Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
31. led 2012

@sisstin doufám že to bude OK ale dneska na mě působila dobře, že má zkušenost s dysfatikem už vím od více maminek a má zkušenost i s postiženými dětmi - zrovna po nás přišel kluk, který měl Downův syndrom - aspon podle obličeje soudím, oni mají takový jiný výraz tak uvidíme

na příště musím najít ty zvířata a naši rodinu a nalepit

evelina75
31. led 2012

Ahoj Sisstin,
chtěla jsem se Tě ještě zeptat, jaký máš názor na to, že nějakou poruchu chování u dítěte může rozjet očkování. Syn byl očkován až teď v roce.Dneska jsem byla v mateřském centru, byly tam děti stejně staré a on se mezi něma naprosto nechytal. Děti si hrály a on tam lezl, koukal na všechny strany, brčel si svoje a v podstatě mi příjde, že si žije ve svém světě. Dokonce mi jedna maminka řekla, že je asi nějak pozadu, protože tam měla stejně starou dceru a ta byla fakt šikovná. Doma jsem to kvalitně ořvala, protože se nemůžu smířit s tím, že bych měla postižené dítě.....fakt jsem z toho už na mašli. Mohlo něco takového způsobit očkování??? Protože už ani neukáže jak jsem veliký, opravdu mi příjde, že kouká všude a nikam - takový roztěkaný......

lomax
31. led 2012

Ahojte holky,mám čtyřleteho syna,kterému tento týden diagnostikovali expresivní vývojovou vadu.Pořád tomu nemůžu uvěřit,vyvíjel se docela normálně až na řeč,která byla dost opožděná,ale všichni mě stále přesvědčovali,že je to jen opožděný vývoj řeči.Mluvit začal až ve třech.V té době jsme začli chodit na logopedii a od té doby se to dost zlepšilo,ale jeho řeč je hodně nesrozumitelná.Dalších náznaků,že by mohlo jít o něco vážnějšího než o OVŘ,jsem si začala všímat nástupem do školky,oproti ostatním dětem byl hodně neobratný v oblékání a jeho kresba je taky na velmi malé úrovni,k malování má vyloženě odpor.
Na záklůadě těchto a ještě dalších přiznaků jsem si vyžádala vyšetření s tím,že mám podezření na vývojovou dysfázii.Logopedka i psycholožka mi to potvrdily,ale nikdo mi vlastně neporadil,jak s ním dál pracovat.
Byla bych moc ráda,kdyby mi někdo,kdo má s tím nějaké zkušenosti poradil.

lomax
31. led 2012

Chtěla jsem napsat expresivní vývojovou dysfázii...

sisstin
autor
31. led 2012

@lomax čauvec, tak spřízněná duše 😉 máme i stejně starý děti asi..syn 4,3roku 😉 jinak to máš doma "typickýho" dysfatika, co má problém s motorikou a kresbou, my jsme to samý 😉 mrkni mi na blog, třeba by se ti něco hodilo.. www.tichysvet.blogspot.com 😉

a ptej se, co tě zajímá 🙂

sisstin
autor
31. led 2012

@evelina75 tak maminka je s prominutím kráva 🙄 v tomhle věku jsou mezi dětma fakt obrovský rozdíly, nejde takhle srovnávat 😉 tvůj chlapeček může mít třeba náběh na ADHD, proto se hůř soustředí...hodně podnětů ho může rozptylovat 😉

co se týče očkování, syn měl po MMR celkem vážné následky...ovšem nemůžu 100% tvrdit, že to má z očkování...ale být tebou, tak se MMR (zarděnky, spalničky, příusnice, očkují se v 15 měsících) snažím odsunout min. na 2roky dítěte 😉

evelina75
31. led 2012

Sisstin, on zatím dohání jen hexu, protože neuroložka ho zakázala očkovat do roků kvůli hypertonu. Ten je naštěstí odeznělý, ale když si čtu její zprávu z toho roku, tak malý fakt neudělal žádný pokrok, kŕom toho, že nejistě chodí. Navíc řádné říkačky, slova, obrázky, nic prostě za 2 měsíce ani ťuk....

