Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dalea
13. zář 2011

@ygreen A teraz si spominam,ze na prvej navsteve nam pedopsych. spomenul popri AS aj VFA,ale nepisal to do spravy,on od toho upustil asi hned pri 2 navsteve,lebo ona tak rychlo napredovala,ze bol sam prekvapeny 😅 Ked tak nad tym rozmyslam,tak ona nema nic,co by jej prekazalo v tom aby mohla normalne fungovat,cize nic take pervazivne u nej nevidim,je cudnejsia,ale ziadne ritualy,uzkosti,nic,komunikuje uz normalne,aj ked v niecom este moze mat slabsie porozumenie 😉

hanatka
13. zář 2011

@ygreen to malej sdílel tak nějak normálně už od malička.. i dělal všechno, co mimina dělají, pápá, paci paci, akorát pak už jen stačilo říct: Radečku udělej a on ani nečekal co, a předvedl všechno co uměl, aby měl klid 🙂 Stejně je prdel, jak je Terka úplně jiná, on je takový to usměvavý sluníčko,všechno dělá s radostí, už ukazuje a říká jééé, umí říct máma a táta, dneska se jí povedlo maá (malá), hraje si s hračkama, já o ní do nějakýho osmýho měsíce ani nevěděla, jak byla hodná. Teď furt prudí, páč si chce kutálet balón a prhlížet knízky 🙂

ygreen
13. zář 2011

@dalea u Tobíse je nahovno toporozumění,ale na tom BERA vyšetření teď se ukázal jeho mozek nevyvinutý k jeho fyzickému věku, takže on až dozraje tak to také bude o něčem jiném počítám. Ale říkala i něco o dysf. křivce, takže nás dysfázka nemine a neskončím jen s geniálním děckem jako vy dvě 😀 😉

dalea
13. zář 2011

@hanatka Tak to aj ona,hned,ako sa zacala pytat,uz neprestala 😅 Naucila som ju to pri velkej encyklopedii zvierat a tu potom vedela naspamat asi za tyzden,aj s tym,ktore zviera kde zije,co zerie a pod. 😝 😲

ygreen
13. zář 2011

v tomhle je Tobís zasekanej nejen tou řečí. Ale snad už brzy. Teď nabírá pasivní sl. zásobu.

dalea
13. zář 2011

@ygreen tak genialna urcite nie 😉 U nej vela robi aj pamat,tu ma naozaj neskutocnu 😲 Ci vizualnu,ci sluchovu a to jej naozaj pomaha 😉

hanatka
13. zář 2011

@dalea s pamětí to máme stejně 🙂
@ygreen já nechci geniální děcko, já chci normální milé dítě a ne exota 😀

ygreen
13. zář 2011

holky jdu hodit xicht do duchen, mám toho plný brejle a zítra zase celý den sama s dětma, tak ať mám síly 😉

dalea
13. zář 2011

@ygreen Tvojmu este dopraj cas,ja som sla k psychologicke neskoro,v 3,4r. a do roka sa skoro "vsetko" upravilo,hlavne ta komunikacia urcite 😉 Uz musim ist do postele,tak cau 😝 🙂 Hanatka,tak to mi z duše hovoris,tiez chcem obycajne normalne dieta🙂

hanatka
13. zář 2011

Holky dobrou 🙂 Já jsem stará sůva, tak ještě pohledám malýmu nějaký hadry 🙂

cmilka
14. zář 2011

@hanatka tvoj syn mi pripomina nasho starsieho..Niekedy som uz bola z neho zufala, ked sme isli na ihrisko, ost.deti v jeho veku (vtedy mal 3) lozili po novych preliezkach a on vyliezol na prvy stupienok a zacal cital loga vyrobcov a pod.kraviny tam popisane... 🙄 , tiez ako 16mes. poznal vsetky farby, no chodit do skolky- ani za svet... nevedel sa tam zaradit... teraz je prvak, vie citat, pisat, ovlada malu nasobilku, a aj ked je stale trochu "cudak", tak ta skola mu vyhovuje viac...

sisstin
autor
14. zář 2011

holky, tak Tygr už umí další věci s myší, umí přetáhnout předmět tam, kam ho potřebuje...umí dvojklik...takže to Chytré dítě už si pěkně ovládá sám 😵

sisstin
autor
14. zář 2011

@paolin no ona je teď otázka, jestli fakt Adam má tu dysfázku "jenom" expresivní, a jestli není náhodou i smíšená 😉 protože pokud je tam to porozumění zasažené lehce, tak rodič si toho většinou nemá šanci všimnout a nepozná to ani moc psychologů 😖 protože pak právě ta "zabejčenost" nemusí být způsobená tím, že by to dělal naschvál..ale právě tím, že to porozumění není úplně O.K., on se správně neorientuje 😉 a z toho vznikají právě pak takové ty krizové situace, @susik77 by ti mohla povyprávět 😉 Veru má teda tu dysfázku slabou receptivní, ona mluví dobře, ale právě nerozumí (nerozuměla) úplně 100% a nikdo si toho nevšimnul 😉 Nechceš se objednat k té Krejčířové? Ted v listopadu bude objednávat, tak by jste tak za 6 měsíců mohli jít 😉 já totiž nejsem přesvědčená, že v běžné SPC (PPP atd.) jsou schopni to porozumění řeči opravdu správně vyhodnotit 😉 😒

