Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
5. lis 2011

@dadlenka Dadli, Tygr se takhle stydí fakt odjakživa, nebo co pamatuju, od 18měsíců určitě 😉 to podle mě dost záleží na povaze, někomu jsou výtky putna, Tygr tohle řešil vždycky 😉 i když třeba jako malej moc nerozuměl, tak to poznal podle tonu hlasu atd. 😉

@miriamc ahojky 🙂 no já jsem se ptala holek, co maj děti s expresivní...a i Martiny, a je to prej fakt normální, tohle echošky nejsou 😉 já jsem řešila to, že prostě logopedky!!! jdou vyšetřovat dítě s expresivní dysfázií tak, že po něm vyžadují verbální odpovědi ( 😝 ) a když to dítě neumí odpovědět (nenabídnou mu žádné obrázky nebo jinou formu vyjádření), tak podle toho hodnotí porozumění, což je kravina 😝 Nevím, jestli jsi to četla nebo ne...ale jde o to, že jak byl Tygr první týden ve školce, tak tam přišly dvě umělkyně z SPC a nějak ho testovaly, a ve zprávě pak bylo, že má dysfázku smíšenou, což je totální kravina 😝 od Krejčířové máme expresivní, z Rané péče i od naší logopedky taky, ve školce si taky nemyslí, že by měl smíšenou.... prostě ho vyšetřovaly úplně blbě...třeba tam měl určovat protiklady na obrázcích - ale ony se ho neptaly tím stylem: kde je třeba den a noc? Ale ukázaly na obrázek a zeptaly se ho, "co to je"...no a Tygr prostě "den" a "noc" říct neumí, i když na obrázku i v reálným životě samozřejmě ví, co je den a noc...tak než aby mlčel, tak prostě zopakoval tu jejich otázku...a hned mu tam frcly, že má echolálie 😝 a nerozumí 😝 prostě podle mě taková základní neznalost toho, jak pracovat s dítětem, co má expresivní dysfázii....

kdyby měl smíšenou, tak by ani na otázku: kde je den (noc), neuměl ukázat ten obrázek..což on umí...porozumění podle verbálních odpovědí se může testovat max. u dětí, které mají narušenou jenom recepci a ne expresi, popř. mají smíšenou dysfázku a tu expresi mají narušenou méně než recepci...ale u dítěte s čistou expresivní je to prostě kravina 😝

jinak úžasný, že se mu ve školce líbí...Tygr taky chodí do logo třídy a je tam moc spokojený, už se těší např. na pondělí 😅 😅 😅 tak přeju hodně dalších pokroků, ono to půjde 🙂

jinak Tygrovi už absolutně, ale absolutně nic není....to fakt prostě muselo bejt v den, kdy jsme měli jet ke Kr. 😝

miriamc
5. lis 2011

@sisstin Ahoj tak u nás to vidím na zmiešanú VD a to preto lebo on mal zo začiatku echolálie ako si písala keď nerozumel zopakoval otázku ale keď som mu to do detailu vysvetlila v pohode odpovedal - u nás syn expresiu zasiahnutú už nemá aj keď tie vety čo vytvára sú zavše disgramatické a recepcia čiže porozumenie je zasiahnuté viacej je to len môj laický odhad ale doteraz som si tiež myslela že je to len čisto expresívna dysfazia - začal chodiť na tenis a tam to totálne vidno - syn ma neskutočný fyzický fond bicykloval bez pomocných koliesok už ako 3 ročný a pritom ako 2,5ročný začal s pomocnými kolieskami potom hneď kolobežka teraz síce v 5,5 sa naučil na kolieskových korčuliach čo je neskoro ale nebol čas mám dcérku čo má už pomaly 2,5 roka a nedalo sa manžel na týždnovkách. No už som sa stratila v tom čo som písala - tenis - trénera rešpektuje - ale vôbec nevníma čo mu hovorí pozerá sa inam (on má ešte aj ADHD s poruchou pozornosti) takže všetko čo hovorí nevníma nula bodov je ako šípková ruženka potom všetko odkukáva čo ostatný robia záujem je u neho krátkodobý popritom tréner hovoril že keby zamakal na sebe je neskutočný športovec -no má byť po kom sa trošku pochválim sa som chodila na gymnastiku dlhé roky a muž aktívne hral hádzanú . Teraz robia v MŠ domáce ulohy učia sa písmenká zatiaľ takou formou vystrihnú alebo nakreslia obrázky začínajúce na dané písmenko zatiaľ sa učili P,B a to bol problém kým to pochopil čo od neho chcem teraz v pohode mu poviem napríklad postel aké je tam písmeno p alebo b a nemá problém ale kým pochopil tak to som sa nazlostila a natrápila mám zlú povahu som nerváčka potom zvyknem kričať a malý ide do afektu a je to na prd takže toto učenie je aj tréning pre mna hlavne na trpezlivosť som hrozná ale keď sa to syn naučí je neskutočne šikovný každému to vysvetľuje

