Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
24. čer 2011

@smardik držim palce, at najdete tu pravou...my jsme vystřídali předtím dvě jiné logopedky a jak píšeš, stálo to za prd 😉 vůbec ho neuměly zaujmout, čekaly, že cokoliv přinesou..tak on si ve dvou letech sedne ke stolku a bude svědomitě spolupracovat, což samozřejmě ani omylem 😝 takže ta jedna byla úplně bezradná a ještě se mi snažila vnutit, že je rozmazlenej a bůh ví co...

pak jsme byli poprvé u té naší...ta si ho pochovala, první hodinu s ním jen koukala z okna, povídala mu a zpívala...Tygr se tvářil, že tam vůbec, ale vůbec není 😅 😅 😅 a takhle postupem času jsme se dostali k tomu, že tam půl hodiny poctivě maká, a dělá to rád...jak píšeš, je to strašně o lidech..že má někdo pět titulů před jménem a pět za jménem, nemusí značit nic 😉

sisstin
autor
24. čer 2011

@smardik to u nás taky nešlo, to se neboj....nějak víc jsme začli až ve 2 a 3/4...že fakt vydržel delší dobu...a pak hodně od 3 let.... to se musí přizpůsobit tomu dítěti, pokud nechce...tak to nejde lámat přes koleno...i kdyby 10 minut denně, tak to je lepší, než nic 🙂

smardik
24. čer 2011

@sisstin uvidíme vyzkouším ji a když to nepůjde budem hledat dál. Ta první o ničem-divala se že už máme nějaký papír a doporučení na logopedii, že je malý a má čas, nemá s ním co dělat. ta druhá pravý opak zeptala se co máme za sebou a jak jsem řekla jak mluví-ahoj,Ne tak hned že je určitě čas, ptala se co má rád at ví co připravit, ještě se ptala jestli se bojí dr. jestli může mít bílý plášt nebo ne a pak jak si zvyká na cizí prostředí takže fakt vypadala po telefonu dobře a že se zajímá, reálně uvidíme příští týden. ale jak to nepůjde u ní jsem rozhodnuta najjt jinou logopedku a dojíždět, viděla jsem u té psycholožky že Tom prostě pracovat umí

smardik
24. čer 2011

@sisstin přizpůsobuju to, Tom zvládne tak max. 6x po 5minutách a pak už nechce a zbytek je fakt už jen to hraní-ale zas mu to komentuju nebo třeba i pomáhá doma, jsme venku ale už to není ta práce. no ted nové umí ukázat na těle ruku takže už umí ukázat hlavu, noc, nohu, ruku, pupík. a ještě umí oči ale to ukazuje na Honzíkovi tím že se mu je snaží vypíchnout takže to po něm nechci tak už to možná i zapomněl, přiznám se že nevím fakt to nechci

ygreen
24. čer 2011

Holky, jako jasně že mu stavění kostek něco dá,ale záleží právě na logopedce a taky na Tomáškovi jak to spolu dají. Páč Tobiáš se nesoustředil a ona chtěla něco postavit nebo tak, on to postavil a dál jí tam šmejdil a bylo to prostě o ničem. Ona chtěla spolupráci. A já to chápu, to stavění kostek a tak jde dělat doma s mámou, že? Ona pro to aby ho rozvíjela neměla u Toba odezvu.
Ale je super, že tam jdete, alespoň to zkusit a třeba to dá Tomík suprově.

Ale myslím, že teď už to půjde a už tam chci chodit pravidělně, i pro to, aby si u ní zvyknul.

No nic, jdu dětu dát do postýlek a natírat knihovnu.

sisstin
autor
24. čer 2011

@smardik jj, paní působí fakt dobře 😉 třeba doma Tygr pracuje jenom se mnou..s našima by neudělal nic, to by jenom kravil, nedával pozor...pořád po nich lezl atd., a to samé má pak se mnou, když jsme někde jinde, než doma...taky ho tam musím nechávat samotnýho... 😉

to chce prostě ozkoušet 😉 třeba Tygr potřebuje milej přístup - aby ho ten člověk třeba pohladil, pochoval...sedět s ním na zemi nebo na gauči (on u stolu za stolkem nebude), ale na druhou stranu třeba trošku zvýšit hlas (ne křičet) a "tlačit" ho do nějaký činnosti, on pak poslouchá jak hodinky.... to se mi líbí právě u té Krejčířové, že není zbytečně "tutu nunu" na děti, i když na poprvé mě to zarazilo. Ona fakt ví jak na ně, a oni tam poslouchaj jedna básen 😀

sisstin
autor
24. čer 2011

@ygreen tak třeba ta "naše" logopedka to dělá tak, že za každý slovo on dostane kostku (korálek atd), záleží, co dělají...takže pak za tu půl hodinu mají komplet celou úlohu, kterou si Tygr vybral + k tomu mluvili a mluvili...a on mi to pak jde hrdě ukázat... a taky to není o tom, že on tam je 100% soustředěnej..taky na něj musí občas zavolat, nebo ho vrátit zpátky do reality...ale tak to je u těhlech malých dětí normální...

