Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

macocha
27. pro 2011

@sisstin to s tým vnímaním hovoreného máme asi trošku podobné. Teda hlavne ja som mala pocit, že to vôbec nevníma, že vypla... ale tými opakovaniami som zrazu s prekvapením zistila, že to vie takmer naspamäť - hoci nie som si istá, že tomu aj rozumie. Keby som sa jej opýtala, že kto tam vystupuje, tak nula bodov. Dnes prišla a povedala mi, že nerozumie tej rozprávke O pyšnej nočnej košieľke (Čapkova O psíčkovi a mačičke) a riešila tam nepodstatné veci.

Je u mňa vyše troch rokov a áno, máme to na papieri od psychiatričky, že fóbická úzkostná porucha. To preto som sem písala, že či ešte niekto.

sisstin
autor
27. pro 2011

@macocha my máme ve zprávě "zvýšená hladina sociální úzkosti a vnitřní nejistoty", ale Krejčířová mi říkala, že to není nic strašnýho, respektive že to nespadá pod žádnou diagnozu 😉 on si hlavně strašně nevěří (asi umocněné těmi komunikačními problémy) a taky ho vykolejí každá kravina 😉

on v běžný mluvě, kde je interakce nebo tak problém s vnímáním mluvenýho textu nemá, ale právě u těch delších promluv, které jsou pro nej neznámé (tj. nevyplývají ze situace nebo k nim nemá tu vizuální podporu, nebo o tom slyšel poprvý v životě)..to pak vypíná. To samé, když je ve stresu - třeba ve školce - a někdo na něj delší dobu mluví, tak on tím stresem má zas výpadky pozornosti, a pak je mírně mimo 😝

macocha
27. pro 2011

No tak to máte tiež veselé. Ale aspoň je nádej, že ako sa bude zlepšovať komunikácia, tak nadobudne aj tú sebaistotu, nie?

jolinka
27. pro 2011

@sisstin cau siss, ... uz som skoro napisala ze dobre rano 😀 😀 😀 len nedavno sme vstali... 😉

ako priamo som sa Kati nepytala, ci sa jej zda ze hovori nespravne...asi by to ani nechapala.

ale ona minimalne rok uz vnima ze nehovori dobre, samo na svojom leveli porozumenia. Povie.. ja to neviem povedat, Teta logopedicka ma uci hovorit, .. Take ti nepoviem, alebo ze Deti mi povedali, ze som hlupa. Celkove zacina byt v poslednej dobe k sebe kriticka...paradoxne ked sa vo vsetkom zlepsuje... zastavi sa pri pesnicke ked nie je ista textom, nedokonci vetu, pokrci papier ked si mysli ze to nie je dobre... atd.

jolinka
27. pro 2011

@sisstin s tym priradovanim klasickych rozpravok by bol asi problem...pozna cervenu ciapocku a to je vsetko.

sisstin
autor
27. pro 2011

@jolinka no Tygr zná pohádku o Řepě, páč si na to ve školce hráli a tvořili podle toho...dejme tomu, že takhle lehkou pohádku s právě tou vizální podporou pobere, to ho zajímá....ale jinak prd prd příjem 😝 ale to bude asi obecně problém dysfatických dětí 😉

jolinka
27. pro 2011

@jolinka este aj kozliatka by poznala...u nas citam rozpravky hlavne kvoli johi tak aj Katika obcas daco zachyti, keby som ju mala samu, bola by na tom ako Tygr

jolinka
27. pro 2011

@sisstin Kati je napr. dost kreativna ale skor ta obrazova fantazia nie verbalna... preto ju celkove nejaka rzpravkova mystka neberie, je to pre nu nieco co sanevie zachytit z reality

sisstin
autor
27. pro 2011

@jolinka právě Tygra, když už, baví ty pohádky z reálného života - třeba ten Pošták Pat...ale princezny, princové, kouzla atd., nula bodů 😝

sisstin
autor
27. pro 2011

@jolinka se třeba na tom Logicu naučil, že král má korunu, princezna šaty a korunu, rytíř má brnění....on to k sobě přiřadí a zná názvy těch postav, ale co to skutečně znamená, to podle mě vůbec nemá tucha 😝

jolinka
27. pro 2011

@sisstin v tomto su rovnaki... a vidim ked mam Kati samu doma obcas...ze si pyta len knizky na ulohy, nico riesit..ziadne rozpravky.

Johi ma knizku z ktorej cita rozpravky...vsetko je velkymi pismenami a tazsie slova nahradene obrazkami...Kati pri nej sedi a pocuva, ale ju zaujima to citanie ako take nez dej.

sisstin
autor
27. pro 2011

@jolinka no pro ně je určitě těžký prostě tu verbalitu přenést do toho, aby se jim v hlavě promítaly ty obrazy...tohohle podle mě nebude dysfatické dítě schopné nikdy, at má jakoukoliv formu 😕

sisstin
autor
27. pro 2011

@jolinka to furt píše Martina, že Maty (těžká smíšená) sice přečte cokoliv, ale vůbec neví, co čte 😉

jolinka
27. pro 2011

@sisstin no ja dufam ze u nas to bude zasiahnute len lahko

sisstin
autor
27. pro 2011

@jolinka jo, to určitě...to Katika proti němu je někde jinde, než byl Maty v jejím věku 😉 ale myslím, že čtení zrovna nebude nejoblíbenější kratochvíle našich dětí 😝

jolinka
27. pro 2011

@sisstin ale asi taky ten rozbor textu v style.. co tim chtel basnik rici ... bude problem

