Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
25. zář 2011

@dadlenka odhání ho od sebe - manžel s ním chce něco dělat a on dá ruku před sebe že ho necche a ukáže že má jít pryč, dokonce už mu donesl i boty a otevřel dveře na chodbu že má jít pryč a jinak všechno musím dělat já. Dneska ho chtěl přebalit a jen vidí že jde on brečí a řve ne, ukazuje na mě, venku mu nedal ani motorku at ji vezme přes cestu, musela jsem já. on to dělal i dřív ale to bylo jak byl utahaný tak to se dalo ale dneska hned po vyspání. ale jak nejsem doma je naprosto v pohodě s tatínkem ale vadí mi to

smardik
25. zář 2011

ale někdy mu vadí i přítomnost, manžel přijde a už ukazuje že má jít pryč

já myslela že je to tím že jsou spolu málo, jak jsme byli na dovolené a v Praze zlepšilo se to, bylo to v pohodě ael ted je to hrůza, horší a horší

smardik
25. zář 2011

ted večer manžela i plácnul - kluci měli večeři a chtěli přidat tak to chystal a Tomovi to vadilo a za to se po něm ohnal a plácnul ho

dadlenka
25. zář 2011

@smardik a nežárlí na malýho? Nechce jenom tvoji pozornost jenom pro sebe? Nemůže to mít původ v tom jak byl Honzík hodně nemocný? A protože Honzík je slabý a malý, ty jsi jeho milovaná maminka tak zbyl tatínek, na kterým si ten strach a frustraci kompenzuje? Jenom nápad, nic víc, napadlo mě to v souvislosti s tím jak si popisovala tu vaši anabázi s nemocnicí

smardik
25. zář 2011

@dadlenka já fakt nevím, malého má rád a nezdá se mi že by žárlil ale do jeho hlavičky mu nevidím. Ale tatínek na něj nezbyl, věnuje se oběma, jak se mazlím s jedním tak hned potom i s druhým, hraju si s nimi i zvlášt a Tomíkovi se ted fakt věnuju víc. Kdo ví co se mu v hlavičce honí

dadlenka
25. zář 2011

@smardik no já to myslím tak, že tatínek je jediný na koho se může zlobit, ne že zbyl. Možná by bylo zajímavé to rozebrat s nějakým terapeutem.

smardik
25. zář 2011

@dadlenka já ti nevím, občas se ted v poslední době zlobí i na Honzíka ale to spíš přikládám tomu že mu bere auta a chce si s ním hrát a on nechce, on si auta dává do řad, rovná a Honza ne a to mu vadí. Fakt ti nevím proč se tak ted začal zlobit ale dneska to došlo tak daleko že chtěl at odejde, přinesl mu boty, otevřel dveře na chodbu a ukazal na tatku a pak na dveře že má jít pryč, no samo nechtěl tak ho tam strkal a brečel

ygreen
25. zář 2011

Ahoj holky, já tu měla na víkend kamarádku s rodinkou. Dnes jsem byli v zoo a LUXUSNÍ. Nikdy jsem si zoo tak neužila. Ještě před půl rokem v zoo Tobík zvířata nijak neřešil. A teď, chodil od do 11,30 do 16,30, byl vzornej, za ruku, legrácky, ke každé kleci běžel na pokyn "jaké je tam zvířátko", ukazoval, hrozně se mu líbili tučňáci, lední mědvědi a ty co byli prostě ve vodě, honil je, pořád mě někam tahal a něco ukazoval - BOMBA 😵 😵 😵 😵 byl tam taky koutek s dvěma paníma v kostýmu Brumíka a dětskej stoleček, kde byli bílý pytlíky s omalovánkou Brumíka, Tobís to viděl a hned z dálky tam běžel, hačnul, vyčmáral brumíka, dostal i ten piškot a spokojeně odešel.

