Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
4. dub 2012

@nicole_1 jak ted vůbec Tedík mluví? Mně připadne, že už musí mluvit hodně, když se ptá "proč", to je úroven 3let 😕 my jsme se fakt k tomu "proč" furt nedostali, a to má Tygr asi tak cca 1000slov, tvoří už celkem i nějaká souvětí a tak...řekla bych, že ted je v tý řeči jako takový asi tak na průměrný 2,5letý dítě.... 😕

evelina75
4. dub 2012

@sisstin Ahoj Sisstin, tak se ozývám po delší době.Zrovna sice bojujeme s angínou, tak jsme zase v období nejedení, ale syn mi přibral 0,3 kg a vyrostl skoro o 2 cm, tak jsem ráda 🙂) Možná do 2 let těch 80 cm dosáhneme 🙂 Jinak s mluvením - má asi 5 slov -ham, tady, tam, ťaj (čaj) ,dej a občas tata. Počítájí se i ty slova, které umí zopakovat- řeknu máma a občas to po mne zopakuje, sám to nepoužívá k volání? Nebo brm u auta? A pak jsem se Tě chtěla zeptat, jestli už v tomhle věku - 16 měs se dá poznat zda dítě bude pravák nebo levák. Malý sice venku ukazuje, ale jen pravou rukou. Levou ve všech činnostech používá míň...... Může to už být vyhraněno?

evelina75
4. dub 2012

@sisstin jo a ještě jsem chtěla napsat, že mluvené řečí rozumí, podej, dones, zuj si boty , kde je oko, nos atd....tak jsem ráda..

filmuska_01
4. dub 2012

@sisstin diky, tak asi si musim len pockat 🙂
. ine ma nenapada, ona okrem citoslovci zviertatiek aj takych zlozitejsich ako pich pich nuf nuf kikiiiki kokodaak brrrr
pouziva svoje meno, sestrine ,mami,tati,babi, dede, hami,mnam, hui (fui) hopi, hop, ja , pa (pali), papa, tau (cau), brm (auto) , sisi uuu(vlacik), tik tak ,pif paf (polovnik), viju (sanitka
pipi (ked niekto neposlucha 🙂
vytvori z otho aj vetu niekedy, ale
malicko ma slovies, takmer ziadne okrem tych na jedenie a tak komunikacia je tak a ze sa dohodneme prave tym kyvanim/ nekyvanim casto.
Vela ukazuje, spolieha sa aj teraz na neverbal, ukaze malicko, vela, vleky , pit, utekat, ist domov , cesat, slniecko, zajko, dupat,ak vie zvuk urobi oboje ,aj pohyb zvacsa aj zvuk.
No som zvedava ko bude napredovat. Od septembra ide do skolky, normalnej ale takej mensej.

Este ma k petrikovi ako spominas to preco, tak to obdobie vobec nemusi byt take ako sa popisuje ze cely den same preco.
Moja skusenost u starsej dcerky to tak nebolo a je velmi zvedava, skumavy typ, krasne hovorila skoro ale preco obdobie si nepamatam... ziskavala roznorode info ale nekladla nikdy len cisto kauzalne otazky...samozrejme je to mozno ine u deticiek s nestandarnym vyvojom reci,ved aj sama uvidis.

