Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

moudivlacek
10. dub 2012

ted ctu o skolce,nakonec nas vzali u nas na malomeste, s manzelem oba delame v Praze (tam to bohuzel nevyslo,coz se dalo cekat),takze bych nerada,aby kdyz uz je prijatej,nas v zari vyhodili ze,to curani me docela desi,posadim na noncik,rikame basnicky,cekame na vodu (tak si to maly pojmenoval) a nic pak vstane a za chvili se pocura,vysvetluju,ale trva to hrozne dlouho a neni ani naznak zlepseni,ted me prijde ze to curani jakoby zadrzuje a vycura se do pliny ve spanku a pak zas do vecera nic,ptam se cches curat ano,necura zeptam se znova ana to same rekne ne,nejak me dochazeji sily,trpelivost napady,jak vse a nejen toto zvladnout

na druhou stranu se sam naucil cisla do 10,coz jsem koukala,hodne cteme,sem tam je cislo,tak reknu co to je a jednoho dne najednou cetl cisla,to ho hodne bavi

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek to posazování na nočník je k ničemu...prostě mu ty plínky seber 😉 on si musí uvědomit, že to čůrání lze ovládat.... jinak opožděný vývoj řeči nemá s IQ nic společnýho 😉

moudivlacek
10. dub 2012

@sisstin no asi takto,od cca roka jsme se ho snazili posazovat, klasika,asi jako u vsech deti,malej sileny sceny,tak jsme zkouseli mezitim pauzu,zas aby se uplne nezprotivilo a poprve si dobrovolne sedl na nocnicek ted o Vanocicch cca v 28mesicich,od te doby zkousime vse mozne od toho nechat ho pocuraneho, tat cura ve stoje do nocniku,meda, na navstevach sedej s kamosema vedle sebe a poslochame jak to kape,oblibeny teplacky,aby zustaly suchy,davat casteji mene casto.....uz me z toho hrabe

je fakt,ze ted se v tom mluveni hodne zlepsil,predtim nemluvil vubec,co me zarazi je,ze me i manzovi rika mama,ackoli mu to porad vysvetlujeme ukazujeme jak v realu,tak na fotkach,po nas zopakuje za chvili zas,kdo je to...mama 😅

moudivlacek
10. dub 2012

@sisstin pliny pres den nemame, to je jasny, ale furt peru no 😀

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek no u toho OVR většinou bývá skok okolo 2,9roku...ale déle jak do tří let bych fakt nečekala, ta slovní zásoba je fakt pidi 😉

modra1
10. dub 2012

@moudivlacek https://www.modrykonik.sk/fotoblog/p4/clanok/od...
a ešte rada, kt. neviem, či sa u vás ujme: nikdy som syna nenútila cikať posediačky, veď je chlap. Chodil s manželom obkukávať na vecko a potom cikal v stoji rovno do misy, mal stupienok samozrejme, bolo to preňho atraktívne, mohol aj spláchnuť.

moudivlacek
10. dub 2012

@sisstin jako on je schopnej zopakovat,ale kdyz se ho pak zeptas co to je,tak nevi

ted me rekni,mam nejakou sanci se nekam dostat,kdyz nase detska ma na vse cas? nebo je treba doporuceni
prave az do 3 se me cekat nechce,od zari skolka,tak at vime,na cem jsme, holt je pomalejsi,ale zas odsud podsud, je pravda chdoit zacal taky az v 19mes,

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek no buď můžeš na dětskou tlačit prostě, zas jako málokterý pediatr by ti tu žádanku nedal i přes tvou urgenci 😉 a nebo si teda sehnat logopeda soukromého 😉 tam žádanku nepotřebuješ 😉

moudivlacek
10. dub 2012

@modra1 diky clanku o odplenkovani jsem uz cetla mraky, u nas je problem vubec to nekde sedel,malej je dost zivej (nevim my s manzelem jsme takovy klidasove 😀 )

moudivlacek
10. dub 2012

@modra1 samozrejme curani ve stoje,nocnik/zachod, splachvani ho bavi,ani to ho nemotivuje,ja jsem otevrena vsemu,ale nejak se vse miji ucinkem,rikam,netlacit nas cas,tak mavnu rukou a budeme zkouset,ja v skrytu duse verim,ze pres to leto se to nejak zlomi

@sisstin ale logoped resi jen rec jako takovou ne? co s tim porozumenim?

