Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
29. zář 2011

@leporelo no myslím si, že to fakt AS není....být hůř zvladatelný a mít jeden spešl zájem ještě nedělá AS 😕 já jsem samozřejmě pro, když je dítě nějak jiné, to řešit...ale zas mám pocit, že v lesčem se to trošku přehání...asi nějakej zlatej střed by to chtělo....nezavírat před problémem oči, ale nedělat problém z něčeho, co fakt problém není 😝

hanatka
29. zář 2011

@leporelo bože já už z toho mám hlavu tumpachovou..Mě by zajímalo, podle čeho ty děti dostávají diagnozu..Přeci pokud nemá jiný problém, tak podle čeho se AS dává? Spousta dětí na něčem ulítává, zvlášť takhle malých. Podle tvého popisu by nám AS dali taky.. a má toho ještě víc bych řekla.. jakože dopravní značky, čísla, písmena.
Radek teda neposlouchá nikoho, akorát ve školce si zatím nestěžují, tam jede tak nějak s davem. Já furt hledám, kde je chyba, když vidím, jak ostatní děti fungují, já nad ním musím pořád stát jako dráb, pořád se s ním o něčem dohaduju, pořád slyším jeho NE, NE, NE.

sisstin
autor
29. zář 2011

@hanatka u toho AS musí bývá divnější vývoj řeči....bud mluví hodně brzo, ale prostě tak knižně...používají divné výrazy a obraty, právě to nepochopení slovního humoru, ironie..vše berou doslova atd. 😉 Někdo má i opožděný vývoj řeči, ale spíš si myslím, že to není moc časté...ale prostě mluví tak zvláštně, poznáš, že to není úplně tak běžné děcko...hodně aspíků má i takovou zvláštní intonaci...

pak tedy takové to nezvladatelné chování, nerespektování autorit, vybočování z kolektivu vrstevníků....hodně specifické zájmy...ALE...mívají i autistické rysy více, takže steretypie, úzkosti.... navíc u takhle malých dětí se to fakt posoudit ještě moc nedá...ono to prostě leze až časem, takže si myslím, že fakt těch 5-7let pro diagnostiku opodstatnění má 😉

někde byl článek, jak rozpoznat "jenom" nadané dítě a nadané dítě s AS, ale ted to zrovna nemůžu najít...ale fakt si myslím, že když je dítě divoké a má jeden určitý zájem...tak to fakt nestačí 😉

sisstin
autor
29. zář 2011

@hanatka a zrovna si myslím, že dítě s AS by ve školce fakt s davem nejelo 😉 má tam Radeček nějaký kamarády třeba? 😕 Jinak ti AS bývají taky alá "roztržitý profesor", hodně jim dělá problém sebeobsluha (a to ted nemluvím o tom, že R. je ve 3letech pomalejší v oblíkání), tam jsou mnohem závažnější problémy....co vím, tak by byli schopní si obléknout kalhoty na ruce atd. Asi to tak samozřejmě nemá každý aspík, ale většinou bývají fakt motoricky celkem nezdatní, nemívají moc "nacvičené" ty postupy v běžném denním procesu atd.

možná by k tomu mohly napsat něco holky, které AS už mají potvrzené nebo mají podezření 😉

leporelo
29. zář 2011

Ještě si pamatuju, že tam ta psychiatrička ve zprávě psala, že nesdílí pozornost, to by auti rys byl, ale to mě fakt nepřijde. Já si taky myslím, že z toho nic nebude. Je to pouze podezření.

