Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
17. čer 2011

@sisstin ok nafotím, takže jestli to chápu když třeba vyberu skleničku a on bude chtít napít tak mi má donést fotku skleničky jo?

sisstin
autor
17. čer 2011

@ygreen jak bys mu chtěla naznačit třeba větu "zítra pojedeme k babičce" 😉 a takových situací bude postupem času víc a víc...já si třeba neumím představit, kdyby Tygr vůbec nemluvil, jak by jsme se jako jenom ukazováním a naznačováním domluvili 😕 to šlo, když měl mezi 2-3rokem, to neměl ještě tak náročný potřeby..bylo mu celkem jedno, kam jdeme, co tam děláme..atd., ale ted už chce všechno vědět, chce si o tom rozhodovat..a spousta dalších věcí, a to by prostě bez nějakýho mluvení (nebo teda AAK) nešlo 😕

sisstin
autor
17. čer 2011

@smardik jj, přesně tak...když bude mít žízen, tak si donese fotku pití....když bude chtít jít třeba na hřiště, donese si fotku hřiště atd. 😉 a i opačně, ty když mu budeš něco "říkat", tak mu to řekneš slovně+ k tomu použiješ ty kartičky 😉

smardik
17. čer 2011

@sisstin dík tak to musím nafotit fotku jeho skleničky fakt nikde nemám 😀 😀 😀 😀 😀 ale je to dobrý nápad budem dál a bude si moct říct víc než ted, ted si ukáže co chce-řekne si to pití, jídlo, že chce ven-donese si boty ale já jsem s ním furt, fakt je že manžel mu někdy nerozumí

sisstin
autor
17. čer 2011

@smardik a až bude ukazovat, tak to prostě dáš do té komunikační knihy...on si to nalistuje a ukáže....a postupem času, která slova už bude umět říkat, tak ty vyřadíš...pak to děti kombinují, něco třeba řeknou+k tomu další slovo ukážou kartičku+třeba i znakují ještě....vždycky, když se naučí nové slovo...tak ho zařadí do aktivní slovní zásoby a ten znak zapomenou 😉

smardik
17. čer 2011

@sisstin dík takže ted jen kartičky-začít jednou a raději něčeho co chápe, pustupně přidávat a až začne ukazovat tak mu to můžu dát do knihy, super 🙂 přes víkend to nafotím a musím to nechat udělat, bohužel nemám v tiskárně barvu abych si to vytiskla

sisstin
autor
17. čer 2011

@smardik myslím tady by ti to i vyrobili 😉 http://www.alternativnikomunikace.cz/

smardik
17. čer 2011

@sisstin a máš s tím zkušenost, je fakt že fotka bude zbytečně velká

sisstin
autor
17. čer 2011

@smardik no fotku by sis měla zmenčit v PC, aby to byl prostě malej obrázek 😉 aby sebou netahal A5 😅 😅 😅 zkus jim tam napsat. Myslím, že to funguje tak, že ty všechno nafotíš, pošleš jim to na Cd, a oni ti to pak zmenší, vytisknou a zalaminují...to už je pak podle domluvy 😉

ygreen
17. čer 2011

@sisstin když já se bojím, aby pak nebyl zmatenej v tom, že nebude vědět, jestli nosit fotku pití, nebo si jít ukázat do kuchyně. Myslíš, že tedy tyhle věci co zná a ve kterých se domluvíme můžu nechat tak jak jsou na gestech a neverbální komunikaci a třeba vyfotit tři hřiště na které chodíme, pak třeba dva obchody, školku, babičku s dědou, tchánovce a tak. Jenže jemu je fuk kam jedeme, on je přizpůsobivej a je všude spokojenej. Já vím že je ještě malej.
On mi třeba rozumí tak, že na zahradě ví, co je když řeknu budeme dělat hopi, hopi na trampolíně, budeme dělat cáky, cáky v bazénu, budemme zalévat kytičky, apod.

smardik
17. čer 2011

@sisstin napíšu tam a uvidím, kdyby tě napadlo co vše je tak ideální nafotit klidně mi to piš at to posílá najednou a ne na 10x

sisstin
autor
17. čer 2011

@ygreen jj, to stačí u věcí, kterým bud on nerozumí, nebo nejdou naznačit...co rozumí a jde naznačit, to už bych u vás nechala být...at ty mu to říkáš normoš slovně, a on si to zas naznačí neverbálně 😉 zas u @smardik je to trošku jiné, páč Tomášek moc piktogramy a obrázky zřejmě nechápe, pro něj je fajn právě začít s tím, co zná 😉

smardik
17. čer 2011

my určitě začneme s tím co Tom zná aby to pochopil a měl radost a motivaci dělat i dál a myslím že on bude spokojený jak se mnou bude moct komunikovat daleko víc než ted, jen jak znám manžela bude mu to připadat pitomost tak ho budu muset zpracovat.