sisstin
autor
27. pro 2011

@jolinka jj, čtení s porozuměním 😝

jolinka
27. pro 2011

@jolinka alebo budu citat skor tie konkretne texty... realie, encyklopedie a tak

sisstin
autor
27. pro 2011

@jolinka jo, to Tygra docela baví už..jak máme tu Malou dětskou encyklopedii, tak je fakt vidět, že některý věci ho tam zajímají...čučí na obrázek a poslouchá...to už docela jo 🙂 ale čtení nějakého dlouhého textu - pohádky, ani omylem 😅

jolinka
27. pro 2011

@sisstin inak takto to ma vela deti, hlavne chlapcov....citanie vseobecne u dnesnych deti neleti, takze nebudu posobit ako extremne vynimky ... 😉

moja generacia citala do nemoty...zase to bol niekedy aj unik z reality

sisstin
autor
27. pro 2011

@jolinka právě, já jsem knížky milovala...četla jsem neustále...ale my jsme neměli tolik podnětů v TV, v PC atd. Pokud se člověk chtěl dostat do nějaký příběhu, tak si ho holt musel přečíst..jiná možnost nebyla 😝

sisstin
autor
27. pro 2011

@jolinka ale právě Tygr není ani sledovač TV nebo DVD...ještě jsme to mívali dřív jako kulisu, ale ted už vůbec..prostě si na to ani nevzpomene...jako občas ho něco v TV zaujme, že třeba pořad o letadlech nebo něco takovýho...ale že by přišel a že chce pustit pohádku, vůbec 😝

jolinka
27. pro 2011

@sisstin kati bola prave ako mensia videomaniak... cim je starsia tym ju to zaujima menej, kolko krat chcu rozpravku a ked pustim, nikto nesleduje radsej sa hraju s hrackami

sisstin
autor
27. pro 2011

@jolinka no mně by to i na chvíli bodlo, že by třeba 20minu koukal..no ale to je možná tak mé zbožné přání 😅 😅 😅 to už víc ho baví PC, páč to není úplně tak pasivní zábava jako ta TV..třeba maluje, dělá to Chytré dítě, projíždí si videa svoje atd. 😅 😅 😅

třeba holky chodí už s dětma do kina, no to já si vůbec neumím představit, by nevydržel ani ty reklamy na začátku 😅

sisstin
autor
27. pro 2011

@jolinka jinak u těch dětí s opožděním porozuměním je to nadměrný sledování pohádek běžný, ony si těma obrazama kompenzují ten nedostatek verbálního pochopení.....a autíci to samý některý 😕

jolinka
27. pro 2011

@sisstin jj. a cim menej v tom kecali, tym lepsie 😉 😉
aj ona si oblubila PC, uz si vela veci obsluzi aj sama, len ja nemam klud lebo furt chce daco odo mna

dadlenka
27. pro 2011

@sisstin je pravda, že jakmile se Kryštofovi zlepšilo porozumění, zlepšila se hra a o tv takový zájem nemá, třeba chce pustit kouzelnou školku, ale maximálně tu, mnohdy se jenom podívá na znělku a přiběhne třeba až na pohádku. Ale já musím říct, že Prasátko Peppa, Teletubbies, Krteček a Timmy mají velkou zásluhu na počátečním rozvoji slovní zásoby, komentovala jsem mu všechno, situace, nejdřív třeba jenom ukazovala předměty, dnes, když se koukáme, tak mu komentuju - podívej je smutný, rozbila se mu hračka, podívej půjčí hračku, Timmy je ve školce s dětma a to je paní učitelka apod.🙂)

sisstin
autor
27. pro 2011

@dadlenka jo, třeba Teleblbís jsou fakt skvělý...já proti TV fakt nic nemám, spousta těch pořadů jsou fakt super....jen jsem psala, že u těch dětí, u kterých není porozumění OK (nebo je tam PAS), tak tam bývá to nadměrný sledování TV fakt běžný 😉

dadlenka
27. pro 2011

@sisstin však já tomu rozumím, Kryštof by tehdy taky chtěl, aby byla tv celý den puštěná.-) Dnes ji třeba za celý den nezapneme, až teda přijde taťka🙂) Ale třeba když je nemocný, tak se na tv dívá rád, u ní vypne. Poslední dobou zase ujíždí na poslechu muziky, sebere mi telefon, napíchne si sluchátka a normálně si pouští muziku i hodinu v kuse. Ale normálně u toho vnímá, zpívá si, usmívá se na nás, tancuje, nebo se jenom pohupuje, včera jsme to zapli přes bedny a Kryštof byl náš DJ🙂) On se musí na tu komunikaci asi fakt soustředit a ta muzika mu dává svobodu🙂 tady je jedna fotka z jeho siesty🙂)

dalea
27. pro 2011

@jolinka A Kati si nevezme sama knizku a nebude "akoze" citat? 😕 Lebo moju toto napr. velmi bavy,vezme hocijaku knihu a uz "cita" podla obrazkov (a niekedy ich je tam len par) az do konca,ona vydrzi skoro hodinu 😅 😝 A to keca bez zastavenia,hned pohotovo vie nieco povedat,by sa im hodila do Particky 😀 😝 No teraz posledne dni mi strasne lezie na nervy,nic sa jej nechce dlhsie robit,len tak chodi hore-dole po dome,mame male stena,tak tomu neda pokoj,provokuje 🙄 Ked jej dam nieco malov,alebo napr.,plastelinu,alebo co,hned ju zrazu bolia rucky,hlava,mozog 😅, nozky a zase len pobehuje a provokuje 😝 A ja som dnes dostala teploty,hrdlo ma boli jak fras:((