Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

nicole_1
17. únor 2012

@sisstin a Dr. mi do přihlášky do školky napsal dislabie,tak doufám, že nebudou Tedíka kvůli tomu nijak diskriminovat

nicole_1
17. únor 2012

@vevercaci já vůbec nevím jaký vyšetření má absolvovat, a ten posudek se má dát při přihlášce, jak to má člověk vědět, když Mudr. si myslí, že je v poho a logopedka nechce aby chodil do logo třídy, jestli nám mudr.ted tou svojí poznámkou dislabie nějak zmenší šance na umístění, tak se picnu...no nic když půjdu do klasické školky tak jim budu vykládat, že Tedík mluví, že jen nepovídal kvůli těm uším a že ted už je to ok, no a v logo školce je budu přesvědčovat, že nemluví 🙂

sisstin
autor
17. únor 2012

@nicole_1 no to je patlavost...což mi jako u vás přijde trošku mimo, když skoro nemluví... 😕

sisstin
autor
17. únor 2012

@nicole_1 no dokud nebudete mít nějakou normální diagnostiku, tak to je pak těžký 😔

nicole_1
17. únor 2012

@sisstin no vzhledem k tomu, že tomu vůbec nerozumí a podle něho by se rozmluvil sám...on to tam napsal, protože jsem chtěla i žádanku na tu psychologii, kdybych ji nechtěla tak by tam nic nepsal 😒 ani by si na to nevzpomněl že chodíme na logopedii

sisstin
autor
17. únor 2012

@nicole_1 jinak že tam bude mít dyslalie, to vám určitě neuškodí..to má každej druhej 😉 ale já bych teda problémy s řečí nezatajovala 😉 ono jim to většinou ve školkách nevadí, když jinak rozumí a obslouží se 😉

nicole_1
17. únor 2012

@sisstin ale od mé logopedky bych se diagnostiky nedočkala, ta řekla že se ta disfázie bude moct určit tak za rok,jak uvidí jak Tedík spolupracuje, takže snad ta Jahnová nám něco víc řekne...

sisstin
autor
17. únor 2012

@nicole_1 no jak u koho se to dá určit...když je to dysfázka hraniční, tj. dítě je někde mezi OVR a dysfázií..tak se to někdy určuje dýl...ale Tedík zrovna teda moc nemluví, když mu někdo udělá ty vývojový testy..tak by to poznat být mělo...no uvidíte, snad to u té Jahnové nebude špatné.... 😉

nicole_1
17. únor 2012

@sisstin no snad ne, ale u nás je to s těmi školkami fakt katastrofa jak psala vevercaci, tady se člověk bojí čehokoliv aby se dítě vůbec dostalo do školky ☹
a v čem spočívají ty vývoj.testy....co se týká malování tak to u nás je nic moc, kreslí jen čáry,čmáranice, občas kolečko, max.sluníčko, to je vše co nakreslí, ale on ani moc nekreslí, baví ho to chvilku, hlavně vodovky, ale to pak Adámek mu vylívá vodu a dělá bordel, takže moc nekreslíme...

sisstin
autor
17. únor 2012

@nicole_1 počkej, někde najdu, co po něm Kr. chtěla cca ve 3,5 😉

sisstin
autor
17. únor 2012

@nicole_1 ve 3,5 to nemůžu najít..tak ted naposledy..prostě v tomto duchu 😉

Jako první měl vždycky dva různé obrázky, třeba panenku a medvídka..a ona mu podávala obrázky různých panenek (jinak nakreslených a v různých polohách)a medvídků, a on to měl dávat pod ten obrázek, pod který to patří...takhle měl asi 4 páry. Pak měl třeba banán a hrušku a k tomu dostal na výběr různé obrázky a zas tam měl přiřadit ovoce (jahodu, banán atd.). Nebo tam měl dvoukolové dopravní prostředky a čtyřkolové, a zas měl doplňovat, jaký k tomu patří. To bylo bez problémů.

Pak mu dala kartičky s obrázkama, který měl pojmenovat. Byly to obrázky všechny, které normálně říct umí, no neřekl ani ň, rval mi hlavu do břicha a prostě ne.

Pak mu ukázala obrázek krávy, otočila na druhou stránku a tam měl těch zvířat asi 12, a měl ukázat, co předtím viděl. Pak už mu ukázala v řadě ptáčka, kachnu a husu a zas otočila a měl ukázat, co tam bylo. Taky bez problémů.

Pak mu ukazovala vždycky dvojici kruhů, a měl nejdřív ukazovat, který je velký a malý, a pak větší a menší, taky bez problémů.

Pak zas měla sadu zvířat, a vždycky jedno zvíře dala do rámečku a měl hledat stejný. Podotýkám, že ty obrázky jsou černobílé a hrozně nevýrazné, takže jsem měla co dělat i já, abych to tam našla. To taky zvládnul.

