Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

miawa
24. led 2012

@sisstin @dadlenka Tak se docela směju 😀 Ty trojúhelníky, pokud se skládají z více částí, jsou někdy docela těžký. Tvar ze dvou části by měl být na úrovni 3 let, tvar ze 3-4 části na úrovni cca 5 let. 😉 Jinak je asi nejlehčí ten rovnostranný trojúhelník ze čtyř rovnostranných trojúhelníků. 🙂

@janaaminocure Ani já nemám zájem o léčbu aminokyselinami. Mám synovce s těžkou smíšenou dysfazií, ráda tady poradím maminkám dysfatiků nebo dětí s podobnou diagnozou, ale rozhodně nevěřím na zázraky v podobě nějakých přípravků s aminokyselinami. Asi budeš muset někoho, kdo chce diskutovat o tomto tématu, hledat jinde.

bachovyesence
24. led 2012

Ahoj holky, četla jsem pár stránek z vaší diskuze a zkusím přispět.
@slavistka Nepochopila jsem, kolik je synovi? Mojí dceři je 26 měsíců a pohybově tedy taky žádný lumen ☹ Teprve nedávno začala skákat snožmo, některé kamarádky říkaly, že jejich děti skákaly už od roka. V létě nepřišla na chuť motorce, k Ježíškovi dostala First bike, tak jsem teda zvědavá, jak to bude pokračovat.
Jinak jako Profesionál jsem terapeutka Bachových esencí, takže jsem si v některých obdobích taky kapala, hlavně na svoji netrpělivost, aby už dítě dělalo to a to a podobně. A taky jí na některé "problémy".
Takže pokud chcete, tak mrknětě na můj profil, je tam dokaz na webovky, kde jsou bližší informace o bachovkách.
Jednak mohou pomoci vám s vašimi pocity a taky vašim dětem. Teď jsem zrovna připravovala lahvičku kamarádce pro syna, který je autista.
Hledala jsem nějaké odkazy v češtině o bachovkách a autismu či ADHD, ale našla jsem jen v aj, tak přikládám. Samozřejmě esence nejsou jen pro tyto diagnózy, jsou pro všechny děti i dospělé na negativní pocity, které někdy máme.
http://www.adhdinfor4u.com/tag/bach-flower-esse...
http://www.bachflower.com/success.htm
http://www.strongestminds.com/autism.php

sisstin
autor
24. led 2012

@janaaminocure oukej, pokud máš co říct k tématu vývojová dysfázie (nebo vývojová dysartrie, selektivní mutismus atd.), tak nemám problém 😉

Co se týče toho, že klasické metody nejsou dostatečně "progresivní", tak já třeba tento názor nesdílím. Syn byl ve dvou letech zhruba o 3/4roku opožděný a téměř nekomunikoval, ve třech letech byl vývojově srovnaný na úroven vrstevníků a ve čtyřech letech je to dítě s aktivní slovní zásobou 800slov, mluví ve větách a je to vysoce komunikativní osůbka 😉 Samozřejmě nečekám to, že za rok to bude v pohodě. Vývojová dysfázie je diagnoza, která je vývojová, tudíž se vývojem zlepšuje, nemůže rodič čekat, že to bude hned. U těch lehčích forem jako má syn je ta reedukace cca v rámci 5let, u těch středně těžkých cca 10let a u těžkých forem jsou určité problémy až do konce života 😉

80% zlepšení spočívá v tom, že rodič s dítětem denodenně pracuje a rozvíjí ho po všech stránkách. Zbylých 20% je docházení do logo školky (školy), na logopedii či jinou terapii. Prostě nevěřím v nějaké "zázračné" metody, které stojí spousty peněz. At už jde o aminokyseliny, EEG biofeedback, psychowalkman a nevím, co ještě. To je prostě jenom tahání peněz z rodičů, kteří nejsou dost trpěliví nebo jsou už fakt zoufalí.

