Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
16. lis 2011

@miska1917 ale Martina, co má web oskola, ta ty komunikační knihy bude mít...třeba by se s ní dalo domluvit, že by ti to poslala na SK, a nebylo by to šílené poštovné 😉 máš profil na facebooku? 😉

dadlenka
16. lis 2011

@sisstin no ještě možná to, že nemá rád a řve, když na něj šahají cizí lidi, jak už je zná, nevadí mu to, není ani na ulici rád, když na něj mluví cizí lidé..ale možná je to tím, že je introvert... Jinak má rád systém a řád, ale to má asi po tatínkovi 🙂
@bodka70 vidíš to mě nenapadlo, to je celkem možné, on je hodně citlivý, ještě je to umocněno tím, že nemluví dobře a nerozumí všemu..

sisstin
autor
16. lis 2011

@miska1917 hlavně na tom fakt zamakejte, v šesti letech se uzavírají řečové synapsy...a pak už ten rozvoj řeči jde hooooodně blbě 😉 a ve 12letech se uzavírají úplně, a tam pak už ta šance je téměř nulová 😉 no chápu, že jestli máš dětí víc, a jsi na ně sama...tak to jde těžko zvládnout...

kam on chodí do školky? Ve speciální školce by s ním všechno tohle dělat měli, i alternativní a augmentativní komunikaci atd. 😉

sisstin
autor
16. lis 2011

@dadlenka tak to nemá rádo spousty dětí, aby na ně někdo cizí šahal....to je naprosto normoš 😉 Tygr ještě tak ve třech letech, když na něj promluvil někdo cizí, tak otočil hlavu na stranu a mlčel 😝 teď už je docela družnej, jde si sám koupit tic tacy do obchodu, pozdraví atd. 😉 Jinak ta logo vaše je fakt ujetá, já bych šla jinam...to je taky logopedka od toho SPC? 😉

miska1917
16. lis 2011

Lenze ja byvam 23km od Ziliny naa dedine,a tu mame len normalnu skolku.

sisstin
autor
16. lis 2011

@miska1917 a on je integrovaný s asistentem? 😕 On je jinak soběstačný, "jen" prostě nemluví? 😕

miska1917
16. lis 2011

Ano on sa oblecie sam,obcas troska naopak,cika sam,na potrebu ide sam,napapa sa,umyje,aj zubky,len ta rec ho brzdi ale inak je normalny.Logopedicka povedala ze ma problem z motorikou.Napriklad pastelku drzat,nakreslit daco kruh domcek to mu ide tazko,ale mame skladacky,vsetko mozne doplname,hrame sa

dadlenka
16. lis 2011

@sisstin ne to je místní klinická logo... Ale kamarádčin syn(7)má taky expresku a hodil sebou u ní taky hned o zem a taky mu diagnostikovala autismus, tehdy měl 4..
Kryštof nemá moc rád ty nahodilá setkání, třeba lidi ve výtahu, ale zase chodí rád na návštěvy a pořád by mě někam tahal, když jdeme domů, tak s řevem, domů nene...on je takovej akční🙂

sisstin
autor
16. lis 2011

@miska1917 jj, děti právě s poruchou řeči mívaj problém s motorikou. U nás to samý 😉 právě teď hledám nějaký kurz na rehabilitaci té motoriky. Tužku taky drží špatně, zvládne jen základní grafomotorická cvičení, klasický malování vůbec, max. vybarvuje - začárá něco 😉

A nemohla mu ta vývojová porucha poškodit třeba řečové centrum? 😕 To s tím určitě bude nějak souviset, ale to by vám teda měl říct odborník, jestli bude chlapeček úplně afázický nebo bude mít tu mluvu omezenou nebo jak to teda bude 😕 pokud by se ta řeč rozvíjet už moc neměla, tak určitě je dobrý postupem času se s ním naučit klasickou znakovku pro neslyšící 😉 tu se učí i děti s těžkou smíšenou dysfázií (poruchou porozumění řeči i samotné expresi řeči), protože tam je to s tím mluvením fakt na dlouho a některé děti se nenaučí normálně mluvit nikdy.