hanatka
29. zář 2011

@sisstin kamarády jako takový nemá, ale co jsem tak sledovala, oni ti tříleťáci jsou ještě indivindi, prostě většinou si najdou nějakou hračku a s tou si hrají sami. On je takovej, že by potřeboval dospělýho u sebe, tak jako doma. Vloni si tam hodně hrál s nějakým Davídkem, on byl takovej pečovatelskej a o Radečka se staral. Ale vidím, že o malej o vrstevníky nestojí (možná zatím), resp. on je okukuje, kouká, co dělají, ale nezapojí se.
Jinak já se právě pořád učitelek ptám, jestli se vzteká a pořád slyším, že ne. Že krom sebeobsluhy dobrý.
Jinak on nemá žádný knižní výrazy, ale taky si myslím, že na to je ještě malej, kde by k tomu přišel. Intonace.. no to nevím, má ten zvláštní přízvuk pořád. Jinak samo vybočuje tím, že chce pořád všude všechno číst, každej nápis na nástěnce, podepsané výkresy, prostě vše. Už jsem byla i svědkem toho, jak mu předškoláci nosí ty svoje pracovní sešity a říkají mu, ať jim přečte čísla stránek nebo písmena.

leporelo
29. zář 2011

@hanatka Radeček spíš bude "jenom" superchytrouš a ty budeš muset hledat školu pro nadané děti.

hanatka
29. zář 2011

@sisstin kdybys našla ten článek, hoď odkaz, já taky někde něco podobnýho četla a od tý doby to nemůžu najít

sisstin
autor
29. zář 2011

@hanatka no to máš pravdu, Tygr si taky nijak extra s nikým nehraje, drží se učitelek..a má to tak dost "normálů" z našeho termínu 😉 ale prostě tam funguje normálně, to si právě myslím, že dítě s AS by mělo problém 😉 a ty knižní výrazy, z nám maminku aspíka, a ten na kočárku v roce vykřikoval "terorismus" (bylo 11.září)... 😉

ygreen
29. zář 2011

Čauky tak Tobík má angínu jako prase, dostal Ospen, páč je na Ribomunylu. Na streptokoka je negativní, CRP 17. A Thea má zase zasekaný průdušky, dostala Klacid a Spiropent. Holt s tou její alergií na bílek jí to sedá tam.

Tak jsme doma, Tobík si pohrál na pc,a le moc ho to nebahnilo, je unavenej, kouká jak sůva z nudlí, tak je půjdu uložit. anžel už je v práci, tak to bude príma den 😢

Když jsme přišli k doktorce tak ta na Tobíka - Tobiášku, Tobiášku a on nic, šel k ní,a le nekoukl se na ní, šel rovnou na razítka. Mluvila tišeji a chtěla tu rakci. No ni no ☹ ale kdyby řekla ahoj, tak by jí určitě odpověděl. Venku v čekárně říkal nějakej kluk velkej při odchodu nashledanou a Tobís mu zamával. Jinak říkala, že podle toho jaké ona zná autisti a jak pozoruje Tobíke ve styku se mnou, Jirkou a Theou, že autisti bývají mnohem uzavřenější a někde jinde. Nj jenže klasický autíci. Ale né atypové, že. Jako ten atyp mě prostě děsí jako blázen, páč když někde u doktorky řeknu že je dysfatik, tak mávnou rukou s tím, že mluvit začne a bude to dobrý - neuroložka, na dětské pohotovosti..apod.

ygreen
29. zář 2011

Tobík by si hrál až by brečel, žádný stereotyp nemá, nic nutkavýho, zvládne suprově každou změnu, nezajímajího značky, čísla, nápisy, apod. Ale ta posraná ignorace ☹ ☹ ☹ ☹

Holky myslíte že je lepší jít ke Krejčířové všichni nebo jen já s Tobíkem???

sisstin
autor
29. zář 2011

@ygreen no tak všichni se tam nevejdete, být tebou..tak tam jdi jenom ty a Tobís...až bude po vyšetření a bude si hrát, tak může jít dovnitř manža a poslechnout si, co vám Kr. řekne 😉

ygreen
29. zář 2011

@sisstin okey, tak to tak uděláme 😉

sisstin
autor
29. zář 2011

@ygreen snad bude Tobís zdravej do tý doby 😕

ygreen
29. zář 2011

@sisstin má ATB tak to by měl 😉 akorát mě štve že s ním do doby než mu bude líp nic nebude

ygreen
29. zář 2011

Holky co soudíte o posledním odstavci? Znamená to že s atypem musí být vždy MR?

