Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
15. bře 2012

@hrusti ty auta jsou fakt těžký, to možná už bude lepší to autíčko Smart Cars 😉

valika_val
15. bře 2012

baby, zhanam puzzle z dvoch casti. stacia mi v podstate aj vhodne obrazky (link), ktore si nastriham. ale ak niektora predavate (aj drevene), rada kupim.

dadlenka
15. bře 2012

@valika_val http://www.hrackystrunc.cz/product.php?id_produ..., je jich tam spousta druhů, zkus to projít, i něco je v dřevěných hračkách. Vůbec tenhle obchod má úžasné pomůcky na logo, ale někdy je ta cena dost vysoká🙂

maccizpopovic
15. bře 2012

@sisstin to neber vážně, třeba u Smart games to sedí - věkové hranice,ale tady to můžeš Tygrovi koupit - Richardovi jsou 3,5roku a bez časového limitu složí bez problémů i ty nejtěžší vzory. Takže pokud má Tygr problém stavět podle vzoru tak je to pro něj ideální.Jsou tam opravdu jednoduché stavby, ale i stavby, které mám problém vybalancovat já.

maccizpopovic
15. bře 2012

@valika_val doporučím puzzle od fy GALT nejsou drahé, použitelné od 18 měsíců a fakt dobré pro mrňata

filmuska_01
15. bře 2012

@sisstin tigrik je fakt sikovny podla tych videii, podla man tie cesticky su realne robene na uroven predskolaka. 🙂

a ako sa hraju ti pirati od Smartu?

hrusti
15. bře 2012

@valika_val Hezká puzzle má i Baby Genius. Nevím, jaká přesně sháníš. Nejjednodušší jsou třeba tyto:
http://www.logopedie-vendy.cz/baby-genius-baby-...

sisstin
autor
15. bře 2012

@filmuska_01 já nevim, jestli to budu umět vysvětlit 😅 tu hrací desku máš rozdělenou na 4 části, a v každé té časti je pět obrázků - loď, pirát atd. K tomu máš 4 desky vyřezané do různých tvarů. A bloček se zadáním, vždycky máš tu hrací plochu přikrýt jedním tím tvarem tak, aby nezakryté zůstaly jen určité obrázky právě dle té předlohy. Ten první level je lehký v tom, že tam je přesně nakreslené, jak si ty tvary máš otočit, takže jen musíš přijít na to, na kterou část z těch 4 to máš dát tak, aby zůstali třeba jen v každé části piráti a lodě byly zakryté. Tohle podle mě Tygr už zvládne, ty další levely jsou už pak těžší, tam nemáš v té předloze dané, jak ty tvary mají být otočené, takže už s tím musíš i různě kroutit a dál se ta náročnost stupňuje 😉

@maccizpopovic já jsem našla tu plnou verzi, respektive mi @sicinka dala odkaz a ještě jsem dneska našla tohle: http://www.svet-deskovych-her.cz/n4-bausteine-s... tak ted nevím, co pořídit 😅

sisstin
autor
15. bře 2012

@filmuska_01 tak jsem ti chtěla napsat, že jsem našla na YT video, ale je tam kulový..tak já to pak natočim, budu to mít příští týden...

maccizpopovic
15. bře 2012

@sisstin to je pěkné ,jen si myslím,že ty tři obrázky jsou pro menší děti matoucí. Půdorys prostorového tělesa se bere v 2/2 matematiky pro 1. ročník.
U Make n break je jen pohled zpředu a to ty děti pochopí snáz.

Navíc tady jsou kvádříky s obdélníkovou základnou a to tomu dává další rozměr, tedy je to dle mého názoru složitější. U Make n break je základna kvádříku čtvercová, takže nevzniká možnost umísťovat kvádříky ke kraji nebo doprostřed stavby ..... proto není třeba bokorys nebo půdorys.

maccizpopovic
15. bře 2012

@sisstin jinak Ríša si dneska hrál půl odpoledne s Virusem a stačilo mu jen dávat ty barevné puntíky dle zadání do základny a moc ho to bavilo .... orientace v ploše , cvičení jedna báseň ani se nemusel pokoušet ten červený díl dostat ze základny pryč 🙂