V mluvení je novinka jen to, že ho začalo bavit říkat ne, jakože vyloženě ho baví to vyslovovat a popichovat mě tím. A naučil se to asi tím, že jak řekne ne, respektuju ho a on pochopil že tím může říct svůj názor. A říká mama, nejvíc když mě jako volá (chce být na hřišti a já mu říkám jdeme a on volá mama žblepty žblepty uáááá řev 😀 😀 😀).
Nápodoba už je snad 99% - sedíme naproti sobě, zpívám a je tam "...brýle nasadí" a dám si ruce na oči jako brýle a on po mě, tleskne hned po mě, a tak jako vůbec ty pohyby komplet opakuje. Dnes řekl při zpívání "ty".

Ad porozumění - zeptala jsem ho "kdo je Tobiášek" a píchl se palcema do hrudníku 😀
Barvy už ty základní myslím ovládl, kor když se soustředí a je vidět že nabral pasivní - dnes večer po koupání šel na velkou a ptala jsem se aby mi ukazoval kde je...(páč jsem seděla u něja a čekala 😅 )...nosík, mýdlo, papír, hovínko, pidník a vše věděl.
Taky začal být úslužný - hrozně rád mi něco nosí a má takové úslužné "náááá", nosí plínky, (večer jsem chtěla pyžámko a přinesl piánko 😅 ), dudlíčka sestře, do koše odnáší, nosí mi pití, apod.

Nemám od něj ani chvíli klidu 😀 , manžel kámošky byl na závodech lodí a donesl mu dva časáky - jeden motorky druhý letadla - holky 10 za sebou horem dolem od zadu do předu. Ale krom letadel pozná budíky, piloty, hodinky, barvy motorek, apod 😀 😀 všechny knížky horem dolem, musim pojmenovávat, jinak čeká a čeká, otáčí mi hlavu od telky abych se dívala s ním na to na co on, očekává reakci, venku ukazuje na třeba v té zoo makety zvířat v bistru a čeká na pojmenovávání, dbá na to abych ho neodflákla a musí mít jistotu že to vidím taky 😉 😉 😉 prostě super.

Ohledně dětí za víkend jsem zjistila, že jak vidí děti, okamžitě běží k nim,ale je takový nesmělý, ale zlatý, jde k nim s úsměvem a tak jako opatrně. A snaží se připojit ke hře, blbnutí, ke všemu. Běhá za dětma, klouže se s nima, prohlíží si s nima třeba šmoulí alba, chce s nima blbnout, apod. Ale pokud nenarazí na milé a hodné dítě, nebo na dítě mladší, tak ty děti jdou od něj. On je třeba chytne za ruce a chce je tak pobídnout k honění, apod, ale ty děti to nechápou a jdou. Musím to nějak pořešit, nějakej kroužek nebo tak, aby se dostal do kontaktu s dětma, které ho vezmou mezi sebe a budou si s ním hrát. Naštěstí má kamaráda - stejně starého, chodíme spolu k logopedce, tak z undater, patlá, možní expres. VD ale lehoulinká. A Jiřík je trošku dětštější, v tom dobrém, nezkaženém smyslu. Tak s Tobísem po logo u rybníka řádí, honí se, prolézají spolu křovim, běhají s klacky, hází do vody kamínky, apod To je Tobís šťastnej jako blecha 😵 😵 😵 😵
Dnes v zoo taky s dětmi pod mlhovou sprchou, vysmátej vyřáděnej, a tak jako intuitivně se přidává ke chlapečkům které třeba skáčou radostí jako on, že chápe jejich fyzické projevy radosti a má radost i on z toho 😵 😵 😵 😵

