Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

susik77
14. čer 2011

@sisstin - ja jsem myslela ze by jsme tam skocili na tu klinic. logopedii at nam tam daji rady co mame delat a trenovat. A aby kdyz tak Veru odhadli jak
zavaznou ma tu poruchu reci...A tak od 5 let muze chodit na ty krouzky...

sisstin
autor
14. čer 2011

@susik77 tak vy nikam nechodíte zatím na logo, tak pro vás to bude určitě super 🙂 my chodíme na logo od dvou let, máme tady suprovou logopedku a zatím chodíme 1-2xtýdně 😉 takže ten jejich logoped mi řekl, že by tam s ním stejně nic jinýho, než děláme tady s logo nedělali...takže pro nás není důvod, aby jsme tam třeba jednou měsíčně dojížděli...at už jde o finance, nebo o čas 😉

ale vy jste "na začátku", a máte to v Praze..takže určitě fajn 🙂

smardik
14. čer 2011

@sisstin jo autista asi nebude a mizí i to kvůli čeho jsem se tak bála-to jak nemá rád změny třeba oblečení,botů, pořád mu to vadí ale už to není každý den a u každého oblečení ale třeba jednou za týden a bere to líp, fakt to postupně mizí, na své jméno taky reaguje, oční kontakt má apod. takže jedno čeho jsem se bála je pryč a ted budu doufat že to je jen opožděný vývoj

smardik
14. čer 2011

@susik77 super zprávy 🙂

susik77
14. čer 2011

@smardik - jj. Tak si zacinam rikat, ze mam asi indigove dite 😎 Proste jine 😎
Ten nerovnomerny vyvoj je velmi casty...My mame napr. kresbu na 2.5 roku a to nam budou v srpnu 4. Ale Veru umi napr. par anglickych pisnicek vzpameti a par dlouhych casti z jeji oblibene pohadky od slova doslova. Pocitat do 20, a pta se na vsechno jak se co vyrabi-kremy, auta, a pod. Ze pry to je uz vyssi stupen. Ale nepta se vubec proc...

smardik
14. čer 2011

@susik77 tak to máš super Tom je teda mladší bude mít 3 v říjnu a říká Ne, ahoj a občas se nade mnou smiluje a řekne ham a tím jsme skončili, kreslení si vezme tušku a čmárá s ní - ale už si ji aspon vezme kolem 2let ji ani do ruky nevzal

sisstin
autor
14. čer 2011

@susik77 grafomotorika je velmi často opožděná u dysfázie (jedno jaké). Tygr taky vůbec nemaluje, jen napodobí povahu a směr tahu, zvládne nejzákladnější grafomotorický cvičení na uvolnění ruky, a tím to hasne...že by jako "něco" kreslil, nebo třeba zvládal spojit čarou aspon dva body, nic 😝

a to, že se neptá proč, bude právě souviset s tou opožděnou recepcí...proč se ptají v průměru tak děti okolo 3 let 😉 a pokud ona má tu recepci opožděnou, na tři roky ji asi nemá..protože ve 3 letech už právě je to "hlubší" porozumění řeči, tak se logicky prát "proč" nemůže 😉

smardik
14. čer 2011

@susik77 ještě jsem zapoměla co mě u Toma štve, přiznám se že mě to štve je to že se nesnaží jíst sám

sisstin
autor
14. čer 2011

@susik77 a jak ona nemá problém s expresí, tak má právě velmi dobrou mechanickou pamět, takže ti "oddrčí" v pohodě dlouhé pasáže...otázka je, jestli jim opravdu 100% rozumí 😉 za to dítě s expresivní sice bude rozumět tomu textu, ale bude mu dělat šílený problémy si ho vybavit, říct ho atd. 😝

sisstin
autor
14. čer 2011

@smardik Tygr nejí sám doted, teda jenom rukou 😅 😅 😅 😅 pokud ho jednou za uherák donutim sníst polívku třeba, tak to jedině krmit 😀

smardik
14. čer 2011

@sisstin Tom ani to, on se ani nesnaží raději jíst nebude. Honza už jí sám-teda snaží se, ne že by snědl celé jídlo ale část jídlo sní sám-dám mu do jeho misky a on nabírá a jí, je to sice všude, pomáhá si rukou ale papá a Tom vůbec ani snaha, raději bude hlady