sisstin
autor
31. led 2012

@evelina75 tak jestli máš velké pochybnosti, tak Dr. Krejčířová bude na začátku dubna objednávat, když napíšeš hned prvního, tak by jste měli jít tak někdy o prázdninách....takhle starý dítě už v pohodě vyšetří 😉 vyšetřuje i kojence 😉

lomax
31. led 2012

Ahoj sisstin,jsem moc ráda,že se našel někdo ochotný mi poradit,protože jsem fakt bezradná...Vůbec nevím,co s ním procvičovat,jaké pomůcky bych si měla pořídit..Existuje třeba nějaké centrum,na které bych se mohla obrátit s pomocí?Synovi byly 4 před týdnem,takže jsou téměř stejně staří...Já mám ještě mladšího 1,5 roku starého syna,tak ted řeším jak skloubit péči o mladšího a do toho se věnovat staršímu.Mladší na mě dost visí a nenechá nás nic dělat bez toho,aby asistoval,ale v tom mi ty asi neporadíš,co jsem se dočetla,tak máš jen Péťu,viď?Taky by mě zajímalo,jaké mají tyto těti vyhlídky do budoucna.Budou zvládat běžnou základní,školu nebo by bylo lepší je dát na nějakou speciální.
Syn chodí od září do normální školky a je tam moc spokojený,ale nevím,jestli by nebylo lepší ho přeřadit na nějakou logopedickou.

evelina75
31. led 2012

Sisstin, ale já jsem bohužel z Severní Moravy a to je asi v Praze, že?

smardik
31. led 2012

@evelina75 ano Dr. Krejčířová je z Prahy, my jsme taky z Moravy -Karvinsko a loni v září jsme tam byli, letos se chystáme zase

sisstin
autor
31. led 2012

@lomax s expresivní dysfázií by běžná třída problém být neměla (pokud zvládá, což asi jo). Jako logopedická třída by byla lepší, ale běžná mu uškodit nemůže, ale musíš s ním pak víc pracovat doma 😉 Syn chodí do logo třídy, ale on je i dost introvertní a úzkostný, takže já vybírala dle toho. Je jich tam mín a paní učitelky jsou neskutečně trpělivé, nic není problém 😉 Syn třeba než nastoupil do školky (v září), tak se téměř vůbec neuměl obléknout...ted už se oblíkne docela slušně, dneska jsem čučela, že si dokonce sám zapnul zip - uměl to nasadit i do jezdce. Sice mu to trvalo, ale už se prostě snaží 😉

Co se týče procvičování, my procvičujeme každý den tak nějak všechno - takže logopedii, zrakové a sluchové rozlišování, prostorovou představivost, vizuo-motorickou činnost atd. Ted jsem začla víc řešit tu motoriku, takže minulý týden jsme byli poprvé na rehabilitaci u jedné paní, budeme chodit jednou týdně, zítra zrovna jdeme. Na logopedii chodíme jednou týdně od dvou let 😉 K těm pomůckam, mrkni na blogu do záložek "Jak doma pracujeme, pomůcky a Videa" 😉

Jinak máš pravdu, že mám jenom jeho, takže veškerý čas věnuju jemu, nechodím kvůli tomu ani do práce. Vyhlídky jsou u každého dítěte jiné, záleží na závažnosti dysfázie. Syn je někde na hranici lehké až středně těžké. Narušenou má teda tu řeč samozřejmě, a motoriku (hrubou i jemnou a grafo) a ještě má problémy s krátkodobou pamětí, tj. třeba ho nebaví čtený text....v půlce už neví, co bylo na začátku. Jinak ostatní složky má na úrovni vrstevníků, některé i nad...neverbální IQ má lehce nadprůměrné. Podle Krejčířové by ta řeč měla být na úrovni vstevníků v cca 8-9letech, ale u dysfázie pak hrozí specifické poruchy učení. Dost se to dá teda kompenzovat před nástupem do školy, já plánuju grafomotorický, fonematický kurz a kurz na prevenci dys poruch.

