Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

andreabe
3. únor 2012

@sisstin Ahooj 😉

@evelina75 Ahoj, posledne sem uz moc nenakukujem, ledva stiham autikov 😝
Ani neviem, co by ta zaujimalo, ak ta nieco napadne, kludne sa kedykolvek spytaj, rada odpoviem, len ma musis vyvolat 😵

sisstin
autor
3. únor 2012

tak do Prahy je to od nás rozhodně blíž než do Brna 🙂

@andreabe naždáááááááááááááááár 😵

vevercaci
3. únor 2012

@sisstin Ahaa, já si neuvědomila, že je taky z Pce, nevim proč jsem měla zafixovanou Ostravu 😝

gabsi
3. únor 2012

@vevercaci ahojky díky za odpověď, já zkusim někoho sehnat, s tou hypotonii by to opravdu mohlo souviset
ještě mám jeden dotaz, malej pořád s sebou něco tahá, nemá tedy nějakou oblíbenou věc, ale co mu padne do ruky tak to s sebou bere, četla jsem na netu, že to je taky auti rys??? - u autismu je to pořád jedna věco dokola, nebo je to jedno???

sisstin
autor
3. únor 2012

@gabsi hele, tyhle malý prckové maj všichni auti rysy...to je normoš, on je problém, když se jim nabalují a zhoršuje se to..já znám osobně autistickou holčičku, v tu dobu měla čerstvě 4 roky a prostě sebou neustále tahala korále...točila si s nima, různě s nima blimbala atd., a byla to je jediná zábava za celý den...a měla je neustále prostě...jinak řev....pak třeba za půl roku to vyměnila zas za něco jinýho... 😉

on každej člověk (dítě) má nějaký auti rysy, ale u těch autíků už je to tak nakumulovaný, že jim to způsobuje problémy v běžným životě 😉

sisstin
autor
3. únor 2012

@gabsi nebo se ti můžu zeptat naší logo na tu orofaciálku, má dost takhle známé z různých oblastí 😉

vevercaci
3. únor 2012

@gabsi tak to nevím, jaký je to rys, ale v tom případě mám taky autíka 😀 Honza s sebou taky furt něco tahá, cokoliv co mu padne ro ruky..

evelina75
3. únor 2012

@andreabe Ahoj, díky že ses ozvala. Já jsem se spíš chtěla zeptat, kdy se Ti něco více začalo nezdávat u holčičky(doufám,že se nepletu). Mi totiž příjde, že malý se od roku naprosto změnil, je uhýkaný, nepoužívá už ani to baba gaga, jen hýkání a je takový roztěkaný, nehraje si, spíš jen poletuje od jedné věci k druhé, vyklopí bendu a vyráží dále Pa jsem se ještě chtěla zeptat, v kolika letech Vám určité poruchy diagnostikovali a kdy jsi to tak prostě začala vidět Ty. Je toho spoustu , ale nevím jak to napsat......Spíš, pokud si vzpomeneš sama něco z ročku a okolo, budu ráda.....
Dneska jsem trénovala paci paci, pa pa, prosím, ale skončilo brekem, protože naprosto nechce....nevím, zda to lámat nebo ne
Jinak OV dneska - 21 stupňů v 8,30 ráno - mazec

sisstin
autor
3. únor 2012

@evelina75 já bych řekla, jestli spíš u vás není náběh na ADHD..tyhle děti mívají v tom nízkým věku dost podobných rysů s autíkama...ale je to tou poruchou pozornosti...ale zas 15m dítě má tu pozornost opravdu malou 😉

evelina75
3. únor 2012

@sisstin Ještě mě napadlo, dá se dítě naučit ty zviřátka? Ukaž kde je a pořád dávám ty samé a ono se naučí spojení hlasu a toho zvířátka i když mi nerozumí?...
@gabsi Malý mi jede jen po telefonu, mobilu, ovládačkách - to ani nevnímá, že jsem přišla do místnosti, nikoho...

evelina75
3. únor 2012

@sisstin a co by to obnášelo?? ADHD?

