Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ygreen
26. srp 2011

Tobiáš perfektně skáče, snožmo, roznožky, na špičkách, do kola, dozadu. Chytá, hází i kope do míče s dobrými výsledky (třeba že chytne 7 z 10 míčů). Do míče kope i v běhu. Na first bikovi jezdí teprve až od 3 let, dříve ho odrážedla nezajímala, ale zato na tom po 2 jízdách jel jako profík. Na hřišti zvládne skoro vše, na žebřík vyleze až na vrchol, apod. Nohy do schodů střídá snad od dvou let. Dolů jak kdy.

U jemné je to horší, ale je to i tím, že nemá trpělivost s tím co chci aby dělal. Ale přesypávání nebo přelývání něčeho do něčeho je v pohodě. Zašroubuje i odšroubuje víčko z pet lahve, staví si s legem. Postaví na sebe až 25 malinkých dřevěných kostek.

O grafomotorice ale nemluvím tužku drží jak prase kost. Ale asi je taky potřeba zohlednit rozdíly mezi holkou a klukem, páč ty holčičky mají jiné přednosti, baví je malování, apod.

Sociálno se nám hrozně zlepšilo v posledních měsících. Má rád děti, ale je takový nejistý a opatrný. Ale je poznat, že některé dítě mu vyloženě sedne a jiné ne.

sisstin
autor
26. srp 2011

@dadlenka dala jsi mu to do ruky a řekla: podej mi lehkou flašku? 😉 On k tomu může říct "není pití", což je i logický...ale měl by ti to podat správně 😉 jasně, že ten verbální pojem u něj bude jiný, že nebude hned umět říct "lehký" a "těžký"..Tygr tohle umí od 3 let, ale lehký a těžký začal říkat nedávno 😉

ygreen
26. srp 2011

jak se testuje lehký a těžký? To Tobiáš neví ani omylem. Někdy dá malý, velký.

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen Krejčířová to dělá tak, že dá dítěti do rukou dvě kostky o různé váze a ptá se: Podáš mi lehkou kostku? 😉 nebo obráceně, tříleté dítě by to mělo znát 😉

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen na nahoru a dolů má takovou pomůcku...korálek na šnůrce zasazený v takové krabičce a podle slovního pokynu bud dítě jede tím korálkem nahoru, nebo dolů 😉

ygreen
26. srp 2011

jen mě štve že ta řeč u něj nepostupuje. Já myslela že třeba co den, týden, dá nové slovíčko do aktivní zásoby a prd. On prostě se moc aktivně verbálně vyjadřovat nehodlá. Doufám, že nás brzy čeká nějaký skok, který ho zase posune dál.

ygreen
26. srp 2011

@sisstin okey, budeme trénovat.

ygreen
26. srp 2011

jak jsme byli minulý týden u tchánovců, tak jsme dojeli, Tobiáš viděl dětský plastový meč a začali se s 6 letým bratránkem mečovat, ale jak hezky a dlouho měli o zábavu postaráno. To byla u něj luxusní ukázka hry.

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen no jako, Tygr taky ze začátku mluvil málo..ve 3letech měl těch 10 slov...pak ve 3,4 jich měl furt docela málo....a pak nějak v 3,5 začal ta slova spojovat a ta slovní zásoba se hodně rozjela...na těch momentálních asi 400 slov..a tvoří teda ty kratší větičky...ale prostě google 😉 😒

dadlenka
26. srp 2011

@sisstin no potom už nijak, protože popadl plnou petku, a nechal si od tatínka nalít pití🙂 budu to na něj muset zkusit jinak...🙂

sisstin
autor
26. srp 2011

@dadlenka sakryš, tak to zkus s těma kostkama 🙂 ale jinak perfektní ukázka toho, že Kr. ví, co k čemu slouží 😀