Atypický autismus Tisk E-mail
Napsal(a) PhDr. Kateřina Thorová, Ph.D.
pondělí, 21 května 2007

Každé dítě s diagnostikovanou poruchou autistického spektra je jiné, u žádného se nevyskytují všechny symptomy. Děti s atypickým autismem mají některé oblasti vývoje méně narušeny než děti s klasickým autismem, může se jednat o lepší sociální či komunikační dovednosti nebo chybí stereotypní zájmy. U těchto dětí se dříve mluvilo o tzv. autistických rysech. Vývoj dílčích dovedností je u těchto dětí značně nerovnoměrný. Z hlediska náročnosti péče a potřeby intervence se atypický autismus neliší od dětského autismu. Ročně se v České republice narodí zhruba 100 - 150 dětí s atypickým autismem.

Atypický autismus diagnostikujeme obvykle v těchto případech:

1. První symptomy autismu zaznamenány až po třetí roce života. Tato situace je vzácná, ale vzhledem k různorodosti příčin vzniku autismu možná.

2. Abnormní vývoj je zaznamenán ve všech třech oblastech diagnostické triády, nicméně způsob vyjádření, tíže a frekvence symptomů nenaplňují diagnostická kritéria.

3. Jedna oblast z diagnostické triády není výrazně narušena.

4. Autistické chování se přidružuje k těžké a hluboké mentální retardaci. Můžeme pozorovat některé symptomy jednoznačně typické pro autismus, nicméně mentální věk je natolik nízký, že míra komunikačního nebo sociálního deficitu nemůže být v ostrém kontrastu s celkovou mentální úrovní.

sisstin
autor
29. zář 2011

@ygreen no prý to tak bývá, ale tuším vedle na autíkách psaly, že jsou i VFA atypové, takže tam určitě MR není 😉

jinak Tygr prej snědl SÁM celou polívku, druhý nechtěl...tak pomáhal nosit nádobí a příbory...venku si prý hrál s dětma a pomáhal, no moc ho chválily, že už je samostatnější a nestojí učitelkám za zadkem...tak mám radost 😵

ygreen
29. zář 2011

@sisstin tak já nevím, fakt je ten, že neuroložka mi říkala že k autismu se vždy váže MR, nemyslím, že myslela i AS. Spíš děts. autismus a atypa. Tady to Thorová taky píše a dokonce že se váže ke střední a hluboké MR.

Osobně jsem si myslela že VFA jsou spíše takoví, kteří třeba mají LMR, ale dokáží žít normální život bez větších omezení a víceméně v dospělosti i samostatně.

sisstin
autor
29. zář 2011

@ygreen no VFA jsou většinou bez MR, tyhle děti jsou na první pohled jakoby v pohodě...nijak zvlášt tam nevázne porozumění, ze začátku samo řeč špatná a vylepší se to hodně...prostě fungujou normoš, ale je to pak vidět třeba ve školce v kolektivu ostatních dětí atd. Ale neřekla bych, že se k PAS vždycky pojí MR....ale k tomu klasickému DA nebo atypu většinou jo 😉 u AS je to výjimečné a u toho VFA taky myslím, že spíš ne 😉

ygreen
29. zář 2011

@sisstin ale VFA je co tedy - DA nebo atyp, nebo oboje?
Páč u AS to může být jak s MR tak bez, to vím že aspergeři jsou leckdy opravdu hodně chytří. DA Tobís 100% nemá. Jemu by max hrozil ten atyp a k tomu se tedy MR pojí.

sisstin
autor
29. zář 2011

@ygreen VFA je většinou u DA, ale právě tuším, že psaly holky na autíkách, že i atyp může být VFA 😉 mně ted zrovna psala email maminka 4letýho kluka s VFA - mluví celkem normálně, jen občas používá divné výrazy nebo mluví tak nějak od věci...MR nemá, on je fakt v podstatě normální..ale co psala, tak prostě děti ho vůbec nezajímají, občas má tendence někoho ignorovat...když je ve větší skupině lidí (dětí), tak se dostává do úzkosti...ale na první pohled by tě nikdy nenapadlo, že je to autík 😉

hanatka
29. zář 2011

@ygreen já ten poslední odstavec chápu, že když má dítě MR a přidružuje se k tomu i autistické chování. A každý ten bod platí podle mě zvlášť, čili atyp se diagnostikuje, když dítě vykazuje příznaky buď z bodu 1 nebo 2 atd.
A taky podle mě VFA autisté nemají nebo nemusí mít žádnou MR, prostě stejně jako AS jsou začlenitelní do společnosti, každopádně vždycky budou "divní". Někde jsme četla, že snad mezi VFA a AS není mnoho rozdílů..

