Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

vevercaci
28. led 2012

@nicole_1 No všude jsem na ně četla samou chválu i i ta Perdita mi to Sluníčko na Lesné doporučila..V Brně je i Waldorf, ale to je úplnej opak Montessori, takže o to jsem se nezajímala..Mám ale pocit, že je to stejně v Komíně, což je pro Vás taky daleko..

sisstin
autor
28. led 2012

holky, Waldorf nebrat...to je podle mě koncepce, co není vůbec promyšlená a pro naše děti celkově úplně mimo..navíc mám dost pochybnosti i o těch ZS 😝

vevercaci
28. led 2012

@sisstin Já mám pocit, že jsem i četla, že jsou s tím lidi dost nespokojení..já jen vím, že je to naprostej opak Montessori, já mám jasno, takže jsem to neřešila 😉

vevercaci
28. led 2012

@sisstin Chtěla bych objednat ten bambinoLuk, ale dívala jsem se na ty slovenský stránky a tam je to všechno v němčině, mě by to vyhovovalo víc v angličtině, ale zas nevim, jak bych to objednávala..Je tam důležitý, v jakým je to jazyce? Jakože, jsou tam třeba vysvětlivky a tak..anglicky umím, ale německy teda ee..
Miniluk už jsem viděla tady prodávat dokonce v češtině, ale to pro menší děti prostě najít nemůžu:(

nicole_1
28. led 2012

@vevercaci waldorf ten určitě ne....mně ted spíš ten dalton zaujal, že je to něco jako montessori, ale pokud si na to jen hrají a nic z toho, tak ne...ale zase jestli není lepší, když se s tím ve škole setká trochu než vůbec

vevercaci
28. led 2012

@nicole_1 Tak určitě je to lepší, než nic..já bych se asi spíš zajímala kolik mají dětí ve třídě a jak třeba pracují s dětma, který se trochu vymykají standardu..protože když jich bude ve třídě 30 a jen jedna učitelka, tak bych se třeba u Honzy bála, že to tam nedá a nebo bude výrazně horší než ostatní..ale u nás je to teda ještě fakt daleko 🙂

sisstin
autor
28. led 2012

@vevercaci jazyk nepotřebuješ žádnej, to pochopíš i bez toho..kor pro ty malý...my máme třeba i madarský Logico 😉 fakt to není potřeba...je to dělaný tak, aby to děti chápaly i bez přečtení...popř. mu to vysvětlíš ty 😉

sisstin
autor
28. led 2012

@vevercaci jinak na ofiko Luk stránkách toho maj milion, ale poštovný krutý...to by muselo brát hrozně moc lidí najednou 😉

smardik
28. led 2012

@vevercaci bambino LUK je jazyk úplně jedno, my máme to německé a i kdyby to bylo třeba latinsky je to jedno. Vůbec to nepotřebuju úkoly jsou jasné podle obrázků. Mám to od paní ze slovenského MMB a byl k tomu přiložený návod ve slovenštině jak na to

nicole_1
28. led 2012

@vevercaci tak pro nás taky, až tak za 3 roky, ale hledám právě možnosti do jaké školy by pak mohli jít, protože se mi je fakt nechce dávat do klasické školy....já už dala přihlášku Adovi i do té montessori školky, ale nevím, jestli ji nebudou vyhodnocovat jako na tento rok, ale toho určitě nevezmou, když bude mít v září 2r a 4m 🙂 ,kdyžtak jim napíšu, že to chci na příští rok

smardik
28. led 2012

@vevercaci a bambino má u nás dost úspěch, Tomíka baví po výplatě chci objednat další díly 🙂, máme i logico ale to zatím nezvládá, bambino zvládá-ne teda vše ale jo a baví ho to

vevercaci
28. led 2012

@sisstin No právě, to poštovný..
@sisstin @smardik tak já objednám to ze Slovenska, mmch, jak se to na to Slovensko platí, ceny jsou tam ve Eurech, to jsem ještě nic neplatila..nebo si to necháváte posílat na dobírku?

sisstin
autor
28. led 2012

@vevercaci já to z SK nemám, my máme ten normální MiniLuk už pro starší, a ten mám z mutabene. Ale přítel je slovák, takže u nás není problém, by to zaplatil a pak mi to dovezl 😉

smardik
28. led 2012

@vevercaci já to brala ze slovenského MMB a posílala jsem paní české koruny v obálce, tak mi to přišlo nejlepší, na účet to posílat vyjde draho, na poště u nás stojí za houby a nebyli mi schopni říct jak to mám poslat do zahraničí tak jsem to dala do obálky a poslala doporučeně a bylo to. až jí to přišlo dala mi vědět a obratem poslala balíček

sisstin
autor
28. led 2012

@vevercaci a to madarský Logico mám tady přes @jolinka MP zaplatil, ona mu to poslala do práce a on mi to pak dovezl sem 😉