lenajsek
4. dub 2012

Ahoj, pěkný den...
@vevercaci Moc děkuji za odkaz, vypadá to parádně, ale nevím, jestli by mi manžel dal ty peníze, já vím, že je to soukromé zařízení, ale on je v tomhle docela mimo mísu, navíc vůbec nemá tucha, co je Montessori, obávám se, že by mě s tím poslal asi někam..> 😝
Na tu Lesnou bychom mohli jezdit z nádraží šalinou, devítkou, co jsem se dívala, to by nebyl až takový problém. A někdo tam chodí na tři hodiny a někdo jen na hodinku a půl?
A nevíš, jestli kdybych chtěla s malým teď začít chodit, jestli ještě někoho berou? Nebo spíš až od září?
To je super, že Ti synek tak pěkně naznačuje, co chce dělat, že chce napodobovat, super!!!
Já Lukina do toho musím vyloženě nutit, v kolektivu tohle dělat nechce, ale tam by se možná časem odhodlal...
A jsou tam děti, které nechtějí spolupracovat, že se třeba ze začátku vztekaly, že něco nechtěly dělat, nebo je do toho maminky musely vyloženě nutit skoro násilím? Nebo je to tam tak, že si děti, pokud nechtějí spolupracovat, můžou hrát někde bokem a až budou chtít, tak se připojí k ostatním, nebo taky ne?
My jsme případ, že organizovaný věci ho vůbec nebaví a nechce to dělat... tak nevím, jestli by to mělo nějakej smysl...
Jakmile ho někdo má do něčeho nutit, je zle... 😝

@nicole_1 Jste byli u Pacákové? Nebo jinde na logopedii? Promiň, ale jsu hlava děravá, asi jsem zapomněla, kam jste měli jít...

@filmuska_01 Tak to máme stejný problém. Já Lukina musela vyloženě nadrtit zavrtění hlavou na "ne", ale dodnes to opakuje doslova tak, jak jsem ho to učila, že jsem mu vzala hlavu mezi svoje ruce a vrtěla s ní... doteď si tam dává sám ty ruce, když mu je přidržím, tak tou hlavou neotočí... 😒 😒
A kývání na "ano" vůbec nedělá, když něco chce, tak buď ukáže, nebo jsem ho naučila aspoň rukama "prosím prosím", jako že to opravdu chce a nebo mi donese kartičku a já se ho zeptám co to je a on mi na to odpoví (u něj je to většinou všechno "be" neb "ba" a pod... 😝 😝 ).
A slovně to vůbec nehrozí, že by řekl "ne", nebo "jo" a pod... 😝 😝 😝 😝 😝 😢

lenajsek
4. dub 2012

Jak to tak pozoruji, tak fakt všechny ostatní děti, co tady máte, tak mají aspoň různý tvary slov, různě znějící, i když je jich třeba málo a nespojují... ale já pořád nechápu, proč Lukin má vše na B, ještě to nedává ani smysl, jedině "mňam" dává smysl a říkal ještě "máma", ale podle mě to říkal jako žvatlání, vyloženě "máma" jako že by mě označil, neřekl... 😝

lenajsek
4. dub 2012

A máme termín k Jahnové na psychologii, 21/5. První návštěva bez malého, příště už s Lukinem... tak jsu zvědavá...

sisstin
autor
4. dub 2012

@evelina75 počítají se slova, která aktivně a sám používá...jsou to i citoslovce, nebo slova, která sice zní jinak, než ta "naše", ale dítě jimi označuje stále stejnou věc. Slovo, které dítě zopakuje, ale samo ho aktivně neužívá se do aktivní slovní zásoby nepočítá 🙂 jinak na 16m podle mě máte naprosto normální počet slov 😉 Co se týče té laterality, tak některé děti ji můžou mít vyhraněnou fakt brzo, ale většinou se to ustálí až kolem 3-4let 😉

@filmuska_01 no právě Tygr ta období má tak, jak mají být...ale holt opožděná....třeba "co to je" se ptá furt, ted na to nabaluje ty další otázky...ale prostě "proč" zatím nikde, no musím být trpělivá 😝

@lenajsek tak Tygr, tuším i Tomík a někteří další neřekli v jeho věku ani ň 😉

sicinka
4. dub 2012

@filmuska_01 mě Dáda neříkla ano nikdy ani nekýval a myslím že ani nezačne. Pokud se zeptám zda chce pití, tak aktuálně řekne chci džuš/mlíko, dřív řekl jen pití nebo ukázal (nebo začal řvát protože měl na mylsí neco jiného). Jinak po napomenutí řekne posím džus, dohromady to spojit neumí. Ale jako správný tvrdohlavec slovo ne a s významem umí od cca 8 měsíců. Aktuálně má přidané neci, fuj, bléé s patřičným důrazem. Slovesa přidává až teď a pomalu, předtím to bylo vždy takové zavolání hele něco, prosim neco.