1ingrida1
15. bře 2012

@sisstin proste si to nemyslim,ze by tu disfaziu mal.. myslim ze by sme na to uz dosli.. a mozno sa len chovam ako kazda matka na zaciatku,zapieram ze by mu mohlo nieco byt.
ukazuje prstom,ked pocuje lietadlo,helikopteru,motorku auto...a nuti ma aby som sa na to pozrela a xkrat mu potvrdila aaano misko to je lietadlo :D vsetko co lieta je u nas wujiii :D napodobnuje zvuky auta,motorky,vrtacky,fen,pracka...prstom ukazuje uz davno.ked samu nieco paci,zapaja ma do toho. a na stastie,aj v obchode,alebo na ihrisku,ked sa mu nieco zapaci,ukaze prstom,pozrie na mna a caka ci mu povjem, ze si to moze zobrat.ak mi napr v obchode ukaze prstom na kinderko,povje mama vají,a ja mu povjem mozes misko.zobere hned dve a ja mu povjem ze len jedno,najprv kruti hlavou ze neee,ale nakoniec to jedno vzdy vrati 🙂 ako on je vcelku dobrucky chlapec,pokial ho nieco nenastve,a on sa dokaze nastvat veeelmi rychlo

sisstin
autor
15. bře 2012

@1ingrida1 ale u expresivní dysfázie není problém s komunikací jako takovou. Ty děti ukazují a sdílejí normálně, v podstatě vývoj mají v rámci normy (max. širší normy), zaostává čistě ta aktivní řeč 😉 takže že tohle tvůj chlapeček dělá dysfázii vůbec nevylučuje. Vylučuje to dysfázii receptivní, kde je narušená komunikace celkově většinou v tomhle věku 😉

Syn byl "divnej" do dvou let, ale on měl opožděný psychomotorický vývoj, s dysfázií to nesouviselo, takže u nás to bylo trošku jinak. Ale od dvou let normálně ukazoval a sdílel atd. Ve třech letech byl ve všem jako ostatní jiné děti, "jenom" nemluvil, respektive téměř vůbec nemluvil 😉 Jinak byl extrémně spolupracující, klidný, celkově "zavděčovací" typ.. 😉

sisstin
autor
15. bře 2012

@maccizpopovic tak vezmu ten Make-n-break, tam to by bylo moc těžké na něj 🙂 díky 🙂

sisstin
autor
15. bře 2012

@1ingrida1 a právě ta expresivní se NIKDY neurčuje před třetím rokem, my ji "dostali" oficiálně až ve 3,5 😉 i když ke Krejčířové už jsme chodili od 27měsíců. Takže určitě by jste na to zatím "nedošli", max. by mohlo být nějaký podezření. Tím netvrdím, že ji jako má....jen to, že vyloučit se to fakt jako nedá 😉

maccizpopovic
15. bře 2012

@sisstin není zač 🙂

@1ingrida1 tu receptivní vývojovou dysfázii bych v klidu vyloučila,ale jak píše Sisstin expresivní to klidně může být. Syn (Matyáš) má receptivní a ten způsob komunikace - oproti Tvému synkovi - byl extrémně jiný, i když letadlo na obloze také vyhledal a dokonce řekl éro, slyšel auto a řekl auto,ale bylo tam spousta jiných věcí, které Tvůj syn nevykazuje(např. Mates nikdy neukazoval ani to letadlo na obloze, neprohlížel si knihy ap.)
Ono je to dost složité, Mates také v obchodě vracel věci , když jsem řekla, že si může vybrat jen jednu .... z takovýchto běžných/zažitých věcí laik dost těžko pozná ,jak na tom dítě ve skutečnosti je - prostě to chce odborníka na úrovni, se zkušeností a patřičné testy.
Bohužel neexistuje obecný seznam věci ,které dítě dělá a tím pádem má ten a ten problém, každé dítě je jiné a obecná pravidla neplatí. Mates je velmi neverbálně zdatný, všímavý a inteligentní, proto klame tělem a méně zkušení odborníci/laici mu poskytují svým chováním/mimikou - stačí i naznačit očima správnou odpověď a on to vyčte - vodítka aniž by si to uvědomili a on tak působí,že rozumí. Já to zažila xkrát. Otázka a následovala správná odpověď, paní dr. spokojená a já jen viděla,že on vůbec neví o čem je řeč jen reagoval na její sekundový pohled na správnou odpověď.
Ten vztek může pramenit z neporozumnění, nemožnosti se vyjádřit nebo povahy. On nemusí nerozumnět řeči jako takové,ale třeba sociálním situacím nebo hloubka porozumnění není dostatečná.
Jinak náš mladší má ve 3,5 letech extrémně negativistické období, vztek je na denním pořádku - a to prosím je komunikativní jedinec, který nemá problém s vyjadřováním - teď se s ním nedá vydržet, řve vzteká se je agresivní,kvůli maličkostem. Mlátí kolem sebe,žádná odpověď pro něj není dost dobrá ... takže to může být i jen vývojové období a ve spojení s tím nemluvením to působí jako součást nějaké poruchy.
Prostě to chce vydržet a najít lepšího klinického psychologa/logopeda.