vevercaci
28. led 2012

@sisstin já jsem už napsala paní na MMB🙂 Na Logico je u nás asi dost brzo ještě 🙂

sisstin
autor
28. led 2012

@vevercaci jj, to je fakt až od tří let Logico 😉

vevercaci
28. led 2012

@nicole_1 http://www.alternativniskoly.cz/category/dalton/ koukni sem na ty stránky, tady by měly být snad všechny alternativní školy, co jsou u nás dostupné, třeba tě to někam nasměruje 🙂

dukie
28. led 2012

Zdravím maminky v diskuzi. 🙂 Pročítám to tu a říkám si, že něco podobného máme doma. Synovi bude za měsíc 3,5 roku a umí jen pár slov a citoslovcí. Zvládá:

- mami, tati, babi (dědečka nedá ani za nic), přičemž když něco chce hodně naléhavě nebo je unavený, klidně mi říká "tati" a tatínkovi "mami" (tyto výrazy začal zvládat cca ve 2,5 letech, dřív nemluvil vůbec),
- tát = stát,
- kuk = kluk (on sám, protože Toník říct neumí), někdy si říká "kuki",
- puť = pojď (někdy užívá "puti"),
- bag: = bagr,
- uí = hasiči,
- hú = sanitka,
- hííí = jet autem,
- š-hú = mašinka,
- ham,
- avu nebo amu = ano,
- ne,
- pa, pa (prostě pá, pá říká krátce) - začal to říkat a dělat gesto mávání až ve 2,5 letech, dodnes odmítá dělat paci, paci (netleská, ani to neřekne), neukazuje, jak je veliký a tak. Ale nevím, jestli je to tím, že to neumí, nebo nám to odmítá dělat na truc, protože je dost umíněnej a často takovéto opičky odmítá dělat...,
- ostatní věci zvládá mimicky - třeba něžné mávání rukama je motýl, kolečko vytvoření z palce a ukazováku je sluníčko, když přes něj dá dlaň druhé ruky, znamená to, že přišel mráček... a když dá ruku nahoru nad hlavu a prstíky svěsí dolů a pohybuje jimi, znamená to, že pak začalo pršet...

Typická věta: "Tati, kuk, híí, babi, híí, ham, ham." = tatínek, Toníček pojedou autem pro babičku a pak pojedou autem nakoupit jídlo.

Celkově rozumí, myslím, všemu. Přinese, co chceme, naučila jsem ho třeba ukazovat palcem a ukazovákem "malý" a "velký" (prsty dá úplně k sobě, to je maličký, prsty dá úplně od sebe, to je veliký), spolupracuje báječně. Jen prostě nemluví.

Taky nezvládá kreslení, nenamaluje ani šišoid, prostě vezme tužku (nemůžu ho donutit ani ke správnému úchopu), počmárá obrázek (nejlíp černou barvou, jinou barvu si dobrovolně nevybere) a jde od toho.

Jako miminko nám velmi málo spal - do 4 měsíců jen 6 hodin za den - zbytek proplakal. Trošku zlepšovat se to začalo až v 8 měsících, ale nic moc. Nezvládá samostatný spánek, pořád se někoho z nás musí dotýkat, byť jen třeba palečkem u nožky. Jakmile odejdeme, je vzhůru a pláč...

Celkově je docela neklidný - třeba sedět u jídla je boj, to prakticky nezvládá, trošku mu to začíná jít až teď, ale pořád teda nic moc, celkově taky neposedí, ani třeba když si čteme knížku (prohlížíme obrázky), tak pořád vstává, pobíhá kolem, přesedává si z jednoho místa na druhé atp., čtení pohádek (byť jen obrázkových) odmítal, začalo ho to trošku zajímat až teď, ale v podstatě přeskakuje od prního obrázku hned k poslednímu... vyprávění pohádek vůbec nedává... ale třeba když spolu jdeme z nějakého výletu, tak si s ním povídám - já vyprávím, co jsme dělali, a on mi to odsouhlasí nebo říká, že ne... tak to vydrží, ale taky ne vždy.

Jinak je šikula - třeba nákup poklízí s náma sám aktivně, všechno ví, kam patří... když mu třeba vysvětlím, že miminko pláče a musím ho přebalit a nakrmit, že si teď musí hrát sám, tak to pochopí...