miriamc
5. lis 2011

@sisstin Ale hlavne to som zabudla napísať pri tom treningu na tenise problém pravo-ľavá orientácia trošku mu trvá kým to dá správne taktiež priestorová orientácia nič moc a hlavne to sústredenie vtedy aj sluchová je v poriadku keď sa sústredí - chodia tam ešte 3 deti okrem mojho syna - tenis je inak super šport pre tieto deti - je individuálny chodí tam málo detí trener tak má čas sa im individuálne venovať a hlavne je v kolektíve a hrubá a jemná motorika sa neskutočne cibria na margo tie 3 deti sa volaju Adam Lenka A Barborka-Baška a jeho keď som sa spýtala ako sa volajú povedal Adam Lienka a Saška tak to vidno no

mayerka
5. lis 2011

@sisstin ahoj, díky moc za rady a tipy. Nějak jsem se teď nedostala k PC. Museli jsme na to EEG, k zubaři... No, ale co jsme začali to doktorský kolečko, Jára začíná mluvit!! Za poslední 4 dny začal opakovat slova, má jich asi 15!!! Takže než se dočkáme psychologa, Jára to asi rozjede 😵

sisstin
autor
5. lis 2011

@miriamc tak Tygr fakt nemá problém s porozuměním, ted má čerstvě 4 roky a v pohodě zvládá pojmy jako "vlevo nahoře, vpravo dole, nejširší, nejužší, atd." zná názvy tvarů, chápe i složité otázky...ale prostě je problém, když se ho někde na něco ptá a čeká verbální odpověd, tak on, i když ji ví, tak prostě tu expresi často nemá na takový úrovni, aby mohl odpovědět...a pak, když to vyšetření dělá někdo, kdo tomu moc nerozumí, tak si myslí, že když neodpoví, tak nerozumí, což je blbost 😉 jinak na rodinu chodí holku, co má kluka s těžkou expresivní, takže tak nějak začal mluvit až v pěti letech a na foniatrické klinice v Žitné se ji taky snažili překecat, že má smíšenou...i když od Krejčířové má jasnou expresivní a též si to nemyslí jejich logopedka, ani jeho matka...prostě spousta lidí neumí ty špatně mluvící děti vyšetřit, a když to dítě neumí odpovědět, tak automaticky to tak berou, že té otázce nerozumí 😉

jinak mi přijde divné, že by sis toho, že má smíšenou všimla až ted 😉 to by sis fakt všimla podle mě mnohem dřív...nemůže to občasný vypínání řeči způsobovat spíš ADHD, než to, že by měl dysfázku smíšenou? 😉 Jinak co popisuje, špatná pravolevá orientace, prostorovka atd., to jsou fakt typický znaky dysfázky 😉 Pokud víš, na co se ho máš ptát, nebo jak to porozumění procvičovat a doted nebyl problém, tak mi přijde dost nepravděpodobný, že by z expresivní měl smíšenou....to spíš bejvá obráceně, že dítě ze smíšený má pak postupem času jenom expresivní 😉

@mayerka a kolik má Jára přesně roků a měsíců? Tygr začal mluvit okolo 2,9 roku, jenže ta slovní zásoba se prostě vyvíjí o moc pomaleji, než je to u prostého opožděného vývoje řeči, strašně patlá, tvořil si ze začátku hodně svoje slova....dvě slova spojil třeba až když měl aktivní slovní zásobu okolo 250slov. Ted má čerstvě 4roky, aktivní slovní zásoba přes 500 slov, tvoří jednoduché 2-6slovné věty...ale prostě výslovnost a gramatika je peklo, expresivní dysfázka téměř ukázková 😉 moc bych vám přála, aby to byl jen OVR...ale to, že dítě začíná mluvit v žádném případě dysfázii nevylučuje....každé dítě s dysfázkou (téměř, a pokud je jenom expresivní) se mluvit naučí, ale ten vývoj řeči je prostě úplně jinej než u běžných dětí 😉

smardik
5. lis 2011

@miriamc kolik má malý přesně?