Pak zas porozumění řeči, ptala se ho: kdo nám dává mléko, který zvířátko má dlouhý uši, co svítí v noci na nebi, na čem se vaří, který zvířátko loví myši, co se dává na hlavu atd. Pak zas naše oblíbené: čím se stříhá, z čeho se pije, atd. Bez problémů.

Pak před něj dala tři věci: auto, miminko a klíč, dala přes to sešit a jednu věc zakryla a měl říct, co zmizelo. No opět z něho nevylezlo ani slovo. Tak to mi řekla, že těžko říct, jestli se jenom stydí nebo si to fakt nepamatuje. Takže to neudělal vůbec.

Pak měl takový různý tvary složitý, bylo jich fakt hodně, na ně měl přikládat stejný tvary. Bez problémů.

Pak měl sadu obrázků a měl ukazovat, co tam chybí, třeba tam byl zajíc bez ucha, vozejček bez kolečka atd. Bez problémů.

Pak měl napodobit tah, napodobil kolo, čárku a kříž, vlnku už ne. Namalovala mu panáka, kterýmu chyběly nohy a jedna ruka. Tak to měl domalovat, no Tygr udělal jenom čáranice v těch příslušných místech , kde to mělo být a stačilo jí to.

Pak stavěl z kostek podle předlohy, takže jsme překonali už i most, zeď nezvládnul . Potom třídění knoflíků podle barvy.

Dále měl dvojici obrázků a měl říkat, jestli jsou stejné nebo ne, tak to si P. vystačl s "joooo" a "neeee". Ještě mu ukázala dva obrázky ženských obličejů a měl říct, který je hezčí. Taky správně.

sisstin
autor
17. únor 2012

@nicole_1 třeba k tomu třídění panenek a medvídků....ty poslední obrázky pak byly chyták, třeba tam byl medvídek v panenkovských šatech...a mělo se to přiřadit pod medvídka, ne pod panenku...no Tygr to dal pod panenku..tohle třeba poznaj prý až tak o rok starší děti atd. 😉

nicole_1
17. únor 2012

@sisstin a podle čeho mu určila ta dysfázii ?

sisstin
autor
17. únor 2012

@nicole_1 Romana říkala, že ta Jahnová to dělá podobně, jen tak dobře třeba neměla "přinutit" O. k spolupráci atd., ale prostě rámcově to bylo podobné a věděla, co dělá 😉

sisstin
autor
17. únor 2012

@nicole_1 ono se to určí jednak dle řeči a jednak dle toho, jak to dítě zvládne ty testy....dítě s dysfázií je zvládně v normě (max. v širší normě), ale prostě trošku jinak, než dítě zdravé...to já už nevim, jak se to dělá 😉 navíc má problém s grafo a motorikou, plus horší krátkodobou pamět .... mně říkala, že on má pořád tu slovní zásobu na hranici normy, ale právě to užití řeči, mluvení v samohláskách atd., to je prostě už dysfázie....jinak my ji měli suspektně do tří let...ve 3,5 mu ji dala na tvrdo..ted ve 4 letech určila, že je spíš lehčího rázu 😉

nicole_1
17. únor 2012

@sisstin jenže tedík když je v neznámém prostředí tak je stydlín, trvá mu než se rozkouká, na logopedii až 3.hodinu začal víc spolupracovat, a tak 10 min. něco dělá a pak řekne, že nechce...ale třeba ho to bude bavit, nevím jestli bude chtít odpovídat, když jsme byli na 3-leté prohlídce u dětského tak nereagoval vůbec, nechtěl říct ani ň

sisstin
autor
17. únor 2012

@nicole_1 no Krejčířová je právě v tomto špička, že tam spolupracují všechny děti....Tygr tam už ve 2,5 makal jak šroub, přitom v té době nikde jinde nijak extra nespolupracoval...ona je v tomto fakt výjimečná...ale dobrý psycholog to prostě s dětma umí... @vevercaci taky psala, že Honzík u té žačky Krejčířové spolupracoval o 100% líp jak doma 😉

sisstin
autor
17. únor 2012

@nicole_1 jinak Tygr minule u Kr. neřekl mimo "dobrý den, nashledanou, ano a ne" ani ň...taky měl stydlína zrovna, a neřešila to, uměla ho vyšetřit i tak 😉

nicole_1
17. únor 2012

@sisstin a vevercaci byla u koho?

sisstin
autor
17. únor 2012

@nicole_1 u tý Kamily Wawroszový, jak jsem dávala odkaz http://www.detsky-klinicky-psycholog.cz/ má právě tu atestaci z vývojové psychologie od Krejčířové, a na české poměry je velmi slušný diagnostik...třeba to neodhadne hned na poprvý jako Kr., a bere si dítě víckrát...ale je velmi dobrá, do 3let dělá soukromě a nad 3roky tuším taky v Krči nebo na Vinohradech....ta bere rychle taky celkem 😉