sisstin
autor
14. čer 2011

@smardik tak rukou jí Tygr od 18 měsíců, no ale prostě lžička atd. nula bodů...on si teda strčí tak tři sousta do pusy, ale tím to hasne...drží to jak prase kost 😝 ale u nás je to hlavně tím, že on jíst NECHCE....kdyby o to zájem měl, tak by asi sám jedl čímkoliv 😝 ale jelikož je u nás jídlo za trest...tak když už ho přinutim na "normální" jídlo, tak jedině krmit..

to, co má rád - chleba, housku, Brumíky, cheese atd., to jí sám 😅

smardik
14. čer 2011

@sisstin tak Tom i ruka nula bodů, mohl by se ušpinit ale on ani brumíke, chleba nejí sám-teda nemůžu mu dát třeba namazaný chleba do ruky at ho jí to nehrozí, jak to mám nakrájené na kousky tak si to napichuje a jí

susik77
14. čer 2011

@smardik - ono je asi nejlepsi do niceho ty deti nenutit, kdyz na to budou pripraveni, budou to delat aj sami...Terezka-mladsi taky rada papa rukou, tak ji nechavam...
U veru vidim taky, ze nejake nuceni do neceho nepomaha. Napr. doted spavala s mm, sama nechtela a ted ho uz posila sama pryc, ze chce spat sama 🙂 nebo az ted sama zacina odmitat plenky na noc...

sisstin
autor
14. čer 2011

@smardik tak ale hodně dětí se toho štítí 😉 to není zas tak nenormální 😉

sisstin
autor
14. čer 2011

my máme dneska od čtyř informační schůzku pro rodiče ve školce..no, že by se mi tam nějak strááášně chtělo, se fakt říct nedá 😝

smardik
14. čer 2011

@susik77 však ho nenutím krmím ho a co dá nakrájet na kousky tak nakrájím a jí to sám-takže sám ji chleba a třeba banán, jabko,jahody a to je vlastně vše, plínky má pořád, usíná teda sám ale někdy ne a v tom případě k němu jde manžel, vyřvat nebo tak ho nenechávám

@sisstin tak nenormální to asi není ted jsem se bavila se známou co říkala že její 5letý se chce nechat krmit ale fakt by mohl jíst sám, usnadnilo by mi to život

susik77
14. čer 2011

@sisstin - Ja Ti uz nevim jak to ona vlastne ma...Nekdy se totiz sama zepta napr. Mami, a preco ideme dnes do Sovickovej skolky? Ale otazka preco je u nas tak 1x tyden...
Ale otazky Mami a ako sa robi auto? Nebo Ako sa robi med? a pod. jsou asi 1x 20 minut 🙂
Dnes jsem se prave ptala te pani z Rane pece na toto a rikala, ze ty otazky jak se co vyrabi jsou uz pokrocilejsi jako Proc, protoze uz premysli nad vecmi...Jak co vznika a funguje...MM se Veru zase ptala jak funguje samozavlazovaci kbelik...
Mozna bude Veru nejaky dalsi Einstein 😀

jolinka
14. čer 2011

@susik77 sa idem zblaznit ked tu uvadzate tie ceske nazvy mesiacov 😵 kedy je ten srpen?

veru mi pripomina trochu Leu od dalei, ta ma tiez super pamat, basnicky pesnicky zaradom cely program v skolke spustila ju nedokali zastavit 😅 tiez trochu nestandartny vyvoj komunikacie a myslim ze Preco mali tesne okolo 4 roka. Teraz je uz ma velmi dobre porozumenie reci, je to sikovnica sikovna 🙂

sisstin
autor
14. čer 2011

@susik77 no Veru je fakt první dítě, který "znám", co má fakt narušenou jenom recepci a ne expresi...takže ony tyhle děcka pak působí fakt zvláštně...na jednu stranu velice dobře mluví a ptají se na celkem složité věci, a na druhou stranu nejsou schopné odpovědět např. na otázku "co si vezmeš, když venku prší"....