evelina75
3. únor 2012

tak už jsem si početla na netu a vím

sisstin
autor
3. únor 2012

@evelina75 jj, zvířátka se určitě naučit dají...děti to mívají většinou jako první slova (citoslovce - jak dělají zvířátka)...prostě jedině mu furt dokola ukazovat na obrázcích pár základních zvířat a k tomu dělat ty jejich citoslovce, on se to naučí, ale třeba to holt bude trvat 😉 U nás bylo první slovo v cca 2,8 - "bůůůů" 😝

ADHD se ale diagnostikuje nejdříve ve 2 letech, je to porucha pozornosti, tj. děti mají problém se soustředit, mají motorický neklid, mívají opožděný vývoj řeči, bývají tzv. "neposlušné", můžou se k tomu pak pojit specifické poruchy učení. Ale narozdíl od autismu to není pervazivní porucha, kdy má dítě problém v té triádě - komunikace, sociální vztahy- řeč, ale prostě jak mají tu pozornost malou, tak mají problém s vnímáním řeči, prostě jsou myšlenkama úplně někde jinde atd. Proto ze začátku to může být podobné autismus, děti nereagují občas, jsou roztěkané, mívají své rituály 😉

vevercaci
3. únor 2012

@evelina75 JJ, to dělal Honza v tom věku taky, dělala jsem si legraci, že nač kupovat hračky, když stačí běžný vybavení domácnosi, ale to je podle mě normální, dělaly to všechny děti v našem okolí a jsou v pohodě..
Jinak ADHD bude mít asi Honza, je to v podstatě o tom, že to dítě se nedokáže na nic soustředit, pořád těká z jedné věci na druhou, je neustále v pohybu..ale taky je důležitý říct, že u tak malejch dětí je to normální, v podstatě i u Honzy, kterej je o rok starší je pořád na tu diagnozu ještě brzo..u nás je to ještě třeba tak, že čím víc je unavenej, tím víc je aktivní, takže třeba hodinu v kuse běhá kolem kuchynskýho ostrůvku a u toho řve, chce se mu spát, takovejm situacím je lepší se vyhýbat, důležitej je u těch dětí právě odpočinek a hlavně pravidelnej režim. třeba v pokojíku se nedoporučuje mít koberce s obrázkama, obrázky na zdech, hodně vystavených hraček, protože to dítě pak pořád těká kolem sebe a nemůže usnout..tohle u nás teda platí taky stroprocentně, takže když jsem zařizovala pokoj, tak jsem koupila skříňky uzavřené a tudíž je všechno schované a na spaní je prostě klid..a taky nutno dodat, že se na nic nepráší a utírání prachu, jenž naprosto nesnáším, je hotový raz dva 😀

vevercaci
3. únor 2012

@evelina75 Ještě bych dodala, že přesně v 15m u malýho začaly šílený výlevy vzteku xkrát za den, prostě něco ho nazlobilo, prásk sebou o zem, hysterickej řev a bušení hlavou do země, takže v podstatě pořád má na hlavě modrák..kdybych ho nezastavila, tak on si tu hlavu skutečně rozbije do krve..mlátí s ní vší silou, jakoby v tu chvíli byl v nějakým afektu a tu bolest nevnímal..to přijde po chvíli, kdy začně řvát bolestí..a druhá věc, že trpí hodně na ty noční děsy..teď se to přece jen o dost zlepšilo, ale před vánocema to bylo denně..teď už jen třeba 1-2 do týdne..a taky často mívá to, že se v noci probudí ve tři ráno třeba a už nespí a nemůže zabrat..to teda se projevovalo tak kolem toho roku už..pak většinou nakonec usne, protože já jsem v tomhle dost nekompromisní a v noci prostě žádný hraní netoleruju, ale trvá třeba tři hodiny než zase usne..a rozhodně pak nespí o to dýl, vstane normálně čerstvej a svěží, narozdíl ode mě 😅

evelina75
3. únor 2012

@vevercaci No uvdíme,co z toho nakonec vypadne
Mlácení hlavou nezávidím
😝 te´d tu lítá s autem, do kterého nastrkal panáka z lega. Zajimavé je to, že vím, že v autě má sedět panák a pořád tam nějakého cpe - do jakéhokoliv auta jakéhokoliv panáka.
Ještě by mě zajímalo - jsme u rodičů, malý se vždy sahal na psy - jezevčíky - na houpačce se je pokoušel srazit nohama a dneska jak je viděl tak hysterák, jako byho měli sežrat - nechápu. Nepřiblíží se ani do jejich blízkosti....