Takže krom té řeči a porozumění mě trápí už jen ten definitivně poslední autistický rys a to to jeho občasné ignorování. Ale zjistila jsem, že on ty lidi 100% registruje, akorát nevítá. Páč dnes k nám přišla sousedka malá a za Tobim a on čuměl na pohádku a totál unavenej, ale on nemává, nevyskočí k ní. Nejdřív jí třeba pár vteřin jako ignoruje, a pak třeba si jde rovnou pro hračky a k ní. Chybí tam "pouze" ta uvítací fáze. Pak už mazal pro boty, že jdou s Terkou an trampošku a honit se (jejich oblíbená zábava). To samé s manželem nevítá, nejásá, ale třeba po pár vteřinách jde pro časopis a za ním a hned mu chce něco zajímavého ukázat. Když mu řeknu - Terezka, táta, no udělej ahoj a on okamžitě zvesela mává. S prarodičema taky, minutová ignorace a běžííííí a už šmejdí v taškách, valí gymmíč aby s dědou skákali apod.
Tak kde je kurva chyba 😖 To není ignorace jako ignorace. To je nevítání, on i kolem toho člověka třeba proběhne bez náznaku toho že ho řeší - viz soused. Má hrozně rád souseda, děsně spolu blbnou a vidí jak k nám jde a on prolítne kolem něj, i když ho Honza zdraví a jakoby ho neviděl, ale on třeba letí pro jejich koště a pak letí za Honzou že se spolu jako budou mečovat, jak to dělají a co Tobís miluje. Tak je to takové - nezdravím, chvátám, chvátám, nemám chvíli čas 😀 a letí pro to co ho s tím člověkem spojuje a co s ním dělá rád. Takže tam chybí to - mávání a ahooooj strejdo, pojď se mečovat, jo, jo, jo??? On je schopnej se člověku třeba ani nepodívat do očí, ale táhnout ho za ruku k něčemu co s tím dotyčným rád dělá a hned jak se začne bavit - začnou si hrát, tak dál funguje naprosto normálně zdravě.

ygreen
25. zář 2011

Ó MŮJ BOŽE, holky sorry, holt výlev za víkend 😀 😀 😀 😀 😀 😀

@smardik to mě moc mrzí s manželem a myslím, že to s Hanym nesouvisí, psala jsi že manžela vždy odmítal. Možná by tady stálo o to napsat Krejčířové a nechat si poradit. Podle mě byste měli hodně jako rodina dělat nějaké akce které by Tomík miloval - třeba ježdění na odrážedle a postupně z toho ale udělat akci jen Tomík, Hany a tatínek - chlapská záležitost. Třeba rybaření. A je i divné, že Tomík se neopočí trošku po Hanym s jeho nákloností k tatíkovi.

sisstin
autor
26. zář 2011

Dobré ráno 🙂

@smardik já si myslímk, že to je tím, že prostě manža není moc doma 😉 prostě na něj není Tomášek moc zvyklý a nechce ho tam. Jako Tygr k MP taky žádnej zázrak, jako jo, už ho docela bere, jde s ním třeba i ven nebo tak...ale jakmile má na výběr mezi mnou (našima) a jím, tak jeho si nikdy nevybere. Včera říkal, že "máma tam, táta ne" 😝 že jako mám jít s ním a MP má zůstat v kuchyni 😝 takže si myslím, že to asi nic nenormálního není 😉 bohužel občas to bývá tak, že dítě má radši jednoho rodiče...třeba se to časem změní, až bude Tomík větší 😉