vevercaci
17. únor 2012

@nicole_1 @sisstin Hele, Honzík nespolupracuje jakože vůbec..a je fakt, že u tý Kamily byl prostě dobrej, ona se mě po mailu ptala, co je za problém, kolik mu je a měla suprově připravěný přmo pro něj a jeho věk různé pomůcky a já teda valila oko u některejch věcí, co jsem neměla ani šajnu, že by třeba vůbec zvládl..Jinak už mám od ní zprávu..Podle mě ve věku Tedíka by ti dala diagnozu rovnou, u Honzy máme OVŘ, on je na případnou dysfázku ještě malej..ale taky poruchu pozornosti, hyperkinetickej syndrom, ta zpráva je dost obsáhlá, napsala tam všecho dost přesně. Ona mu dělala tu vývojovou diagnostiku, je to takovej jakoby test, co má ona a zkouší na něm všechno možný, od hrubý motoriky, přes jemnou, porozumění, sledovala ho, jak si hraje, jak sdílí, jako bylo toho hodně, byli jsme tam asi hodinu a půl..JInak mi i nabízela, že pokud by byl problém s tím, že je to placené, tak příště může přijít k ní do Vinohradské..ale já teda řekla, že to problém není..já nesnáším Vinohradskou nemocnici 😀

sisstin
autor
17. únor 2012

@vevercaci mě většinou Kr. nepřekvapí, jako že by tam Tygr dělal něco..o čem nevím...ale posledně teda tím, že domaloval toho panáka 😅

vevercaci
17. únor 2012

@sisstin Jasný, ale tak vy s Tygrem hodně makáte, my předtím nedělali nic a on protě udělal takový věci o kterých jsem si myslela, že nemůže zvládnout, když to v životě nikdy neviděl..a vida 🙂 Jinak i teď je to s ním fakt dost těžký, jako udržet jeho pozornost je prostě masakr..když nám to dá denně 20-30 min, tak je to úspěch.. ☹ on si to i sám přinese, ale prostě to nevydrží tam sedět..jediný co ho fakt baví, je puzzle, dívá se jak skládám a občas se mu podaří něco tam taky trefit, tak aspoň na tom trénujem tu koncentraci..a pak taky rád sleduje Tygra na videu, tak mu ho pouštím 😀

sisstin
autor
17. únor 2012

@vevercaci jj, ty testy jsou právě stavěné tak, aby je zvládlo (zdravé) dítě, které je v životě nevidělo 😉 ale 30minut je fakt super... 😉 to jako Tygr v jeho věku taky v kuse nevydržel víc jak 10minut..spíš tak 5..to je normoš prostě 😉

vevercaci
17. únor 2012

@sisstin Samo mám namysli takové to cílené procvičování hrou..třeba tu řeč v podstatě řeším celej den, všechno komentuju, co to je, na co to je, když řiká ty svoje nesmysly,třeba gagy, tak řikám, jasně, to je vagon a tady další, je jich pět a maj takovou barvu a bla bla bla..no je to občas jak u blbejch..ale věřim, že aspon něco mu to dává..

sisstin
autor
17. únor 2012

@vevercaci u nás to bylo stejný 😉 fakt cíleně, že jako u něčeho seděl a dělal..tak fakt od tří let...do tý doby to bylo o tom, že jsem furt mlela atd. 😉

vevercaci
17. únor 2012

@sisstin JJ, to jako není 30min v kuse, to je navíc max čas..ale děláme to spíš po takovejch pětiminutovkách, snažím se vybírat vhodnou dobu, po spaní, když je najedenej a tak..

sisstin
autor
17. únor 2012

@vevercaci já jsem ho spíš nenechávala moc dělat, co chtěl on..páč on měl fakt tendence ze začátku okolo těch dvou let prostě dělat jen ty jeho činnosti, který mu fakt nic nedávaly...ale vy s tímhle problém nemáte ne? 🙂

vevercaci
17. únor 2012

@sisstin Nene, to ne, on nemá problém s hrou jako takovou, umí "jako" vařit, starat se o panenku/ máme CHouChou 😀 /, nakrmí, dá jí čepici, dá jí spát, zajede autem do garáže, kterou denně stavíme..u něj je problém v tom, že u toho nevydrží, všechno dělá zaráz, takže vlastně nedělá nic..ale nějaký imaginárno jak děti mívaj to on má myslím v pořádku 🙂

sisstin
autor
17. únor 2012

@vevercaci jj, tohle právě u nás ze začátku vůbec nebylo...v podstatě jeho nezajímalo nic..třeba ráno si došel ke špajzce a vyndával si zavařeniny a takhle nekecám by vydržel třeba tři hodiny v kuse...akorát jsem tam prostě musela být taky, furt si mě hlídal, jestli tam jsem...občas se přišel pomazlit, a pak se zase k tomu vrátil....to mi právě řekl Kr., že bych ho od toho měla odtrhovat, a měl by to mít jenom jako odpočinkovou činnost třeba půl hodky denně..a fakt to zabralo... teda jistě i přirozeným vývojem ho všechno začlo zajímat, ale asi svůj vliv to mělo..že jsem začla "něco" dělat a nenechala jsem ho jen tak 😕