Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
8. říj 2011

@jolinka a jedno téma od pěti jde taky celé, takže pohoda 😎

sisstin
autor
8. říj 2011

@smardik no tohle téma je docela lehké zrovna, to si nemyslím, že je až tak rozdílné od těch, co jsou od 3 😉 to teda co mám od @jolinka z Madarska ty od 4let, tak ty jsou určitě těžší 😉

smardik
8. říj 2011

@sisstin 😀 😀 😀 přesvědčila jsi mě vezmu si ho, něco třeba zvládneme ted a ke zbytku doroste časem

jolinka
8. říj 2011

@sisstin inak ja hocikedy neviem podla akeho kluca stanovuju tu narocnost podla veku... sa mi niektore v 4+ zdaju lahsie ako 3+ a zasa niektore 5+ Johi nevedela a to uz ma 7.

juliska182
8. říj 2011

@sisstin ahojček, tak ja mám pre chalanov kombinézu a aj zateplené gate a bundy, ja to využijem, ale my sa veľa chodíme aj sánkovať, veľa sme v snehu, a aj kvôli tomu Riškovmu strachu zo snehu, a využijem ich aj v škôlke, normálne ich oblečiem a na to len kombinézu, v škôlke vyzlečiem a nemusím už prezliekať, ale my chodíme autom a teda neriešim cikanie a vlani som na sánkovanie dávala slipovú plienku, takže u nás je to iné a my ich ozaj využijeme, ale pre tebe, keď nejazdíš si aj ja myslím, že toľko nevyužiješ, a u nás v škôlke sa chodili aj sánkovať, takže nemuseli dávať na neho pozor či nepodfúkne, ale ich je máličko v triede, u Matúška v škôlke si nemyslím, že by išli niekedy sa sánkovať.

susik77
9. říj 2011

Ahojte, nam zacalo puzzlove obdobie 🙂
Vcera som kupila pre Veru puzzle Princezny-boli tam 2-je puzzle-24 dielkov-od 3 rokov a 48 dielkov-od 4 rokov. Vercu to strasne bavi, mm jej ukazal postup-najskor jej spravil okrajove puzzle a potom doplnala. Som rada, aspon cvici priestorovu orientaciu. S tym mam aj ja problem...

sisstin
autor
9. říj 2011

Brý den,

holky..u nás to začíná už 😒 Tygr chytá slovenský slova 😠 včera šel s MP na "vláčiky", takže jsou to prostě vláčiky a za Boha ho nemůžu přeučit, že to jsou vláčky 😠 😠 😠 to si s tímhle asi jako užijeme ještě 😖

@juliska182 no Tygr se právě nebojí sněhu, ale bojí se toho sánkování atd. 😝

sisstin
autor
9. říj 2011

jinak před chvílí jsme se bavili o té dysfázce a tak celkově, co ještě bude třeba...no a vidím to na MP, že to jako absolutně nepobírá...jako ležel a mlčel, všechno mi odkejval..ale že by k tomu něco řekl, nebo se na něco zeptal..to ne..a pak okamžitě začne mluvit o něčem jiným, nejlépe o nějaký úplný krávovině...no že já to ještě zkoušim pořád 😝 🙄

jolinka
9. říj 2011

caute... tak uz aj my frcime na PC 😀
Kati som vcera nahovorila nech skusi pexeso na pocitaci... a do 5 minut zvladla ovladanie mysi i orientaciu v hre. zmastila asi 20 roznych pexes {ci pexies? ako sa to sklonuje?...} rychlo prisla na to kde pokracovat v dalsej hre, dat si vyssi level a tak..

ta tak, som nemyslela ze prerod z PC ingnoranta na PC maniaka bude taky rychly.. bo by som bola asi opatrnejsia... 😉 😉 .

dadlenka
9. říj 2011

@sisstin to jsi zbytečně plýtvala energií😀 neznám chlapa, který by si chtěl pokecat o problémech, nebo znám,ale nemají většinovou sexuální orientaci😀 Od toho jsou diskuzní servery😀 měla si mu říct, co po něm konkrétně chceš, co doporučuje psycholog, logoped atd.