gabsi
3. únor 2012

@sisstin díky to by bylo fajn, kdyby ses zeptala 🙂 já už ho musim chvilku přestat pozorovat nebo se z toho zbláznim 🙂

gabsi
3. únor 2012

@vevercaci tak tohle mám úplně to samé - boule a modřiny na hlavě už nepočítám 🙂 a přesně jak píšeš v noci se probudí s křikem a trvá to třeba dvě hodiny, než znovu usne ☹

sisstin
autor
3. únor 2012

@gabsi tak já ji jdu napsat maila 😉

gabsi
3. únor 2012

@sisstin díky moc 🙂

sisstin
autor
3. únor 2012

@gabsi jinak myslím, že by vás možná ta naše logo vzala...že by zvládla rozvíjet v tom pasivním porozumění a i celkově i takhle malý dítě 😉 je soukromá, takže doporučení nepotřebuješ, je to u ní doma (naproti tomu novýmu Kauflandu), takže pro dítě to není stres 😉 kdyžtak mrkni na www.trizirafky.cz 😉

maccizpopovic
3. únor 2012

@evelina75 - vyjádřím se ke zvířátkům a tady budu trochu oponovat Sisstin - při receptivní (nerozumící dítě ) dysfázii v tomto věku se naučit zvířátka nedají. Vlastní zkušenost - dítě s poruchou porozumění se totiž ty zvířátka ani učit nebude, pro něj to není zajímavé. Slovní vyjadřování nechápe, nerozumí komunikaci a jejímu smyslu .... proto nebude ani poslouchat,ani si prohlížet obrázky, natož memorovat názvy. Možná uloží zvuky k jednotlivým zvířatům,pokud mu budou prezentovány dostatečně poutavě. Ale na otázku jak dělá kohout neodpoví, protože jí neporozumí.
Pak by rodič musel pravděpodobně předložit obrázek zvířete a udělat zvuk, předložit jiný před dítě a gestem ho vyzvat,aby ho napodobyl.
A navíc tyto děti mají poškozenou i paměť, takže pokud se zvířátko naučí po nějaké době to zase zapomene. Matyáš se např. učil zvířata intenzivně 3 měsíce, když je uměl tak jsem spokojeně přešla na něco jiného a po měsíci uměl z 9 zvířat + mláďat ( to je z 27 pojmů celkem) cca 6. Dítě pak používá např opisy daného pojmu, protože vlastní pojem si nepamatuje - to ovšem může až později, když už má dostatečnou slovní zásobu,aby ten opis vytvořilo. Např. "kohout" je tatínek od slepice ( tu si pamatuje) a toho malého žlutého ptáčka co pípá. On ví,že kohout-slepice-kuře jsou rodina,ví jak vypadají,pamatuje si spoustu informací kolem - pokud je viděl , ale pojem kohout si nezapamatuje.

sisstin
autor
3. únor 2012

@maccizpopovic tak já to tak i nějak myslela, že to třeba může trvat..Tygra v tomhle věku taky absolutně, ale absolutně žádná zvířátka nezajímala...měl to těžce na háku, nešlo s ním dělat vůbec nic 😝 pak ve dvou začal s těma klasickýma zvířatama, jen ukazovat, zvuky neuměl...a třeba ve 2,5 už mi ukázal tučnáka, velbloud atd. Ale zvuk jako takový, to začal někdy těsně před třetím rokem..ale u něj je to zas problém s expresí....jinak jak píšeš, on nezapomene, že ovečka je ovečka atd., ale třeba jsem náhodně po sto letech po něm chtěla, jak dělaj zvířátka (sto let jsem se ho na to neptala) a najednou jsem zjistila, že sice řekne "kráva", ale jak dělá, to už jaksi zapomněl 😅 😅 😅 😅 přitom řekne, že kráva dává mlíko a tyhle blbiny..ale jak jsme ty zvuky dlouho neprocvičovali, tak to fakt zapomněl 😝