daska58
16. bře 2012

@sissmiss
maame sirup.vviaac na andreas.sk. piisem nna mobile,iide to zzle 🙂

filmuska_01
16. bře 2012

@sisstin
diky za napovedu o tych piratoch, zaujalo ma, raz urcite kupime. mam rada take hry s ktorymi sa pohrame viaceri v rodine. 🙂
videjko by bolo super, vzdy je inspirativne, povie viac ako popis.
inak suhlas s maccizpopovic radsej kupit to make a break,je jendoduchsie, farebnejsie. aj ked ja asi urobim doma skor domacu verziu ,
kociek mame habadej z vlackodrahy drevennej tak urobim nejake predlohy.
za napad vsak diky.

@valika_val
ja som za najlapsiu cenu kupila tie male puzzle v tescu prave, ci uz baby genius ale aj ine drevenne ta seria first steps z 3dielikov, ci take 9 ks s predlohou podtym,to je vlemi jednoduche.
akoje to u vas v Cechach vsak neviem.
pekny vyber puzzle ma
www.dvedeti.cz
od nej mame toto napr.http://www.dvedeti.cz/zbozi/5442/Drevene-h...
su tam aj ine veci za dobre ceny.

sisstin
autor
16. bře 2012

@filmuska_01 já už jsem dohrála Hrad, takže jsem na úrovni 9 let 😅 😅 😅 schody jsem ještě nedohrála 😅

blka
16. bře 2012

Ahoj @sisstin. Chtěla bych se zeptat, syn bude mít v červnu 3 roky. Mluví strašně, ale opravdu strašně málo. Má cca 20 slov. Když jsme byli v únoru u dr., tak říkala, že se to řeší až po 3. roku, což vím a všichni to říkají. Manžel se prý rozmluvil taky těsně před školkou. Nevím, jestli to řešit už teď nebo počkat na ten 3. rok. V červnu nastupuju do práce a už teď máme až do září naplánováno spoustu doktorů a tak bych si tohle aspoň "odbyla" už teď a pak jen chodili na kontroly.
Syn hodně používá různé zvuky, intonace, hodně opakuje po nás v určitých situacích např. ts, hm v různých intonacích a tak. Na tohle je hodně šikovný, taťka mu říká pták loskuták 😀 .
Co mě hodně překvapuje je, že říká tata, baba (mama ještě neříká, vymyslel si AKI a tak mě oslovuje 😅 ), ale dokonce říká i tati a babi 😕 . Teď začíná říkat babici, tak to bude možná babičko 😅
Taky se chci zeptat, kdybysme měli někam jít, je potřeba mít doporučení od pediatra? Byla bych radši, kdyby ne, protože by mi přišlo hloupé ji říct, ať mi napíše papír, když říkala, že to řešit nebudeme 😒
Jinak rozumí všemu dokonale a je hodně šikovný. Pár stránek dozadu jsem si všimla, že jsi psala, že jídlo souvisí s nemluvením, tak to platí i u nás. Syn jí hrozně, ale hrozně málo i kvůli tomu lítáme po různých vyšetřeních. Dnes váží cca 10,1kg 😔
Děkuji za rady a odpověď 🙂

sisstin
autor
16. bře 2012

@blka ahojky, no pořád by mohlo jít jen o opožděný vývoj řeči 😉 hodně dětí s OVR se rozmluví okolo toho 2,9 roku 😉 já bych minimálně už asi navštívila klinického logopeda, ale ne všichni chtějí brát děti mladší tří let. Takže to chce nějaké reference od lidí, co už tam chodí a jsou spokojení 😉 Vyšetření sluchu by taky nebylo od věci, někdy se ta vada sluchu fakt nepozná, děti nemusí slyšet jen určitou hladinu zvuku atd., jinak můžou reagovat v podstatě normálně 😉 Pokud by se do těch tří let nerozmluvil, tak už určitě vyšetření u neurologa a hlavně klinického psychologa, který udělá dítěti vývojový profil, tj. zhodnotí jeho vývoj ve všech složkách vývoje a dle toho se určuje či neurčuje diagnoza. Ale opět, najít psychologa, který umí vyšetřit nemluvící (málo mluvící) dítě a opravdu té vývojové psychologii rozumí, to je jako hledat jehlu v kupce sena 😖

Ke všem odborníkům potřebuješ doporučení od pediatry, já bych byla tvrdá a trvala si prostě na té žádance min. k tomu logopedovi a foniatrovi. Psycholog a neurolog může ještě počkat 😉