přece nikdo nemůže čekat, že 2-3leté dítě bude mít pozornost 100% půl hodiny v kuse, a nezaujme ho něco jiného...toho prostě nejsou schopni v takovým věku 😉

smardik
24. čer 2011

@ygreen záleží na logopedce ale jak to nepůjde budeme hledat dál, určitě jak to nepůjde nemám v plánu nechodit a vykašlat se na to. a my ještě budeme mít tu ranou péči tak uvidíme jak to bude probíhat tam

@sisstin vyzkoušíme a uvidíme co Tomovi bude sedět. ale jak píšeš ta psycholožka seděla u Toma na zemi a fakt byla milá že se Tom uklidnil a spolupracoval. no jsem zvědavá na Krejčířovou, už se na ni těším 🙂

smardik
24. čer 2011

ale nikdo nemůž čekat že 2nebo 3leté dítě bude hodinu sedět a celou dobu dělat co se po něm chce, ani po zdravém ne natož po našich. to je podle mě fakt o těch lidech jak pak to dítě motivují ke spolupráci apod. pro mě to není důvod pro to abychom na logopedii nechodili ale proto abychom popřípadě hledali dál

sisstin
autor
24. čer 2011

@smardik 😉

smardik
24. čer 2011

@sisstin 🙂 uvidíme ale po telefonu na mě fakt působila dobře že se zajímalo, byla ochotná. a víte co je nejlepší? ta co byla tak neochotná je ta co chodí do té logo školky

smardik
24. čer 2011

včera jsem objednala Tomovi nějaké hračky-teda tak Honzík má ted svátek-dneska tak naši a babička něco chtěli ale hraček mají dost takže jsem objednala to co se mi líbilo pro Toma ale dostane to Honzík a hlavně nemusím to platit. je to tak lepší, stejně si s tím budou hrát oba dva a nějakou blbost za každou cenu jsem nechtěla

vzala jsem tohle
http://www.modroocko.cz/zbozi/3590/Vhazovacka--...
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=30161989
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=31394064
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=30161781

ygreen
24. čer 2011

@smardik docela těžké hračky až na to pexeso, to je fajn, s těmi vláčky. Tak ať se to dětem líbí 🙂 🙂

a jinak, my byli u logo jen 30 minut,ale zase jak píše siss, za kostku slovo a když dítě nemluví??? No ale uvidítě, třeba budete spokojený na obou stranách 😉

Ono jde asi o to, zda se logopedka bude věnovat dítěti s cílem celkově ho rozvíjet, nebo s cílem ho naučit mluvit a když dítě nebude komunikativní - alespoň ukazování,a pod, tak řekne jako nám, že s ním nic neudělá. a naše logo je bezvadná, milá, dělá s dysfatikama, ale pokud dítě nemá zájem o komunikaci, ani neverbální, tak je to prostě o ničem.