On nemluví jako že vůbec, nebo nějaká slova má (citoslovce a tak?) 😕

sisstin
autor
16. lis 2011

@dadlenka jdi fakt jinam, tady by to podle mě nemělo cenu 😉 zkus klidně i ty pedagogický logopedy, on může být lepší jak klinickej...záleží na zkušenostech a recenzích 😉 to mi fakt připomíná, když u nás byla ta logopedka z RP, když měl Tygr 2,5...tak ona si myslela, že když mu tam něco donese...tak on nadšeně naběhne a bude dělat to, co chce....a to ji viděl poprvý v životě 😝 no to se samozřejmě nekonalo, hned mega řev a visel na mně..a tím naše spolupráce skončila 😅 😅

ta Martina ho fakt první dvě lekce vůbec nenutila, jen ho chovala a chodila s ním po bytě..mluvila na něj a ukazovala mu různý věci..Tygr se tvářil, že tam vůbec není 😅 😅 😅 no pak další dvě hodiny už začli dělat něco na zemi, co chtěl on..a takhle postupně, až velmi rychle tam začal spolupracovat....strajk jsme měli asi jenom 2x někdy na jaře, že tam řval..a to ho pak hned přešlo a zase dobrý 😉

miska1917
16. lis 2011

Mama,mima-je macka,mu-voda a kravicka,abecedu zopakuje,dada-je pat a mat,ma potom vela takych ktore je tazke napisat,ba-spat,ho-je hore ale aj dole,ha-ja,tutu-auto cuva,baber-bager,ako som pisala vela ma takych ktore neviem napisat,a potom take ktrore ukazuje,jazykom a rukami

miska1917
16. lis 2011

baba-babka,dodo-dedko,kika,nana,vava,pipa tak vola nasich a mojich surodencov

sisstin
autor
16. lis 2011

@miska1917 jj, takže něco říká 😉 a rozvíjí se to nějak dál, nebo už je to spíš na stejným bodu? 😕 Jako těžko říct, fakt netuším, co by mohl mít za poruchu, nebo proč nemluví...tam u vás to asi bude tou poruchou v mozku.... takže to ti asi moc neporadím, jak tu řeč rozvíjet. Já mám zkušenosti jenom s dysfatickým dítětem 😉 takže mě fakt zatím napadá jen ta alternativní komunikace, aby se mohl vyjadřovat složitěji. Páč v pěti letech už ta potřeba komunikace bude obrovská a ty piktogramy by mu mohly dost pomoct. Mrkni k Monice na Piccaso, má jich tam hafo 😉

http://ojarovi.blogspot.com/2010/08/piktogramy....

miska1917
16. lis 2011

Ono to ide dalej,ale pomaly a tazko.Napr bolo tazke udrzat jeho pozornost.hrame sa asi tak ze mame obrazky vyberiem mu a on ma to spravne k nemu najst,a ide mu to celkom,clovece sa hrame,pexeso,a tak

sisstin
autor
16. lis 2011

@miska1917 mrkni ke mně na blog, třeba by se vám něco hodilo...teda chlapeček je o rok starší než můj, ale třeba 😉 www.tichysvet.blogspot.com 😉

miska1917
16. lis 2011

Dakujem pozriem 🙂

smardik
16. lis 2011

hezký večer

Tom dneska čůral v jeslích do nočníku 4,doma ne a ne, řekne mi že se tam dělá ba a tím končí ☹ a už by to tak potřeboval,jen si trošku přičůrne a už si sundává tepláky,říká ba a nese si čistou plínu . at už to pochopííííííí

sisstin
autor
16. lis 2011

@smardik hele, to chce fakt sebrat tu plínu úplně...jinak to nemá cenu 😉

ygreen
16. lis 2011

@dadlenka Tobís když byl mega vzrušenej tak se otřásl jako kdyby dal ruce do elektriky 😀 teď už to tedy nedělá. Občas chodí po špičkách, většinou před tím než jde na záchod. Ale to značí prý nezralou CNS. No já tedy chodila po špičkách asi do 6 let a skoro pořád.

Dokonce už zdraví. Třeba odcházíme z ordinace a říkám nashledanou a on něco bručí pod vousy jakože nashle. 😀 Takže už ho není nutné napomínat aby odpověděl na pozdrav. Když mu někdo řekne ahoj a tak tak odpoví, i se na člověka koukne a zamává. Ale sám od sebe jako první nezdraví. Ale to asi bude problém hodně dětí v tomhle věku.