Co se týče autismu, tak tam jsou snad ještě větší hnusy...lidi vydělávají na tom, že slíbí rodičům zázraky...at už jde o léčbu v Egyptě u nejmenované paní doktorky, která stojí statisíce, po různé léky a přípravky. U autíků platí to samé - strukturované učení, každodenní se věnování a hlavně trpělivost. Tahle diagnoza je bohužel jen zčásti kompenzovatelná, takže oproti dysfázii nejde "vyléčit" či spíš kompenzovat zcela nikdy...a o to víc se tonoucí stébla chytají.

Psala jsi, že máš syna s ADHD, takže téma o něm je zde : https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/dieta-s-...

dadlenka
24. led 2012

@bachovyesence prosím Vás lidi, když už tady inzerujete a tváříte se jako běžný uživatel, dejte si aspoň práci s tím nickem.... to je celkem mozková nedostatečnost tohle...

sisstin
autor
24. led 2012

@dadlenka ona je PRO...ta může 😝 😅

bachovyesence
24. led 2012

@dadlenko Promiň, ale já právě schválně "inzeruji" pod svým nickem. Jednak je to tak v pravidlech pro Profesionály a myslím si, že opak by snad byl přímo zakázaný, ne? Taky jsem tam přímo napsala, že se můžete podívat na můj profil. Netvářím se nenápadně a uvádím moji zkušenost a netvářím se jako běžný uživatel, pod mým nickem bys měla vidět zkratku Pro, která označuje Profesionála, skupinu, kterou tady na MK vymysleli, aby lidi mohli inzerovat svoje služby či produkty. Ovšem i ti, co jsou tady takto zaregistrovaní mohou přispívat do diskuzí, které je zajímají. A pokud si myslím, že to co dělám, by mohlo pomoci někomu tady, tak nevidím důvod se nějak schovávat za nenápadný nick.

dadlenka
24. led 2012

@bachovyesence omlouvám se, jenom je toho tady už plno...proto ta reakce

sisstin
autor
24. led 2012

on je trošku rozdíl, jestli někdo inzeruje háčkovaný čepičky...nebo jde o děti s problémy či děti postižené....

no nic, samozřejmě kdo je PRO, tak inzerovat může...jen doufám, že takhle diskuze nedopadne tak, že to tu bude samej vitamín a lék...o tom to tu fakt není 😒

takhle diskuze je hlavně o tom, co třeba dělá @miawa

samozřejmě je to veřejné forum, tak si sem může každej psát, co chce....ale už docela chápu, proč dřív firmy nesměly do for přispívat..tímto se adminům hluboce omlouvám, že jsem kdy měla k tomu připomínky 😔

bachovyesence
24. led 2012

@dadlenka V pohodě, chápu. Nečetla jsem celou diskuzi, tak jsem netušila, že vám to tu zaplaveluje více lidí:(
@sisstin Háčkovaný čepičky to dělají jistě kvůli tomu, aby naše děti byly parádnice. Já zase kvůli tomu, že vím a věřím, že by to mohlo hodně lidem pomoci. Přesto chápu podiv nad tímhle systémem, já se přiznám, že jsem to objevila včera a koukala jsem jak blázen, no a samozřejmě jsem se zaregistrovala (není tu červenající se smailík). A řeknu ti, že nemám extra pocit, když do takové diskuze píšu (napsala jsem cca do tří se zmíněním svého profilu), ale na druhou stranu jsem ráda, že dělám něco užitečného, tak proč se o to nepodělit. Ale vzhledem k tomu, že jinak nemám nic říci k tomuhle tématu, tak tohle je samozřejmě můj poslední příspěvek, jen jsem cítila potřebu to vysvětlit 😀

sisstin
autor
24. led 2012

@bachovyesence jo, já to taky chápu...jen tohle téma je o docela vážných komunikačních problémech...který se prostě dají řešit tak, že se s dítětem pracuje s určitýma pomůckama, chodí se na logopedii atd. A ted si představ, že by sem denně chodilo xy lidí s nabídkama různých "zázračných" vitamínů a léků...