argousek
24. čer 2011

@ygreen S nootropilem jsme začali asi ve 2,5 letech a měl tak 12kg. Tak u nás to byl a je s pozorností na čtýru, takže u nás to šlo maximálně půl hodiny denně ale opravdu intenzivně a musela jsem to prokládat tím, že po každém úkolu dostal odměnu jako čokoládu nebo bonbónek a pak ještě vždycky chvíli pojezdit s autíčkama. A tady je výčet aktivit, co jsme dělali, ale vždycky to tak vyšlo fakt maximálně na 30-40 minut ještě s prokládáním toho, že jsem mu půjčila nachvíli autíčka, ale nenechala jsem ho nikdy odejít od stolu až když jsme to dodělali.
1)vkládání korálků na šňůrku, malování do hrubé mouky (nasypala jsem hrubou mouku na plech a na to maloval), vkládání čočky hrachu do hrdla pet láhve
2)vkládání tvarů
3)učení zvířátek a barev z toho www.hraveuceni.cz
4)ukazování obrázků a pojmenování
5) pexeso - roztříhala jsem pexeso po 4 obrázkách a tu druhou půlku jednotlivě a on pak ty jednotlivé obrázky přiřazoval k té čtveřici obrázků
6)přiřazování stínových obrázků
7) stavění komínů z kostek, později stavění komínů z lega
8) kreslení pastelkama nebo vodovkama
9) napodobování stavění - já jsem postavila třeba tři kostky různě a on to musel napodobit a postavit to stejně
10) šroubování víček na skleněné skleničky od zavařovaček
11) modelování
12) magnetická knížka s tvary - vkládání tvarů na správná místa
11) foukání brčkem do vody
12) opakování krátkých pohádek podle obrázků
13) skládání jednoduchého puzle dřevěného (asi z pěti dílků), ze začátku jsem hodně pomáhala
Teď děláme hodně toho, co dělá siss s Tygrem
Vždycky jsem si to rozložila tak, aby to bylo třeba na přemýšlení a pak legrace Takže 30 minut rozleženého takto:
1) složení komínu z kostek
2)složení dřevěného puzzle
3) vkládání korálků na šňůrku
4)ukazování obrázků
Když ho něco přestalo vyloženě bavit, tak jsem mu pomohla, abychom to jako dokončili, ale nenutila jsem ho. Může se ti zdát, že třeba vkládání čočky do petky nebo vkládání korálků na šňůrku mu nic nedá, ale podle mně to je to nejpodstatnější. Protože ta logika a řeč hodně souvisí s jemnou motorikou, takže význam podstatný. Kolikrát mi přišlo, že se ten vývoj moc nehýbe a že mu to nic nedává. A pak najednou vývojové skoky a výsledky byly najednou vidět. A to by člověk řekl, že pitomých 30 minut denně nic nedá a hele. Prostě vydržte a když se vám zdá, že se tím nic nenaučí, ony se tím učí hodně. Nemá cenu dělat logiko třeba s dítětem, které o tom nemá šajn. Musí se krůček po krůčku. Třeba já jsem učila Adámka věci, na které ještě neměl a spíš ho to brzdilo, protože tomu nerozuměl. Musí se naučit nejdřív jednodušší věci a když je má zvládnuté zase přejít ke složitějšímu.

sisstin
autor
24. čer 2011

@ygreen když nemluvil, tak holt dělali prostě jenom ty úkoly..bez mluvení 😉 stavěli puzzle, navlíkali korálky...rozvíjeli pasivní slovní zásobu atd. 😉

sisstin
autor
24. čer 2011

@ygreen a u dysfázky je HRUBÁ chyba logopeda se zaměřovat "jenom" na to mluvení a porozumění, s dysfatikem se musí pracovat po všech stránkách - rozvíjet vizuální vnímání, prostorovou představivost, motoriku, sluchovou percepci atd. U dětí, které špatně komunikují i verbálně, rozvíjet verbální porozumění a gesta...u dlouho nemluvících dětí rozvíjet alternativní komunikaci (VOKS, TEACh atd.), to je práce klinického logopeda 😉

sisstin
autor
24. čer 2011

@argousek a super napsané 🙂

sisstin
autor
24. čer 2011

@ygreen nás třeba logo učila i to kývání hlavou "ano-ne", dokud mi neřekla, jak na to...tak jsem byla prostě bezradná...nebyla jsem schopná to Tygrovi nijak vysvětlit..a ejhle, po týdnu, co jsem dělala to, co mi řekla, se to v pohodě naučil 😉 ted už teda říká jo- ne, jemu to kývání a kroucení není nějak přirozený (mně taky ne ostatně)...když jsme tam začli chodit, tak fakt nemluvil vůbec...ani citoslovce..nic prostě 😉 to se všechno rozjelo až okolo třetího roku (to mluvení) a to už jsme rok na logo chodili...

on si občas rodič představuje, že dítě začne chodit na logopedii a třeba do roka už to bude ok...tak to vůbec, u dysfázie je to na několik let...u těch těžších dysfázek třeba i na desítky let 😉 jak psala @argousek ono to třeba vypadá, že se dítě nic novýho neučí..a pak najednou skok, a vidíte, jak mu to všechno pomohlo..

zrovna při těhlech diagnozach musí být člověk neuvěřitelný trpělivý, mně občas někdo píše, jak obdivuje, že to nevzdávám...že oni by se na to už dávno vyprdli....tak já to tak necítím, mně přijde, že to jde dobře...i když třeba pro okolí jsou ty pokroky v mluvení fakt malé..tak já vím, že v rámci jeho možností je to obrovský pokrok 😉

smardik
24. čer 2011

@ygreen přizpůsobíme to sobě, ne jak se má ale nějak podle nás. nějaké hračky máme ale potřebuju něco na střídačku, uvidím když tak to schováme a vytáhnu později