Tom si fakt řekne o pití - to si donese skleničku nebo jde do kuchyně a ukáže si, jídlo jde k ledničce-at chce jakékoli jídlo jde k ledničce, když chce spát donese si svoji plínku, chce jít ven tak si donese boty ale to je asi tak vše s takové té komunikace co si řekne

sisstin
autor
17. čer 2011

@smardik tak určitě jídlo, které jí...veškeré věci, které používá v denních činnostech (kartáček na zuby s pastou, stůl s miskou, DVD s pohádkou atd.). To já nevím, co doma takhle děláte, nebo kam chodíte atd. 😉 Nejdřív si to nafot všechno, ono to asi bude chvilku trvat....a až si budeš jistá, tak jim to tam pošleš...nejdřív se s nima domluv, jestli by vás vzali do péče, nebo jak to tam vůbec funguje...tuším maila tam mají 😉

Moniky používá pro Járu tuším ten synwriter, ale Jára má perfektní vizuální vnímání, on se orientuje v piktogramech fakt dobře, a hlavně už je mu taky 9 😉 u těch malých dětí musí být ty obrázky co nejvíc reálné 😉

smardik
17. čer 2011

@sisstin piktogramy by on nepochopil jak ho znám, ty fotky budou lepší on se i rád na fotky dívá. takže vlastně všechny věci co používáme od rána do večera ok. sepíšu si co mě napadne

ale třeba ten kartáček je dobrý nápad on třeba stojí v koupelně a fnuká a až přijdu ukáže mi že chce kartáček, tak bychom se fakt mohli vyhnout dost situacím kdy pláče, manžel ho nechápe

sisstin
autor
17. čer 2011

já jsem tu kom. knihu chtěla taky..ale než jsem se k tomu dokopala, tak už Tygr rozuměl na svůj věk...a pak, jak začal mluvit...tak už pohoda. My ji fakt nepotřebujeme, u něj je žádoucí, aby co nejvíc mluvil...ale u dětí s horším porozuměním, nebo dlouhotrvající nemluvností je to fakt super. Na těch stránkách AAK je i spousta rad, jak to používat, k čemu je to dobrý atd. 🙂

ygreen
17. čer 2011

siss - nevíš, jsou někde nějaké kurzy pro dysfatické děti, nebo letní zájezdy, prostě cokoliv, kde by ho mohli rozvíjet??? Nebo je na to ještě malej. Já jen doufám, že se mi ho podaří dát do nějaké kvalitní školky pro děti s podobnými problémy a školenýma lektorkama.

sisstin
autor
17. čer 2011

@smardik 😉 no a vo tom to je 😀

sisstin
autor
17. čer 2011

@ygreen co vím, tak v tom Logu...ale to pro takhle malé prcky není. Všechno už to absolvují bez rodičů, a to u 3letého dítěte nepřichází v úvahu....tyhle kroužky atd. jsou tak nejdřív od 4 let. Pak Logo dělá ty diagnostické pobyty, tam by už klidně mohl.... 😉 pak něco určitě bude i v Žitné, ten pobyt tam je určitě, ale ten je bez rodičů...takže peklo...do toho bych nešla teda 😉

smardik
17. čer 2011

@sisstin vím a myslím že u nás to bude třeba fakt takové situace jsou dost-hlavně teda s manželovy strany, já ho znám a určitým situacím se i vyhnu třeba ten kartáček mu dám hned ráno apod. ale fakt s manželem bojují. no já ted asi budu bojovat s manželem at na to přistoupí a nebojkotuje mi to, podle něj je Tom v pořádku jen pomalejší

sisstin
autor
17. čer 2011

@smardik no bohužel tohle je klasická otcovská reakce 😉 fakt to takhle maj skoro všichni....nevím, jak s tím bojovat... on třeba, když manža uvidí, že to pomáhá...tak už mu to jako kravina nebude připadat 😉 já nevím, jestli ti chlapi maj takové ego, že si prostě nepřipustí, že jejich děti by mohly mít nějakej problém...nebo fakt netušim 😕

ygreen
17. čer 2011

@smardik a nemůžeš dát třeba tomíkovi kartáček k ruce, někam v koupelně aby na něj dosáhl sám?