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek klinický logoped právě řeší všechno...porozumění, logický úsudek, motoriku atd. Ty máš pocit, že má malej problém i s porozuměním řeči?

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek my chodíme na logo od dvou let, a to začal mluvit až těsně před třetím rokem 😉

modra1
10. dub 2012

@moudivlacek netvrdím, že je to univerzálny recept, ale kým so synom sme sa trápili dlhšie, kým pochopil a akceptoval, u dcéry som postupovala podľa článku a naučila sa za 10 dní vo veku 25 mesiacov, dovtedy som to ani neskúšala, v roku by ma to ani nenapadlo, si myslím, že moje deti na to v tom veku určite nemali 😉

moudivlacek
10. dub 2012

@sisstin uprimne,jsem nejak zmatena,jak kdy a jak co... kdyz reknu jdeme ven (jelikzo jdeme 2x denne),tak ve vetsine pripadu dobehne pro boty a uz si je chce nazout, nekdy mu reknu podle me pochopitelnou informaci a kouka se,treba nedavno ty knizky je potreba vratit do knihovny a i jsem ukazala (stala jsem cca 2m od nich),rozhlizel se kolem dokola akdyz po nekolika opakovanim se nic nedelo,tak jsem sla a primo tu knizku vzala a dala do knihovny,pak nemel problem a ostatni knizky taky naskladal,ne ze by to byl takovy problem mu to ukazat,ale spis si ted nejak vic vsimam, kolem mame hodne deti,vim, srovnavat se nema,ale.... kdyz vidim,ze i o rok mladsi deti jsou napred nez my,tak me to proste znervozni

filmuska_01
10. dub 2012

@sicinka rozhodnut sa musis sama
,len zo skusenosti odporucam taky vekovo miesany kolektiva ked k susede nechodi rad a tam by mal tvoju sestru to je len plus.A kam pojde do skolky potom ?inde?

moudivlacek
10. dub 2012

@modra1 ja nevim ja byla bez plen od roka,tak prave jsme zkouseli,ale opravdu ne nasilim,kdyz rval,nocnik se dal pryc
ja co ctu tech 7 signalu,tak:
1. vek 18 mesiacov a viac
to nam je 😀
2. plienka dietata je po obednajsom spanku z casu na cas sucha, alebo aj pocas dna ma po niekolko-hodinovom prebaleni suchu plienku (je to signal toho ze dieta zacina mat kontrolu nad svojim mocovym mechurom)
pres den plinu nema, na poledni a nocni spani ma a to je ten problem,on nechce curat a ani se ve vetsine pripadu nepocura a jakmile se vyspi ma plinu tak nacucanou,ze ma az mokry puncochy,tudiz se mu preci muselo chtit i v dobe nez sel spat ne?)
3.dieta VIE, kedy cika alebo kaka do plienky- bud ukazuje prstom na plienku, alebo sa utiahne do kuta a sustredi sa na potrebu, alebo to oznami bezprostredne po vykonani
(to ne,i kdyz se pocura,tak to na sobe neda znat,to ho az musim upozornit,jednou cural apak sel a uklouznul na louzicce)
4.dieta rozumie jednotlivym pokynom zo strany rodica-daj hracku do krabice, prines mi loptu...
(viz vyse,jak kdy a jak co rozumi)
5.dieta sa snazi o samostatnost pri obliekani alebo pri jednoduchych ukonoch sa snazi asistovat-obutie papuciek alebo ponoziek, teplackov a MUSI rozumiet rodiel medzi vytiahnut teplacky (nohavicky) hore a stiahnut dole
(to ano,chce sam vse -jidlo nam problemy nedela vubec, boty si na suchy zip zalepi,bundu sunda)
6.dieta pozna jednotlive casti svojho tela, na pokyn rodica ukaze kde ma napr. brusko, pupok, nos, oci...
(oblicej zvlada dobre,jedine co ma problem ukaz kde mas oci a kde ma maminka oci)
7.dieta dokaze v klude obsediet na nocniku 5 az 10 minut s hrackou alebo knizkou bez toho, aby utekalo alebo sa z neho vzpieralo
(to je u nas ten nejvetsi problem,sezeni v klidu)

