Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
5. zář 2011

@ygreen to jsou dvě odlišné věci, nesouvisí to spolu 😉 to má Tobís jakoby dvě "diagnozy" neurologické 😉

@dadlenka mi říkaly ve školce, že on mluví jak ptáček zpěváček 😅 😅 ale to Logico je fakt fajn, i na to komentování...Tygr knížky nesnáší a takhle by si je neprohlížel ani nekomentoval 😝

ygreen
5. zář 2011

@sisstin tak te´d zda je to lepší nebo horší. Ale logicky lepší, ne? Páč kdyby měl jen dysf. křivku tak by to byla asi těžší receptivní. Ale když je u toho ještě opoždění, které jak říkala docentka se samo upraví mezi 4-6 rokem, a sám Tobís na tom teď není "tak špatně" tak by ta samotná dysf. nemusela být tak těžká. A až dozraje mozek, měl by se celkově dost zlepšit, nebo plácám bludy?

dadlenka
5. zář 2011

@ygreen gratuluju, Kryštof se taky lepší, už zvládnul příkaz vezmi oranžovou lžičku že stolu a dej ji do myčky, což bylo ještě před měsícem sci-fi😉 jinak Tobík si moc hezky hraje, Kryštof má kupodivu strašně rád postavičky zvířátek, hraje si s nima jako že se honí a něco si vykládají, nají se a jdou spát a teď je hit vláčkodráha- postaví si koleje a jezdí - jsem si vzpomněla na Tygra.
Má taky Tobík takový zablesknutí v očích když rozumí?Kryštof právě jo. Proto já přesně poznám, kdy rozumí a nechce se mu a kdy neví, která bije🙂(teda až na malé výjimky🙂 )

ygreen
5. zář 2011

@dadlenka jako většinou taky poznám, když rozumí a nechce a když nerozumí 😉 zvířata ho moc nebaví,a le rád si hraje s postavičkama Gormiti - odkoukal to od bratránka a oni jsou vcelku nerozbitní, tak dobrý

sisstin
autor
5. zář 2011

@ygreen tak to fakt nevím 100%, ale logicky by to asi tak mohlo být 😕 Tygr měl to EEG čistý, a zralost mozku měl taky normoš k věku. Takže já tady reprodukuju jenom to, co vím, že dysfatickou křivku měly vždycky jenom děti s poměrně závažnou formou dysfázie, u expresivní nebo lehčí smíšené jsem o tom ještě neslyšela. Ale tím netvrdím, že to nemůže být...jenom píšu, co jsem četla od jiných holek, co maj dysfatický děti 😉

dadlenka
5. zář 2011

@sisstin on je fakt roztomilej🙂 Kryštof miluje anglicko-český obrázkový slovník, je tam akce a spousta obrázků, kterè umí pojmenovat a to ho motivuje😉

ygreen
5. zář 2011

@sisstin no já jsem zvědavá na to EEG 15. Myslíš, že by bylo možé že to BERA vyšetření je na ty dysf. křivky citlivější? Asi ne, co, to je blbost?
Mě právě přijde logické, že teď by mohl být diagn. třeba jako na těžkou receptivní,a le až mozek dozraje, mohl by se hodně zlepšit a mohla by mu být přisouzena lehká. Víš jak to myslím, Zajímá mě zda Krejčířová tohle dokáže odlišit - stav dysfázky u dítěte s opožděným vývojem mozku a u dítěte bez opoždění

sisstin
autor
5. zář 2011

@ygreen hele, tak to vůbec netuším...v těhlech "technických" věcech se fakt nevyznám. To uvidíš, co vám řekne pak neurolog a Krejčířová 😉

petul.a
5. zář 2011

Ahojda, můžu se přidat? 😅 Vím o téhle diskusi od Ygreen.

My tedy diagnózu zatím oficiálně stanovenou nemáme (protože s malou nebylo u psycholožky možné spolupracovat), ale dle příznaků je víceméně jasná - Aspergerův syndrom.
Naše příznaky: Bojí se malých dětí (ale tak, že dostane vyloženě záchvat, trvající třeba půl hodiny a není možné ji utišit - kdo to nezažil, nevěří mi, že to to naše blonďaté sluníčko dokáže); často opakuje stejné věty, jejichž obsah kolikrát nechápe; když má velkou radost, poskakuje a třepe ručičkama; má v oblibě činnosti typu: trhání papírů na velmi tenké, téměř stejné proužky, loupání čehokoli (zejména cibule 😅 😝), u nichž vydrží velmi dlouho, pokud ji nechám; velmi dobře, srozumitelně mluví (neumí vyslovit už jen R a Ř), ovšem mluví pořád (to je komické třeba na kolotoči - sedí v kačerovi a jak je kolem šrumec, tak já jen vidím tu její pusu, jak furt jede); ve 3 letech přečte celou abecedu, akorát CH řekne, že je C a H 😅
Pro definitivní diagnózu si jdeme 14. 10. Chodíme (přiznám se, že díky protekci) k PhDr. Malátové do nemocnice v Praze Na Karlově a potvrdí-li se Asperger, půjdeme ke speciálnímu pedagogovi.
Jinak je Babu od narození hypotonik, cvičili jsme do 15 měsíců Vojtovku.