O ZS uvažuju bud o Montessori nebo nějaké dys třídě (pokud by se zřídila do té doby), popř. v Hradci Králové je přímo logo základka, ale to je až krajní možnost (kvůli dojíždění). Jinak obecně většina dětí s dysfázií se vyučí, pak takový menší procento má střední školu a velmi malý procento VS. Není to kvůli tomu, že by děti měli podprůměrný intelekt, ale právě ty poruchy učení jsou někdy tak vážné, že další školní úspěšnost dost ovlivnují 😉

@evelina75 jj, ale s paní doktorkou se dá na čase domluvit. Jezdí tam i holky ze Slovenska, v Praze se dá najít celkem slušné ubytování přes noc (do tisíce Kč). 😉

evelina75
31. led 2012

Zkusím se objednat, nemáte náhodou někdo tel číslo?

evelina75
31. led 2012

a ona mi řekne na co to vypadá nebo jak to pak vše dál postupuje?

gabsi
31. led 2012

Ahoj, mohla bych se k vám přidat? Potřebovala bych se i poradit🙂 Mám patnáctiměsíčního Matějě a mám pocit, že nerozumí mluvené řeči. Sám se moc neprojevuje - umí pouze mama (myslím, že to říká i cíleně) a tím končí, hlavně vůbec neukazuje, nedostatečně reaguje na jméno a to zejména, když je ke mně otočený zády nebo je zaujatý hračkou nebo TV, přitom určitě slyší dobře. Kolikrát mám pocit, že se snaží odezírat z našich gest či intonace hlasu a podle toho se zachová, ale řeči nerozumí. Má teď i hodně vztekací období, řeší to tlučením hlavy do všeho co je v dosahu, i když je kolikrát natolik chytrý, že si vyzkouší dopředu tvrdost 🙂 a pak teprve bouchne. Taky mi dělá hodně starosti jídlo, které dá se říct nesnáší, kdyby nemusel tak nejí ☹ Na lžičce jídlo i s kouskama jakž takž zvládne, ale sám si nic, kromě křupinku do pusy nevezme, rohlík nebo chleba radši vyhodí nebo rozdrolí, ovoce musí mít jako pyre. Zvládne se sám z lahvičky s pítkem napít, ale jinak je samoobsluha dost mizerná, lžičku se mu dávat ani nepokoušim ☹ Vím, že je ještě malý na nějakou diagnostiku, ale dost mě to znepokojuje, že mi nerozumí, mám strach jestli není autista, něteré rysy tomu dost napovídají ☹

vevercaci
31. led 2012

@gabsi Ahoj, já bych teda, pokud máš pochybnosti prve nechala vyšetřit sluch, protože podle toho, co popisuješ mě jako první napadá právě to, že třeba nedoslýchá..na sebeobsluhu je ještě malej, to bych vůbec nehrotila, co se autistických rysů týče, je naprosto normální, že děti v tomhle věku je mají..Ukazovat by měl začít tak nejdýl do těch 18m, tudíž má zatím čas..Být tebou, zkontrolovala bych opravdu ten sluch..koneckonců, i když bys šla pak na neuro a nebo psychlogii, budou se tě určitě po tomhle vyšetření určitě ptát..Když vám vyjde to sluchové vyšetření dobře, asi bych ještě ty tři měsíce počkala.. 😉

gabsi
31. led 2012

díky za odpověď, určitě počkám do 18 měsíců, teď je ještě na jakýkoli vyšetření malý, ale mám jen pocit, že něco není v pořádku, taková intuice, on se i ve společnosti druhých dětí chová tak nějak divně☹ třeba si děti hrají s hračkami a on na místo, aby si hrál vedle nich, jde a bádá nad vzorkem koberce, nebo ho odhrnuje, nebo zavírá a otvírá dveře o šuplících nemluvě, jinak je nadprůměrný ve skládačkách - na tyčky navlíká i větší korále, staví pět i více kostek na sebe, vkládá kelímky do sebe, ale v kontaktu s druhými je takový plochý ☹

bettyx
31. led 2012

tak velký pokroky! učení je mučení, ale přináší nám to výsledky!! včera jsem se nasmála jako blázen! na chvilku jsem odběhla od dětí a začlo nám plakat mimčo a než jsem se vrátila tak slyším našeho Štěpku jak na brášku hubuje ,,pestaň" .. dnes jsme zpívali s youtubem lidovky a při já mám koně vraný koně napodobobal zvuky koně a on tam v tom klipu jeden kůň žere trávu či co a Štěpík to komentoval mňami mňami a večer si vysypal tyčinky (nevim proč to dělá, ale sype si tyčinky vždy na zem! i z misky -už nemá cenu ho za to plácat, stejně to dělá zas a znovu) a hrnul se k tomu pes! a to si dovolil hodně páč zase huboval na něj ,,ne to!" jako nech to a pak ,,di" ... takže to jak jsem začala ze sebe dělat trubku že mu vůbec nerozumim a taky se s ním hodně dlouho "učim" podle toho jak nám dovolí bráška a jakou máme náladu -přináší ovoce... 😀