sicinka
10. dub 2012

@filmuska_01 to já vím jen se ptám na názor 🙂 jod září by měl jít do školky podobného typu, kterou mám blíž a je bez tety.
@moudivlacek my teda jsme tedy s mluvení taky hodně pozadu, čůrání na záchod asi od 2 let a tří měsíců (kakání řešíme dodnes ale to je jiná kapitola 🙂 , ale to že rozumí co se po něm chce (po posazení na záchod ze sebe něco na povel vymáčkl 🙂 bylo už před druhým rokem a to jsem s ním nic netrénovala. Na nočník nečůral nikdy (nešel na něj asi posadit), koupila jsem redukci na WC. Pokud tedy rozumí co se po něm chce a dokáže i ideálně nějak říct co chce dělat (mě dáda vodil za ruku), tak bych mu ty plíny opravdu vzala (mě trvalo pul roku nez jsem se k tomu odhodlala). Den dva tři budeš mít počůrané vše, budeš ho vysazovat a nutit, ale pak by to měl zvládnout. Mylím že strašně důležité je to tvoje odhodlání že už mu ty plíny nedáš u nás je to u spousty věcí, že pozná že nejsem zcela rozhodnutá a pak toho využívá (viz, scény s hlídáním a u čůrání to bylo taky). Samostatnost máme to samé, jí zcela sám od roka nešlo ho prostě krmit (flašku si držel od 4 měsíců) - já bych ji využila když se SÁM počůrá tak si to sám utře a odnese do pračky a za půl hodiny znova. To že nerozumí jsem tu řešila před třemi měsíci, teď už mu naskočila řeč a jsem si jistá že rozumí, ale mezitám jsme pro jistotu byli i u psycholožky, která mi to že rozumí potvrdila.

moudivlacek
10. dub 2012

@sicinka bohuzel u nas to nenoseni plen a prani trva pres 4 mesice 😉 taky si myslim,ze plina je krok zpet, louzicky si utira,to ho i bavi
psycholozka me taky napadla

sicinka
10. dub 2012

@moudivlacek hele tak u nás to fakt zabralo prostě to že není a přes to vlak nejede a mám doma takového tvrdohlavce, že jsme ho podezřívali z autismu. Teď se mi to teď kasá, ale fakt mi půl roku trvalo se odhodlat, vždycky nám to den dva šlo pak se třikrát počůral a já to vzdala a tu plínku mu dala. Jinak jestli 4 měsíce dodržuješ důsledně režim a nemá to účinek tak bych určitě s nejakou odbornou pomocí neváhala (psycholog) jelikož aby ti to dělal naschvál tak to nevydrží tak dlouho, a pokud to nechápe tak musí mít problém s porozuměním.

moudivlacek
10. dub 2012

@sicinka to je to,proc jsem dneska sla za doktorkou,ze mam pocit,ze nechape,co po nem chceme a ona me odpalkovala,ze to neni mozny,ze to musi chapat,a nenechala si to vymluvit,taky je pediatru pomalu,to jer jak se skolkou,ses rada,ze vubec nekoho mas
a malymu vadilo to,ze je v mokrym? u nas prave nezabira ani to,zkousela jsem ho v tom nechat a ono to na nem uschlo,kdyby mu to vadilo,bylo by to taky o necem jinem,jo trvda hlava,to me povidej, to znam moc dobre

sicinka
10. dub 2012

@moudivlacek nevadilo bylo mu to fuk, nejradši běhal bez slipu i kalhot a čural všude. Ale to bylo pravě to že já ho nechala, musela jsem zavést to že je musí mít a počůraný se musí převléct. Hele já bych to zkusila přes úplatek posadila na normální záchod a chtěla po něm at se vyčůrá dostané třeba kinder vejce. Pokud se vyčůrá tak víš že chápe pojem, to je opět důležité pro tebe víš že mu neubližuješ a že to chápe. U nás byl největší problém jak mi ho lhídají různí lidé tak hodně cestujeme a já mu vždycky na cestu dala plínu (nehctěla jsem mít počůranou autosedačku), pak ho teta třeba vysazovala ale děda ho měl s plínou to ho mátlo. Takže jsem musela 1. chtít já, 2. vyžadovat stejný režim po ostatních no a pak už na to přišel. Jinak u psycholožky jsme byli soukromě a tam mít žádanku nemusís.