ale prostě u 15m dítěte aspon zkusit, když nic...tak to zase vytáhnout za dýl...to pak záleží, jakou má či nemá to dítě diagnozu....

gabsi
3. únor 2012

@sisstin tak to je super díky moc 🙂

sisstin
autor
3. únor 2012

@maccizpopovic já jsem to ted psala na blog, u nás je právě problém s výbavností těch slov v expresi...že třeba, když se ho zeptáš třeba na to: co papá králík (opice atd.)..a on má na výběr z obrázků, tak to ukáže okamžitě...tý otázce normálně rozumí...ale když k tomu nemá obrázek a má to říct z hlavy, tak úplně vidíš, jak mu to v tý hlavně šrotuje a trvá, než si vzpomene, jak to slovo má říct...

když mluví sám od sebe, tak mluví už v dlouhých větách (6-8slov), sice to je kostrbatý jako prase...ale mluví hodně ...ale jakmile se ho člověk na něco ptá, tak odpovídá 1-2slovně, a ještě mu to šíleně trvá..to samý popis třeba obrázku, to jsou jednoslovný odpovědi ..popis slov (činností), který tam vidí...ale nestvoří z toho větu ani za Boha 😝

sisstin
autor
3. únor 2012

@gabsi klidně ji napiš maila, ona ti řekne, jestli by vzala takhle malý dítě nebo ne 😉

maccizpopovic
3. únor 2012

ještě jsem zapoměla dodat, že na zvířátka, barvy a další "základní" věci u nás . došlo až po 3,5 roce. A i pak to trvalo skoro 4,5 let něž se Matěj chytil. Není to tak,že bych se nesnažila ho tyto věci naučit,ale jeho to nezajímalo. Říkanky se začal učit po nástupu do MŠ , protože to tam dělali všichni, ale byl hrozně zklamaný, protože si je nepamatoval.
Většinu času jako 2-3letý trávil divokým pobíháním, vyhazováním věcí ze šuplíků a skříní, lezením po výškách a řízením aut. Rád skládal puzzle, řešil hádanky ( dobře vizuálně zpracované úkoly) na počítači - četbu knih odmítal, prohlížení a mluvení o obrázcích také, nekreslil (myslím spontánní kresbu) a nehrál fantazijní hry .
Já ten rozdíl teď hodně vidím, protože má mladšího bráchu právě v tomto věku. Ríša je schopný postavit jednoduchou vláčkodráhu, vzít mašinky a třeba 1/2 hodiny si s nimi hrát - mašinky si povídají, chodí spinkat ap. nebo si vezme papír a jde si kreslit - namaluje dům ,pána, strom a vykládá co pán dělá, jak na něj svítí sluníčko a on je rád.

Já v žádném případě nechci tvdit, že vaše děti maji VD, autismus , ADHD jen mi ty popisy hodně připomínají to co jsem zažila. Takže z mého problému tam asi nějaký problém bude a je dobře,že se zajímáte a zjišťujete si informace. Zatím se děti vyvíjejí a kolem toho 1,5-2,5 let hodně skokově, tak uvidíte jak to půjde dál.

Jen pokud je tam ta porucha porozumění nesmíte se nechat zlomit neúspěchem,při pokusech s dítětem komunikovat. Ono to jistě smysl má, i když dítě zrovna nevykazuje žádné výsledky. Ono všechno ukládá, dobře vizuálně zpracované informace mu v hlavě zůstávají (vím z vlastní zkušenosti) a pak vyjdou na světlo, když se dítě naučí lépe komunikovat. Chce to spoustu kreativity, intenzivní práce ( Sisstin je toho příkladem) a mnohdy to vypadá, že zbytečně - ale výsledky se dostaví.