smardik
5. lis 2011

ahoj holky 🙂 kluci u našich tak mám klid, Tomík začíná kecat, pořád něco brebentí i když to neidentifikuju co je to za slovo ale ke všemu něco říká 🙂, už zvládá i víc k porozumění na těch obrázcích- to pozná kde se spí, čím se jezdí, z čeho se jí, z čeho se pije 🙂 je šikulka a jde vidět že ho to i fakt baví, už ho baví i malování, budeme zkoušet plastelínu, zkoušeli jsme i nůžky - ale ty jsem jen ukázala a nechtěl je ani vzít do ruky, ale to půjde

dadlenka
5. lis 2011

@smardik šikulka🙂tak nůžky jsem ještě nezkoušela, on se teda snaží brát a používat nůž, chce si roztírat sýr, řezat chleba, má rád plastelínu, rád čmárá... Jinak to porozumění super, to je velký pokrok🙂

smardik
5. lis 2011

@dadlenka tak to porozumění má nacvičené na těch konkrétních obrázcích, zkoušela jsem mu dát ty samé předměty včera-auto, lžičku ze zajíce pytli a byl v pr.......zas nevěděl která bije, co po něm chci takže to zas tak velký pokrok není, fakt se bude muset naprosto vše učit. Já ty nůžky koupila jen tak že to vyzkoušíme at máme změnu, nechce tak nechce, ale pastelkama si čmárá, už se mu líbí i čmárat si štětcem-temperama a na vánoce dostanou prstové barvy a koupila jsem plastelínu tak vyzkoušíme 🙂

ygreen
5. lis 2011

čauky, Jirka byl dnes s Tobíkem v centru v království železnic a já s malou jsme měli dámskou jízdu s kámoškama, tak super sobota. Tobiáš dostal u pumpy auto a konečně začíná s mluvením - má v rukou auto, dívá se na něj a říká "óútó". Do teď za těch pár dní jen opakoval - Tobíku řekni auto - a on to řekl.

Myslím, že těď se vrhneme na pojmenovávání běžných věcí, které mu půjdou říct, aby je začal funkčně užívat - jídlo a věci z domácnosti, kolo, apod.

mayerka
5. lis 2011

@sisstin - má 3 roky a 1 měsíc. Aha, no to jsem tajně doufala, že když se rozmlouvá, že to půjde samo...... ☹ tak nic no.. Díky

sisstin
autor
6. lis 2011

@ygreen my jsme tam byli 2x, na poprvý se to Tygrovi strašně líbilo...no na podruhý už ho to moc nebavilo, a spíš tam lítal po těch plošinách atd. 😝

@mayerka no šance, že to je opožděný vývoj řeči tam bude, ale už fakt hodně malá....když v podstatě doted neřekl nic, tak to je už extrémně opožděný vývoj řeči 😉 je super, že opakuje...ale nejdůležitější je, aby ta slova užíval sám spontánně 😉 Tygr taky zopakuje v podstatě vše, ale pak ta slova nepoužívá sám od sebe 😉 prostě si je neumí vybavit v paměti (když je chce říct, pasivně je zná) a nedokáže je sám od sebe zreprodukovat 😉

sisstin
autor
6. lis 2011

@mayerka jinak škoda, že jsem na tebe neměla číslo 😖 my jsme měli jet ke Kr. v pátek v jedenáct, ale Tygr v noci šavloval, tak jste mohli jít místo nás 😖 hned jsem si na tebe vzpomněla...tak my jdeme 8.12. 😉 pro ty, kteří tam už chodí, tak nějaký termíny najde dřív...ale zkus Kr. napsat, jestli by vám nenapsala, když třeba někdo vypadne nebo onemocní, že bydlíte před nemocnicí a není problém tam dojet 😉

smardik
6. lis 2011

holky tak to vypadá že Hanys fakt napodobuje Toma v nemluvení, ted mu přibyli 2 slova a začíná se snažit, jak trošku mluví i Tom-těch 16 slov co má začíná i Hanysek, už si řekne že chce didi 🙂

filipek333
6. lis 2011

@sisstin náš malej také skoro nemluvil,ale pak si našel sám od sebe určitý posunek na určité slovo a bylo to lepší.Dnes má 4roky,ještě to není ok,ale už se sám jak takž domluví i sám ve školce či jinde.Dokonce začal i zpívat,občas je to i legrace.když mu nerozumím,tak mu to i řeknu a on se snaží to říct lépe.Chce to bohužel velkou trpělivost a nenechat se strhnout do porovnáváni s jinýma dětma

jajik25
6. lis 2011

Holky,v pátek nás čeká vyšetření na foniotrii tak se chci jen zeptat jestli nevíte jak to probíhá a co s ním budou dělat? 🙂 🙂

sisstin
autor
6. lis 2011

@jajik25 nejdřív se mu podívají do uší, nosu a krku, jestli tam není nějaká fyzická příčina (gotické patro, hypotonické orofaciální svaly atd.), někde i zkoumají porozumění řeči - ale na to bych se moc nespolíhala, jak jsem psala vejš, oni to u těch dětí, co nemluví nebo málo mluví neumí posoudit 😉 a pak různá sluchová vyšetření - otoakustické emise - dostane taková sluchátka do uší a snímá se, jak reaguje na zvuk a další věci...ale to vám možná budou dělat až na další návštěvě 😉