S tím jídlem, ono to může být i tak, že má nějaký gastro problém a jak málo jí, tak má ochabnuté i ty orofaciální svaly, tudíž ani moc nemluví 😉 10,1kg je fakt málo, to i syn měl ve třech letech 11,9kg a byl vychrtlej jak blázen 😕

evcaaaaaa
16. bře 2012

Ahoj Blani ale Marecek byl tusim predcasne narozenej i to muze mit trosu vliv na rec pokud se nepletu nejsem tak zbehla jak sis

blka
16. bře 2012

@evcaaaaaa Ahoj Evi 🙂 . Ne ne, byl 37+4, takže donošený, ale měl nízkou váhu 😉

@sisstin Ta foniatrie probíhá tak, že mu jdou do uší různé zvuky a on musí mačkat tlačítko? Nebo tak nějak říkal manžel, že to probíhá. To by nespolupracoval. On je těžce nespolupracující dítě u lékařů. Křičí už v čekárně 😔
Gastro problém žádný nemá, chodíme do gastroporadny, byl i na gastroskopii a vše je negativní.
Neznám žádné nemluvící dítě v okolí, tak to nevím, jak bych hledala reference na lékaře. Jedině na internetu 😖 , ale osobní zkušenost je lepší.

filmuska_01
16. bře 2012

@sisstin schody som zvladla cele cez Vianocne sviatky 🙂 starsia dcerka asi do 3urovne a mladsia to stavia iba kocky na seba, planujem to vsak skusit ako stavanei podla predlohy aj.

zamok nemame.....zatial.

hrusti
16. bře 2012

@blka Tlačítko mačkat nemusí, to myslím je jen pro dospělé. Synovi dali do ucha jen takové sluchátko a to mu tam pouštělo různé tony a samo si to nějak vyhodnotilo sluch a kreslilo výstupní grafy. Jen musel být relativně v klidu 😉 Ještě pro upřesnění, byli jsme na vyšetření v Motole. Po tomhle vyšetření ještě doktor syna prohlédl - uši, krk, nos a udělal zkoušku reakce na jednoduché příkazy z cca 7 m (musel ukázat, kde má boty, hlavu, koleno atd.).

sisstin
autor
16. bře 2012

@blka
@hrusti jj, tlačítka mačkaj až větší děti, tohle jsou ty oto-akustické emise, jen jim tam pouštějí zvuky a to je vše...ale opravdu musí být v klidu 😉 a neřvat 😉 jinak se to dělá ve spánku...

@blka tak z Olmiku zrovna nikdo není, aby ti poradil nějakýho logo..ale na netu je seznam klinických logopedů, tak bych si to zkusila najít 😉

evelina75
16. bře 2012

@sisstin Ahoj , tak jsem tady po nějaké době zase najukla. Syn má dneska 16 měsíců, ukazuje papa, paci, jak jsem veliký, vařila myšička, kovej kováříčku,dej pětku atd, doma když něco chce tak si na to ukáže, venku v kočárku ukazuje občas na věci kolem sebe, není to nic šíleného, ale už to není to "zdechlé " 🙂 miminko, co jsem vozila předtím. Když se zdeptám kde je, tak mi na to většinou ukáže. co mě ale zaráží, že krom 2-3 slov nic nepřidal....máme jen- tady a tady je a ham.,.....jinak sedí často u knížky, píchá do zvířátek prstem a čeká až mu řeknu jak dělají, už je konečně i některé pozná, ale neumí říct jak dělají. V podstatě nepoužívá ani žádné citoslovce kromě toho ham......táta nebo máma taky neříká. Ale rozumí mluvenému slovu, dones, podej, najdi,.....ale proti vrstevníkům je pořád takový zabržděnější......myslíš, že se mám už teď hlásit k té Krejčířové nebo počkat až na podzim??

sisstin
autor
16. bře 2012

@evelina75 no já tak nějak nevím, co bys tam u ní chtěla momentálně řešit? 😕 Chlapeček se vyvíjí naprosto normálně, nevidim tam nic divnýho...v tomhle věku nemluví velká část dětí, je to normální....a jinak ukazuje, sdílí atd. Takže řekla bych, že normální vývoj....

blka
16. bře 2012

@hrusti @sisstin Aha, tak to nehrozí, on by v klidu rozhodně nebyl ☹ . A plnit příkazy? To už vůbec ne. A navíc, když to po něm někdo chce, tak to just dělat nebude 😅 On je fakt hodně nespolupracující, z doktorů má stres, ale já se mu vůbec nedivím po tom všem, co už prožil 😔
@sisstin Na internet jsem se už na logo dívala a zaujala mě tam jedna z Dolan, která se snaží o domácí prostředí 🙂

sisstin
autor
16. bře 2012

@blka a jsi si jistá, že teda rozumí mluvené řeči? 😉