moudivlacek
10. dub 2012

@sicinka muzu se zeptat,klidne do IP,kde jste byli? asi to tak udelame s doktorkou nic nezmuzu,proste nejde me o nic jineho jen vedet zkousi to a rozumi,nebo nerozumi a resit to

sicinka
10. dub 2012

@moudivlacek mi ji doporučili holky tady v diskuzi http://www.detsky-klinicky-psycholog.cz/ si tak trochu připadam že ji dělám reklamu, ale mě to opravdu hodně pomohlo že mi někdo, kdo tomu rozumí řekl, že to co dělá moje dítě je ještě normální 🙂

moudivlacek
10. dub 2012

@sicinka diky moc,pokud neni treba doporuceni,tak to si clovek i zaplati a my jsme z kralup,tudiz po ceste 😉

sicinka
10. dub 2012

@moudivlacek mě to že si to zaplatim i vyhovuje, pokud by byl nějaký problem tak to řešim třeba jinak, ale pokud se jedná o mojí doměnku tak si to radši zaplatím a uvidí se, nemůže mi pak doktor otloukat o hlavu já vám to říkal. Jen tak mimochodem dneska taky peremem, jelikož se Dáda 3 x počůral jednou tedy ve spaní, jednou se zapoměl u hry a jednou se netrefil při čůrání, ale asi je nastydlej tohle už se mu nestalo hodně dlouho. Budu držet palce ať to zmáknete, chápu že to musí být na budku. 4 měsíce bych nezvládla já měla limit týden kdy prostě nedám, pak bych to vzdala a sbírala síly 🙂

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek v tomhle věku by měl rozumět v podstatě všemu, s čím běžně přijde do styku. Měl by zvládat pokyny typu: přines z kuchyně hrneček, vem knížku a dones ji tátovi, vyndej ze stolu pastelky atd. A hlavně by měl mít už "hlubší" porozumění řeči, tj. chápat otázky typu "z čeho se pije, čím se jezdí, v čem se spí,co uděláš, když venku prší atd.

U nemluvících /málo mluvících dětí se to dělá přes obrázky (reálné věci), vyskládáš před něj hrnek, auto, deštník atd. A ptáš se: z čeho se pije (on ukáže na hrnek), čím se jezdí (ukáže na autíčko)atd. Pokud to zvládne, tak to porozumění by mělo být ok, pokud ne, tak bych to okamžitě řešila 😉

Ta Kamila, co ti dávala odkaz @sicinka je dobrá, je to žačka Krejčířové, takže má tu atestaci z vývojové psychologie, budeš přesně vědět, jak na tom chlapeček je ve všech oblastech vývoje.

Jinak syn měl PLNĚ pleny do 3,2roku..a pak do týdne byl bez nich na den i na noc, totálně bez nehod. Holt některé děti to pochopí dýl, ale zas byl třeba na noc odplenkovaný dřív, než některé děti, které byly bez plen přes den od dvou let 😉

moudivlacek
10. dub 2012

@sisstin diky tak tos me nepotesila,pokud mu reknu at si neco donese,tak nedonese 😅 jako ja uz jsi prijdu jak hysterka,kazdej to neres,to je cas,tak clovek furt zkousi a ceka,ale ted toho mam uz dost,takze ji vecer napisu a uvidime,kdy bude mit volno,proste na ujisteni pro muj klid a jakoukoli radu uvitam

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek tak jako některý děti neposlouchají schválně, ale není jich moc....jako v tomhle věku je prostě v povaze udělat mamince radost 😉 schválně to zkus ještě na těch obrázcích, nejdřív at ti nějaký ukáže na výzvu..a pak zkus ty složitější pokyny typu: v čem se spí, z čeho se pije atd.

Jinak jak je na tom s ukazováním prstem a sdílením pozornosti, tj. na něco ukáže, podívá se na tebe, udělá zvuk a čeká na tvoji reakci 😉

moudivlacek
10. dub 2012

@sisstin jasne,ale zas ja na nem poznam,ze neco dela naschval,ze se usmiva,takovej ten dablik, ale tohle spis vypada,ze je zmatenej,jakmile mu ukazu co tak to vezme a udela to,kdyby to byl naschval,tak to by neudelal vubec ne?
no malej uz spi,tak zitra zkusime 😵

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek právě, pokud na něm fakt vidíš, že neví a asi tak hádá, co můžeš chtít..tak to fakt nerozumí zřejmě 😉 nemluvíš na něj v moc dlouhých větách? Měl by zvládat ten dvojsložkový pokyn..takže třeba to "vem knížku a dej ji na stůl"..až to udělá, tak mu zas můžeš říct něco dalšího...nezahrnovat ho pěti pokynama, to by se fakt mohl ztrácet v tom 😉