@sisstin beze mě ani náhodou, já spíš myslela třeba 14 dní někde na táboře, kde by byli děti s podobným problémem s mamkama a kvalitní logopedky a spec. učitelky a děti se tam rozvíjeli jak sociálně, tak formou hry i verbálně

sisstin
autor
17. čer 2011

@smardik a i kdyby byl jenom pomalejší, tak proč neeliminovat ty situace, kdy on pláče...jsi myslím psala, že manžela to rozčiluje...takže když bude mít Tomík lepší domluvu, tak taky ubydou ty situace, kdy on bude řvát a nebude chápat 😉 vždyt pro ty děti je to fakt hrozný, pořád po nich někdo něco chce, ony nevědí co...nebo když nco chtějí ony, tak jim zas nerozumí táta nebo máma 😨

sisstin
autor
17. čer 2011

@ygreen když mu daj kartáček tak, aby si na něj dosáhl sám..tak vůbec nebude ale Tomášek komunikovat 😉

sisstin
autor
17. čer 2011

@ygreen tak o ničem takovém nevím, všechno je bez rodičů...protože rodiče většinou to dítě pak brzdí 😉 já to znám od sebe, když jsem někde s Tygrem, tak neudělá nic..jen se po mně válí a dělá kraviny 😉

ygreen
17. čer 2011

@sisstin můj manža ne, ten je z toho špatnej, bojí se o Tobíka, o jeho budoucnost a udělá vše co mu řeknu. Ale zase on sám je dost nemluvnej a je pro něj hrozně nepřirozený mu vše komentovat.

ygreen
17. čer 2011

@sisstin tobík na něj taky dosáhne,a le nedosáhne na pastu a tak

sisstin
autor
17. čer 2011

@ygreen to je hodně o zvyku, pro mě to taky před těma skoro dvěma rokama bylo nepřirozený...když od toho dítěte jsem neměla žádnou zpětnou verbální vazbu...ale fakt lze přivyknout..a pak, když už to dítě mluví, tak to jde tak nějak samo...to už normálně komunikuješ 😉

já tohle posrala od začátku, prostě mi bylo nepřirozený mluvit na malý mimino, který jen spí a válí se pod hrazdou..a vím, že to byla chyba...na miminko se má neustále mluvit od narození, už 6m (zdravý)kojenec je schopný vyhledat na slovní pokyn mámu nebo tátu, a pár základních věcí 😉

sisstin
autor
17. čer 2011

on ten vývoj komunikace je fakt znát..když jsme u toho čištění zubů...tak ze začátku, když jsem mu řekla, jdeme čistit zuby- tak reakce nula (2 roky), 2roky a 3 měsíce - na výzvu "jdeme čistit zuby" šel se mnou do koupelny, 2roky a 6 měsíců - vezme mě za ruku, kouká se mi do očí, dělá "eee" a ukazuje ke koupelně 😉 současnost- řekne" zuby Péta" 😅 😅 😅 😅

smardik
17. čer 2011

@ygreen jasně můžu mu dát kartáček někde blízko aby si ho vzal a nemusel mě potřebovat ale myslím že pak ztrácí smysl nějaká komunikace komunikačními kartičkama apod.

@sisstin já na oba mluvila už v porodnici, pak kolikrát jak Tom nespal- a že takových nocí bylo jsem mu vše popisovala-co kde je, co dělám, třeba maminka ted jde záchod a pak půjdeme ven, jdeme třídit prádlo a prádlo ale i věci jako to to je sluníčko, strom apod. a vidíš, já si myslím že pokud tam ta porucha má být tak to nezapříčíní to že jsi na něj jako na kojence nemluvila.

já si zas kolikrát říkám že je to moje chyba že jsem si ho nechávala hrát samotného jak neměl zájem o to hrát si se mnou, že jsem se měla víc snažit a přitom vím že to je blbost, fakt jsem se snažila ale nešlo to

a k těm chlapům ono to asi bude to jejich ego a taky strach, oni to prostě blbě snáší. vím jak to bylo u Honzíka jak se přišlo na to srdíčko, já držela nad vodou ho a ne on mě, to vůbec, sváděl vinu na sebe že je to jeho chyba že ho špatně udělal apod.

no snad ho přesvědčím protože si myslím že bude daleko lepší jak s těmi kartičkama budem s Tomem dělat oba dva a ne jen já