sisstin
autor
5. zář 2011

@petul.a Ahojky 🙂 tak to na AS poměrně vypadá, ale myslím, že definitivní diagnozu ještě nedostanete 😕 AS se diagnostikuje nejdřív okolo 5let, do té doby je to tuším jenom podezření na AS...ve 3 letech mi přijde na konečnou diagnozu brzo, pokud by se nejednalo o atypický nebo klasický dětský autismus 🙂

Dr. neznám, já znám v Praze jenom Krejčířovou a Thorovou z Aply, což jsou obě dvě špičky v oboru, Thorová trošku více přes ten autismus...Krejčířová přes ty poruchy obecně 😉 ale na Karlově jsou prý poměrně schopní 😉 🙂

malá chodí do školky nebo ne? 😕

ygreen
5. zář 2011

@petul.a peťulko vítej, i když....no jo no, co naděláme, lepší by bylo tady nemít co dělat 😉 ale jsou to pořád ty naše sluníčka a kdyby nebyly takový jaký jsou tak by to byly zase úplně jiné děti 🙂

sisstin
autor
5. zář 2011

tak jsme zkoušeli to Chytré dítě...a super, akorát Tygr má dost velký problémy s ovládáním myši 😝 ale jinak ty úlohy mu jdou pěkně 🙂

sisstin
autor
5. zář 2011

jinak mě zaujala tato diskuze, jsem ráda, že Tygr není jedinej takovej exot v jídle 😝
http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/novep_tree...

hanatka
5. zář 2011

Kuk holky 🙂
Jsem tu dlóóóuho nebyla.. nějak nebyl čas o těch prázdninách🙂
U nás nic nového, teda vlastně jóó, Radeček chodí asi 3 týdny kakat na záchod (teda chodí už dýl, ale dělal hrozný ciráty) a teď si krásně řekne já chci kakat a vykadí se.. Jsem šťastná jak blecha, bo už jsem se bála, že ten blok budeme mít aspoň do 4 let 😀 Tak už ve školce i spí, když si umí pěkně říct 🙂
Akorát jinak mi moc radost nedělá, vrátil se nám vztek a vzdor! Sice se nevzteká tak často jako předtím, zato intenzivněji. Asi 3x už nám předvedl kráásnej afekt, už vím, co to je, předtím se jen vztekal, ale teď byl jakoby mimo sebe.. Když ho to přešlo, byl úplně vyšťavenej, vůbec jakoby nechápal, co se s ním dělo. Většinou se mu to stane po probuzení odpoledne, když třeba jedem autem, on na chvilku usne a my přijedeme domů a musíme ho vzbudit.
Co se týká zájmů, jsme pořád tam, kde jsme byli..písmena, čísla.. už začíná spojovat slabiky 😒 Předměty spočítá pomale do 100, kdyby měl trpělivost..
A ubližuje Terce, ta chudák nesmí nic, žádnou hračku, i když si s ní nehraje. Chce, aby za ním lezla a pak jí prudce přivírá dveře, šťouchá do ní, lehá si na ni.. Ona za ním i přesto leze jako ocásek..

sisstin
autor
5. zář 2011

@hanatka čauuuuu paní 😀 😀 jsem na tebe nedávno myslela 🙂 čéče, nechceš se přece jenom objednat do té Aply k Thorové? Ona čekačka by byla stejně okolo roku, tak už by byl Radeček zase starší a byla by ta diagnostika lehčí. Mně to pořád tím AS zavání 😕 třeba to je fakt jenom silnější vzdor a specifičtější zájmy, ale třeba taky ne. Ona Kr. takhle brzo určitě diagnozu AS nedává, a jak jsme tady už psaly, ona prostě toleruje víc "věcí", co se týče toho PAS, nebo tolerují v Aple 😕

jinak u nás bylo 14dní taky poměrně silnýho vzdoru, na začátku prázdnin...ale to pak nějak vyprchalo a už relativně v pohodě, jako občas se vztekne...ale už se to nedá srovnávat s hodinovým hysterákem, po kterým si musel jít odpočinout 😝