dasafles
9. říj 2011

Ahoj, maminky nestandartních dětí,
ráda bych k vám někdy zabrousila pro radu nebo ještě lépe pro podporu. Občas koukám na vaši diskuzi, protože se nás také určitě týká, ale přečíst ji celou, nemám fakt šanci 😀 Oproti vám mám chlapečka malého, 14 měsíců a už několik měsíců žiji se strašákem autismu nad hlavou, vím že na nějakou diagnostiku je brzy, ale my bohužel v pátém měsíci měli diagnostikován Westův syndrom a s tím se autismus dost často pojí. Naštěstí jsme byli do měsíce vykompenzováni a od té doby se nám epi záchvaty vyhýbají, co to stihlo napáchat v té malé hlavičce na tom nedozrálém mozečku nikdo neví. Synek se v poslední době výrazně zlepšil, hlavně v hrubé motorice dosahuje takřka normy, k samostatné chůzi už chybí jenom jistota se pustit, v ostatních oblastech zaostává cca tak o 3 měsíce, nejhůře je na tom komunikace, tam bych tipla zpoždění min 4-5 měsíců. Synek nerozumí, na svoje jméno nereaguje 100%, řekla bych spíš míň než víc, sociální hříčky na slovní výzvu nepředvádí (někdy vjimečně se mu povede paci, paci), při společné hře je někdy předvede nápodobou. Ovládá jednoduchá gesta, nastavuje ruce na pochování, odklání hlavu, když už nechce jíst, podá předmět do napřažené ruky, zdá se mi, že začíná ukazovat na zajímavé předměty, ukazuje ale celou rukou, někdy oběma, oční kontakt ale u toho není, jinak ho má vcelku dobrý. Dlouho jsem měla pocit, že pro něj nic neznamenám, teď mě výrazně preferuje před ostatními, poznává známé osoby, ale ani s kýmkoli cizím nikdy neměl problém, myslím, že kdybych ho odvedla na hlídání k někomu úplně cizímu, dal by to bez problémů. Na děti reaguje dobře, ale zajímají ho tak cca minutu a pak si jde posvém 😉 No je tam těch zvláštností víc, budu ráda když mi napíšete jak se chovaly vaše děti ve 14 měsících a jakou mají nakonec diagnozu. Zakladatelce díky za toto téma, je fajn se vykecat někde, kde vás nepovažují za hysterickou matku, která má přemrštěné nároky na své dítě a pořád na něm hledá chyby.

ygreen
9. říj 2011

čau holky, tak Tobís se pomalu rozmlouvá, třeba ke mě přijde a ukáže prst a řekne bebí, a říká ahoj a halo (ale patlavě), ano a máma už slyším x krát denně. Sem tam slovo skoro zopakuje.
A je úžasný to sdílení, před chvilkou ke mě přišel na pc a viděl že mám leták z lidlu a hned ukazuje a na každý jediný předmět v tom letáku a čeká na pojmenování 🙂 🙂 🙂
U tchýně už začal zdravit sám od sebe, nečekal na výzvu.

ygreen
9. říj 2011

@dasafles ahoj, to je těžký, je to dávno, ale můj syn byl "normální" akorát hodnej 😉 neviděla jsem ty problémy, jakože ho nebavilo paci, paci, neukazoval, apod. Teď mu byla diagnost. těžší receptivní vývojová dysfázie.

erinnuska
9. říj 2011

@dasafles Teda neviem ako bola naša REbeka v 14 mesiacoch, ale iste nevedela viac ako tvoj synček. Dokonca motoricky bola oveela pomalšia, chodit začala až v 19 mesiacoch. Všetko robila a robí omnoho neskôr ako obyčajne deti robia. Teraz chodí pekne, behať sa snaží už, ale ešte velmi jej to nejde, vyskočiť nevie. Porozumie všetkému, ale nerozpráva takmer vôbec, pár slovíčok, komunikuje ručne stručne, rukami nohami vysvetluje. Niektore veci nevie pochopiť a zopakovať, napr. fúknuť nevie, ukázať áno, nie jej ide veeelmi dobre 😠 Bojujeme, hráme sa a dúfame že sa všetko spraví a dobehne svojich rovesníkov. 😝

sisstin
autor
9. říj 2011

@dasafles ahojky 😉 tak jako první bych napsala, že většina "zdejších" dětí měla okolo 1-2roku podobné nebo stejné projevy, ale pak dál se to už měnilo a diagnozy jsou různé 😉 Takže v tomhle věku se to moc nedá porovnávat, protože 5 dětí bude mít v tomhle věku stejné projevy a diagnozy budu nakonec jiné 😉