@ygreen no tak super, to si krásně Tobís užil Zoo 🙂 Tygra ZOO fakt nebere pořád, a to říkalo i víc holek, co mají "normální" děti, že ZOO až tak od pěti let nějakej zájem 😕 takže Tobís asi bude zvířátkovej 🙂 Tygra docela baví chodit do zveráče, to si fakt zvířátka prohlíží...ale v tom ZOO mají o moc víc zajímavější věci pro něj, než zvířata 😝 jinak mi přijde, že to vítání a loučení moc hrotíš 😉 Tygr teda vítá bouřlivě členy rodiny, ale třeba když přijdeme ke kámošce...tak nikoho nijak nevítá a třeba se hned hrne ke klouzačce nebo k něčemu, co ho tam zajímá...to samý ve školce, že by tam přišel a strašně se s někým vítal...tak to ani omylem, prostě k něčemu zasedne a něco dělá....když jdeme domů, tak teda rychle zámává, aby se neřeklo 😉 ale prostě fakt se vítá a loučí jenom s lidma jemu blízkýma 😉 co se týče dětí, tak já to moc nevím...on by se do nějakýho shluku cizích dětí nehnal ani omylem...se známýma dětma si už hraje celkem pěkně, a ve školce úplně nevím, jak ty děti kontaktuje nebo tak...mně stačí zatím, že už konečně ví, jak se tam ty děti jmenujou 😅 😅 😅 😅 jinak super pokroky, jen tak dál 😵

@leporelo ona to tu říkala @hanistepa že Hanička taky tvořila takhle ten zápor, že ne nebo není dala za to slovo...a třeba Štěpán, který má ten vývoj řeči normální, tak ten rovnou začal tvořit zápor správně...to špatný tvoření záporu je jeden ze znaků dysfázie, ale myslím, že to můžou mít i děti s jenom OVŘ, které ale pak tu gramatiku celkem rychle upraví, narozdíl od dětí dysfatických 😝 😕

ygreen
26. zář 2011

@sisstin snad to moc hrotím no, ale ta ignorace mě ještě mrzí, však víš, no 😅 ☹
Ale házela jsem tenhle můj příspěvek i holkám undatrám a taky mi popisují podobné chovíní u standartů 😉 že třeba bouřliv je vítání ve školce )to Tobík taky vítal bouřlivě) ale že třeba doma odignorují návrat otce z práce, apod. Tak SNAD.

T a T i já nudlíme, asi nás nakazila malá od kamarádky, přivezla si nudlouvou. Ale taky rýmičku přežijeme a snad z toho nebude nic horšího.

ygreen
26. zář 2011

@sisstin hele on moc zvířátkovej není, ale spíš ho bahnilo to když mohl běhat od výlohy k výloze a ukazovat a lézt na ohrazení aby viděl, apod. Ale když jsem mu řekla třeba kde je papušek, tak první ukázal toho namalovaného na vizitce před klecí a teprve pak nějakého v kleci 😀 ale ty houpací můstky a atrakce jako lodička, prolézačka, ty cestičky v bambusu, no to byl v sedmim nebi a děsně si to užil 😉 musíme zase brzy vyrazit a myslím, že bysme mohli jet i vláčkem, min. Jirka s Tobíkem, nebo já s Tobíkem.

sisstin
autor
26. zář 2011

@ygreen fakt je to asi normální, Tygr vítá mě, babičku a dědu...Mp už teda vlažněji, a tím to hasne 😉 on spíš dělá scény, když někdo někam jde pryč...a když jsme doma všichni, tak nás neustále kontroluje, jestli tam jako jsme 😅 😅 😅 😅

tak at vás rýma rychle přejde, já ještě furt malinko nudlim, ale už to je jako v pohodě...Tygr už nenudlí aspon tejden...jeho ta rýma vždycky rychle přejde..teklo mu z nosu 2-3dny vodovka, a šlus..víc ani tuk...tak snad vydrží zdravej aspon chvíli...zatím chyběl ve školce 3 dny...

zejtra mají divadýlko, tak jsem zvědavá, jestli to nějak vydrží nebo ho to třeba bude i bavit...nedávno teda ještě těžkej nezájem 😝

sisstin
autor
26. zář 2011

@ygreen no Tygra tam právě bavily jenom kanály, mosty atd., a ještě chtěl, aby jsme chodili tam, kam chce on...ale jemu podle mě i vadily ty davy lidí, nechtěl se tam moc cpát... 😝 no já se ZOO ještě tak rok počkám 😝

dneska maj ve školce rohlík a jogurt, hovězí vývar s kapáním a segeďák...tak to se obávám, že toho asi moc nesní...max. suchej rohlík a trošku poblivky 😝

ygreen
26. zář 2011

@sisstin tuhle rýmu využiju k naučení tobiho smrkat, páč na požádání umí foukat, tak to musíme dát. Ideálně dnes když má vodovku