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen jako ono pak postupem času ty slova už nebudeš ani počítat, třeba dneska jsem si myla hlavu a Tygr ke mně přišel, hrábnul mi do vlasů a řekl "mokrý vlasy", a bylo tomu fakt jako i rozumět...já vůbec nevěděla, že umí říct slovo "mokrý" a vlas byl pro něj donedávna "ble ble" (to ho naučil děda, protože vždycky, když našel můj vlas..tak to dělal) 😅 😅 😅 a dokonce uměl říct i správně "vlasy" a ne "vlas" 😉

susik77
26. srp 2011

@sisstin - Veru ani neni ze pozadu, prave ji ve skolce chvali-aj v te predchozi ze je velmi sociabilni a ze se rychle skamaradi. Ona deti miluje a velmi rychle si najde kamaradky. aj ji stejne stare deti v poho berou, hezky si hraji-ted hlavne na princezny 😎 myslim ze veru je velmi komunikativni ale proste jak pozdeji zacala tak se asi jeste ty vztahy uci...

dadlenka
26. srp 2011

@sisstin 😀 něco nenápadně zkusím, něco ve stylu nahoru a dolů s autíčkem🙂 ať mi potom někdo vykládá, že na RD se krní🙂)))

sisstin
autor
26. srp 2011

@dadlenka tak nahoru a dolů se Tygr taky naučil na autíčku 😀 😅

ygreen
26. srp 2011

@sisstin já moc doufám a hlavně mi musí být jasné že když to takhle bylo u tygra který má jen slabou expr., tak u toba to může být klidně o rok posunuté, nebo ne?

sisstin
autor
26. srp 2011

nebo otevřeme nějakej sešit od Bednářový a on najednou pojmenuje spoustu obrázků, o kterých vůbec nevím, že umí říct 😉 ona ta aktivní slovní zásoba je u něj fakt už velká, ale prostě k té slovní zásobě netvoří adekvátně dlouhé věty, a už vůbec ne gramaticky správné 😉

ygreen
26. srp 2011

ale je fakt, že když do toho dítě pronikne, už se to na něj lepí. u tobiho je to tak s ukazováním a pojmenováváním věcí kolem

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen no to se tak říct nedá, to záleží, jak má to dítě expresi narušenou.... třeba Katika od @jolinka ač má smíšenou, tak ve věku Tygra mluvila o moc líp..protože měla víc narušenou tu recepci, jak expresi....ted už je samozřejmě ta exprese lepší jak recepce...rozumí už dobře...ale prostě tu expresi ona nemá narušenou nijak závažně, mluví tak, že laik by řekl, že jenom opožděný vývoj řeči...poměrně pěkně vyslovuje atd.

Takže ve výsledku (co se týče té samotné aktivní řeči), tak dítě s lehčí smíšenou může mluvit líp, než dítě s expresivní...to, že dítě se smíšenou třeba ještě nerozumí tak, jak má...to už okolí při běžné řeči a konverzaci nepozná 😉

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen kati tuším už před třetím rokem spojovala dvě slova, ač porozumění docela slabý 😉

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen možná už měla i tu větu :Ryba plává vo vode 😀 😀 😀 😀

ygreen
26. srp 2011

@sisstin znamená to, že kdyby měl Tobís řekněme středně těžkou receptivní a lehkou expresivní, až bude mít porozumění k tomu aby mohl začít mluvit, bude mluvit slušně (v rámci možností)?

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen jj 😉 to pak hrozně záleží u těch smíšených forem, jak je to namíchané 😉 pokud má dítě horší recepci než expresi, tak sice začíná mluvit poměrně brzo..klidně už okolo těch 2,5 roku...ale prostě to porozumění bude na špatný úrovni...ono to pak klame, páč dítě působí, že vlastně celkem slušně rozumí (vzhledem k tomu mluvení, ale opak je pravdou 😉

pokud to bude mít tak nějak stejně, tak jakmile začne nějak rozumět, tak adekvátně k tomu se bude vyjadřovat 😉 a pokud je lepší recepce, jak exprese....tak určitě bude mnohem dřív lépe rozumět, jak mluvit 😉 to teda bývá takový nejčastější 😉