já třeba osobně tomu prostě nevěřim a neznám nikoho, kdo má dítě s podobným problémem (a že jich je fakt hodně), komu by něco podobnýho pomohlo 😉 Jako v pohodě, tys to tu nabídla a konec...to beru...ale nemělo by se to zvrhnou v to, že to tu budou firmy neustále spamovat...ale neporadí nic k tématu 😉

evcaaaaaa
24. led 2012

Mam stejny nazor jako Sis smardik Dadlenka a spol

sisstin
autor
24. led 2012

já nechci, aby to působilo tak, že jsme uzavřená skupina...a nikdo sem nesmí..to bych dávno tu diskuzi uzamkla, nebo by jsme se úplně přestěhovaly s holkama na FB, kde taky fungujeme...

otevřená je proto, aby si to mohly číst maminky podobně postižených dětí, které třeba přispívat z jakéhokoliv důvodu nechtějí...jen si čtou a hledají pomůcky...

určitě jsme tady nikoho neodmítly...vždycky se každýmu snažim poradit atd., ale prostě u mě (a myslím si, že nejen u mě) nikdo s zázračnou léčbou fakt neuspěje 😠

sisstin
autor
24. led 2012

no nic, jdu spát....Tygr usnul s nudlema a mně teda taky není nejlíp....a zejtra máme jít na tu první lekci rehabilitace...tak doufám, že nebude úplně vyřízenej 😖 dobrou 😝

jolinka
25. led 2012

dobre ranko...tiez suhlasim s babami... ze u tych komunikacnych poruch je zakladom praca s dietatom... ist kratsou cestou, snazit sa to "ulahcit" nejakou zazracnou metodou ci pripravkom sa neoplaca.

Ja tiez davam detom vitaminy, rybi tuk a tak...ale skor pre to ze verim v ich vseobecnu prospesnost pre organizmus, ako pre to ze by som ratala ze "vyliecia" rec. Sama som videla ze v obdobi, ked bola Kati "navolno" ze som sa jej menej venovala, ako tesne pred a po narodeni babetka...tak postupovala pomalsie. akonahle sme zabrali doma , plus dochadzanie na logopediu...hned ten pokrok bol rychlejsi. 😉

sisstin
autor
25. led 2012

Bré ráno,

tak Tygr rýmu trošku má, ale zatím nic strašnýho, ráno vysmátej. Tak snad tu rehabilitaci dneska dáme, je to fakt dvě minuty od baráku 😝

Jinak v pondělí bude ve školce přednáška o Montessori, takže se asi přijdu podívat, docela mě to zajímá, jestli se dozvím ještě něco novýho 😕

nicole_1
25. led 2012

@sisstin uvažuješ o montessori?

sisstin
autor
25. led 2012

@nicole_1 ona ta Tygrova třída je logo s prvky Montessori - mají tam ty pomůcky a dělají MNT aktivity...a celkově ta školka má 2 Mont třídy a 1 třídu s prvky MNT 😉

miawa
25. led 2012

Ahoj holky, dala jsem do alba ukázky nových piktogramů pro náhradní komunikaci, které budou v e-shopu dostupné od příštího týdne. Mělo by to pokrýt základní slovní zásobu 400-500 slov. Tak můžete mrknout. 🙂

https://www.modrykonik-pro.cz/katalog/firma/mia...

miawa
25. led 2012

Tak dávám ještě jeden link, pro běžné uživatele. 😎

https://www.modrykonik.cz/katalog/firma/miawa/b...