A jak se Tobí hrnul ke stolečku malovat Brumíka, tak jsem si říkala, že budu hledat teď ty podzimní akce - karnevaly, malování, dlabání dýní, něco v Zoo,a pod. Možná kouknu i po nějakém kroužku v okolí, kde se prostě bude moct s dětma chytit za packy a třeba tančit, on to tááák potřebuje na dušičce

ygreen
26. zář 2011

@sisstin nech se překvapit, třeba si bude mlaskat 😉

sisstin
autor
26. zář 2011

@ygreen jo, jestli to má Tobík rád, tak to je určitě super 🙂 Tygr má toto spíš za trest 😅 😅 😅 😅 ale možná půjdeme do RP na Mikuláše, ale ještě nevim...aby se zas nebál 😕

ygreen
26. zář 2011

@sisstin on to neměl nikdy za rest, ale byl tak totál mimoň, max šel za někým kdo měl v ruce autíčko a tak a před 8 měsíci v zoo ho zajímalo jen honit se s tátou a skákat přes ty můstky.

Ale teď konečně vyhledává společnost dětí a jejich aktivity, on jak je vidí, úplně se klepe aby si s nima mohl hrát. Někdy je mi ho moc líto když narazí na děti které si nechtějí hrát s "divným" dítkem.

HOKY NEMÁTE NĚKDO TIP, KAM S TOBIM CHODIT ABY SE ZKAMARÁDIL A MĚL TU ODEZVU??? Jako třeba nějakej kroužek?

smardik
26. zář 2011

@sisstin já jsem si to dřív myslela taky, ale ted ti fakt nevím aby tatínka málem vyhazoval z bytu mi už přijde fakt hodně. Ale asi máš pravdu bude to tím, chodí ted dost pozdě z práce a když je doma stejně se učí do autoškoly, 10 má závěrečné zkoušky tak se učí, dneska přijde cca 17-17:30 a v 18 má autoškolu, přijde tak 19:30 a to je akorát okoupem a půjdou spát. a pokud by neusl Tom po obědě tak je vlastně už neuvidí půjdou spát dřív. je to na houby ☹ a hodně mi to vadí

my jsme dneska šikulky už jsme zvládli asi 6 věcí a ted si hrají, tak jsem přišla. Měla bych vysát a půjdeme ven, musíme do obchodu a odpoledne zas na hřiště když ho včera Tomík tak zvládal

sisstin
autor
26. zář 2011

@ygreen co třeba yamaha nebo nějakej pohybovej kroužek? 😉 Ono je to prostě těžký, v tomhle věku už většina dětí mluví normálně a to mluvení zapojuje do her, a dítě, které není nějak hodně vůdčí typ..tak bez toho mluvení je prostě mimo 😉 v tomhle to budou mít kluci těžký....a třeba Tygr je spíš ještě takovej plachej a nesmělej...ten by to měl těžký, i kdyby mluvil..natož takhle 😉 no Tygrovi to zatím nevadí, stačí mu děti ve školce..nic dalšího nevyhledává...ale časem to taky může být horší 😉

smardik
26. zář 2011

jinak jsme zkoušeli to porozumění an těch kartičkách co nám došli a zvládá otázku u čeho se pije a kde se spinká, to fakt ukáže na hrnek a postel, jak se zeptám v čem se spí to už neví, tak postupně to snad dopilujeme