dadlenka
14. zář 2011

@sisstin to je stejně zvláštní, něco jim pořád nejde a najednou cvak a je to tam😉 Tygr je šikulka🙂
My tento týden chodíme po svačině, příští týden zkusíme do oběda a ten další i s obědem. Učitelky si moc pochvalují tu pozvolnost. Jediný zádrhel kdy se vzteká je, když mají jít organizovaně svačit, nechce si sednout, ale když vidí, že není zbytí, sedne a nají se😉 dneska dokonce maloval barvama, jeden papír sám- prstovýma barvama, další motýlka s paní učitelkou... Jsem hleděla jak zjara🙂) další novinka je, že už za sebe sem tam řadí i tři slova - atata ták pí- česky pták Agáta dělá píp😀 dnes jdeme i na tříletou garančku, tak držte palce, už tak byla sestra udivená, že nezvládne to E kam směřují čárky, navíc nepřineseme i moč...ale zase doneseme zprávy z logopedického a psychologického vyšetření🙂)

paolin
14. zář 2011

@sisstin však uvidíme, co nám řeknou v SPC 🙂

dalea
14. zář 2011

@dadlenka Tak to E-cko Lea nevedela ukazovat ani teraz 😅 Sice to pochopila,ale skoro si ruky zauzlila,tak sme nevedeli,ci naozaj tie najmensie nevidi,alebo jej to nejde rukami 😕 Doma som spravila E z vykresu a uz ukazovala fajn,tak na najblizsej navsteve u doktorky si to zopakujeme 😠

ygreen
14. zář 2011

ahoj holky
Tobiáš se nám začíná míň vztekat - míň odporovat. Když jdeme z venku - na moje pokyny dělá skoro vše - zuje si boty, umeje si ruce, mýdlem, utře, sundá si tepláky a ponožky a na pustí si pohádku. Dokonce dnes na pokyn i zatáhl závěs.

Ale venku když mu řeknu ukaž mi velký strom, tak on slyší ukaž mi a ukazuje - ideálně neurčito aby si mohl dál dělat co chce. Ale pokud věc zná stopro tak se krásně rozhlédne a ukáže.

V obchodě super spolupracuje, počká u kočárku, podá mi něco, něco vrátí do regálu na místo, vybere si pár věcí, nosí je na pult, dá je prodavačce, počká si na ně 😉 a včera jsem ho nutila si rozbalovat jídlo samotného a pohoda, normálně si sám od sebe našel na kinder ten pásek, kterým to otevřeš - takže používá mozek, nedostává se do obalů hrubou silou. Každopádně jak se nevzteká a má chuť spolupracovat je úžasnej.

Jinak dnes trénujeme barvy - za posledních 10 dní pomilionté a třetí prohlížíme knížku s fotkama strojů (jeho už nebaví ani lego pohádka a furt za mnou s tou knížkou leze i na wc 😀 😀 😀) a tak pojmenovávám včetně barvy - žluté, modré, červené a zelené, pak dáme hravé učení barvy a písničky. Toby bylo aby neznal do zítra tyhle 4 barvy 😀
Jo a trénujeme zdravení. No každopádně v pohádce v telce jak se soustředí na postavy, tak tam zdraví super. Ale v běžném hovoru mu to asi utíká.

A až zmákne ty bravy pustíme se do grafomotoriky pro změnu, tak má mezery jako svině, tak ať se do krejčířové naučí dělat horiz. a vertik. čáry a obkreslit tvary po mě.

ygreen
14. zář 2011

tohle je fotka asi měsíc stará jak si Tobiáš tak jako z nudy postaví They malinké kosty - jsou dřevěné a tak poloviční než normální dřevěné kostky (on tedy staví na sebe od cca 1,5 roku-2 let kostky normálně v pohodě)

on má výbornou stabilitu - já všechny takhle rychle jako on nepostavím

ygreen
14. zář 2011

jo a včera jsme dělali s Tobim ty kartičky s Potravinama a je to fajn, je tam kreslené reálné jídlo syrové, vařené...atd. tak na tom za těch pár korun taky nahoní slušnou pasivní zásobičku

dalea
14. zář 2011

@ygreen Co sa tyka toho zdravenia,zakyvania,tak tam uz po 1 roku mi Lea prisla divna v tom,ze nechcela zakyvat a povedat ahoj hned,ale isla este takych 10 metrov,potom sa otocila a zakyvala,povedala pa pa,samozrejme uz nemala komu,urobila to len tak akoby mimochodom a isla dalej 😕 A trvalo to takto dost dlho,mozno hadam aj rok 😝 😕