nicole_1
25. led 2012

@sisstin a to je soukromá školka? ty montessori školky jsou docela drahé, u nás je jedna miniškolka a chtějí za dopoledne 400kč, takže jsme to hned zavrhli a stačí mu za 150kč, která mi přijde taky drahá...já o tom taky něco četla a přijde mi to zajímavý, ale někdo má zase na to negativní reakce....asi by se mi líbil kompromis, klasická školka nebo škola s prvky montessori

smardik
25. led 2012

@nicole_1 sisstin nemá soukromou školku je to normální školka. Ono všechny soukromé školky, školy nebo jesle jsou drahé. Tom chodí do soukromých jeslí a za 10 dní platím 4125 Kč

sisstin
autor
25. led 2012

@smardik není to soukromá školka, je to státní 😉 dvě třídy jsou klasické, dvě Montessori, jedna s prvky Montessori a jedna logo třída s prvky Montessori. Na půl dne platím 880Kč měsíčně 😉 můžeš mrknout, ale stránky se předělávaj, takže to není moc aktuální: http://www.ms-grusova.wz.cz/

nicole_1
25. led 2012

@sisstin tak to máš ale super školku 😉 taková by se mi taky líbila....nás čeká zápis ted a nechci Tedíka vozit přes půlku města, takže vybírám školky kolem bydliště a je tu jediná, která má logo třídu, tak snad bude i dobrá

sisstin
autor
25. led 2012

@nicole_1 holky, tak já to nechápu...mně se v mobilu zobrazují už ty nové stránky..a na PC ty starý, jak to je možný??? 😲

sisstin
autor
25. led 2012
sisstin
autor
25. led 2012

tak já celou dobu hudrám, že nejsou nový stránky..a ono to má jinou adresu 😠

vevercaci
25. led 2012

Ahoj 🙂 Nevím, zda si někdo vzpomene, byla jsem tu v listopadu se radit ohledně synka, co téměř nemluví..občas sem nakouknu, ale nepřispívám, neb nebylo nic nového. Ted ale koukám, že se bavíte o školkách Montessori, tak se chci taky přidat, syn mi od září nastupuje do Montessori školky v Brně. Včera mi volali, že malýho vzali.Vůbec jsem s tím nepočítala, neb bylo 80zájemců a brali 2 děti, takže jsem hodně překvapená, ale samozřejmě příjemně 🙂 Zkoušeli jsme i státní, ale obávám se, že vzhledem k tomu, že je dost pozadu oproti vrstevníkům, tak by to tam vůbec nezvládal, nehledě na to, že je zářijový a v Brně je nereálný ho umístit už jen skrz ten věk. Na logopedii chodíme do Loga v Brně, byli jsme zatím na vstupním vyšetření, kde máme ve zrpávě psáno OVŘ, vyžádali si ještě foniatrii, tam jdeme za 14 dní a pak ještě konzultaci s logopedkou, jenž se orientuje přímo na poruchy polykání, protože malej jí v podstatě jen kašovitou stravu a i tak se mi u jídla dáví 😖 Zítra jedu do Prahy na psychologický vyšetření, tak jsem na to moc zvědavá, co se dozvím. Jedeme k Mgr. Wawroszové, na kterou tu dávala odkaz Sisstin, po telefonu byla moc příjemná, tak doufám, že Honzík bude spolupracovat. Na logopedii podle mě totiž abnormálně dobře spolupracoval /oproti tomu, co vídám normálně doma/, ale ve zprávě máme, že právě nespolupracuje ☹

sisstin
autor
25. led 2012

@vevercaci oni maj někdy ti logopedi fakt nereálný požadavky..navíc u dítěte dva a čtvrt roku starého 😝 takže jestli je to lepší jak doma, tak to je určitě úspěch 😉 ono časem to bude lepší a lepší 😉 Jinak na ty poruchy polykání jsou tam prej fakt hodně dobrý 😉

Ony ty MNT třídy jsou fajn, že právě jsou věkově smíšené, takže není problém vzít ani dítě nějakým způsobem handicapované. Navíc děti z těhlech tříd jsou fakt ohleduplné, je to hrozně znát...já to vidím na těch dětech z MNT nebo i z té naší logo třídy. Chovají se tam k sobě fakt úžasně 😉

