Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
19. zář 2011

jsme dostali v RP tu trojbokovou tužku silnou, ještě je chci někde dokoupit a koupit plastelínů...já se přiznám, že to "tvořeníčko" atd. jsme fakt flákali, jednak to Tygrovi nejde a nechce to moc dělat a jednak já to taky neumím a fakt mám z toho úplně osypky 😝 no ale budeme muset začít pořádně...jsem myslela, že to bude stačit ve školce a zřejmě ne 😝 paní učitelka mi milým, nicméně důrazným tonem řekla, že musíme doma dělat s modelínou, snažit se stříhat a kreslit 😝

jinak tohle je ta pomůcka, dítě musí pořádně fouknout, aby se otáčela ta "včelí vrtulka"...no Tygr udělá malé nesmělé "fuuuuu" a vrtulka se ani nehne 😝 přitom třeba právě do té frkačky nebo tak, jak psala @leporelo do toho fouká naprosto normálně 😕

dadlenka
19. zář 2011

@sisstin takže tě to nemine😀 no já ještě čekám, co vyleze z naší školky😀

ygreen
19. zář 2011

tak my dnes snad hodiny viseli na hravém učení 😝 taky jsme malovali 😀 - Tobiáš poprvé maloval štětcem jinak jednou za uherák vezme křídu - Takže jak první štetec tak první omalovánky. A zvládl to docela dobře 😅 , celkem se i snažil, i když ho to moc nebavilo, ale vcelkus e držel ohraničení. barvy jsme mu samo máčela já a ukázala jsem mu kam položit štětec s tou a tou barvou.

ygreen
19. zář 2011

Ale jsem moc spokojená s tím, že ho už skoro nebaví pohádky a chce pořád něco dělat - stává se z něj takový malý tygr 😀 😀 to je pořád dokola - modelína, mezi náma pastelkama(4 minuty), hravé učení, knížky, hravé učení, modelína, knížky, katalogy, piánko...............a fuuuuurt dokola 😀 😀 😀 holky nemít tu malou tak je to super, ale co s tou malou, že? Do všeho mu hrabe. Naštěstí na tom hravém učení si může mořský svět a stavební stroje pouštět sám, tak na tom taky vydrží nějakou dobu 😉

leporelo
19. zář 2011

@sisstin Těším se na fotky vašich výtvorů, snad půjde poznat, co vytvořil Tygr a co Sisstin. 🙂

sisstin
autor
19. zář 2011

@leporelo no tím bych si teda nebyla jistá 😅 😅 😅 😅 😅 😅

leporelo
19. zář 2011

@sisstin Já jsem se zase o prázdninách, v záchvatu lítosti nad tím jak zanedbávám mladší dítě, rozhodla, že ušiju Báře k narozkám panenku. Nakoupila jsem látku, merino vlnu na vlásky, něco na vycpání- materiál bratru za tři stovky. No, dopadlo to tak, že jsem koupila mrkačku v hračkářství a materiál je zatím ve skříni. Jestli se vybičuju k nějakému tvůrčímu výkonu, tak vám pak foto té šeredy pošlu 🙂

sisstin
autor
19. zář 2011

@leporelo ušít? My s mámou dáváme do dílny na přišití i knoflík 😅 😅 😅 😅

leporelo
19. zář 2011

@sisstin já to mám naopak, když třeba malujeme s Márou na triko, tak se pak přistihnu, že mi vadí, jak mi to M. kazí 🙂 A třeba na VŠ po nějaký těžký zkoušce, kdy jsem byla příliš unavená na pařbu, tak pro mě byl největší relax ušít si ten následují den šaty. Já vím, trochu magor....

ygreen
19. zář 2011

normálně šoking, vařila jsem hovězí a neměla jsem rýži, kterou Tobiáš jedinou jí a udělala jsem těstovinky a normálně už houkal že má hlad, sedl ke stolu a pustil se do jídla, nesnědl tedy tolik aby ho to zasytilo, ale i tak 85% porce 😵 😵 😵 za prvé mám pocit, že má Tobís větší pocit hladu a za druhé je přístupnější k nandanému jídlu. Včera večer snědl pár lžic krupicajdy a to potom co jsem mu řekla že nic jiného nedostane. Ani se nevztekal, chápal, proč nic jiného nebude 😉 😉 😉

sisstin
autor
19. zář 2011

@ygreen super 🙂 Tygr prej dneska jedl svačinu, pak polívku mrkvovou (to jsem viděla na tričku 😝 ) a i trošku rýže s omáčkou, maso teda nechtěl 😝 ale moc toho tam asi nesní, páč hned doma do sebe natlačil Brumíka a pak housku se salámem 😝

jinak vytuhnul o půl sedmý na gauči, tak jsem ho jenom přenesla a sundala mu tepláky, holt půjde spát na Poláka neumytej 😅 😅 je fakt znát, jak do té školky vstává o hodinu dřív než normálně, tak pak občas večer, pokud nemá zábavu a lehne si k TV, tak vytuhne 😅

ygreen
19. zář 2011

@sisstin já mám ráda mrkvovou a delikatesní je horká posypaná strouhaným sýrem 😵 😵