miawa
1. únor 2012

Ahoj všem, dovolím si vložit ukázku nových strukturovaných úkolů, které budou od zítra k dostání v e-shopu. A nebo taky v našem obchůdku, postřehla jsem, že je tady pár maminek z Brna. 🙂 Jen to nestíhám dočítat a regovat. 😎

sisstin
autor
1. únor 2012

@evelina75 k Dr. se nedovoláš, objednává jedině po mailu, ale nemá cenu psát dřív jak prvního dubna brzo ráno. Momentálně má stop stav a stejně by ti napsala, že se bud máš ozvat v dubnu, nebo by tě odkázala na kolegyni Křížovou, která stojí celkem za starou belu. Email je dana.krejcirova@ftn.cz Jinak diagnozu by vám asi nedala, ale prostě ti zhodnotí chlapečka ve všech složkách vývoje a může dát nějaký podezření, nebo ti řekne, že to je ještě v normě. Pokud něco vyfasujete, tak se pak ozveš Rané péči - nezisková organizace pro děti s ohroženým vývojem nebo děti postižené, od 0-7let a tam ti pak případně poradí a půjčí pomůcky 😉

@gabsi čauvec, tak na vyšetření malý není. Krejčířová vyšetřuje (psycholog, špička v Cr) kojence od 4měsíců. Vyšetřit po psychologické stránce jde každé dítě, ale musí ten diagnostik znát vývojové škály a takových lidí je asi 10 v CR. Vyšetřit sluch mu taky můžou, jde o oto-akustické emise, do uší mu dají sluchátka a budou snímat zvuky, EEG se dá taky udělat, jesti nemá skrytou epilepsii nebo nějaké změny. Co popisuješ něco znamenat může nebo taky nemusí. Některé děti začínají víc komunikovat až v tom 15.měsíci...jinak norma je, že v tomhle věku rozumí jednoduchým povelům a pokynům, zná názvy činností a předmětů, se kterými se denně setkává. Ukazuje a sdílí pozornost, na to ukazování je čas do 18m. Pokud máš obavy, můžeš kontaktovat Ranou péči (viz. příspěvek výše), můžu ti poradit i nějaký finty na rozvoj raných batolat 😉

maccizpopovic
1. únor 2012

@hanistepa AHOJ HANI - to jsem ráda,že Tě po dlouhé době "vidím" 😀
Maňáskové - když se děti učí pravá/levá na sobě - mají v ruce maňáska nebo plyšáka a rodič říká : Dej ...... na pravé koleno. A tak dále, my jsme to hráli tak,že jsme se střídali - jednou já ,jednou říkal pokyn Mates. Hrávali jsme to s prstovými figurkami ze Schreka .
Zvukové pexeso - já dávala :strouhanku, rýži, korálky, cukr, kovové sponky do sešívačky, fazoli, klidně jsem nechalůa jedno prázdné ..... ty věci nesmí znít podobně,aby to děti nepletlo.
Omalovánky - teď děláme hlavně Šimonovy pracovní listy, normální omalovánky prakticky nepoužívám. Musí být důvod něco vybarvovat, protože u nás to není zábava.

Hanička měla určitě krásné vysvědčení. Jak jste na tom s řečí? Už se to určitě zlepšilo.

Add. kolo a brusle - Mates se naučil jezdit na kole sám vloni v létě, předtím to vůbec nešlo. Brusle-kolečkové jsem mu koupila také teprve v létě a zatím v nich jezdil jen doma a moc mu to nejde. Ale výborně hraje fotbal, tenis mu jde také docela dobře - zatím hrajeme jen spolu na dvoře. Dost ho baví minigolf.