Teď se tu mazlí s panenkou miminkem a nosí jí za hlavou jako na "koni" 😅 😅 no nic jdu ho uložit

dadlenka
16. lis 2011

@smardik přesně jak říká @sisstin sebrat doma plínku. Kryštof ji doma nenosí, ale máme problém, že nechce slipy, takže má tepláčky na ostro, nebo chodí s holou řiťou🙂 Venku nosí plínku, dala jsem mu ji i do Berušky, ale příště půjde už bez, mají trpělivost to s ním trénovat🙂

sisstin
autor
16. lis 2011

@ygreen Tygr začíná zdravit první až ted...ve školce, v obchodě atd... 😉

dadlenka
16. lis 2011

@ygreen Kryštof zdraví spontánně domácí, říká aój, tau, při odchodu pápá a mává, ale cizí musím připomínat a maximálně něco zamumlá, cizí jak na něj promluví, tak panika. To třepání rukama má od miminka, ale je fakt docela možný, že je nezralý...jinak Tobík dělá fakt velký pokroky, člověk se nadře, cvičí a snaží se a nic a pak jim v hlavě udělá cvak a jde to🙂

ygreen
16. lis 2011

jako jo, on se docela snaží, je hezký jak se snaí většinu věcí opakovat a snaží se dělat dost věcí sám, třeba mu dám stolučku k lince a on si sám nandá UM do vody (já počítám), pak si sám nandá kakao a jde. Dnes jsme ho poslala aby donesl nejprve mlíko tátovi do patra, kde uspával Theu - takže už krásně rozumí větě - dones to mlíčko tátovi, je pro theušku.
Začíná se sám oblíkat - buď si nosí kalhoty z wc, které si tam sundavá a nebo si je i sám oblékne. Dřív jsem pro ně x krát denně na záchod šla, páč přihopsal nahatej.
Nosí mi nákup, vyndavá mi něco, podává mi prádlo, apod. Ale důležité je že ho to napadá samotného.

Ale vztekací scény, nejezení, apod - stále zůstává 😝 holt pokroky po krůčcích

ygreen
16. lis 2011

Tobís sám od sebe poslední dva měsíce pozdravil párkrát, ale odpoví vždy.

smardik
17. lis 2011

dobré ranko, už jsme vzhůru ☹ mají na chvíli JIM JAM at se proberu

@sisstin s tou plínou to vyzkoušíme,jiná možnost není ale v září do nešlo byl jen zechcaný,všechno pochcané a tot vše,uvidíme jak ted a už se těším na hysteráky kvůli plíně

dadlenka
17. lis 2011

@smardik teda to je vražedný čas🙂 Kryštof si zpočátku vynucoval plínku, řval jak tygr, nechtěl se vyčůrat jinam, než do plínky, takže jsem ho ječícího dávala na záchod, kde se vzteky počural a strašně ho za to chválila🙂 teď už si říká sám. Držím palce, chce to pevné nervy🙂

smardik
17. lis 2011

@dadlenka 4 to dneska jistila, doufám že to nehodlají praktikovat často-ale může za to Hanysek, vzbudil ho kašel, nemohl usnout a já ho naštvala tím že jsem mu nechtěla dát mlíko, pak jsem ho nechtěla pustit do obyváku tak se rozeřval a vzbudil Tomíka a bylo po spaní.

no snad na ty plíny budu mít nervy, jen je to ted na houby ven mu je dát musím, on si neřekne a ted v tom počasí ho pochcaného nenechám

dadlenka
17. lis 2011

@smardik na venek taky dávám☹ taky nemám odvahu v tomhle počasí, Kryštof si sice řekne, ale venku nevím.. No budu to muset zkusit..

dalea
17. lis 2011

Dievcata mna porazi 😠 Dala som manzelovi na starost,aby mi vybral novy mobil,kde bude slusny fotak a kamera,ja natacam Leu ako diva a on teraz zistil,ze sa to neda stiahnut do pocitaca ☹ Jedine asi tak,ze to preposlem a stiahnem to z ineho 😕 Tak zase mam na ho.no mobil 😒

dadlenka
17. lis 2011

@dalea a jaký máš typ mobilu, někdy stačí koupit kabel do počítače a jde to. Jestli tam máš paměťovou kartu, tak existují na to čtečky a normálně to připojíš k počítači a stáhneš data