cmilka
26. zář 2011

@ygreen super pokroky, napredujete milovymi krokmi 🙂 🙂
my sme skusili zoo v juni a uz po 100m sme to olutovali... Filip sa vsetkeho bal, ked videl opice, tak hysak, rychlo na ruky... no katastrofa... a zvieratka ho nejako extra nebavia... 😒 nakoniec sme skoncili na hojdackach a smykalkach... 😒

smardik
26. zář 2011

@ygreen bud jen MC nebo jak chceš kroužek tak asi něco pohybového, pak je u nás ještě yamaha, kreslení. Kukni na stránky toho kde bys chtěla chodit a uvidíš co ti padne do oka, u nás třeba nabízejí i ukázkové hodiny že se můžeš přijít podívat.My tak byli v MC a zrovna tam vyjímečně - přesun na jiný den byl nějaký hudební kroužek tak jsme to byli vyzkoušet a nic pro Toma, ani ne po 5minutách jsme odcházeli

sisstin
autor
26. zář 2011

@cmilka no tak koukám, že se Zoo je to všude stejný 😅 😅 😅 😅 u nás teda celkem bez úspěchu zatím i takové ty akce pro děti, třeba na zámku bylo pohádkové odpoledne...hráli tam divadýlko, různý soutěže atd., no Tygr tam celou dobu lítal po kanálech, chodil po schodech, čučel na pávy atd. 😅 😅 😅 😅 😅 😅

@smardik no super, to se zlepšuje to porozumění 🙂

sisstin
autor
26. zář 2011

já kroužky zatím neplánuju, možná příští rok kroužek ve školce...mají tam grafomotoriku a nějaký tanečky a tak...tak možná to...to už bude zvyklý na děti...mezi úplně cizí "normální" děti někam do kroužku se mi ho fakt jako dávat nechce 😝 zas by tam byl za mega exota 😝

smardik
26. zář 2011

@sisstin máme ty kartičky tak budeme postupně dělat a ještě si udělám nějaké své. Stínové pexeso už zvládá s přehledem, to pexeso co máme od vás mi už zvládne dát na požadání všechno 🙂 takže aspon se mu ta pasivní zásoba zvětšuje, včera na hřišti byl úžasný takže i motoricky jde kupředu

jéžiš to jsem vám včera neřekla, byli jsme na tom hřišti a byl tam i písek a Tom neřval, vylezl z písku, kouknul na ruce a otřel je o sebe a pokračoval v hraní, čuměla jsem jak puk

smardik
26. zář 2011

já kroužky taky zatím neplánuju, ještě to pro Tomíka není, nechápal by co dělat a proč. Bude 14dní v měsíci v jeslích takže s dětmi bude dostatečně, i tam budou tvořit, cvičit jak už ted nebudou pořád venku a jak bude horší počasí zas budeme chodit jednou týdně do MC takže u nás kroužek zatím ne

sisstin
autor
26. zář 2011

no já čekám na tu zprávu z SPC, už by to mělo přijít...jsem jako fakt zvědavá 😕 😝

@smardik no tak super, s tím motorickým vývojem půjde dopředu i ten řečový..Tygr furt nic, jako max. jezdí na klouzačce a víc ani prd, bojí se a nechce...tak aspoň už si hraje na písku normálně s bábovkama, tatrou převáží písek atd. 😝 ještě nedávno by do písku nevlezl ani omylem 😝

smardik
26. zář 2011

@sisstin on Tomík právě taky nechtěl-chtěl tam jít ale musela jsme ho tam dát a být s ním a včera lítal sám, všude vylezl, na té fotce jde vidět že to tam všude nebylo rovné, překážky, takový lanový most a fakt chodil naprosto v pohodě sám, super 🙂 🙂

cmilka
26. zář 2011

@sisstin ani Filipa by som nedavno do piesku nedostala, teraz plni auto, robi babovky a pod., ale to len v skolke s uc.... na ihrisku skusa liezt na preliezky, celkom sa mu dari... a uz vie povedat svoje meno " FuFu" 🙂