@argousek super dík, něco z toho určitě využijeme 🙂 🙂, něco u nás nejde kvůli toho jak je citlivý na ruce ale něco využijeme

smardik
24. čer 2011

tak dobrá zpráva raná péče potvrzena, ve středu kolem 15 hodině přijedou - budou prý 2, řeknou co nám můžou nabídnout, podívají se na Tomíka a já se pak rozhodnu jestli to chceme nebo nechceme využívat

smardik
24. čer 2011

@ygreen to mi řekla ta první že nemluví tak s ním nic neudělá, proto jsem hledala dál a uvidíme. Ono nečekám že Tom začne hned mluvit, u něj půjde i o celkový rozvoj, ze začátku hlavně ono aby si zvyknul na logopedku, pracoval s ní. vím jaký je takže to nebude bez slžiček, zlobení se. ale on je takový uplkaný a myslím že i za rok, dva by to bylo stejné. a co jsem četla zatím o dysfázce tak všude je že je chyba zaměřevoat se jen na mluvení-to u nás nejde když nemluví, ale celkový rozvoj. a podle mě logopedka na svém místě by to měla vědět a podle toho se zařídit

sisstin
autor
24. čer 2011

@smardik tak tak 🙂 jsem zvědavá, jak dopadnete...ono ze začátku fakt je úspěch, když s ním ta logo třeba bude z 30 minut dělat 10 minut něco "konstruktivního"...ale i tak, začátek to je fajn 🙂

ygreen
24. čer 2011

@smardik já s tebou naprosto souhlasím. Ale ta naše logo, byťvěděla že Tob nemluví a měla snahu, to po 4 sezeních vzdala, páč on vůbec s ní nekomunikoval ani neverbálně. Ale te´d jak se zlepšil, tak 8.7. máme další termín a taky doufám, že budeme chodit pravidelně každý pátek na 30 minut.

sisstin
autor
24. čer 2011

@ygreen první klíč k úspěchu by mělo být, že se terapeut přidá k činnosti, kterou dělá dítě..ne naopak 😉

ygreen
24. čer 2011

@sisstin nj, ona se snažila, jenže to by musela 30 minut chodit s Tobim po místnosti a zkoumat regály, popřípadě stavět hrnky do řady

sisstin
autor
24. čer 2011

@ygreen a vo tom to je 😉 u některých dětí tahle fáze trvá i půl roku 😉 to dítě nejdřív musí získat důvěru v toho člověka...některé děti se pak zadaptují rychle, Tygr už takhle po 3 sezeních dobrý...někomu to trvá i toho půl roku...

ona by se měla chytit toho, co ho baví..takže třeba s ním stavět ty hrnky do řady, u toho navazovat oční kontakt...popř. mu říkat, aby ukázal hrnek, který se mu líbí (je jedno, že nebude reagovat) atd., to je prostě složitej a dlouhej proces 😉 u každý věci, která dítě baví, se dá rozvíjet, i když je to v podstatě "kravina"..

já netvrdím, že je ta logo špatná, to vůbec..spíš je asi ještě mladá a nemá zkušenosti s dětmi, co moc nekomunikují.... 😉

ygreen
24. čer 2011

@sisstin ale já myslím že má, má dost dysfatiků, jenže logo dělá jen v pátek od 8-11. JInak je v klubu Afázie nebo jak se to jmenuje. Tak to byla dá se říct škoda jejího času, ale říkala, že hned jak bude nějaký, i malý pokrok, tak že se máme zase ozvat. Tak jsem se ozvaly vlastně po 1,5 měsíci a 8.7. zase nastupujeme.

smardik
24. čer 2011

@ygreen @sisstin tak to bylo u Toma ted u psycholožky, získala si Toma díky tomu že si sedla a hráli si s autíčkem, hned na něj vybafnout nějaký úkol tak by taky nespolupracoval. No já myslím že jak Tom bude dělat 5minut bude to úspěch ale jsem připravená na to že první 2nebo 3 logo budou o tom at tam vůbec zůstane

sisstin
autor
24. čer 2011

@ygreen tak on není dysfatik jako dysfatik 😉 taky je rozdíl, jestli má v péči děti starší a spolupracující..nebo děti malé a nespolupracující 😉 on třeba Tygr je v tomhle poměrně "bezproblémový", ale jsou děcka (dysfatici), se kterýma není moc domluva ani v 5 letech (zejména u těch receptivních dysfázií)...

afázie je zase něco jinýho, to je většinou nemluvnost po úrazech atd. 😉 ony ty dysfatické děti (opět zejména s tou receptivní) jsou prostě jiné, uzavřené, mají svůj svět a je velmi těžký, aby je nějaký pro ně cizí člověk z něho dostal 😉

ygreen
24. čer 2011

jdu vyzkoušet to logico, tak držte pěsti, moc tomu nedávám