U toho Westu bývá autismus bohužel často, nebo minimálně auti rysy...nevím, jak to je s autismem, pokud je přidružený k jiné (hlavní) diagnoze, ale u toho klasické DA přichází regres mezi 15-20měsícem. Takže u vás e to bud rozběhne nebo bohužel ne, asi musíš ještě vyčkávat 😉 jinak co píšeš zatím zní docela dobře, užívá gesta..to porozumění může určitě naskočit ještě, stačí, kdyby byl o pár měsíců opožděný a je to neskutečný rozdíl 😉

jinak synovy projevy v tomhle věku si až tak nepamatuju, on ještě tak strašně nevybočoval..nejhorší to bylo asi mezi 18-24měsíci, tam to bylo znát hodně - moc nerozuměl, neukazoval a nesdílel pozornost a celkově oproti jiným dětem toho moc neuměl, spíš nic než moc 😉 pak při prvním vyšetření u Krejčířové zjistila, že je celkově opožděný asi o cca 9měsíců, takže jsme začínali na lehkém opoždění psychomotorického vývoje a závažném opoždění vývoje řeči (receptivní i expresivní složky). No pak šel ten vývoj za 3měsíce neuvěřitelně dopředu, ve 2,5 už byl psychomotorický vývoj v normě, porozumění opožděné jen asi o max. 6měsíců. Ve třech letech už bylo i to porozumění k věku, exprese řeči asi na 15 měsíců max. (měl 10 slov). Ve 3,5 bylo porozumění i nad věk, a dostal teda konečnou diagnozu - lehčí expresivní vývojová dysfázie při velmi dobrém intelektovém potencionálu, tj. vývojová vada řeči v expresi - dítě má porozumění i celkový vývoj k věku (tam jsou odchylky, v něčem nad věk, v něčem k věku, v něčem pod..ale to opoždění je furt v rámci širší normy), výrazně pokulhává ta samotná řeč - jak po aktivní slovní zásobě, tak po stránce gramatické, tak ve výslovnosti.

Syn má za 14dní 4 roky, aktivní slovní zásoba už je dost velká, mluví v 5-6slovných větách...ale prostě cizí lidi mu absolutně nerozumí - šíleně patlá, tvoří si svoje vlastní slova...a co se týče gramatiky, to je asi jako google překladač...pro představu 😉 Podle Krejčířové by se do školní docházky (s odkladem) měla ta řeč upravit na normu, reálně hrozí specifické poruchy učení 😉

dasafles
9. říj 2011

Děkuji všem za odpovědi. Mám radost, že všechny vaše děti jdou dopředu pozitivním směrem, dává mi to naději. Vím, že to u nás může být všechno jinak, vím, že máme k jakýmkoli problémům větší indikace něž vaše děti, ale stále doufám, že postižení mého synka bude minimální a že třeba časem nebudou důsledky Westa vůbec poznat. Možná je to docela naivní, ale nechci se dopředu smiřovat s něčím, co třeba vůbec nepřijde, i když mám dny, kdy jsem spíš dole než nahoře a není jich málo.
Ráda k vám občas nakouknu a budu si pročítat o vašich pokrocích a věřit, že i já o nich třeba někdy napíši.

sisstin
autor
9. říj 2011

@dasafles držim palce, at to jde všechno kupředu v dobrém směru 😉 tyhle diagnozy jsou hlavně o trpělivosti, je to běh na dlouhou trať...ale pak někdy ty pokroky jsou fakt až neuvěřitelné 😉

ygreen
9. říj 2011

@jolinka tak už i Katika paří 😀 hele ten přerod z antipchackera na fanatika, je otázka hodin. My dnes přivezli od Jirkovýho táty starší počítač a během týdne ho Jirka Tobiášovi nainstaluje, koupíme mu malej stolek a někam ho sem do obýváku musíme nacpat. Nebude mít tedy připojení na net, ale budeme mu tam přetahovat edukativní hry.

sisstin
autor
10. říj 2011

Bré ráno,

tak Tygr už je ve školce. Zatím se drží a nesmrká, no já mám rýmu jako prase opět 🙄 🙄 🙄 jinak teda brambory neměli na výrobky, ale prej maj bramborovej tejden 😅 😅 takže si budou povídat pohádky, kde se vyskytuje brambora 😅 😅 😅 budou si říkat říkanky o bramboře...pak si je prej uvařej, oloupou a snědí 😅 😅 😅 😅

odpoledne máme logo, tak si zaplatím ty hry a pak si je nějak vyzvednu 😝 jinak dneska se Tygr asi zas moc nenají, kor svačina - maj šlehaný tvaroh na sladko a k tomu čokokuličky, no to teda vidim bledě 😅 😅 😅 ..pak maj vývar s nudlema, to si asi dá...a pak masové koule s rajskou omáčkou..tak to teda asi zas nic 😝

jolinka
10. říj 2011

dobre ranko tiez.