tahle porucha je fakt strašně "zajímavá"...a právě se prej dost často mylně diagnostikuje za Aspergera nebo vysokofunčkní autismus... 😝

sisstin
autor
14. čer 2011

@jolinka však mě u Ley vždycky napadlo právě to, jestli ona nemá slabou poruchu recepce 😉

susik77
14. čer 2011

@jolinka - jj, pre mna to uz je hracka 🙂 Ale byvame v CR uz 10 rokov 🙂

Jj, Veru je dost nestandardna. mne pride velmi sikovna, mm sa zase boji ze je zaostala-oproti Terezke-ta je veeelmi sikovna. Ale Veru je hendikepovana tou poruchou, preto ma tie problemy co ma. Ale inteligentna je podla mna dost.

susik77
14. čer 2011

@sisstin - jj, prave mi vzdy prijde u Veru na mysl, jestli preci neni nej. autista. Ale vsichni odbornici mi to vyvratili...tak snad ne. MM z toho sili, at to radsi ani nerikam, ze by byla uplne vyloucena z normalniho zivota...Ze lidi by to nepochopili i kdyby byla jen Asperger...

sisstin
autor
14. čer 2011

@susik77 no tak zrovna Aspergerů je polovina mat-fyzu 😅 😅 😅 pokud to není silnej AS, tak se s tím žije poměrně normálně..jako jsou ty lidi trošku mimoni, ale spíš v takových těch specifických zájmech atd., ale jinak mívaj normoš i partnera a tak 😉

ale u vás je to fakt tím, že nerozumí, jak by měla...pak vznikají prostě ty krizový a vyhrocený situace, nebo občas tak divně zareaguje...jak psala @jolinka, tak Lea od @dale byla hodně podobná....ale jakmile začly trénovat ty "správné" otázky, tak ona se je díky skvělé paměti nabiflovala...a ted už je to v podstatě v pohodě,a taky je hodně inteligentní 😉

anarae
14. čer 2011

malík nám regresuje a navíc dneska genetička potvrdila zvýšené CK(bohužel asi podělali po mě myopatii),už jsem voalal do OB kvůli kočárku.Metabolické testy ještě nejsou hotové a dneska se na žádost donabírali další.Takyž zase čekáme měsíc co bude a musíme se objednat do Motola na EMG.
Pán s Ob bude volat v pondělí kdy se tu pak zastaví s kočárke na předváděčku.Chtěla jsem ještě počkat na tu metaboliku,ale ty CK to změnili.Nemá smysl čekat ☹

jolinka
14. čer 2011

@susik77 ona Lejka ma tiez take tie specialne inteligentne zaujmy, trebars vie kopu encyklopedickych znalosti o zvieratach, odborne nazvy... ale v skolke mali s nou hlavne na zac. problem, nerespektovala autority, nevedela sa prihovorit k detom, dlho hovorila zrkadlove, niektore situacie a otazky nechapala... pritom takisto velmi dobra expresia, ja som ju videla nazivo nedavno...posobila na mna velmi vyspelo...

to Kati presne naopak, posobi velmi detsky naivne na svoj vek, takze je niekedy prekvapujuce zistit ze v tej hlavke nieco ma 😅

jolinka
14. čer 2011

@anarae ufff 😖 a co je to CK?

susik77
14. čer 2011

@jolinka - jj, aj veru hovori zrkadlove. Som predtym myslela ze to je auti rys ale teraz uz viem, ze nerozumie, tak jej vysvetlujem.Ale ona uz dost malokrat opakuje, myslim, ze uz dost chape...

jolinka
14. čer 2011

@susik77 aj Kati hovorila zrkadlove do tych skoro 3 a tristvrte... ale u nej to bolo tou receptivnou dysfazkou...proste si nevedela tu vetu gramaticky prehodit do 1.osoby, tak ju povedala ako pocula od inych.

cojaviem Mami hojdam sa. bolo Mami hojdas.

sisstin
autor
14. čer 2011

no Tygr taky vůbec neumí používat osoby...když už něco říká, tak to říká, jak to slyší od nás...takže něco jako : Peta čurat, mama čurat ad. 😝 , u nás pro změnu blbou expresí 😝