jo a OBŘÍ gratulace ke kadění na záchodě 🙂

ygreen
5. zář 2011

@hanatka téda, to by mě děsilo, to zavírání před malou ☹

hanatka
5. zář 2011

@sisstin ale on jinej příznak než ty čísla, písmena nemá.. a všímá si nálad, jakmile mě něco bolí, vidí to hned, říká maminko neplakej. Když jsem nasraná na chlapa, okamžitě taky hned ví, akorát si myslí, že se zlobím na něho, vyčte emoce z tváře v pohodě.
A vzteklej má skutečně bejt po kom, máme to v rodině. Já nevím no, počkám asi ještě chvilku, jak se bude vyvíjet dál.. Když já pořádně nevím, jak se projevuje dítě s AS, když někdě na něco narazím, většinou v tom malým věku mají nějaký vyloženě autistický projevy a to on nemá.
@ygreen ty dveře mi vadí šíleně, nejsme schopna mu vysvětlit, že Terezce může hodně ublížit. On prostě jen chce dát najevo svoji nadvládu, svoji moc, ale je to fakt o hubu 😠

ygreen
5. zář 2011

@hanatka nevím jakou praktikuješ výchovu, tak se nezlob za názor, ale za tohle bych Tobiášovi nandala pár na zadek a když by nepomohlo, tak na holou. To není fakt prdel, mám skoro stejně staré děti jako ty, tak vím 😒 . Kor co Thea leze a stoupá si. Ale Tobiáš je tedy v tomhle ohledu cepovanej - malá, udělej jí malá, opatrně na miminko, malá, pohlaď jí, neházej to na ní, vyhni se jí..........milionkrát denně 😅 Tob do They strká tedy jen tehdy, když mu bere hračky. neumí se v tomhle ohledu dělit. Tedy umí,a le když si s něčím hraje, tak jí to nedá ani omylem. Což je jasný.

@sisstin normálně když řeknu Tobimu jak dělá pejsek - už už má takovou tendenci něco říct, ale zatím nic neleze,a le úspěch, že má tu chuť.

hanatka
5. zář 2011

@ygreen za ubližování Terce dostává nemilosrdně na prdel, ale bez efektu.. Chvilku řve, omlouvá se, že už to nebude dělat a za půl hoďky znovu..

ygreen
5. zář 2011

@hanatka sand to přejde časem a terezka to ustojí bez ztráty hvězdičky 😉

hanatka
5. zář 2011

@ygreen no já doufám! Dneska má přesně 3 roky, tak třeba už dostane rozum 😀

dadlenka
5. zář 2011

@hanatka všechno nejlepší, Kryštof má 3 ve čtvrtek🙂 a kaká spolehlivě do slipů:-/ Radeček je fakt šikovnej

dadlenka
5. zář 2011

@hanatka jinak s tím vztekáním po probuzení, při odchodech a příchodech mám bohaté zkušenosti😉 nejstarší syn dokázal i hodinu ječet, i dnes(9) když je unavený vyvádí... žádný autismus, ovř, či ADHD nemá, je prostě citlivý na změny a všechno intenzivně prožívá🙂

ygreen
5. zář 2011

@hanatka hááááápyyy brzdéééééééééééééééj 😵 😵 😵 😵

sisstin
autor
5. zář 2011

@hanatka jako těžko říct, kdyby to náhodou bylo AS, tak určitě ne nějaké silné...uvidíš 🙂 já jsem taková, že bych to chtěla mít asi posichrované i v té Aple, ale pokud nevidíš důvod, tak proč to hrotit 🙂

@paolin no Tygr jako moc nejí ani ty svačiny, ale jako jí...třeba půl rohlíku nebo tak...toho oběda se prý ani nedotknul 😝 ale jako fakt učitelky to neřeší, spíš by i byly měkčí než já...že rovnou ho z obědů odhlásit a brát ho domů před obědem...já bych to radši zkoušela, i za tu cenu, že si je budu platit a nesní nic 😉

sisstin
autor
5. zář 2011

jinak holky, sranda, když debatujeme, co bylo ve školce 😅 😅 😅 on je jako Tygr docela sdílnej, no ale aby člověk pochopil, co tam jako dělal...to je fuška 😅 😅 😅 musím se ho hrozně vyptávat a pak luštit tu jeho heslovitou mluvu 😅 😅 😅

ale jako základ jsem pochopila, že si tam hrál, pak cvičili...pak jedl k svačině rohlík, šli ven - kde si nasbíral žaludy a házel je do kanálu (ještě měl dva v kapse, když jsme se šli po obědě převlíkat, tak je vylovil), že si tam myl ruce sám, no a největší hit je kuchynka, která má takovou díru, do který se házej věci....a přes tu díru jezdil autem 😅 😅 😅 no...tak to je asi vše, co vím, že tam dneska dělal 😅 😅 😅

ted fakt pozoruju hodně velký zlepšení v řeči, používá slova jako "druhou" (botu), říká, že něco "je", to donedávna neříkal...má spoustu nových slov, ta mluva už je taková vymakanější...no samozřejmě výslovnost děsná, člověk luští, co může....ale zlepšení je znát 🙂

ygreen
5. zář 2011

Tobiáš je teď trochu lepší v porozumění a i v tom začátku řeči,a le stačí aby se malinko nesoustředil a šlus. Pak musí být na řadě vždy gesta - příklad - ukazujeme si v knížce a já se ho ptám - kde má auto pusinku a on tomu autu dá pusinku (prostě šlyší slovo pusinka a automaticky dává pusu). Takže musím říct - nene, kde má auto pusu, ukaž a on ukáže. No prostě v tom jeho mozečku to vše jde takovou oklikou, jak jet do Brna přes Ostravu 😀