Jako já jsem z Tobiho totál hotová, bolí mě hlava a jsem mozkově totál vyčerpaná (soused mi bude muset sjet do Makra pro bdnu Red Bullů a nebo si koupím taky něco na mozek). Neustále chce dělat jednu činnost za druhou a mě to taky nedá abych na něj nemluvila nebo tak, jak teď chce spolupracovat a pořád něco dělat tak jsem moc šťastná, že se hneme kupředu (a stačilo 9 lžiček eye q 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😉 ) Ale k tomu malá, troška domácnosti a jsem totálně vyfluslá 😝 😝

hanatka
19. zář 2011

@ygreen já s malým nemůžu dělat nic, pokud není doma MM a neujme se Terky. Jak si s malým sednu, je u nás, vše bere, na všechno sahá, ten se samo vzteká a odhání ji, ona řve.. je u nás fakt veselo 🙂 Ono je veselo, i když je s ní MM, páč to zase řve, že chce jít za náma a nemůže 😀

hanatka
19. zář 2011

Holky, umí ti vaši prcci stříhat? Malej chce teď hrozně stříhat, asi to vidí ve školce, ale totál to nezvládá.. jednou rukou vůbec, drží to jak prase kost oběma rukama, takže tak akorát nastřihne papír a tím jsme skončili.

hanatka
19. zář 2011

Hehe, ale MM košilu, když seděl u PC a nevnímal ho se mu podařilo nastřihnout 😀 😀

sisstin
autor
20. zář 2011

@hanatka viz. výše, Tygr stříhat neumí...nechce to dělat a nebaví ho to 😉 dneska prý ve školce budou zas malovat 😝

jajik25
20. zář 2011

Ahoj holky tak my jsme se sice už nějaký slovíčka naučily ale v poslední době zatím žádný nový nepřibyly.Máme se učit slovesa a cvičit s pusou ale sama v poslední době ani nevím co s ním dělat dřív,začínám v tom mít docela zmatek,ale snad to nějak zvládneme a půjde to dobře.Ještě sem se chtěla zeptat jestli je normální že dvouleté dítě nespojuje slova?Mám docela strach že se to u toho mladšího bude opakovat.Díky

cmilka
20. zář 2011

@hanatka Filip nevie strihat, velmi by chcel, ale proste nevie tie prsteky tam poskladat. A u nas je presne ako u vas 🙂 , pokial je doma aj Tami, tak Filip neurobi vobec nic... ☹ odhana ju, bije...ona mu vsetko chce zobrat, obidvaja revu, ako by ich zakalali... 😠 . "Mile" susedky uz mali par poznamok...

cmilka
20. zář 2011

inak, Filipa v skolke chvalia, vraj sa SAM zapaja, STAVIA veze a ploty z kociek... No, neviem, ci im mozem verit, doma vsetko sabotuje... a uz sam papa, polievku i hlavne jedlo... tak nech mu to vydrzi co najdlhsie... 😉

sisstin
autor
20. zář 2011

holky, tak ygreen blokli, takže dál už jenom na FB...

@jajik25 no u vás to ale fakt vypadá na dysfázku, když si vezmu, že můj syn je mladší, prokazatelně ji má...má za měsíc 4 roky a slovní zásoba už je okolo +-450slov, tvoří krátké 3-4slovné věty. Samozřejmě výslovnost a gramatika děsná. Vy chodíte ke klinické logopedce? Nebo jak? Ono s těmi dysfatickými dětmi se prostě musí pracovat jinak. Krejčířová ted zas bude objednávat v listopadu, tak máš znova možnost se tam objednat a mít konečně pořádnou diagnozu. 😉 S tím, že vás Krejčířová dál navede, co dál 😉 S mladším synem, ony prý ty děti dysfatických sourozenců začínají mluvit pozdě, páč mají v těch starších vzor. Že ve dvou letech ještě nespojuje slova není úplně špatně, dvouleté dítě má dle normy 10-250slov (dolní a horní hranice normy), ale pokud by se ta řeč dál nerozvíjela, tak doporučuju opět řešit!!! Může to být bohužel stejné jako u staršího 😉

