sedí, co?)Ale třeba mu to takto bude vzácnější... 🙂 😉

ygreen
9. čer 2011

sisstin, jk mluvíš o tom logicu, co to je?

sisstin
autor
9. čer 2011

@evaje já to mívám min. jednou za 14 dní tento "línej" den 😝 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
9. čer 2011

😅 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
9. čer 2011

@ygreen musí teda dítě umět přiřazovat barvy, bez toho to Logico moc dělat nejde 😉

smardik
9. čer 2011

hezký večer

tak jsme nakonec něco málo udělali, využila jsem toho že je Tom unavený-nespal totiž po obědě, proč spát že tak jsme si vzali knížku a prohlíželi ji, říkala jsem mu co kde je a on mi ukázat vanu, postel,kočku, balon a auto jak jsem mu řekla najdi mi....🙂 🙂 tak mě potěšil

jo a abych nezapoměla mám doma už 2 chodce, Honzík chodííííííííí 🙂 a dneska zvládnul sníst skoro celý oběd sám lžičkou

ygreen
9. čer 2011

@smardik no vidíš, jak je Tomášek šikovnej, třeba to nebude tak horký, prostě neche a šlus. Tobiáš taky nechce ukazovat. Jako v knížce kde je Bořek, to by ukazoval, ale na zvířátka apod, to ani prd, to se mu nechce. Budu muset u něj tochu přitvrdit a donutit ho ukazovat na pořádání, páč věřím, že ví, ale dělá bejkárny a schválně ukazuje špatně, nebo vůbec. Nebo u to děsně trvá. Holt asi nastane cukr a bič.

ygreen
9. čer 2011

a nikdo mi nenapsal ani pfň k mému srdceryvnému dlouhému románu ☹ 😅 😀 😀 😀 😀

hanatka
10. čer 2011

@ygreen pfň 😀 Néé, Tobík je velkej šikulín, chápu, jakou z toho máš radost 🙂

@sisstin prosím tě, odkdy ti asi tak Tygr spolupracuje u toho Logica. Já jsem mu to dala asi ve 2,5 letech, a to na to dlabal úplně, chtěl jen jezdit těma čudlíkama.. Dneska jsem zkusila zas, udělal jeden list (a správně) a pak mi na to dlabal zase 😀 Ale paměť má jak slon, jak udělal ten první list, tak hned hlásil "otočit", jakože jestli to má dobře.. To si asi pamatuje, když jsem mu to názorně ukazovala v těch v 2,5 letech 🙂

jolinka
10. čer 2011

@ygreen jj maly nevyzera na autistu ani nahodou 😀 😀 😀

ja by som ale do toho ukazovania zvieratiek alebo niecoho co Tobika nebavi, nenutila. Nech ukazuje to co ho bavi, Borek, to je Borek stavitel nie? tam je kopec moznosti, dopravne prostriedky, realie zo sveta tak nech ukazuje na to.
Kati naopak bavili len tie zvieratka, respektive len Krtko, ale cez neho som jej mohla rozpravat a ukazovat vsetko, tam je kopec zvieratiek a situacii...Takze jedinu knizky cca na 3 roky ktoru akceptovala bol Krtko, aj to nechcela citat text {aj tie 2 riadkove komentare boli pre nu prilis zlozite, kopec neznamych slov} tak sme len obracali stranky a ukazovali a komentovali, v tom veku uz jednoslovne ukazovala na zvieratka... alebo stylom Tue ktko, tue sapka {tu je krtko, tu je zabka}

smardik
10. čer 2011

@ygreen super Tobi je šikulka 🙂 a jako autista mi nepřijde vůbec, vždyt on přímo rozkvétá před očima 🙂 🙂

my dneska pracovali celkem dost, musím říct že Tom má dneska dobrý den a zjistila jsem že je lepší jak nespí-nechce není unavený jak nedá chození ale je to pro mě lepší v tom že Hany spí a my máme čas fakt jen pro sebe, zrovna ted Tom svačí - a divte se, jí sám - má sýr a křup a jí to sám, žasnu.

ale jinak super vkládání tvaru dneska fakt naprosto super, ze 6 dal 3 naprosto hned jistě hned napoprvé 🙂, věž jsme stavěli-a fakt je to lepší jak psala siss když začnu já a on mě napodobí tak jsme stavěli, zvládne teda jen 4 kostky pak to spadne jak to má křivé ale aspon u toho vydrží a co je super už vzal na milost i jiné knížky než autíčkové - máme takové kde je všehochut pro děti od 1 roku a to chvíli vydrží a dneska mi dokázal ukázat kde jsou dveře, balon, auto takže super. Jen jak mu řeknu boty nebo ponožky tak to mi ukáže ponožku že má na noze a pro boty jde na chodbu, neví že v knížce ale aspon ukazuje. a víte co je nejlepší? já mu něco v knížce ukážu a co ho zaujme-ne vše ale na něco mi pak ukáže prstíčkem, no prostě dneska je fakt šikulka šikovná

jo a ještě jsme si prohlíželi fotky - on miluje prohlížení fotek dětí jedno zda ho nebo cizích tak toho využívám a na našich mi ukazuje kde je tatínek, bráška, balon nebo co tam je, tatínka ukáže v pohodě na fotce ale mě ne, jak řeknu kde je maminka tak koukne na mě a usměje se 🙂