@filipek333 syn má taky čerstvě čtyři roky, aktivní slovní zásoba 500slov, tvoří jednoduché 2-6slovné věty, diagnoza je expresivní vývojová dysfázie, k psychologovi chodíme od 27 měsíců, konečnou diagnozu dostal ve 3,5letech 😉

jajik25
6. lis 2011

@sisstin ty sluchátka mu dělaly na ORL,ale moc nespolupracoval protože se stydí tak je mi jasný co mu zase napíšou do papírů,že nespolupracuje 😒

sisstin
autor
6. lis 2011

@jajik25 a oni po něm něco chtěli? Já myslela, že u těch oto-akustických emisí dítě nic dělat nemusí, jen sedět a nehýbat se a mlčet 😕

dadlenka
6. lis 2011

@sisstin no chtějí aby děcka neřvaly🙂 a nesmí si servat ty nálepky z hlavy, jinak fakt nic🙂

sisstin
autor
6. lis 2011

@dadlenka no právě, to by teda čtyřleták měl zvládnout v pohodě 😕 ale vím, že je ještě nějaký vyšetření, kdy dítě musí zmáčknout nějakej čudlík, když uslyší zvuk...a to by třeba mohl být problém, že by se dítě stydělo nebo tak 😕

sisstin
autor
6. lis 2011

jinak jsem narazila na blogu Sárinky na tuhle hru - dítě navlíká korálky podle předlohy, asi to koupíme 🙂

sisstin
autor
7. lis 2011

Dobré ráno,

tak @dadlenka měla asi pravdu 😝 dneska jsme přišli do školky a učitelka hned, že na nás myslela...že v pátek blila půlka třídy i s ní 😝 že někdo z toho byl druhej den venku jako Tygr, a některý děti blijou doteď 😝 takže to fakt byla viroza... 😝

jinak jsme dostali ve školce na půjčení takový pěkný kartičky, kde jsou obrázky a jednoduché věty, tak to budeme procvičovat 🙂

dadlenka
7. lis 2011

@sisstin Tygr je fakt hustej😀 tu imunitu by mu mohli závidět mnozí🙂
Jinak my za chvilku jedeme poprvé na logo, tak jsem zvědavá jak dopadnem🙂 případné katastrofické zážitky popíšu🙂

sisstin
autor
7. lis 2011

@dadlenka Dadli, tak na vás budu myslet a držet palce, ať Kryštof v rámci možností spolupracuje 🙂

sisstin
autor
7. lis 2011

tady jsou ty kartičky...je to vždycky tématický celek po 4kartičkách, které obsahují stejné slovo...z jedné strany obrázek, z druhé strany jednoduchá věta k zopakování. Dá se na tom procvičovat i porozumění řeči 😉 kdo by si to chtěl stáhnout, tak možná v albu nebo na blogu to bude lepší formát 😉

leporelo
7. lis 2011

Ahoj, už několik týdnů zvažuji, že zruším termín u dr. K. Marek nějak znormálněl. Normálně rozumí, ptá se, odpovídá, zajímá se, pamatuje si... Trvá horší výslovnost, ale nic co bychom během pár let ve spolupráci s logopedem nezvládli. S trochou dobré vůle mu už rozumí i cizí lidé. Takže pokud bych tam přeci jen šla, tak spíš ze "studijních důvodů", když je to téma a problém, který mě na několik let pohltil. Ale když vidím tu přetíženost a objednací lhůty dr. K., tak by to spíš byla marnivost obtěžovat s OVR.

sisstin
autor
7. lis 2011

@leporelo no tak pokud máš pocit, že to je OVR..tak asi i jo, mně to taky tak přijde 😉 jako jesti nemá Mára jiné problémy, než trošku horší výslovnost..tak bych to fakt neřešila, to zvládnete s logo normoš 😉 a termín bys mohla přenechat @mayerka 😉

leporelo
7. lis 2011

@sisstin Jo, když porovnám situaci před rokem, kdy nezopakoval dvouslabičný slovo, a teď, když má odpověď úplně na všechno 😉 Termín jsem zatím nabídla kamarádce z okolí, ale zatím se ještě neozvala. Zatím je ještě do začátku prosince čas. Ale určitě bych požádala dr. K o svolení. Dám kámošce ještě týden a pak mayerku event. zkontaktuju.

sisstin
autor
7. lis 2011

@leporelo jj, ono ji stačí napsat, že to rušíte (nebo měníte termín) a s kým, nebejvá s tím problém 😉 já chci taky OVR ..fnuk 😅