Kati dostala na narodky aj ten zahadny hrad, sa potesila, ze Jej, ako z pocitaca {videla u Petka 😉}
celkom pekne skladala, ani sme jej to nevysvetlovali, nebol cas, bolo tu kopec ludi, deti sa sami hrali a zrazu vidim ako si Kati listuje knizockou s navodom a sama si sklada tie prve jednoduchsie zadania... 🙂 🙂 🙂

paolin
10. říj 2011

ahoj holky! nestíhám dočítat.. co je u vás nového?
@ygreen vy jste byli u Krejčířové?
@sisstin taky jsme měli bramborový týden 😀 děti tedy dělali výrobky. tak jsem bývala ráno ve školce dýl a tvořila s Adámkem.
@jolinka u vás se slavilo? ten čas ale letí..

sisstin
autor
10. říj 2011

@paolin u nás nového...akorát to, co jsem psala...Tygr se hrozně rozkecal, co se týče do tvoření vět...a hlavně i věty opakuje neustále...předtím opakoval jenom slovo, max. dvojslovné spojení...ted už zopakuje fakt i klidně 4-6slovnou větu a sám ty věty do 6 slov tvoří 😉 no jinak výslovnost a gramatika, to je furt stejný - hrozný 😉

paolin
10. říj 2011

@sisstin no to je supéééér! 😵 gramatika za chvíli naskočí 🙂

sisstin
autor
10. říj 2011

@paolin no já bych spíš brala, aby mu bylo nějak rozumět..čert vem gramatiku 😉 tak nevím, jak to půjde...páč zatím jako mluví hodně,má velkou slovní zásobu...ale nikdo mimo nás mu nerozumí 😉

paolin
10. říj 2011

a myslíš, že je to tím, že mu to mluvení jde a je nadšený tak mele hlava nehlava 😀 nebo že potřebuje vytrénovat mimické a mluvící svalečky?

smardik
10. říj 2011

@ygreen už jsem tu včera nebyla, škoda mašinky by se nám hodili a za super cenu, kluci zatím mají jen 2 a 4 už mám koupené na vánoce, narozky a další 2 čekám 🙂 a to by mohlo možná i stačit

my ted dojeli s jeslí, dneska byl TOm asi nejlepší od začátku co chodí mimo těch prvních 2dni, viděl učitelku a hned se smál, sotva jsem ho vytáhla z kočáru hned mi ukazoval že ho mám svlíknout a sundat boty, byl celý nedočkový a chtěl mi utéct nepřevlečený 🙂, asi se po víkendu těšil. Ale je to ted fajn je tam zhruba stejný starý chlapeček jak on - Honzík a viděl ho v šatně tak se asi těšil za ním

na oběd dneska mají hovězí polívku s kapáním a na druhé vepřevá plec v mrkni a brambory takže v pohodě, jedna svačina je veku s medem a mléko tak jsem zvědavá ale myslím že bude jíst vše. Ve čtvrtek mají dobrý název polívky-milionová tak netuším co si pod tím představit

a zrovna mi došlo bambino a víte co,ono je to německy - ale to je jedno, vím jak to funguje takže v pohodě 🙂 ale asi proto se to u nás nikde neprodává že to je německy a ještě to nikdo nepřeložil

sisstin
autor
10. říj 2011

@paolin no ona je to jakoby podstata té dysfázie, že prostě mozek nesprávně funguje s tou pusou...mají špatný fonematický sluch, a hlavně je špatná ta výbavnost slov...takže on sice rozumí normálně, ale když mluví sám od sebe spontánně, tak si ta slova neumí vybavit tak, jak je říkáme my...proto oni si tvoří ta svoje vlastní slova atd. Jako ta pusa určitě ztuhlejší je taky, ale podle foniatričky i podle logo nemá nějaké extra problémy s orofaciálními svaly, to je prostě tou dysfázkou 😉 ona ta výslovnost se upravuje pak spontánně časem 😉

sisstin
autor
10. říj 2011

@paolin jinak oni hlavně neslyší ve slově ta písmenka, jak jdou za sebou 😉 proto jim to pak nejde ani správně reprodukovat 😉 na to jsou pak ty kurzy fonematického uvědomování, kde se děti s dysfázkou určitou metodou učí, jak ty písmenka tam rozeznávat...protože pokud se tohle nenaučí, tak jsou pak šílené problémy se psaním logicky...když neví, jak ta písmenka jdou - tak pak neumí správně napsat slovo 😉

paolin
10. říj 2011

@sisstin 🙂
Adam si čím dál víc ztěžuje na to, že se mu motá hlava 😒 napadají mě tedy hnusný věci ☹ ve středu jdeme na neurologii, tak uvidíme.