Ps: záchvat yvzteku měly obě mé děti, to s poruchou komunikace i to zcela zdravé ( to možná ještě horší a to období vzdoru trvá déle).

sisstin
autor
3. únor 2012

@maccizpopovic to byl právě problém u mě, že já v tý době neměla informace žádný..když měl třeba 15měsíců a hned po prvním neúspěchu jsem to okamžitě vzdávala, hlavně jsem vůbec nevěděla, co a jak...takže jsem po něm chtěla věci, který absolutně stejně nemohl umět... 😝

u nás se to fakt zlomilo pak samo v tom druhém roce, že prostě začal mít zájem, tak to pak šlo tak nějak lehce už ho upoutat a zaujmout...ale neměl teda poruchu porozumění, ale opožděný vývoj...Krejčířová je fakt machr, ona to poznala hned...takže fakt jak začal ukazovat a sdílet, tak to bylo úplně o něčem jiným....

ale třeba jak píšeš o Ríšovi, o té hře...tak s tím měl Tygr strašně dlouho problémy (nevím, jestli to je "povahou" nebo právě tím, že má špatnou expresi)...on prostě donedávna furt chtěl dělat jenom samý didaktický věci (Logico, MiniLuk, sešity atd.), nebo si teda s něčím jezdil (auta, vláčky), ale prostě fakt jenom jezdil. On si vůbec neuměl tak nějak "normálně" hrát, bud napodoboval reálné činnosti - takže fakt utíral prach, luxoval, pomáhal v kuchyni atd. Ale aby si hrál na něco "jako", tak to prostě vůbec.

Já jsem to včera holkám psala na FB, že třeba včera si vzal bagr...otáčel s tou hlavicí a jako nabíral hlínu, pak to sypal do nákladáku, něco si u toho blekotal (jsem mu nic nerozuměla), ale prostě si hrál..vyložen hrál jako normální dítě, žádný didaktický věci..ale fakt hra.... a prý i ve školce si hraje s miminkem, v kuchynce atd. On toho strašně dlouho nebyl vůbec schopnej, přitom nápodobu měl dobrou, to napodoboval všechno...ale hra prostě nic... 😕

maccizpopovic
3. únor 2012

@sisstin tak souhlasím se vším co píšeš

u té receptivní je ještě problém v tom porozumění , jak děti nerozumí mluvené řeči, protože nerozeznávají hlásky - některé ani neslyší ( a to nemají problém se sluchem) tak jim slova splývají, nedokáží se soustředit na delší tok řeči. Tudíž nechápou otázky. Navíc nerozeznávají předložky , Mates do teď (7 let) nerozezná nad/pod/před/za bez pomoci gest nebo jiných podpůrných prostředků. Slovní spojení - jak dělá, co papá, čím jíš ..... tam odchytí to sloveso a reaguje na něj, pokud má obrázky najde vhodné ke slovesu a zkusí to - takže nerozlišuje. Např. pokud jsem se ještě před 1,5 rokem zeptala " co piješ", a "z čeho piješ? " a na slole byly obrázky mléko, jablko, sklenice tak vždy ukázal mléko, protože reagoval na sloveso piješ.

maccizpopovic
3. únor 2012

@sisstin ano i já jsem s tím měla problém, když jsem vůbec nevěděla v čem je problém, prostě jsem to vzdával, když nereagoval na moje pokusy . V té době jsem absolutně nevěděla,že po něm chci něco, co prostě nemůže zvládnout. Jak já byla zklamaná, když jsem mu chtěla večer číst pohádky a on mi tu knihu po 5ti minutách vytrhnul z ruky a zahodil ji. Nechápala jsem,proč nechce abych mu četla.

Ta chybějící fantazijní hra je asi dost markantní znak nějaké poruchy komunikace. Ale u Matěje to nakonec naskočilo tak kolem 6 roku a teď si už normálně hraje, hodně mu v tom pomohla MŠ a brácha.