Ale u něj tedy ještě těžko soudit, když má k dysfázce i to opoždění. Snad se to opoždění brzy dožene a zůstane jen ta dysfázka a lehká, max. střední.

sisstin
autor
5. zář 2011

@ygreen takhle jsme to taky měli ze začátku, okolo dvou let....že prostě rozuměl jednomu slovu a podle toho se řídil 😝 byl rád, že vůbec něčemu rozumí....ale i tak pokrok, ono to půjde 😉

jinak na rodině byl příspěvek, @dadlenka to asi četla...v tomto znění:

Školní docházka
Pokud má Vaše dítě diagnostikovanou vývojovou dysfázii zvažte zařazení dítěte do speciální MŠ školy pro děti s vadami řeči. V tomto typu mateřských škol se kvalifikovaní logopedi věnují terapii každý den, což Vám i Vašemu dítěti usnadní i práci doma.
Pokud je dítě ve věku šesti let nedostatečně vyzrálé k nástupu do školy poraďte se se svým klinickým psychologem a logopedem, zda nebude vhodný odklad školní docházky. Rodiče velmi často trvají na tom, aby jejich dítě nastoupilo do běžného typu základní školy, ačkoliv to pro dítě představuje velkou zátěž a mnohem lepší by pro něj bylo zařazení do speciální základní školy pro děti s vadami řeči. V těchto speciálních ZŠ bývá snížený počet žáků ve třídě, děti jsou vzdělávány podle programu pro běžné ZŠ. Jelikož je dětí ve třídě šest až osm, učitelka má více času na individuální přístup ke každému dítěti a může tak přizpůsobit tempo výuku podle potřeb dítěte.
Nesprávné zařazení dítěte do školního zařízení může mít negativní vliv na školní úspěšnost!
Samozřejmě, že je také důležité v jaké vzdálenosti od Vašeho bydliště se speciální škola nachází. Pokud je pro Vás příliš daleko, pak je vhodné zvolit jiný typ školního zařízení.
Obtíže související s vývojovou dysfázií se ve škole mohou projevit dyslexií, dysgrafií, dysortografií, dyskalkulií.

tak mě to docela zarazilo, jako minule dadlenku to s tím dosaženým vzděláním...jako ne to o MŠ, ale o ZŠ....já tak nějak furt předpokládám, že Tygr půjde na běžnou základku - nevím proč, jako kdyby to nešlo, tak proti logopedický nic nenamítám....ale tam je to podané tak, že dítě s SPU prostě ani do té "normální" ZS pomalu nepatří, což se mi zdá jako kravina.... jako jasně, že záleží na typu té logopedické ZS, třeba ta, jak chodí Hanička od @hanistepa tam maj normální učivo jako v ostatních ZS, jen je tam víc zaměření na logo...a je tam mín dětí...ale jsou i logopedické základky, kam dávají děti s horšími problémy...tam je těch tříd 10..a prostě to učivo není stejné jako v běžných ZS a tam pak může být obrovský problém s přestupem právě na tu běžnou ZS...vím, že je to předčasný řešit....ale tak trošku mi to leží v hlavě 😔

dadlenka
5. zář 2011

@sisstin to je úžasný, když si vezmeš, že před rokem skoro nemluvil🙂
My máme nové slovo tádé- zadek🙂 a pí- hlídáme papouška, tak ták(pták) pí, jo a ještě úí(puding)🙂 už mám sepsanej slovník pro školku, aby rozuměli tatarštině, teda jestli se přes řev přeorientovat na řeč🙂

sisstin
autor
5. zář 2011

jinak v té školce bych brala trošku víc informací o tom, co tam za den s Tygrem dělali a tak...u Haničky v logopedický školce měli sešitek, kde to bylo přesně popsané... 😕 jako pí. uč. říkala, že ted je začátek a děti se adaptují, že na "plnej provoz" najednou asi až dýl....ale tak asi někdy v říjnu už bych to začala řešit 😕 jako super, že se mu tam líbí...podávají mi informace o tom, jestli jedl, čůral, nebrečel atd... ale jako pro mě je podstatný vědět i to, co tam s ním dělají a jak s ním pracují.... 😕