hanatka
29. zář 2011

@ygreen atypický autista NEMUSÍ mít MR, to určitě ne, na rodinu píše maminka s atypem a kluk studuje střední školu, neboj.

ygreen
29. zář 2011

@hanatka já to pochopila tak, že atyp nemusí mít významné příznaky u jedné z triády příznaků. Nicméně je má, ale třeba velmi málo. Ale ten poslední odstavec jsem pochopila tak, že to dítě prostě nemůže být v jedné věci perfektní v kontrastu k jiným schopnostem, tj. že nebude skvěle mluvit, když bude lézt po 4. Asi takhle. Každopádně Thorová tam píše, že se autismus se váže na střední a hlubokou MR.

Já pořád čím dál víc věřím, že Tobís nemá žádnej atyp. Že prostě jen ta občasná ignorace nestačí. Nemá žádné úzkosti, nic. To neporozumění mluvenému slovu je prostě tak zřejmé a zároveň ta výborná motorika a nadprůměrné plnění těch "vkládačkových" úkolů. MR vyloučila jak foniatrie tak logopedka.

hanatka
29. zář 2011

@ygreen a ještě takhle: já chápu atypický autismus tak, že je to takový "lepší" autista, protože nemá zasažené všechny oblasti, jako "klasický" autík.

ygreen
29. zář 2011

@hanatka okey, tak to mě opět nepotěšilo 😉 já si ten odstavec přečetla a hned jsme si říkala, hurá, k autismu se váže nějaký stupeň MR (to mi říkala i neuroložka) a to Tobík nemá, hurá 😅

ygreen
29. zář 2011

@hanatka to chápu taky, tak zase Thorová píše že je zasažená celá triáda, ale jedna výrazně méně. Nicméně je a že tedy žádná z těch dovednostních složek dítěte není výýýýýrazněji lepší jak druhá. Jakože v motorice dítě propadne a v mentálních úrovních naopak výrazně převyšuje průměr. Takhle to podle mě není.

sisstin
autor
29. zář 2011

@ygreen je to tak, jak píše @hanatka to jsou 3 body, 3různé hodnocení....ne, že atyp má všechno...tam je to myšleno tak, že pokud má dítě těžkou MR, tak se k ní přidružuje někdy auti chování...ale už tak není poznat, jestli je to teda atypickým autismem nebo tím, že je dítě tak těžce retardované, že úroven schopností je těžce pod jeho věk 😉

@hanatka no ono...záleží, jak je ten AA těžký...nemusí to být rozhodně lepší, než klasický DA 😉

ygreen
29. zář 2011

@sisstin z tohohle mi to tak ale vychází

2. Abnormní vývoj je zaznamenán ve všech třech oblastech diagnostické triády, nicméně způsob vyjádření, tíže a frekvence symptomů nenaplňují diagnostická kritéria.

3. Jedna oblast z diagnostické triády není výrazně narušena.

sisstin
autor
29. zář 2011

@ygreen tak jinak, atypický A se diagnostikuje, když
- dítě začne mít autistické projevy až po 3. roce života
nebo
- autistické projevy má během raného vývoje v celé triádě, ale příznaky samy o sobě z jedné té oblasti nestačí k diagnostikování klasického DA
nebo
- jedna oblast z triády je narušená málo nebo vůbec
nebo
- dítě má těžkou MR, ke které má přidružené auti chování, ale vzhledem k nízkému mentálnímu věku není výrazný rozdíl mezi jednotlivými složkami vývoje a složkou sociální