nicole_1
4. dub 2012

@lenajsek My chodíme do Bílého domu k Žákové

@sisstin slovní zásobu má větší než před 3m, snaží se víc opakovat, ale řekla bych, že převládá to pasivní, když mu ukážu obrázek, tak vyjmenuje jen pár věcí, 1000slov fakt nemá,max tak 300, ani nevím jak to vzniklo, že se začal ptát na "proč" je docela dost zvídavej, a furt se ptá co to je,atd...jako když mu řeknu aby mi v knížečce cokoliv ukázal,tak ukáže,ale když se zeptám jak se to jmenuje,tak mlčí....ale ted docela vidím tu jeho opožděnost, protože bych řekla, že je na úrovní 2 letáka, jen víc tvoří věty a otázky, pravě to posuzuji s tím mladším synem, kterému budou 2 roky a mluví skoro stejně a jak se Tedík začal ptát na "proč" tak i on, ale nevím, jestlí chápe význam té otázky

nicole_1
4. dub 2012

@vevercaci no ty tam třeba vidíš ten posun v tom vývoji malého jak chodíte do montessori, ale já bych tam příští rok měla chodit jen s tím mladším a ten je v podstatě úplně "normální" kluk, tak mám pocit, že nám bohatě bude stačit ta 1,5h, jako fakt to tam rychle utíká, což jsem i sama překvapena, ty 3h by taky mohly utéct, jako kdyby to bylo bez rodičů, tak ho tam šoupnu hned 🙂 ale že tam musím být s nim, to radši půjdeme ven, i když pro něho by možná bylo bezpečný víc montessori, vzhledem k tomu,že má ted sedřenou půlku obličeje, jelikož sjížděl schody na motorce 😝

sisstin
autor
4. dub 2012

@nicole_1 to je docela zvláštní...páč 300slov odpovídá tak na to "co to je" a dva roky....fáze "proč" přichází, až když dítě mluví v podstatě normálně, tj. tvoří souvětí a je to úroveň okolo tří let 😕

nicole_1
4. dub 2012

@sisstin věty i souvětí tvoří, nedávno mi např. řekl "mám toho plný zuby, dej mi napít", a to nemluví, jsem zvědavá co bude říkat až začne mluvit 😝

sisstin
autor
4. dub 2012

@nicole_1 no já mám trošku pocit, že u tebe "nemluvení" znamená něco jinýho než u nás ostatních 😕 😅 když ti stvoří takovou větu, tak podle tebe nemluví? 😕

Tygr když nemluvil, tak prostě nemluvil, neřekl ani jedno slovo...to je nemluvení 😕

nicole_1
4. dub 2012

@sisstin tak takhle nemluvil před 5m, že měl pár slov, ted je to fakt lepší, ale já fakt neodhadnu kolik má slov, přijde mi že těch aktivních moc ne, on ted hodně opakuje, ale když má popsat obrázek, tak řekne, že je tam kluk,holka, mimi, bábovičky,a to je vše,další věci zná, ale nepojmenuje je sám od sebe,až když mu dám na výběr, on vykládá spíš to svoje, že si ohřeje mlíko sám, že půjde na kolo, na bábovičky, jako rozmlouvá se, ale sama logopedka řekla, že musíme zapracovat na těch otázkách, aby sám odpovídal, a podle ní by to za 3m mohl zvládnot

sisstin
autor
4. dub 2012

@nicole_1 tak ono je právě důležitější, že mluví sám od sebe...než to, aby ti popisoval to, co chceš ty 😉 to prostě mluví, vy máte max. opožděný vývoj řeči 😉 🙂 máš fakt šikovnýho chlapečka, který mluví 10x líp než většina dětí v týhle diskuzi 😉