pak je ještě ta čistá receptivní dysfázie, co má zřejmě Veru od @susik77 kdy to dítě sice rozumí blbě, ale mluví naprosto normálně... pokud je to slabá forma, jako má Verča...tak si většinou rodiče vůbec nevšimnou, že by dítě nerozumělo....mluví jako vrstevníci, ale díky tomu neporozumění vznikají občas ty krizový situace 😉

a pokud je to porozumění narušeno fakt těžce, ale exprese vůbec...tak to dítě působí autisticky, jenom třeba opakuje dlouhé věty, co někde slyšelo, ale absolutně nemá tucha, o čem mluví...jsou to jenom echolalie...ale nikoho takovýho já neznám, a i podle Krejčířový je to úplně šíleně výjimečný 😉

ygreen
26. srp 2011

@sisstin tak z toho co píšeš bych Toba tipla na to, že to bude mít tak nějak stejně. Páč ani nemluví a vím jistě že nijak bezva nerozumí.
Když tedy vynecháme tu možnost lehkýho atyp. autismu. Vůbec netuším jak tam se to řeší s porozuměním a řečí.

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen jj, nejčastější fakt je, že je ta recepce o trošku lepší, než exprese 😉 takže začínají fakt mluvit později, a vždycky mají to porozumění lepší, než to mluvení 😉

u atypu bude to porozumění narušené samo o sobě, může být k tomu připojená expresivní dysfázka...to se pak pozná podle toho, jak dítě začne mluvit...atypický autík bez dysfázie sice třeba bude mluvit od věci nebo tak, ale nebude tak šíleně patlat, nebude mluvit gramaticky blbě...tam ta řeč bude váznout v obsahu nejvíce...autík s dysfázií má ten vývoj řeči dysfatický, tudíž patlá, tvoří si svoje slova, neužívá správně gramatiku atd. 😉

ygreen
26. srp 2011

Tobiáš těch pár slov co řekne sám od sebe říká čistě, nepatlá. A opakuje taky čistě. Tedy to malinko co zopakuje.

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen no to právě Tygr ne, čistě umí jen pár slov...jinak jako zopakuje cokoliv, ale "po svým" 😉 tam je fakt šílený problém ta exprese...jednak ve výslovnosti, jednak v té gramatice a celkově tvoření vět...jinak ta aktivní slovní zásoba už je na slušný úrovni, když jsme byli naposledy u Kr, tak tou aktivní slovní zásobou by ještě odpovídal spodní hranici širší normy 😉 jenže právě ta gramatika a výslovnost 😉

třeba dvouletý dítě, který má 50 slov..tak už z těch slov bude tvořit větičky...Tygr, když měl 50 slov, tak ta slova ještě ani nespojoval, natož, aby tvořil větu 😉

ygreen
26. srp 2011

@sisstin kdyby byl Tobís atyp myslíš, že když by byl lehký, že by mohl chodit do logopedické školy, nebo ti chodí jinam?

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen tak to fakt netuším 😉 ale myslím, že pro něj by stejně byla vhodná speci školka nebo teda klasická s asistentem, páč tam by byl problémy asi i trošku jiný, než jenom s tou řečí 😉 do té logo školky chodí děti, které mají problémy čistě s řečí....v některých teda jenom s expresí nebo třeba dysartrií a tak, v některých mají děti i s těmi receptivními poruchami... ale nemělo by tam být prostě PAS 😉

ale to fakt nevím, ono je tohle asi hodně individuální 😉

ygreen
26. srp 2011

já myslela spíš základku, páč jak jsi mi psala, že lehkej atyp na tom může být s porozuměním líp než těžkej dysfatik, tak jsem myslela, že to je pak vcelku "jedno".

Ale jako stejně si myslím, že Tobís bude dysfatik, takovej střední smíšenej, co ty na to 😀