Mně se MNT líbí moc, celý ten koncept je super. Navíc Marie Montessori vymýšlela ty pomůcky hlavně pro děti s nějakým problémem. Ale to neznamená, že MNT je třída, kam se odkládají "problémové" děti, to právě naopak. Jsou tam i děti hodně nadané, je celkem běžný, že předškoláčci odcházejí do ZS s tím, že počítají do tisíce, mají dost velké znalosti z fyziky a přírody, mají základy čtení atd. Pomůcky jsou naprosto geniální, děti se na nich opravdu naučí chápat ten daný jev (problém atd.), není to jenom o nějaké bezhlavém biflování. Jen škoda, že jsou tak neskutečně drahé 😒

Kdyby Tygr neměl dysfázky, tak ho určitě dám do té úplně MNT třídy. Pro něj by to bylo ideální, nepodporují se tam aktivity, při kterých děti ječí a lítají, nemají tam "normální" hračky typu autíčka a panenky. Hodně se tam učí sebeobsluze, samostatnosti...

Bohužel v CR se to stočilo spíš takovým směrem, že je to "pro horních deset", přitom tam s těma dětma neumí nijak extra pracovat 😒 takže pak pohled na MNT je dost zkreslený. V naší školce jsou pravidelně i besedy paní Nováčkové na téma RaBr atd. Prostě já jsem celkově hrozně moc spokojená, lepší školku bych fakt nenašla...a máme ji před barákem 😀 😀 😀 😀

vevercaci
25. led 2012

@sisstin No já přesně vím, co myslela tím nespolupracováním..Honza totiž jak vidí víc hraček než jednu, tak prostě neudrží absolutně žádnou pozornost..no a tam jich bylo vystavených celkem dost, navíc žádnou takovou, co bysme měli doma, tak on prostě chtěl pořád novou a novou. Pro něj by byla ideální "vyšetřovna" prostě holý zdi s jednou věcí, to je pak ochoten se na to i chvíli zaměřit..a druhá věc co mě teda hned napoprvé namíchlo bylo, že jsme byli objednaní k určité logopedce, na kterou mám super reference a ona onemocněla, což jsem nevěděla. Když jsme přišli na recepci, tak honem sháněli někoho, kdo by malýho vyšetřil místo ní..moc to na mě dojem teda napoprvý neudělalo, i když ta logopedka se mi jako špatná nezdála.
Jinak ta naše školka je sice soukromá, ale drahá teda podle mě ve srovnání s jinejma nemontessori i montessori není, za celodenní docházku se platí 3000Kč měsíčně. Třeba takové státní jesle stojí v Brně 5000Kč měsíčne, samozřejmě státní školky jsou otázka asi tisícovky, ale zase za jakou cenu, ve třídě je skoro 30 dětí a ten čas na ně prostě i sebelepší učitelka moc nemá. Tady je jich půlka, navíc oni jsou zvyklí na odlišnosti, v té třídě jsou už tři děti s asistentkama /diagnozy vím jen u jednoho, ten má PAS/. Dokonce mají přímo na ty asistenty nějaký granty, takže sama ředitelka mi nabízela, že kdyby měl Honzík potíže, není problém mu asistenta zajistit 🙂 Já tam znám osobně tři děti a maminky i ty děti jsou tam hrozně spokojený, je fakt, že o tu školku je opravdu velký zájem. Oni mají pak i Montessori školu, kterou já budu rozhodně zvažovat, protože stejně jako tobě, mě se to prostě hrozně líbí ta metoda. Montessori školy jsou tu i státní, resp. většinou je to normální základka s několika Montessori třídama, ale berou tam děti právě jen takové, co prošly nějakým Montessori zařízením.
Od února tam budeme chodit na jedno dopoledne v týdnu spolu, aby pak nešel do cizího prostředí. Je to takový adaptační pobyt s rodičema, tak se těším, že i já uvidím v praxi, jak vlastně funguje ten systém..