Tož tak, no. 22.2. jsme objednaní poprvé k psychologovi. Jsem zvědavá, jak dopadneme...

sisstin
autor
28. led 2012

@dukie tak ta gestikulace je super, to celkem vylučuje PAS nebo nějakou těžší receptivní dysfázii (kdy je významně narušený to porozumění) 😉 K tomu porozumění, nevím, jak poctivě pročítáš, ale ono to může být ošidný...ve třech letech nestačí, aby dítě reagovalo na "podej, přines" atd., ale mělo by mít už hlubší porozumění řeči - tj. chápat otázky typu: z čeho se pije, čím se jezdí, čím se stříhá, za co si koupíš v obchodě bonbonky atd 😉

Tohohle si právě všimnout nemusíš, pokud po tom cíleně nejdeš 😉 ale tím netvrdím, že nerozumí...to by sis zřejmě všimla, ale radím to vyzkoušet 😉

Jinak může to být ADHD, tyhle děti mívají často opožděný vývoj řeči 😉 a na to bych to i typovala, dle popisu...dysfázie to ještě nutně být nemusí 😉 ale často se k ADHD pojí též...co se týče psychologů, tak je to v CR dost bída, nevím, kam jdete....v Brně je celkem dobrá Dr. Jahnová nebo Makovská 😉

sisstin
autor
28. led 2012

@dukie třeba syn měl ve 3,5 už 250slov...ale spojil max. dvě slova, netvořil věty vůbec...plus šílená výslovnost 😉

sisstin
autor
28. led 2012

@dukie ale je pravda, že na 3,5 je to fakt slabý...to už to na dysfázii celkem vypadá+to ADHD...já jsem si to blbě přečetla, myslela jsem, že jsou mu 3... 😉

sisstin
autor
28. led 2012

@dukie k tomu čtení pohádek a vyprávění s tebou, to je právě rozdíl 😉 u čtení nemá takovou tu interakci s tebou, jen poslouchá...a prostě si vyprávíte o něčem, co zná a nemusí sledovat dějovou linii 😉 u čtení dítě musí jenom vnímat čtený text, a pokud má dysfázii, tak většinou má problém s tím, aby si k textu umělo vytvářet ty obrazy v hlavě..plus v půlce už neví, co bylo na začátku...takže ho to logicky těžce nebaví 😉

se synem taky už vedu dlouhé dialogy, o něčem si povídáme, on mi odpovídá...sice v krátkých větách, ale prostě držíme dialog...čtený text nedává vůbec 😉

evelina75
28. led 2012

Ahoj Sisstin, tak jsem dneska zkoušela synovi ukazovat věci a pořád opakovat dokola. Dostali jsme se ale k tomu,že řeknu. Kde je......?a on tam občas doleze- a ukáže mi na to. Ale říká jen jedno slovo - tay nebo tayje (tady je) Včera jsem mu ukázala hodinky na ruce u dědy a dneska mi je na otázku kde jsou? ukázal-ale musí být s tím člověkem nebo věcí v jedné místnosti. Myslíš, že je to slušný začátek?Taky jsem je pak dala vedle auta na stůl a řekla jsem mu, kde jsou hodinky a jak po nich sáhnul, tak říkám dej dědovi - ten natáhnul ruku a malý mu je podal....sice u toho nepromluvil, ale podal. Mám takhle pokračovat a čekat, že to mluvení s tím příjde později?

sisstin
autor
28. led 2012

@evelina75 jooo..tohle je super 😉 na mluvení jako takový má času habakuk 😉 důležitý je, aby ukazoval a celkově prostě reagoval na pokyny..se vsadim, že po tom 15. měsíci se fakt rozjede 😉 děti v tomhle věku neumí reagovat na něco, co bylo nebo bude..popř. je to v jiné místnosti...musíš mluvit konkrétně o věci, která je ted a je někde okolo něj 😉

evelina75
28. led 2012

jinak s tím okem to asi jen tak nepůjde zrušit 🙂) Na otázku kde je KOKO? stály vedle sebe slepice a auto mi píchnul do oka a řekl tay 🙂

sisstin
autor
28. led 2012

@evelina75 tak ono to zní stejně..koko a oko... 😅 😅 😅 😅 ptej se, kde je slepice a oko... 😉 koko do toho takej, jen když ti ukáže na povel: kde je slepice? On ukáže, a ty řekneš slepice -koko 😉

evelina75
28. led 2012

no ale připadám si jak trotl, furt ho v tomhle terorizuju, kde je , kde je, občas ukáže, občas ignoruje, občas tam jen hodi pohled a já mu pak chytnu ruku a tou se toho předmětu dotknu a řeknu tady

sisstin
autor
28. led 2012

@evelina75 on je fakt ještě malej, nemusí reagovat 100% pořád a na všechno, ani na jméno to nemusí být 100%...takhle malý děti, když je něco silně zaujme, tak pak nevnímají 😉 syn by mi v jeho věku na nějaký dotaz neukázal vůbec nic 😉

evelina75
28. led 2012

taky mu pořád dokola opakuju Dej to Dej ....protože se napije a flašku odhodí někam od sebe, tak ho učim pití a pak Dej pití a natáhnu ruku
jinak jsem dneska zkoušela to Dej pětku, ale říkám Udělej plác a natáhnu k němu dlaň a plácne mi do ní jednou rukou, tak mě to potěšilo