Na ten sluch je, jak píše @sisstin , dobré Chytré dítě - naslouchej a hrej si .Máme doma a používá ho úspěšně i mladší.

evelina75
1. únor 2012

Sisstin, díky napíšu jí
Gabsi, tak to jsme na tom stejně, malý sice kostky na sebe dá jen 2, ale jinak s tím nereagováním na jméno a ukazováním. Dneska jsem mluvila s naší neuroložkou - malý je tam sledovaný od narození, tak mi říkala, že nemám čekat zázraky, když ho viděla před 2 měsíci byla spokojena a že u takových dětí jde vývoj pomalu a skokově, tak doufám, že je to i náš případ.
Už ukáže na hodinky, koníka, televizi, na jméno se otočí jak chce, ale slyšet určitě slyší dobře - zrovna pod náma rekonstruují byt a řežou panely 🙂 tak to je rachot a když to boří, tak občas z něj vypadne bu bu - asi jako bum bum 🙂
S jídlem jsme na tom naprosto stejně, malý odmítá jakoukoliv masozeleninu, kousky, musí jen pyré, ale zase sní rohlík, chleba na kostky a banán nalámaný, jinak maso už mu dávám do jogurtu 🙂 aby aspoň něco snědl. Zkoušela jsem mu dát i normální naše dospělácký jídlo a pohořela jsem...

sisstin
autor
1. únor 2012

@evelina75 já si nemyslím, že by na tom byl nějak extra špatně...ono třeba opoždění o 2-3měsíce v tomhle věku je znát strašně moc, přitom to je stále širší norma..ale prostě pak mezi dětma jsou šílený rozdíly v tomto... 😉

@gabsi co popisuješ sice auti rysy jsou, i to, že autíci bývají většinou dost motoricky napřed...ale v tomhle věku jsou auti rysy běžný...děti si většinou hrajou mechanicky (otvírají, zavírají atd.). Ta hra "na něco" je nejdřív až tak okolo 2 let 😉

sisstin
autor
1. únor 2012

@evelina75 jinak tu RP můžeš kontaktovat klidně hned..nemusíte mít žádný papír ani diagnozu, stačí prostě mít podezření, že něco není O.K. Tety přijedou k vám domů, zkouknout ho a uvidí se 😉

evelina75
1. únor 2012

sisstin, no já doufám, že to tak bude.......
tak fakt slyší dobře, začali dole vrtat a malý měl málem šok 🙂 🙂 🙂 je to mazec

evelina75
1. únor 2012

a to je celorepubliková organizace?

sisstin
autor
1. únor 2012

@evelina75 s tím sluchem je to ošidný, že slyší zvuky jiný neznamená, že slyší všechny frekvence atd. 😉 jj, odkud jste? Zkus zadat Raná péče a nejbližší velký město od vás 😉

nicole_1
1. únor 2012

@evelina75 já si taky myslela, že Tedík slyší dobře, slyší venku letět letadlo, když zašeptám bonbon je během sekundy u mě, atd...a nakonec se ukázalo, že je nedoslýchavý, což neznamená, že je hluchej, ale v podstatě slyšel, tak jako když máš zalehlý v uších a mému manželovi přišli na nedoslýchyvost až v 6 letech, mysleli si, že jen občas nechce poslouchat, když je dítě hluchý, tak to rodič pozná, ale tu nedoslýchyvost si myslím ne, říká si, že když slyší určitý věci, tak je sluch ok, což není pravda....takže jediná jistota jak to poznat je jít k Dr.

gabsi
1. únor 2012

@sisstin ahojky, díky za info do rané oéče asi napíšu co nejdřív, jsem také z Pardubic, tak bych se chtěla i zeptat jaká tady raná oéče je, jestli máš zkušenosti?? jinak to nechám asi do 18 měsíců a vezmu to se vším od uší až po Krejčířovou🙂 Z čeho mám však teď strach je očkování MMR, protože malý je alergický na mléčnou bílkovinu a mám podezření, že i na bílek, ale doktorka o tom nechce moc slyšet ☹ On někdy na nějaký povel poslechne někdy ne, ale mám pocit, že když na něho mluvim tak víc sleduje a tápe v obličeji, jako by nerozumněl. Mám pocit, že se ve dvanácti měsících zasekl a nejde dál ☹ Vůbec neukazuje pá, pá, nechápe, k čemu by mu to bylo. Přitom jak je veliký a paci, paci, dělal od devíti měsíců, teď to zapomněl☹ Jídlo i s kouskama nežvýká, ale rovnou polyká, no je toho dost....☹

gabsi
1. únor 2012

@evelina75 ahoj, malý ti aspoň na něco ukáže, Matěj na nic neukazuje, neumí to, i když to s ním cvičím, ale vůbec nechápe, že by tak mohl komunikovat ☹ S jídlem je to opravdu špatné jedem na skleničkách, jídlo pro dospělé vůbec .. hlavně vůbec nechce od ničeho ukusovat, nedává a nikdy si moc nedával věci do pusy ☹