ted jako to vůbec nemyslim na tebe, ale takhle přesně vznikají ty fámy "že xy nemluvil do pěti let a je z něj pan inženýr" a matky skutečně nemluvících dětí = děti, který neřeknou fakt nic, nebo mají jen pár slov, jsou pak takhle ovlivnovaný okolím a ještě na ně všichni čumí jak na debily, že chtějí něco s tou řečí řešit 😖

nicole_1
4. dub 2012

@sisstin no já si taky myslím, že má opožděný vývoj řeči, vidím to právě v tom srovnání s ostatními dětmi, jako když slyším mluvit jeho vrstevníky,tak je fakt rozdíl, ale ted hodně lidí, známí, rodina říkají,že za ty 3-4m se fakt rozmluvil, on se vždycky snažil komunikovat, ve 2 letech mluvil ve slabikách, ale každá ta slabika něco znamenala, takže jsem věděla co říká

nicole_1
4. dub 2012

@sisstin a ještě jak mám toho 2letého syna tak vidím že jsou skoro na stejné úrovni v tom opakování a zásobě slov, akorát ten rozdíl, že mladší utvoří jen jednoduchou větu, Tedík už dělá ty souvětí, otázky,...

sisstin
autor
4. dub 2012

@nicole_1 jj..já právě taky vidím rozdíl mezi OVR a té dysfázii, že děti s OVR mají třeba těch slov mín, ale normálně tvoří věty, ptají se atd. Tygr měl třeba 250slov (3,5) roku, ale to teprve začínal spojovat dvě slova 😕 ted má tu slovní zásobu fakt už jakoby k věku ( na té spodní hranici)...ale to mluvení jako takový je prostě hrozně pozadu, on sice mluví hodně (jako na četnost, to pusu nezavře)....ale jako takovou větu, cos popsala ty...to začíná tvořit ted (a ještě jako ne často) a to mluví 1,5roku...když teda vezmu tu dobu od nuly, kdy fakt neřekl vůbec nic 😉

sisstin
autor
4. dub 2012

@nicole_1 akorát je právě ten problém, že někdo, kdo má skutečně nemluvící dítě, tak řekne, že jeho dítě nemluví...a někdo další taky řekne, že jeho dítě nemluví...přitom má třeba 200slov a tvoří krátký větičky.... pak když jdeš za pediatrem, tak on ti řekne, že v poho, že do pěti čas...ale právě si představuje, že to dítě mluví jako hůř...ne, že nemluví vůbec...

páč prostě ty zkazky, že ten a ten nemluvil do šesti a je naprosto normální, to je hovadina jak cyp 😖

nicole_1
4. dub 2012

@sisstin no nejlepší je aby to posuzoval odborník, mně kamoška taky říkala, že její bráška do 3 let nemluvil a pak se krásně rozmluvil a že to nemám řešit, každý to nemluvení vidí v podstatě jinak, mně při srovnání s jeho vrstevníky přijde, že nemluví nebo spíš že vyslovnost je katastrofa,ale asi kdyby byl mezi fakt nemluvícími dětmi,tak bude zase jako mluvící dítě, uvidíme jak rychle dožene vrstevníky

nicole_1
4. dub 2012

@sisstin asi nejvíc to pozná ta máma, že není něco v nepořádku, přece jen vy všechny jste to tady začly řešit daleko dřív, já zašla k logopedovi až v těch 3, 5letech, furt jsem tomu dávala čas, jelikož nějakým způsobem komunikoval, logopedka nás neodmítla, že skutečně nějaký problém je, ale asi to bude OVŘ, i když ona žádný závěr nedělá a dlouho nebude, prý tak v 5 letech to s určitostí řekne...