cmilka
20. zář 2011

@sisstin co znamena, ze ju blokli? 😕 😕
@jajik25 ako pise siss, dvojslovne vypovede zacinaju cca v 17mes., ale mozu aj neskor, aj po 24 mes., a su to vacsinou vypovedede typu: "baba tam", "auto brrrr" a pod., ale zacat so zakladnymi komunikacnymi strategiami nie je nikdy skoro 🙂

sisstin
autor
20. zář 2011

@jajik25 jinak kolik má ted aktivních slov? Dokáže po tobě zopakovat slovo, aspon po slabikách? 😉 Ta aktivní slovní zásoba se bohužel nijak naučit nedá, tu musí nabírat sám a spontánně 😉 ale pokud je po tobě schopný opakovat, tak u dysfatických dětí se prostě berou slova a rozslabikovávají se, dítě opakuje 😉 pokud už mluví nějak více, tak se rozvíjí ta zásoba tak, že se terapeut ptá na různé otázky a dítě odpovídá. Pokud už je dítě ve fázi, kdy spojuje dvě slova a je mu jakž takž rozumět, tak už se pomalu začíná upravovat i výslovnost jednotlivých hlásek. My už jsme se za toho 1,5roku dostali k úpravě písmen B, P, M, N a L 😉

plus samozřejmě rozvíjet všechny ostatní složky vývoje jako motoriku, zrakové rozlišování, pamět, logiku atd., bez toho to nejde. Ale fakt by ti měl někdo syna profesionálně zhodnotit, jednak jaké má porozumění řeči - protože pokud je tam to porozumění opožděné jen mírně, tak si toho běžný člověk a ani rodič nemusí všimnout 😉 a udělat mu celkový vývojový profil, na kolik měsíců (roku) v jednotlivých složkách odpovídá a podle toho stanovit diagnozu. Stánik je už fakt velkej a to mluvení je u vás v dost blbý situaci, to rozhodně jenom opožděný vývoj řeči nebude 😉 😒

kdyžtak mrkni sem, třeba se ti bude něco hodit 😉 http://tichysvet.blogspot.com/search/label/Jak ...

jajik25
20. zář 2011

@sisstin a mohla bys mi na ní dát nějaký spojení,ještě to promyslím a kdyžtak jí napíšu nebo zavolám,v poslední době mám nervy na dranc

smardik
20. zář 2011

@jajik25 ahoj, starší syn má vývojovou dysfázie, mladší je jen o něco mladší než tvůj mladší syn - ted bude mít 20 měsíců a taky se trošku začínám být aby neměl dysfázku. Ze začátku mluvil hezky ale už dost dlouho žádné slovo nepřibylo, tak se bojím aby se to nezopakovalo. ale pořád doufám že to je kvůli toho jak píše siss že má vzor v nemluvicím bráchovi. 2 bude mít v lednu pokud by do té doby nějak nemluvil objednám ho pro jistotu k psycholožce

sisstin
autor
20. zář 2011

@jajik25 sakra nejde odkaz, tak prostě www.tichysvet.blogspot.com mám tam jednak pomůcky, jednak jak pracujeme, co děláme na logo atd. 😉

smardik
20. zář 2011

@jajik25 určitě se u Krejčířové objednej, my u ni byli v pátek a jsem za to moc ráda, máme diagnozu, já jsem klidnější 🙂

sisstin
autor
20. zář 2011

@jajik25 dana.krejcirova@ftn.cz volat nemá cenu, to se tam nedovoláš, páč Dr. má celý den pacienty...ted ještě nebere, napiš tam přesně 1. listopadu fakt klidně ještě někdy ráno..jako v noci, ty termíny se neuvěřitelnou rychlostí plní 😉 ale počítej, že dřív jak za 3-6měsíců by jste nešli, bohužel 😒 ale fakt nikdo lepší na poruchy řeči v Cr není 😉

smardik
20. zář 2011

@sisstin napiš jí fakt brzo ráno, já ji psala někdy hned po půlnoci toho dne kdy objednávala 🙂 pro jistotu at se k ní fakt dostaneme, byli jsme v pátek a super - Tomášek úžasně spolupracoval, my máme diagnozu a ted čekám až přijde zpráva a budu řešit logo školku

smardik
20. zář 2011

aaaaaa ted se dívám chyba, samo mělo tam být jajik25

hanatka
20. zář 2011

@sisstin proč ygreen blokli??? Hele, jak vás najdu na FB?