ygreen
14. zář 2011

@dalea Tobiáš mezi 1,5-2 lety řekl každé ráno když vylezl z pokoje krásné aoj, pak přestal. Ale mávání nikdy moc nedal, spíš výjimečně. On i třeba když odjíždíme od babičky, nebo někam jdeme, tak on pokud jedu s ním tak si sedne a čeká až se pojede, skoro se ani neohlíží, když ho upozorním tak zamává a dá prarodičům pusu. nebo třeba jdeme ven, manžel ho vyprovodí, dá mi ho a jdeme v pohodě, ale jakmile ho upozorním že táta nejde a ať mu udělá pápá začne brečet že chce aby šel táta taky. nebo když jde do práce tak Tobís to nijak neřeší ale když ho vysadím do okna aby tátovi zamával tak děsně brečí že jde táta pryč. Takové jakože - v běžném denním provozu ho to nezajímá, ale jakmile je na odchod upozorněn a dojde mu to, páč to vidí a musí mávat, tak pak pláče. Taky nevím co z toho soudit. Ale přeci jen nemá dozrálý mozek k fyz. věku a má opožděné vnímání zvuku - takže než mu ten zvuk v šišce obkrouží párkrát dokola,,,,,,

sisstin
autor
14. zář 2011

tak tady Tygr, jak mastí s myší 😝

https://www.youtube.com/watch?v=CTcxZvzW_l0
jolinka
14. zář 2011

@ygreen ta vezicka super, mne bu to uz spadlo... 😉 inak farby hustim pol roka do miska a stale nic... 😒 akurat povie Daj mi kakao do cerveneho hrnceka... ale to len preto ze ten hrncek tak volame, inak cervenu neukaze.
johi vedela farby na 3 a tristvrt roka, na to co ine vedela to bolo hodne neskoro, Kati skoro rovnako tesne pred 4tym rokom.
ozaj je niekde tabulkove kedy ma dieta vediet farby?

sisstin
autor
14. zář 2011

@jolinka tak standart jsou 3roky, Tygr uměl v 2,9 😉

ygreen
14. zář 2011

@jolinka tebe miluju, ty mi vždy zvedneš náladu 😵 😵 😀 😀 😀 😀

dalea
14. zář 2011

@ygreen Tam by malo prist k znacnemu zlepseniu,ked zacne dozrievat CNS 😉 Pockaj si na to,podla mna aj Lee asi pomalsie dozrievala CNS,kedze na prvom teste u psychologicky,jej vyslo IQ 82,ona vtedy nedala k sebe ani 2 polovice kruhu,davala jeden papier na druhy a to uz mala 3,4 r. 😲 😝 O 6 mesiacom neskor jej vyslo IQ 107,mala 3,10r a test vysiel na 4,4r. 😉 Psychologicka povedala,ze sme jej vymenili dieta 😅 Davam jej uz rok hviezdikov(ryby tuk),mozno aj ten trosku pomaha 🙂

jolinka
14. zář 2011

@ygreen no ja myslim ze ked ma podozrenie na zmiesanu, tak moze byt posun i v tychto veciach.

poznala som davnejsie maminu obaja synovia neskoro hovorili aj neskoro vedeli farby, obaja aj dyslektici. mozno mali aj dysfaziu to sa vtedy o takych veciach nevedelo.

ygreen
14. zář 2011

@dalea 😀 tak to je bomba!!! JJ já věřím, že i když teď vypadá na těžkou dysfázku, že až dozraje CNS tak bude mít třeba lehkou a IQ bude mít snad alespoň trošku nadprůměrný 😉

Uvidíme co nám řekne zítra EEG. SNad to Tobík dá, je to v 11,20 tak to by ještě nemusel být unavenej a protivka. Ale počítám, že EEG a spánkové BERA vyšetření nebude zase tak odlišné.

ygreen
14. zář 2011

neskoro znamená později, že 😅
@sisstin tak to není zase o tolik pozdě, navíc se tomu intenzivně věnujeme jen dva dny, ono jde o to, že se zatím fakt učí češtinu jako cizí jazyk 😒

@jolinka má psanou receptivní a expresivní

sisstin
autor
14. zář 2011

@jolinka
@ygreen u té smíšené určitě barvy problém jsou 😉 u té expresivní zas má být problém výbavnost těch názvů, že si třeba musejí říct "zelená jako travička" atd. No Tygr právě vůbec s výbavností těch abstraktních pojmů nemá - barvy, směry atd., to střílí raz dva. Ale např., když se ho zeptám "co jí opička", tak se úplně zasekne a vidíte, jak mu to v té hlavě srotuje, a než ze sebe dostane "banán", to je třeba 8 sekund...přitom kdyby měl obrázek opice a banánu, tak to dá k sobě hned 😉