valika_val
4. dub 2012

@filmuska_01 u nas namiesto ANO zabralo HEJ 😀 je to jednoslabicne a velmi lahko vyslovitelne 😉

valika_val
4. dub 2012

baby, akurat som spocitala vsetko, mozte mi napisat ako to u nas vyzera? myslim porovnanie s tabulkami, zdravymi detmi, dysfatikmi, OVR, prip. inymi dg., co poznate. dakujem!!
expresia reci: min. 19 slov (+ 6 je s otaznikom, lebo ich nepouziva casto a su tazko spoznatelne)
gesta: min. 30

sisstin
autor
7. dub 2012

@valika_val hele, ty tabulky jsou ale fakt různý..podle Krejčířový má přesně dvouletý dítě 10-250slov, takže tam je ten rozptyl fakt obří 😉 takže s 19slovama jste na spodnější hranici normy 😉 a gesta jsou taky v pohodě...spíš by u vás mělo být důležitější to porozumění, a to by teda měl zvládat ty dvojsložkový pokyny typu : vem kostku a dej ji tátovi atd. 😉

jinak holky, Tygr docela valí, vytváří celkem i souvětíčka...dneska ráno naběhnul do pokoje, serval ze mě peřinu a říká: Už je ráno, maminka je vyspaná 😅 😅 😅 on fakt používá už taková slova jak "vzhůru, vyspaná, upravit" to až valim voči, no tak ještě kdyby mu bylo rozumět že 😝

sisstin
autor
7. dub 2012

jo jinak, ve čtvrtek jsme byli u kamarádky, která má stejně starou holčičku..no 80% času se tam o něco rvali. Až jsem čuměla, páč Tygr byl dřív takovej, že si nechal všechno vzít, hned řval a tak...a ted už teda takovej fakt není 😝 navíc až teď začal říkat "moje", takže chrtounský období, který maj děti mezi 2,5-3rokama, tak on má ted 😝 a když mu řeknu, že je "chrtka máslovka", tak se děsně rozčiluje 😅 😅 😅

valika_val
7. dub 2012

@sisstin chrtka maslovka 😀 😀 😀 😀 a to je co, prosim ta, v preklade?? 😅
tak zjavne ma ten tvoj uz dobre napocuvane veci a ty mas asi tiez bohatu slovnu zasobu 😀 😉

tie tabulky su teda fakt naprd 😎 nevadi.
a porozumenie? tak dojzlozkove veci zvlada, pokial rozumie jednej aj druhej zlozke 😀 porozumenie je slabsie, ale da sa - vysvetlujem mu veci jednoducho a zrozumitelne, tak ako sme zvyknuti.
no ved aj potom ma problem, ked sa mu v rovnakej situacii ozve moja mama alebo nejaky cudzi clovek, tak kuka jak puk a potom ked nerozumie, tak ignoruje.
no a niekedy sa stane, ze dvojzlozkovy pokyn neurobi, lebo - akoby sa bal. akoby cakal nejaku zradu. pozera na mna vystrasene, kruti hlavu, povie nenene a chyti ma okolo nohy. tak potom ideme spolu - za ruku - a to je uz ok.

pekne sviatky vam! 😵

sisstin
autor
7. dub 2012

@valika_val no hele, fakt bych řekla, že to u vás bude ok..jako zatím bych nemyslela ani na dysfázku 😉 podle mě jasnější to bude až okolo 2,5-2,9roku 😉

amalllka
7. dub 2012

Ahoj, jsem tu prvně, dnes jsem se zaregistrovala. Včera náš malý dostal diagnozu: Nerovnoměrný vývoj s dysfázií a těžkou hyperkinetickou poruchou, vývojová dysfázie. Za týden mu budou čtyři a ráda si pročtu zkušenosti vás ostatních, které jsem tedy hledala už cca rok, co jsem to začala řešit.

sisstin
autor
7. dub 2012

@amalllka ahojky, no zatím můžeš mrknout na můj blog www.tichysvet.blogspot.com syn má skoro 4,5 a expresivní dysfázii, teda bez ADHD, nerovnoměrný vývoj měl ze začátku hodně, ted už ho má jen mírně nerovnoměrný v podstatě jen kvůli té řeči a horší hrubé motorice, jinak je ve všem na úrovni svého věku 😉

kdyžtak se ptej, co tě zajímá 😉