smardik
10. čer 2011

siss je v té Zoo co, doufám že jim vyšlo počasí, tady zatím neprší ale je pod mrakem

sisstin
autor
11. čer 2011

Čau holky,

včera jsem byla už mrtvá, odpadla jsem v osm hodin 😝 Jinak jsem se teda přesvědčila opět, že Zoo pro Tygra fakt jako není 😝 jestli ho tam zaujaly dvě zvířata, tak to je hodně 😅 samozřejmě nejlepší byly kanály, různé lávky, mosty atd. 😝 Takže pokaždý, když jsme chtěli jít dál, tak vztekání a řev, že nechce...že tam chce běhat 😝 Chudáka Ondry se bál, takže jsme jsme chodili vždycky tak 50 metrů před nima 😅 😅 😅 Jinak Ondrášek už moc pěkně mluví a je to takový sluníčko usměvavý 🙂 S Romčou jsme moc nepokecaly, tak doufám, že ještě bude příležitost někdy....ale akce jako Zoo nejdřív zase tak za rok, mi to zas na dlouhou dobu stačilo 😅 😅 😅 😅 😅

@hanatka my to Logico máme tuším od 3 let a 1 měsíce, a bavilo ho to od začátku, i chápal ten princip. Samozřejmě mu nešla spousta úkolů, ale to se časem vypilovalo. Ze začátku dal tak max. 3 listy najednou, no např. včera dal i celá dvě témata (32listů). Takže je to fakt i o věku, a tréningu. Ale primárně je to pro děti od tří let, mladší to podle mě moc nezaujme 😉

@ygreen k tomu ukazování, tam fakt nejde o to, aby on na povel něco ukazoval...ale aby sám chtěl, aby sám sdílel pozornost atd. 😉 To sdílení pozornosti je o moc důležitější než to, jestli ti na povel "ukaž auto", to auto ukáže. Takže on ukazuje na to, co ho zajímá (sdílí s tebou pozornost), takže logicky to dělá třeba u toho Bořka, který ho baví 😉 To, jestli ti ukáže něco na povel je spíš o porozumění řeči, což pokud on fakt nerozumí nějakému slovu, tak ho těžko donutíš, aby to ukázal, když neví 😉 mnohem důležitější bych momentálně viděla to, že on ukazuje na to, co ho zajímá a chce od tebe nějakou reakci 😉

@smardik já si myslím, že je jedno, jestli Tomášek tu věc ukáže v knížce, nebo ti ji fakt donese...to už je šumák 😉 důležitý je, že tomu rozumí. Ono se to porozumění určitě bude vyvíjet, ale pokud má teda opravdu tu MR, tak to holt prostě půjde pomalu, ale půjde 😉

jinak mi psala @susik77 a oni mají fakt tu čistou receptivní poruchu (slabou zřejmě). Malá mluví naprosto k věku, nemá vůbec problémy s expresí, ale má problémy s recepcí ve smyslu delšího toku řeči a složitějších otázek. Tak to je fakt první "případ", který znám 😕 ale tam by podle mě ta prognoza měla být dobrá. Když to porozumění je opožděné lehce, a exprese je naprosto v normě. To člověk, který do toho nebude zasvěcený, ani nepozná, že nerozumí 😕

susik77
11. čer 2011

@sisstin - ahoj, no, ani ja to nepoznala, ze veru nerozumi...my jsme meli hlavni problem vzdor a negativizmus+obcasne echolalie-Dr. mi to vysvetlila, ze je to tim, ze neco nerozumi, tak to zopakuje.

sisstin
autor
11. čer 2011

@susik77 jj, to je typická reakce...že když nerozumíš, tak to zopakuješ 😉 ono dítě, který jinak normálně funguje na slovní pokyn, působí naprosto normoš...a pokud se ho neptáš "správnými" otázkami, tak fakt nepoznáš, že nerozumí 😉

susik77
11. čer 2011

JJ, Dr. Krejcirova rikala, ze Veru vedela vsechny otazky, na obrazkach, ktere proste videla. Kdyz se ji zeptala neco abstraktniho-co v noci sviti na obloze? Nebo co si vemes kdyz mas hlad, tak byla uplne mimo...Ale zajimave, ze doma to uz vedela, hmmm. Ted se ji ptam takove veci, proc si musime umyt ovoce a co by nam bylo kdybychom ho snedli spinave a tak...pricina-nasledek. Trochu jsem na pochybach ci tomu uz rozumi kdyz se naucila se kdyz ma zizen, vezme si caj a kdyz ma hlad, ze pry kasicku 🙂 Trochu se obavam, ci se to znovu jen "nenabiflila" 😎 S tim mechanickym zapamatovanim problm nema...

sisstin
autor
11. čer 2011

@susik77 ono u těch dětí s receptivní poruchou to vždycky bude "nabiflované" 😉 znám slečnu, co má vystudovanou VŠ...a má receptivní poruchu řeči...nechápe prostě vtipy, ironii, nadsázku a tyhle věci 😉 ale i tak se dá normálně v životě fungovat 😉